X

Result Details

Event name: 420 World and Junior European Selection Series
Date: 17 May 2008
Type:
Club: No Selection
Classtype:420 , see more results
Rank SailNo Helm Crew Club Nett Bow Num M/F Prize Age M/F Prize Age Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Race 9 Race 10 Race 11
1 GBR53158 James RUSDEN Joe WILLIAMS Highcliffe/Highcliffe 18 4 M 18 M 18 2 7 1 2 1 1 2 1 6 1 1
2 GBR53303 Ben SAXTON David DE BOLTZ Grafham Water SC/Grafham Water SC 19 1 M 18 M 18 1 1 2 1 3 2 1 2 1 15 5
3 GBR53116 Ben PALMER Piers STRONG Island Barn RSC/Island Barn RSC 47 8 M 17 M 17 3 4 7 3 2 3 6 7 4 8 9
4 GBR53232 Matt RAINBACK Simon FOSKETT Poole YC/Poole YC 54 9 M 17 M 17 6 3 3 6 16 4 3 10 10 3 6
5 GBR52871 Owain MATTHEWS Tim SAXTON West Kirby/Grafham Water 56 2 M 18 M 18 4 2 6 5 10 8 5 4 2 10 BFD32
6 GBR52759 Philip SPARKS Ben GRATTON Royal Lymington YC/Royal Lymington YC 58 3 M 16 M 16 8 14 10 8 4 7 4 8 5 2 2
7 GBR53327 Imogen STANLEY Kate MACGREGOR Oxford SC/Oxford SC 73 5 F 18 F 17 7 10 5 7 5 5 8 9 13 17 4
8 GBR53229 Peter IRWIN David KOHLER Linlithgow Loch SC/Linlithgow Loch SC 76 6 M 18 M 18 12 5 DNC32 4 7 9 9 6 11 5 8
9 GBR52916 Lucy DE BOLTZ Milly PARKIN Corinthian Otters/Corinthian Otters 92 30 F 17 F 18 14 16 16 14 6 10 7 3 3 19 3
10 GBR51882 Jonathan HOUSE Lewis RUMBOL Poole YC/Poole YC 102 16 M 17 M 17 5 6 4 9 17 12 10 17 21 4 18
11 GBR52483 Hamish STONE Chris PROFFITT Waldringfield SC/Waldringfield SC 107 7 M 18 M 17 10 11 9 11 9 11 12 5 18 22 11
12 GBR51424 Joshua PISTOL Oliver HERVE Parkstone YC/Thorpe Bay YC 116 12 M 18 M 18 13 9 11 10 12 18 14 12 14 14 7
13 GBR52917 Rebecca KALDERON Rosie SIBTHORP Itchenor SC/Itchenor SC 126 10 F 17 F 17 15 8 12 23 8 15 17 11 12 6 22
14 GBR53117 Guy STEPHENS Nic BENNETT-JONES Oxford/Oxford 128 11 M 16 M 17 9 13 8 13 11 6 20 OCS32 15 13 20
15 GBR53304 Nathan BAILEY Josh DAVIES Cardiff Bay YC/Cartdiff Bay YC 135 14 M 17 M 18 16 15 13 12 18 13 13 16 16 7 14
16 GBR52626 Jack YEOMAN Henry SPRECKLEY Itchenor/Itchenor 155 17 M 16 M 15 17 12 14 15 14 17 11 15 8 DNC32 DNC32
17 GBR52292 Hermione STANLEY Hannah MITCHELL Oxford SC/Oxford SC 170 13 F 16 F 16 23 22 18 28 15 14 16 18 22 12 10
18 GBR52627 Jenny LENNON Katherine KIMBER Hayling Island/STONE 177 31 F 18 F 18 20 26 15 16 13 20 15 13 7 DNC32 DNC32
19 GBR52062 Mike MORUZZI Jonathan HARRIS West Kirby / DEE/West Kirby / DEE 177 23 M 15 M 17 11 23 17 18 21 19 19 26 19 11 19
20 GBR52915 Fred WILLIAMS Sam MUSKETT West Kirby/Royal Lymington 184 22 M 15 M 17 18 21 19 17 22 16 25 14 20 BFD32 12
21 GBR51988 Anna BURNET Flora STEWART Royal Northern & Clyde YC/Royal Northern & Clyde YC 194 20 F 16 F 16 DNC32 17 23 19 25 22 18 19 17 18 16
22 GBR50817 Sarah HICKMAN Megan FILEMAN Starcross/Starcross 215 33 F 20 F 17 DNF32 25 24 26 23 24 21 22 9 20 21
23 GBR51341 Catherine SCHUSTER-BRUCE Sophie PEARSON Parkstone/Parkstone 221 34 F 17 F 17 21 DNC32 22 20 19 25 22 20 25 23 24
24 GBR52228 Connie STOCK Harriet BLACK RLymYC/RLymYC 227 25 F 16 F 16 DNF32 19 26 24 24 23 23 23 26 24 15
25 GBR53053 Jane SCEALES Cassie SYMES Yarmouth/Yarmouth 235 24 F 15 F 16 22 24 27 27 26 29 27 27 DNF32 9 17
26 GBR52208 Milly STEPHENS Charli PARKER-MOWBRAY Oxford SC/Oxford SC 239 32 F 16 F 18 25 27 25 22 27 28 26 25 23 16 23
27 GBR51765 Andrew WISHART Will HARRIS RLymYC/RLymYC 250 26 M 16 M 14 19 20 21 25 28 21 28 24 BFD32 DNC32 DNC32
28 GBR52566 Georgie ANDREW Jess DERBYSHIRE Hayling Island/Emsworth 257 21 F 17 F 17 24 18 20 21 20 26 DNC32 DNC32 DNC32 DNC32 DNC32
29 GBR51883 Amy SEABRIGHT Katrina BREWER Corinthian Otters/Parkstone 263 15 F 16 F 17 DNC32 DNC32 DNC32 DNC32 DNC32 DNC32 24 21 24 21 13
30 GBR52063 Charlotte COLES Alexandra COLES WPNSA/WPNSA 309 36 F 15 F 15 26 DNF32 DNF32 DNC32 29 30 DNC32 DNC32 DNC32 DNC32 DNC32
31 GBR51971 Carla SHELDON Laura BAKER Poyal Western YC/Poyal Western YC 313 35 F 18 F 17 DNF32 DNC32 DNF32 DNC32 30 27 DNC32 DNC32 DNC32 DNC32 DNC32
comments powered by Disqus