X

Result Details

Event name: 420 Junior Euros @420class
Date: 29 July 2016
Type: Euros
Club: Hungary
Classtype:420 , see more results
Rank SailNo Helm Crew Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 Nett Sponsor Group Total
1 ISR 54148 Ido Bilik Ofek Shalgi haifa 21 4 9 2 2 1 3 1 1 6 7 36 u19 57
2 GRE 56071 Telis Athanasopoulos Yogo Dimitris Tassios 1 2 1 4 8 31 2 8 6 1 4 37 u16 68
3 ESP 55947 Carlos Balaguer Ignacio Balaguer 7 6 1 7 3 4 40 15 2 31 1 77 OLIMPIC SAILS/ PHONEMOVIL/ SAILING CUACK u19 117
4 GRE 54484 Vasilios Gourgiotis Orestis Batsis 3 3 8 3 11 2 7 10 18 12 BFD 77 u19 120
5 ITA 56042 VERONICA FERRARO GIULIA IERARDI 9 11 7 31 5 14 6 17 9 2 5 85 u19 116
6 ESP 52779 Albert Torres Javier Gonzalez 14 1 11 18 9 10 1 13 11 14 2 86 MOVISTAR/MAPFRE/TEAM RCN PALMA u19 104
7 SUI 55179 Maxime Bachelin Arno De Planta CV Vidy 7 1 5 1 1 2 13 12 37 DSQ 13 92 u19 135
8 ITA 56007 Edoardo Ferraro Francesco Orlando 1 12 2 13 5 11 12 30 4 3 BFD 93 u19 136
9 POL 56008 Julia Szmit Hanna Dzik MBSW /Ykp Gdynia 2 7 19 11 9 5 10 16 10 8 19 97 u19 116
10 ARG 54842 Fausto Cruz Peralta Martin Arroyo Verdi YCA 12 4 9 5 4 3 21 32 7 10 BFD 107 u19 150
11 USA 55173 Shawn Harvey James Westerberg 16 27 15 2 10 7 14 14 26 9 3 116 u19 143
12 ISR 54699 Ido Benezra Tamuz Cherutei haifa UFD 2 14 11 4 9 8 26 14 23 8 119 u19 162
13 GBR 55634 Robbie King Marcus Tressler Warsash/R. Lym. Y. C./Rutland SC 17 8 17 9 1 1 25 4 22 37 17 121 u19 158
14 ITA 56000 Alexandra Stalder Silvia Speri CNAUT BARDOLINO/ 4 9 11 20 10 21 4 11 25 17 30 132 u19 162
15 FRA 55923 Colin Loirat Yvon Larnicol CV L Aberwrach/CVL Aber Wrac'h UFD 6 4 25 7 19 18 22 5 29 9 144 u19 187
16 ESP 55249 Marc Lladó Antoni Massanet 22 5 3 1 19 22 29 3 23 22 BFD 149 IBEROSTAR /TEAM RCN PALMA u19 192
17 GBR 56009 Hatty Morsley Pippa Cropley Portdinorwic/Royal Lymington 2 8 16 17 3 18 34 19 24 15 28 150 u19 184
18 GBR 54849 Dan Atherton Matt Viney Gurnard SC/ 17 10 5 10 7 17 22 36 17 32 16 153 u19 189
19 ESP 56077 Enrique Luján Pablo Luján 12 13 8 8 BFD 26 36 20 21 4 6 154 u19 197
20 GBR 55517 Isabel Davies Gemma Keers Itchenor Sailing Club/Itchenor SC 6 18 20 15 BFD 15 15 6 28 25 10 158 u19 201
21 ITA 55295 ANDREA TOTIS MARCO ZANNI 13 17 15 15 15 UFD 5 7 13 20 BFD 163 u19 206
22 FRA 55959 Violette Dorange Camille Orion SR Rochelaises 9 19 3 32 13 17 11 21 30 27 15 165 u19 197
23 POL 55650 Adam Glogowski Jakub Sztorch Ykp Gdynia/ 11 15 6 3 26 13 31 39 15 18 BFD 177 u19 220
24 FRA 55096 Jim Vincent Victor Mas SR Antibes 22 24 12 6 6 16 32 37 8 39 14 177 u19 216
25 AUT 54781 Nikolaus Kampelmühler Niklas Haberl YCP/UYCMo 19 20 24 10 23 14 28 18 12 28 12 180 u19 208
26 GER 55547 Konstantin Steidle Tom Lembcke BYCÜ/YLB 11 UFD 19 26 17 3 16 9 20 35 25 181 u19 224
27 ISR 54122 Linoy Korn Omer Bilia sdot yam/sdot yam 10 14 22 29 32 5 9 28 38 11 23 183 u19 221
