X

Result Details

Event name: Hoo Freezer
Date: 27 February 2010
Type:
Club: Hoo Ness Yacht Club
Classtype:Handicap , see more results

Due to the extreme conditions on the Sunday,  racing was abandoned for the main race,  leaving the 2010 Hoo Freezer to be decided on the results of Saturday's practise race

Rank Fleet Helm Crew ENTRY No. BOAT NAME BOAT CLASS SAIL No. CLUB NAME PY No. FREEZER No. START TIME FINISH TIME ELAPSED TIME AVG LAP TIME CORRECTED TIME CORR AVG LAP TIME
1 Fast Simon Allen 37 Incognito INTERNATIONAL CANOE 278 Hayling Island SC 905 905 00:15:00 01:12:03 00:57:03 00:57:03 01:03:02 01:03:02
2 Fast Neil Ashby Sam Proctor 26 Weight 4 Us RS 800 978 Bough Beech SC 822 822 00:15:00 01:07:35 00:52:35 00:52:35 01:03:58 01:03:58
3 Medium Steve Hall Simon Haighton 28 LARK 2519 Northampton SC 1073 1073 00:05:00 01:18:28 01:13:28 01:13:28 01:08:28 01:08:28
4 Medium Tim Parsons Sarah Parsons 31 Intoxicated SCORPION 2014 Lyme Regis 1056 1056 00:05:00 01:18:34 01:13:34 01:13:34 01:09:40 01:09:40
5 Medium Martin Brown Max Caston 5 V3000 3608 Wilsonian SC 1010 1010 00:05:00 01:15:56 01:10:56 01:10:56 01:10:14 01:10:14
6 Medium Janet Ritchie Alan Ritchie 32 Drama Queen SCORPION 2005 Chipstead SC 1056 1056 00:05:00 01:19:15 01:14:15 01:14:15 01:10:19 01:10:19
7 Fast Gareth Davies 27 INTERNATIONAL MOTH (foil) 3253 Blackwater SC 752 752 00:15:00 01:08:59 00:53:59 00:53:59 01:11:47 01:11:47
8 Fast Aaron Smith Alec Rodgers 36 29er 342 Wilsonian SC 924 924 00:15:00 01:21:35 01:06:35 01:06:35 01:12:04 01:12:04
9 Medium Richard Whitworth Olly Turner 38 Faithless MERLIN ROCKET 3703 Hollingsworth Lake SC 1014 1014 00:05:00 01:20:54 01:15:54 01:15:54 01:14:51 01:14:51
10 Fast Mike Gower 9 LASER VORTEX spkr 1013 Wilsonian SC 937 937 00:15:00 01:25:19 01:10:19 01:10:19 01:15:03 01:15:03
11 Medium Brian Lamb John Goudie 19 Still Gambolling WAYFARER 10614 Wilsonian SC 1099 1099 00:05:00 01:27:46 01:22:46 01:22:46 01:15:19 01:15:19
12 Medium R Wolfenden M Titmarsh 39 SCORPION 2002 Chipstead SC 1056 1056 00:05:00 01:24:43 01:19:43 01:19:43 01:15:29 01:15:29
13 Medium Thomas Lambert Grahame Smith 21 LASER 2000 spkr 21314 Wilsonian SC 1089 1089 00:05:00 01:28:14 01:23:14 01:23:14 01:16:26 01:16:26
14 Medium John Hewat Jo Wicken 8 Tenacious LASER 2000 spkr 22075 Wilsonian SC 1089 1089 00:05:00 01:29:00 01:24:00 01:24:00 01:17:08 01:17:08
15 Medium Simon Gillow Fiona Brett 25 SCORPION 2003 Chipstead SC 1056 1056 00:05:00 01:27:10 01:22:10 01:22:10 01:17:49 01:17:49
