X

Result Details

Event name: 30th Grafham Grand Prix 2010
Date: 02 January 2011
Type:
Club: Grafham Water Sailing CLub
Classtype:Slow Fleet , see more results
Rank Class Fleet SailNo Helm Crew Club Nett PY Race 1 Race 2 Total
1 Flying Fifteen Slow 3727 Dave Lucas Mark Longstaff Grafham Water Sailing Club 3.0 1025 1.0 2.0 3.0
2 Scorpion Slow 2013 Peter Gray Richard Pepperdine Staunton Harold 7.0 1055 6.0 1.0 7.0
3 RS 200 Slow 1203 James Stewart Eluned Stewart Weston Sailing Club 9.0 1057 2.0 7.0 9.0
4 Scorpion Slow 2017 Tom Jeffcoate Mark Hogan Notts County 9.0 1055 3.0 6.0 9.0
5 Albacore Slow 7143 Nev Herbert Mark Fowler Brightlingsea Sailing Club 9.0 1065 4.0 5.0 9.0
6 Flying Fifteen Slow 3950 Julian Clarke John Forsdike Grafham Water Sailing Club 13.0 1025 9.0 4.0 13.0
7 RS 200 Slow 1010 Steve Restall Katie Restall Downs Sailing Club 15.0 1057 5.0 10.0 15.0
8 GP14 Slow 14014 Mark Wolf Alex Dotsch BTYC Sailsports 18.0 1127 7.0 11.0 18.0
9 Scorpion Slow 2004 Chris Turner Ben Rayner Derwent Reservoir Sailing Club 21.0 1055 12.0 9.0 21.0
10 Flying Fifteen Slow 3794 Dave Philpott Pip Noon Grafham Water Sailing Club 22.5 1025 10.5 12.0 22.5
11 Flying Fifteen Slow 3937 Simon Kneller Graham Wadeley Grafham Water Sailing Club 23.0 1025 8.0 15.0 23.0
12 Flying Fifteen Slow 3627 Jonathan Knight David Knight GWSC/Royal Hong Kong YC 27.0 1025 19.0 8.0 27.0
13 Flying Fifteen Slow 3550 Les Rant Susie Sonntag Grafham Water Sailing Club 29.0 1025 16.0 13.0 29.0
14 Flying Fifteen Slow 3898 Colin Nutt Chris Hough GWSC/Medway YC 29.0 1025 15.0 14.0 29.0
15 RS 200 Slow 499 Mark Hatsell Rob Ashman Middle Nene Sailing Club 30.0 1057 14.0 16.0 30.0
16 Laser 2000 Slow 2714 Andy Baldwin Karen Baldwin Grafham Water Sailing Club 34.0 1090 13.0 21.0 34.0
17 Flying Fifteen Slow 3957 Charles Apthorpe David Rickards Hayling Island Sailing Club 39.0 1025 36.0 DSQ 3.0 39.0
18 Lark Slow 2495 Kevin Rose Lucy Evans Shustoke Sailing Club 42.0 1073 18.0 24.0 42.0
19 Laser 2000 Slow 21131 James Macgregor Jenny Macgregor Grafham Water Sailing Club 43.0 1090 20.0 23.0 43.0
20 Tasar Slow 2909 Howard Astley-Jones Barney Proud Milton Keynes Sailing Club 43.0 1023 21.0 22.0 43.0
21 Flying Fifteen Slow 3645 Nick Taylor Martin Rich Grafham Water Sailing Club 44.0 1025 27.0 17.0 44.0
22 Laser 2000 Slow 2992 Fergus Barnham Harriet Morris Snettisham Beach/Elton Sailing Club 44.0 1090 17.0 27.0 44.0
23 Enterprise Slow 22901 Paul Young Philip Harrison Midland Sailing Club 44.0 1116 25.0 19.0 44.0
24 Nat 12 Slow 3411 Nick Copsey Naomi Bilton Ely Sailing Club 44.0 1089 24.0 20.0 44.0
25 Laser 2000 Slow 21963 Chris McDonald Kate McDonald Grafham Water Sailing Club 46.0 1090 28.0 18.0 46.0
26 Enterprise Slow 22933 Ann Jackson Richard Adams Burghfield Sailing Club 46.5 1116 10.5 36.0 DSQ 46.5
27 Albacore Slow 6956 Matthew Metcalfe-Smith Paul Metcalfe-Smith Ogston Sailing Club 47.0 1065 22.0 25.0 47.0
28 Comet Trio Slow 365 David Talbot Chris Mayne Hawley Lake Sailing Club 52.0 1085 26.0 26.0 52.0
29 Laser 3000 Slow 3611 Daniel Hollands Andrew Thompson Hythe and Saltwood Sailing Club 53.0 1032 23.0 30.0 53.0
30 Scorpion Slow 1853 Nigel Denchfield Sally Denchfield RYA/Burghfield 58.0 1055 30.0 28.0 58.0
31 Flying Fifteen Slow 3965 Giles Lewis Andrew Murphy Datchet Water Sailing Club 60.0 1025 31.0 29.0 60.0
32 Enterprise Slow 22322 Keith Tyler Katie Tyler Hunts Sailing Club 60.0 1116 29.0 31.0 60.0
33 RS 200 Slow 583 Ray Greer Sarah Long Middle Nene Sailing Club 64.0 1057 32.0 32.0 64.0
34 RS 200 Slow 1328 Ben Saxton Kate MacGregor GWSC/Poole YC 72.0 1057 36.0 DNC 36.0 DNC 72.0
34 RS 200 Slow 745 David Jarvis Anne Jarvis Middle Nene Sailing Club 72.0 1057 36.0 DNC 36.0 DNC 72.0
comments powered by Disqus