28 ITA 56028 ANDREA SPAGNOLLI KEVIN RIO FRAGLIA VELA RIVA ASS SPORT DIL/ 5 26 2 7 2 13 20 38 33 40 BFD 186 u19 229
29 ITA 56024 Luca Valentino Giacomo Bandini C VELA CESENATICO/ UFD 9 4 28 21 11 33 31 3 5 DSQ 188 u19 231
30 GER 54937 Lucas Schlüter Fritz Pinnow PYC/VSaW 16 15 24 8 18 9 37 5 34 34 27 190 u19 227
31 FRA 54863 Alexandre Demange Aurelien Barthelemy CN Bretignolles 15 12 28 12 18 8 17 35 27 30 24 191 u19 226
32 POL 56146 Seweryn Wysokinski Mateusz Kruczynski 31 UFD 6 20 6 12 35 2 42 7 31 192 u19 235
33 GBR 55015 Alex Smallwood James Scott Datchet Water SC 19 13 13 33 11 15 26 29 29 26 11 192 u19 225
34 GBR 54482 Fenella Bennett Emily Gent Royal Lymington YC 20 21 18 23 8 8 19 40 40 24 22 203 u19 243
35 FRA 55925 Paul COUSIN Ulysse MIGRAINE CVSAE/SR Havre 4 UFD 7 19 19 25 27 27 39 19 18 204 u19 247
36 POL 55651 Maciej Krusiec Rafal Radecki MKS Dwójka/ 18 5 17 32 13 26 23 34 41 16 20 204 u19 245
37 FRA 55461 Clara Olive Léa Carpentier YC Maugio Carnon/CV Marseillan 6 27 21 28 28 4 39 33 16 21 21 205 u19 244
38 SUI 52967 Morgan Lauber Léo Tétaz CN Morges/CN Pully 13 10 38 21 16 7 38 24 19 33 26 207 u19 245
39 GER 55362 Finn Kenter Marc Richly YCSS/BYC 14 17 22 22 17 12 30 25 35 38 BFD 232 u19 275
40 ESP 52908 Rodrigo Rodríguez Omar Colmenares RCN Vigo 15 16 25 6 21 23 DNC DNF 36 13 BFD 241 u19 284
41 ISR 54145 Omri Sela Gay Zur sdot yam/sdot yam 3 3 UFD 4 28 UFD 24 23 32 UFD BFD 246 u19 289
42 HUN 55112 Szabolcs Wolf András Csébfalvi Kereked 25 30 23 19 15 6 41 41 31 36 29 255 u19 296
43 ESP 55385 Carlota Hernandez Ana Carrasco RCN Vigo 18 19 10 34 12 30 3 5 2 11 4 114 u19 148
44 FRA 55924 Lou-Anne Morin Swan Coste YC Sablettes 8 30 14 18 23 33 8 32 STP 1 5 146 u19 179
45 ESP 55968 Marcos Cordeiro Simon Porzio RCN Vigo 26 20 36 14 14 24 14 3 7 10 15 147 u19 183
46 SUI 55553 Nick Zeltner Till Seger RC Oberhofen 24 31 26 5 25 20 4 26 3 14 2 149 u16 180
47 POL 55652 Agnieszka Urbas Katarzyna Romaniuk YKP Gdynia 21 22 10 36 24 25 6 8 4 8 21 149 u19 185
48 SUI 51814 Solène Mariani Maude Schmid CN Morges 5 23 29 31 26 21 16 1 17 7 12 157 u19 188
49 ISR 53990 Aviv Rosen Tomer Hendel Haifa Sailing 38 32 21 12 14 10 11 11 24 4 23 162 u19 200
50 ITA 55540 Fabio Pozzoli Giulio Riano YACHT CLUB IMPERIA / 28 37 35 33 16 16 1 19 1 STP 16 171 u19 208
51 ISR 53999 Daniel Datz Noge Toren haifa/ 24 11 37 13 24 31 20 21 10 6 11 171 u19 208
52 GER 55234 Matthias Lukosch Marcus Pies DYC 25 16 34 22 BFD 32 9 4 28 12 9 191 u19 234
53 POL 54956 Wiktoria Wróblewska Grzegorz Olko OKZ OLSZTYN 29 35 13 24 40 UFD 2 7 18 27 7 202 u19 245
54 AUT 55548 Theresa Schiemer Johanna Schiemer UYCAS 23 21 31 27 25 30 19 25 23 9 1 203 u19 234
55 GRE 55405 Anastasia Gkari Vikentia Pateraki 33 14 12 38 27 36 28 10 5 2 BFD 205 u19 247
56 GER 55503 Steven Günther Dennis Rolle SVR/SCR 30 18 26 38 12 6 23 31 11 23 32 212 u19 250