16 Medium Marinus Zilvold Julie Nuttal 35 Nemo MERLIN ROCKET 3692 1014 1014 00:05:00 01:24:25 01:19:25 01:19:25 01:18:19 01:18:19
17 Medium Chris Swinchatt Nicky Marsh 33 Family Guy SCORPION 1963 Chipstead SC 1056 1056 00:05:00 01:29:14 01:24:14 01:24:14 01:19:46 01:19:46
18 Medium Edward Lowes Robert Spaughton 1 Her Rival TASAR 2801 Whitstable YC 1023 1023 00:05:00 01:30:18 01:25:18 01:25:18 01:23:23 01:23:23
19 Slow James Bottoms Anne Hulbert 2 GRADUATE 2727 Tudor SC 1167 1160 00:05:00 01:45:05 01:40:05 01:40:05 01:26:17 01:26:17
20 Fast Glen Bolton Adam Sykes 29 Slappy Ball Bags FIREBALL 14099 Datchet Water SC 982 982 00:15:00 01:45:13 01:30:13 01:30:13 01:31:52 01:31:52
21 Medium Chris Bilton 34 LASER 154746 OMSC 1078 1078 00:05:00 01:44:26 01:39:26 01:39:26 01:32:14 01:32:14
22 Fast Ceilidh Higgs Alex Benfield 22 29er 346 Wilsonian SC 924 924 00:15:00 01:40:16 01:25:16 01:25:16 01:32:17 01:32:17
23 Medium Laurence Trim Robert Myers 24 WAYFARER 84 Bough Beech SC 1099 1099 00:05:00 01:47:16 01:42:16 01:42:16 01:33:03 01:33:03
24 Medium Lesley O'Rourke Trevor Osborne 18 RS VISION 713 Wilsonian SC 1080 1080 00:05:00 RTD
24 Fast Ian Parris Harry Coulsden 6 RS 800 1122 Wilsonian SC 822 822 00:15:00 RTD
24 Medium Tony Hunt Suzanne Hall 14 In Flight Entertainment LASER 3000 3460 Wilsonian SC 1032 1032 00:05:00 RTD
24 Medium John Smith Andrew John Smith 30 Scallywag LASER 2000 spkr 21563 Netley SC 1089 1089 00:05:00 RTD
24 Medium Andy Hockey Louise Somers 11 LASER 2000 spkr 21914 Wilsonian SC 1089 1089 00:05:00 RTD
24 Medium Peter Horner David Brooker 4 Sky Rocket BUZZ 965 Wilsonian SC 1005 1005 00:05:00 DNS
24 Fast Richard Hudson 13 Independent Badge INTERNATIONAL CANOE spkr 288 Bough Beech SC 873 873 00:15:00 DNS
24 Medium Stuart Bailey Zoe Noble 15 Quick Fix BUZZ 401 Wilsonian SC 1005 1005 00:05:00 DNS
24 Fast Paul Smith Nicola Smith 23 29er 605 Wilsonian SC 924 924 00:15:00 DNS
24 Fast Paul Heather Jonathon Osgood 7 Light'n'Bitter OSPREY 1292 Wilsonian SC 940 940 00:15:00 DNS
24 Medium Nik Antoniades Cathy Evans 17 Still Smiling Too LASER 2000 spkr 2305 Wilsonian SC 1089 1089 00:05:00 DNS
24 Fast Martin Jones 3 Roaring Forties CONTENDER 2347 Wilsonian SC 993 993 00:15:00 DNS
24 Fast Peter Barton David Ellis 20 Ronin CHERUB 2698 Royal Lymington YC 975 975 00:15:00 DNS
24 Medium David Fenech Alison Williams 12 V3000 3605 Wilsonian SC 1010 1010 00:05:00 DNS
24 Fast John Tinnams Steve Tinnams 16 LASER 5000 5192 Wilsonian SC 846 846 00:15:00 DNS
24 Medium Sue Roberts Steve Roberts 10 Basil SNIPE 29611 Blue Circle SC 1117 1117 00:05:00 DNS
comments powered by Disqus