X

Result Details

Event name: Nationwide Championship 3
Date: 27 June 2009
Type: Championship
Club: Brightlingsea SC
Classtype:Mirror , see more results
Rank Fleet SailNo Helm Crew Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 Nett Tally Class Rating Total
1 NA 70502 Charlotte FITZGERALD Annie Sibthorp Itchenor 5.0 1.0 4.0 1.0 5.0 (9.0) 16.0 Junior 25.0
2 NA 69776 Emma Barry Martina Barry Brightlingsea (9.0) 2.0 3.0 3.0 3.0 5.0 16.0 25.0
3 NA 70559 Izzy FITZGERALD Emily Peters Itchenor 3.0 3.0 (10.0) 8.0 2.0 1.0 17.0 Junior 27.0
4 NA 70535 William PARKINSON Hannah Brown Rwyc 4.0 7.0 2.0 9.0 1.0 (10.0) 23.0 Junior 33.0
5 NA 70519 Tom LOVESEY Milly Pugh NA (11.0) 6.0 1.0 10.0 10.0 6.0 33.0 Junior 44.0
6 NA 69906 Millie NEWMAN Mitchell Bond Brightlingsea Sailing Club 15.0 (33.0 BFD) 6.0 7.0 6.0 3.0 37.0 Youth 70.0
7 NA 70563 Harry YEOWARD Nick Elsdon Rhosneigr Boatowners Association (12.0) 5.0 7.0 12.0 4.0 11.0 39.0 Youth 51.0
8 NA 70537 Christopher RUST Jessica Rust Brightlingsea SC 8.0 4.0 8.0 6.0 17.0 (18.0) 43.0 Youth 61.0
9 NA 39649 Sarah BINES Rebecca Bines Brightlingsea Sailing Club 6.0 (18.0) 11.0 5.0 13.0 12.0 47.0 65.0
10 NA 70252 David Moore Alison Norbury Blithfiled 7.0 12.0 9.0 11.0 (16.0) 13.0 52.0 Youth 68.0
11 NA 70457 Roseanna YEOWARD Charlotte Brown Rhosneigr Boatowners Association (20.0) 8.0 12.0 17.0 9.0 7.0 53.0 73.0
12 NA 7050 Ross Kerney Katy Jones Northampton SC 2.0 (33.0 BFD) 33.0 OCS 2.0 11.0 8.0 56.0 89.0
13 NA 70356 David CONLON Charlotte Bond Brightlingsea 13.0 10.0 5.0 14.0 (19.0) 19.0 61.0 80.0
14 NA 70538 John PETERSON Clare Peterson Whitstable YC 22.0 14.0 (26.0) 16.0 7.0 4.0 63.0 89.0
15 Zone Squad 70534 Matthew LULHAM-ROBINSON Ben Lulham-Robinson Yeadon 1.0 15.0 14.0 18.0 (25.0) 21.0 69.0 Junior 94.0
16 NA 70391 Eloise HANSEN Inge-Lisa HANSEN North Lincs 18.0 11.0 21.0 (25.0) 12.0 14.0 76.0 101.0
17 Zone Squad 70010 Oliver WHITE William Hide Ripon 10.0 13.0 18.0 20.0 (23.0) 16.0 77.0 100.0
18 NA 70504 Hugo SLOPER Emma Spruce Itchenor (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 4.0 8.0 2.0 80.0 113.0
19 Zone Squad 70536 Meia HARNETT Elin Harnett Whitstable Yacht Club 14.0 16.0 19.0 13.0 18.0 (22.0 DNC) 80.0 102.0
20 NA 70437 Alex Lloyd Jack Moore Brightlingsea SC 16.0 19.0 13.0 19.0 (20.0) 15.0 82.0 102.0
21 Zone Squad 70347 Anna WATKINS Rosie Watkins Poole Yacht Club (21.0) 21.0 20.0 15.0 15.0 17.0 88.0 109.0
22 Zone Squad 70167 Catherine HIDE Ellie Hide Ripon 17.0 20.0 16.0 (26.0) 21.0 23.0 97.0 123.0
23 NA 70560 Maddy ANDERSON Nina Anderson Brightlingsea S C 31.0 9.0 17.0 (33.0 OCS) 26.0 22.0 105.0 138.0
24 Zone Squad 70556 Peter SEDGEWICK Ewan Byers Ripon 23.0 17.0 (27.0) 23.0 24.0 24.0 111.0 138.0
25 Zone Squad 69922 Tim LACHLAN-COPE Theo Clarke Cam SC 25.0 23.0 22.0 21.0 (28.0) 20.0 111.0 139.0
26 Zone Squad 70549 Mali HARNETT Isobel Bruton Whitstable Yacht Club 27.0 25.0 (29.0) 24.0 14.0 26.0 116.0 145.0
27 Single Hander 70112 Lindsay HAIG NA Shustoke (28.0) 27.0 24.0 22.0 22.0 25.0 120.0 148.0
28 Single Hander 68366 Mark Hide NA Ripon SC 24.0 24.0 25.0 (27.0) 27.0 27.0 127.0 154.0
29 Single Hander 70530 Len Kniverton NA Shustoke 26.0 22.0 15.0 (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 129.0 162.0
30 Single Hander 70532 Patrick HUFTON NA Shustoke 19.0 26.0 23.0 (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 134.0 167.0
31 Zone Squad 62765 Amy STEVENS Hettie Stevens Hunts SC 30.0 29.0 (33.0 DNC) 28.0 29.0 28.0 144.0 177.0
32 NA 70161 Richard Chandler Tom Chandler Brightlingsea S C 29.0 28.0 28.0 (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 151.0 184.0
comments powered by Disqus