57 POL 55805 Agnieszka Lapinska Weronika Sawicka 26 23 23 26 22 23 21 20 14 16 27 214 u19 241
58 GER 56063 Janek Struchholz Julius Braun-Dullaeus DYC 36 25 27 16 20 29 13 27 12 19 31 219 u19 255
59 GBR 54480 James Clemetson William Birch-Tomlinson TBSC/HISC 27 22 33 9 37 UFD 5 DSQ 19 20 6 220 u19 263
60 GRE 55237 Elias Fafalios Panagiotis Magoulas 8 28 28 24 33 27 UFD 2 BFD 29 3 224 u19 266
61 HKG 54945 Tsz Fung Wilson Yun Chung Man Kam 35 7 39 35 27 27 33 9 37 3 14 227 u19 266
62 TUR 55922 Leyla Senocak Aylin Tezol TURKISH SAILING FEDERATION 31 DNC 32 30 31 24 25 13 25 15 10 236 u19 279
63 BLR 55536 Uladzislau Kalbaska Herman Svintitski SDYUSHOR 34 34 25 16 20 29 24 24 13 DSQ 20 239 NAUTIVELA (5960) 2014 u19 281
64 USA 55912 Emily Haig Zachary Zeelander 28 26 20 37 BFD 34 10 6 29 13 BFD 245 u19 288
65 TUR 54239 Yucehan Aslan Alaattin Kartal TURKISH SAILING TEAM/TURKISH SAILING FEDERATION 32 32 30 23 30 38 17 12 8 24 BFD 246 u19 288
66 TUR 54252 Deniz Saltik Yagmur Chelsea Foster TURKISH SAILING FEDERATION 29 29 27 30 29 28 7 30 21 18 34 248 282
67 AUT 55012 Yannis Saje Johannes Reder SCTWV/YKA 20 UFD 18 17 29 35 UFD DSQ 9 21 17 250 u19 293
68 SUI 55787 Florian Geissbuehler Livio Erni YC Biel/SC Cham 10 24 39 35 22 35 UFD 17 27 28 19 256 u19 298
69 HUN 55852 Liza Formanek Luca Kalmár SVE/Spartacus VE UFD 36 29 25 35 28 30 23 22 22 8 258 MéZES CSIRKESZáRNYAK u19 301
70 JPN 55238 Kent Sakakibara Kio Tsuruda Genkai SC UFD 25 34 21 BFD 37 27 16 16 33 13 265 CITRON u19 308
71 HUN 54778 Dániel Nyári Dániel Pertl Kereked 23 29 30 36 34 32 15 15 32 30 25 265 u19 301
72 HUN 52633 Szebasztián Káloczy Barna Szalai Tihanyi Hajós Egylet 37 38 36 14 33 22 31 14 35 31 26 279 u19 317
73 GER 56022 Valentina Tast Kai-Steffen Hofmann RSVM/DYC 32 33 31 40 32 19 18 DSQ 15 32 30 282 u19 324
74 HUN 53904 Bernát Nagy Boldizsár Búza Kereked 33 UFD 33 39 34 33 29 28 26 17 28 300 u19 343
75 SUI 55544 Romea Fries Jo Anna Wyler RC Oberhofen/YC Thunersee 27 33 35 40 35 40 34 22 31 26 18 301 u19 341
76 JPN 55515 Yujiro Miyazaki Syoma Ide Genkai sailing Club 34 31 32 37 39 37 12 29 20 36 35 303 u19 342
77 HUN 52634 Nátán Nagy Balázs Horváth Tihanyi Hajós Egylet UFD 40 40 29 36 20 26 18 33 39 22 303 u19 346
78 SUI 55545 Jann Schüpbach Alec Hatebur YC Thunersee/RC Oberhofen 36 34 38 27 31 39 22 33 30 25 BFD 315 u19 357
79 AUT 54427 Luca Lippert Lukas Haberl UYCWg/UYCMo 30 28 16 34 30 18 DNC DNC DNC DNC DNC 324 u19 366
80 CRO 55334 Matija Pintaric Mikael Marvin 35 39 37 39 38 34 32 37 34 34 24 344 u19 383
81 HUN 52365 Botond Izsák András Bonifert Kereked 37 DNC 40 41 41 36 35 35 36 35 29 365 u16 408
82 HUN 54780 Dávid Farkas Dániel Seres BYC 38 35 41 DNF DNC DNC 36 36 38 37 36 383 u16 426
83 HUN 54414 Örs Zámbó Lili Zámbó BYC 39 36 42 UFD DNC DNC DNF 34 39 38 33 389 u16 432
comments powered by Disqus