X

Result Details

Event name: Qualifiers
Date: 14 March 2009
Type:
Club: WPSNA
Classtype:420 , see more results
Rank SailNo Helm Crew Club Nett M/F Prize Age M/F Prize Age Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6
1 GBR52759 Phil SPARKS Ben GRATTON RLYC/RLYC 17 M 17 M 17 1 1 1 2 16 12
2 GBR53232 Matt RAINBACK Simon FOSKETT Poole YC/Staunton Harold SC 19 M 18 M 18 8 2 3 3 3 9
3 GBR53116 Ben PALMER Konrad WEAVER IBRSC/IBRSC 21 M 18 M 17 2 14 11 1 5 2
4 IRL53103 Stephen TIERNAN Dermott MCMORROUGH R.st.g.y.c/Royal ST. George Y.C 35 M 20 M 19 20 6 2 9 13 5
5 GBR53591 Imogen STANLEY Hermione STANLEY Oxford SC/Oxford SC 41 F 19 F 17 11 7 16 6 1 33
6 GBR52229 Joanna FREEMAN Hannah MITCHELL Parkstone YC/Parkstone YC 42 F 17 F 17 14 15 4 8 9 7
7 GBR51882 Jonathan HOUSE Kate MACGREGOR Poole YC/Poole YC 45 M 18 F 18 16 5 17 4 14 6
8 GBR53380 Mike WOOD Hugh BRAYSHAW Draycote Water SC/Draycote Water SC 46 M 17 M 16 5 10 12 17 2 DSQ46
9 GBR53645 Joshua PISTOL Piers STRONG Parkstone YC/Parkstone YC 52 M 19 M 18 21 26 9 15 6 1
10 IRL53332 Timothy O'LAOIRE Brian KELLEHER Royal St George & Howth YCS/Royal St George YC 54 M 18 M 18 13 3 7 16 22 15
11 GBR53592 Rebecca KALDERON Rosie SIBTHORP Itchenor/Itchenor 56 F 18 F 18 3 4 13 20 29 16
12 IRL53578 Rob LEHANE Irlaith KENNEDY KYC / Rcyc/KYC 56 M 18 M 17 4 21 8 19 4 BFD46
13 GBR52907 Anna BURNET Flora STEWART Royal Northern and Clyde CruisingC/Solway YC 57 F 17 F 17 12 29 5 18 8 14
14 GBR52480 Tim GRATTON Ed RILEY Hayling Island SC/Hayling Island SC 67 M 15 M 15 24 8 21 11 28 3
15 GBR51883 Amy SEABRIGHT Katrina BREWER Cornthian Otters/Cornthian Otters 69 F 17 F 18 18 17 10 5 19 35
16 GBR52483 James HAYWARD Tim CARTER Waldringfield/Waldringfield 70 M 17 M 17 6 16 19 12 34 17
17 GBR51754 Matthew FOSKETT Adam WALKER Staunton Harold/Staunton Harold 71 M 16 M 16 31 24 26 10 7 4
18 IRL53160 Jane BUTLER Jenny ANDREASSON R.st.g.y.c/R.st.g.y.c 75 F 17 F 16 OCS46 12 18 14 11 20
19 GBR51262 Andrew WISHART Liam GARRISON Royal Lymington YC/Royal Lymington YC 80 M 17 M 16 9 19 28 7 17 34
20 GBR52062 Michael MORUZZI Jonathan HARRIS West Kirby / DEE/West Kirby / DEE 85 M 16 M 18 7 18 20 30 32 10
21 GBR52426 Tom KINVER Charlie MAKEPEACE EXE/Oxford 87 M 18 M 18 DNF46 28 6 13 10 30
22 GBR53304 Tom PAIN Nathan BAILEY Cardiff Bay YC/Cardiff Bay YC 88 M 16 M 18 17 13 25 DSQ46 15 18
23 IRL53157 Cian O'REGAN Mark BOYLAN Kinsale YC/Kinsale YC 91 M 17 M 17 22 20 23 21 20 8
24 GBR53377 Sam ROBINSON Peter ALTON West Kirby/West Kirby 91 M 17 M 17 33 11 14 33 12 21
25 GBR53644 Billie QUINLAN Sophie PEARSON Burnham/Parkstone 97 F 18 F 18 19 27 15 26 24 13
26 GBR53379 Sarah HICKMAN Kathrine KIMBER Starcross SC/Starcross SC 109 F 21 F 19 10 23 24 23 31 29
27 GBR53327 Eleni MORUS Henriette BRAND Cardiff Bay YC/Cardiff Bay YC 111 F 16 F 16 29 9 37 28 18 27
28 GBR53117 Guy STEPHENS Adrian CLAY Oxford/Oxford 113 M 17 M 17 15 22 29 22 25 36
29 IRL53698 Emma GEARY Niamh CONNOLLY BSC Rcyc/BSC 126 F 16 F 16 26 25 33 36 23 19
30 GBR53303 Nia JONES Hannah JONES Cardiff Bay YC/Cardiff Bay YC 136 F 16 F 18 38 30 27 29 26 24
31 GBR52915 Fred WILLIAMS Sam MUSKETT West Kirby/West Kirby 140 M 16 M 17 34 32 32 31 39 11
32 GBR52868 Molly BRIDGE Pip WEGUELIN RLymYC/RLymYC 142 F 18 F 18 32 35 34 24 30 22
33 GBR52151 Edward GREY Brendan SWEENEY RWYC/RWYC 147 M 17 M 17 23 37 39 27 35 25
34 GBR51988 John BEARDON Fergus BARRIE Annandale SC/Annandale SC 152 M 16 M 16 28 36 22 34 40 32
35 GBR53378 Roseanna YEOWARD Hannah PARKINSON Rhosneigr Boatowners Association/Royal Windermere YC 159 F 17 F 17 25 34 35 DNF46 42 23
36 GBR52 Sarah ALTON Hannah JONES Oxford/Staunton Harold SC 160 F 15 F 16 30 31 31 32 36 37
37 GBR52407 Will JONES Tom BURROWS Stauton Harold SC/Stauton Harold SC 161 M 17 M 17 27 40 30 38 38 28
38 GBR53053 Jane SCEALES Cassie SYMES Yarmouth/Yarmouth 163 F 16 F 17 DNF46 33 36 35 21 38
39 IRL52684 Katie GAMBIER-ROSS Ali DIX KYC/HYC 175 F 16 F 15 35 41 41 DNF46 27 31
40 IRL52758 Laura MC CARTHY Louise MC CARTHY R.c.y.c./R.c.y.c. 179 F 16 F 15 40 39 40 37 37 26
41 GBR52482 Jamie LAMBE Charlie IMPEY Frensham Pond SC/Frensham Pond SC 180 M 19 M 18 36 38 38 25 43 DNF46
42 GBR52069 Elaine BELL Charlie DAVIS Royal Lymington/Royal Lymington 210 F 15 M 17 DNF46 DNF46 DNF46 DNF46 33 39
43 GBR51017 Sara UNDERWOOD Jonathon GRIFFITHS Frensham Pond SC/Frensham Pond SC 212 F 17 M 16 39 DNF46 DNF46 DNF46 41 40
44 GBR52063 Charlotte COLES Alexandra COLES WPNSA/WPNSA 221 F 16 F 16 37 DNF46 DNF46 DNF46 DNF46 DNF46
45 GBR53457 William ORMEROD Michael MALE Beaulieu River/Castle Cove 223 M 17 M 16 DNC46 DNC46 DNC46 DNC46 44 41
comments powered by Disqus