X

Result Details

Event name: Grafham Grand Prix - Slow Handicap
Date: 03 January 2012
Type:
Club: Grafham Water Sailing CLub
Classtype:Handicap , see more results
Rank Class Fleet SailNo Helm Crew Club R1 R2 Nett PY Total Notes
1 RS200 Slow Handicap 1328 Ben Saxton Catherine Alton GWSC & Barnt Green 1.0 1.0 2.0 1057 2.0 O/L
2 National 12 Slow Handicap 3531 Steve Sallis Joanne Sallis Hykeham 2.0 2.0 4.0 1065 4.0 O/L
3 Flying Fifteen Slow Handicap 3950 Dave Lucas Mark Longstaff GWSC 3.0 3.0 6.0 1023 6.0 CA
4 Flying Fifteen Slow Handicap 3591 Charles Apthorp David Rickard HISC/DWSC 4.0 5.0 9.0 1023 9.0 CA
5 Scorpion Slow Handicap 2013 Peter Gray Rachael Rhodes Staunton Harold 7.0 4.0 11.0 1053 11.0 O/L
6 Laser 2000 Slow Handicap 22088 Matt Sargent Emma Clarke Army Sailing Assoc 5.0 7.0 12.0 1100 12.0 O/L
7 Flying Fifteen Slow Handicap 3789 Alan Cave Ashely Painter GWSC 6.0 8.5 14.5 1023 14.5 VI
8 Albacore Slow Handicap 7504 John Gimson Paul Gimson Rudyard Lake 9.0 6.0 15.0 1064 15.0 O/L
9 RS200 Slow Handicap 1258 Mark Hatsell Rob Ashman Middle Nene SC 8.0 11.0 19.0 1057 19.0 O/L
10 Scorpion Slow Handicap 2022 Tom Castle Tim Hartley Northampton 12.0 8.5 20.5 1053 20.5 O/L
11 Flying Fifteen Slow Handicap 3898 Colin Nutt Colin Serrar GWSC & Medway Yacht Club 10.5 12.0 22.5 1023 22.5 CA
12 Kestrel Slow Handicap 1558 Gordon Miller John Ellingham Lakeside SC 13.0 10.0 23.0 1040 23.0 CQ
13 Flying Fifteen Slow Handicap 3645 Nick Taylor Tim O'Brien GWSC 14.0 15.0 29.0 1023 29.0 VI
14 Albacore Slow Handicap 8158 Matthew Metcalfe-Smith Ema Metcalfe-Smith Ogston 10.5 21.0 31.5 1064 31.5 O/L
15 Laser 2000 Slow Handicap 2714 Andy Baldwin Mark Baldwin GWSC 19.0 13.0 32.0 1100 32.0 CA
16 RS200 Slow Handicap 946 Sam Knight Sarah Heaven Bartley Green SC 18.0 14.0 32.0 1057 32.0 O/L
17 Flying Fifteen Slow Handicap 3794 Dave Philpott Pip Noon GWSC 16.5 17.0 33.5 1023 33.5 CA
18 Flying Fifteen Slow Handicap 3647 Richard Watson James Watson GWSC 20.5 18.0 38.5 1023 38.5 CA
19 Laser 2000 Slow Handicap 21131 James MacGregor Jenny MacGregor GWSC 20.5 19.0 39.5 1100 39.5 O/L
20 Laser 2 Slow Handicap 9142 David Annan James Nuttall GWSC 25.0 16.0 41.0 1035 41.0 VI
21 Lark Slow Handicap 2473 Tim Vick Rebecca Marks Ulley SC 15.0 27.0 42.0 1073 42.0 CA
22 National 12 Slow Handicap 3512 Luke Pepper Katie Pepper Hykeham 22.0 20.0 42.0 1065 42.0 O/L
23 Albacore Slow Handicap 1649 Andy Baylliss Vicky Woods Hykeham SC 24.0 22.0 46.0 1064 46.0 O/L
24 Enterprise Slow Handicap 22901 Paul Young Phil Harrison Midland Sailing Cllub 23.0 25.0 48.0 1130 48.0 CA
25 National 12 Slow Handicap 3517 Tim Lupton Stephen Carver Hunts Saling Club 26.0 23.0 49.0 1065 49.0
26 National 12 Slow Handicap 3316 Ian Smith Jenny Chen Midland SC 27.0 24.0 51.0 1065 51.0 ol
27 Scorpion Slow Handicap 1988 Doug Horner TBA Swanage SC 16.5 39.0 DNC 55.5 1053 55.5 O/L
28 RS200 Slow Handicap 583 Ray Greer Max Tressler Middle Nene SC 33.0 26.0 59.0 1057 59.0 O/L
29 Scorpion Slow Handicap 1963 Julie Holroyd Paul Holroyd Ferry Meadows 30.0 29.0 59.0 1053 59.0 O/L
30 Laser Vago Slow Handicap 1067 John Davies Jack Davies 32.0 28.0 60.0 1056 60.0 CA
31 RS200 Slow Handicap 726 Ant Jessup Phoebe Connellan Middle Nene SC 28.0 39.0 DNC 67.0 1057 67.0 O/L
32 National 12 Slow Handicap 3538 Gerald Copsey Tom Charter Ely SC & Hunts SC 29.0 39.0 DNC 68.0 1065 68.0 O/L
33 Buzz Slow Handicap 800 Oliver Scrimshaw Mark Kudlinski Plymouth University & Rutland Water SC 31.0 39.0 DNC 70.0 1003 70.0 O/L
34 RS200 Slow Handicap 1203 James Stewart Eluned Stewart Netley Sailing Club 39.0 DNC 39.0 DNC 78.0 1057 78.0 O/L
34 Flying Fifteen Slow Handicap 3485 Jim Hibbert John Forsdike GWSC 39.0 DNC 39.0 DNC 78.0 1023 78.0 CQ
34 Wayfarer Slow Handicap 10616 Bernard Clark Dan Phillips Ripon SC 39.0 DNC 39.0 DNC 78.0 1115 78.0 CQ
34 RS200 Slow Handicap 49 Andy Connellan Kate Jessup Middle Nene SC 39.0 DNC 39.0 DNC 78.0 1057 78.0 O/L
34 420 Slow Handicap 54415 Tim Riley Ed Riley WSC & Royal Lymington 39.0 DNC 39.0 DNC 78.0 1075 78.0 VI
comments powered by Disqus