X

Result Details

Event name: Inlands
Date: 18 June 2008
Type: Championship
Club: Grafham Water Sailing CLub
Classtype:Scorpion , see more results
Rank Fleet SailNo Helm Crew Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 Nett Division Class Total Notes
1 Scorpion 2008 David Wade Ben Rayner Northampton SC 1.0 1.0 1.0 1.0 2.0 (26.0 DNC) 6.0 Scorpion 32.0
2 Scorpion 1936 John Mursell Nick Keast Castle Cove SC 2.0 2.0 3.0 4.0 (5.0) 2.0 13.0 Scorpion 18.0
3 Scorpion 19 Peter Gray Simon Forbes Staunton Harrold SC 7.0 3.0 5.0 (11.0) 3.0 4.0 22.0 Scorpion 33.0
4 Scorpion 2001 Catherine Putt Simon Maguire Lym/Lyme 6.0 4.0 4.0 6.0 (10.0) 5.0 25.0 Scorpioni 35.0
5 Scorpion 1962 Tim Parsons Sarah Maguire Lyme Regis SC 8.0 (9.0) 6.0 5.0 4.0 3.0 26.0 Scorpion 35.0
6 Scorpion 1995 Peter Rose Andrew Rose Chew Valley Lake SC 5.0 7.0 8.0 8.0 (13.0) 1.0 29.0 Scorpion 42.0
7 Scorpion 1998 Nigel Potter Simon Hibbert Notts County SC 4.0 (8.0) 7.0 7.0 8.0 7.0 33.0 Scorpion 41.0
8 Scorpion 2010 Tom Jeffcoate Andy Smith Notts County (26.0 DNC) 5.0 2.0 2.0 1.0 26.0 OCS 36.0 Scorpion 62.0
9 Scorpion 1984 John Clementson Jamie Clementson Chipstead SC (12.0) 12.0 9.0 3.0 6.0 6.0 36.0 Scorpion 48.0
10 Scorpion 1934 Terry Flannagan James Barr Pennine SC 3.0 6.0 11.0 (15.0) 9.0 8.0 37.0 Scorpion 52.0
11 Scorpion 1951 Andy McKee Tarren Jones Dovestone SC 9.0 (15.0) 10.0 10.0 7.0 9.0 45.0 Scorpion 60.0
12 Scorpion 1902 John Henderson Joyce Henderson Notts County 16.0 13.0 12.0 9.0 11.0 (26.0 OCS) 61.0 Scorpion 87.0
13 Scorpion 2005 Janet Gatehouse Alan Ritchie Chipstead SC 10.0 10.0 (26.0 DNC) 19.0 16.0 10.0 65.0 Scorpion 91.0
14 Scorpion 2002 Barry Wolfenden Helaina Wolfenden Chipstead 11.0 16.0 18.0 13.0 (19.0) 11.0 69.0 Scorpion 88.0
15 Scorpion 1985 Nadina Lincoln Penny Jeffcoate Notts County SC 15.0 14.0 (17.0) 12.0 14.0 14.0 69.0 Scorpion 86.0
16 Scorpion 1939 Rob Smith Alex Hayman Hythe and Saltwood 13.0 11.0 13.0 20.0 15.0 (26.0 RAF) 72.0 Scorpion 98.0
17 Scorpion 1923 John Rose Thomas Rose Chew Valley Lake SC 14.0 (17.0) 15.0 16.0 12.0 15.0 72.0 Scorpion 89.0
18 Scorpion 1737 James Thomas Piers Arnold Tankerton Bay/Datchet 17.0 (21.0) 19.0 14.0 20.0 13.0 83.0 Scorpion 104.0
19 Scorpion 2000 Dave Snutch Sue Barnes Notts County SC 19.0 18.0 (26.0 DNC) 18.0 17.0 12.0 84.0 Scorpion 110.0
20 Scorpion 1886 Graham Watts Mark Harden Staunton Harold 21.0 19.0 16.0 (23.0) 18.0 18.0 92.0 Scorpion 115.0
21 Scorpion 1969 Mike Goldby Kim Goldby Notts County 18.0 22.0 (26.0 DNC) 17.0 21.0 16.0 94.0 Scorpion 120.0
22 Scorpion 1987 Richard Jones Ed Barnes Shotwich Lake SC 20.0 20.0 14.0 22.0 (25.0) 20.0 96.0 Scorpion 121.0
23 Scorpion 1925 Martyn Denchfield Ben Clarke Welton SC 22.0 (23.0) 21.0 21.0 22.0 19.0 105.0 Scorpion 128.0
24 Scorpion 1966 Paul Barnes Sara Notts County SC (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 24.0 24.0 17.0 117.0 Scorpion 143.0
25 Scorpion 1853 Nigel Denchfield Fiona Denchfield Stewartby SC 23.0 (26.0 DNF) 20.0 25.0 23.0 26.0 DNC 117.0 Scorpion 143.0
comments powered by Disqus