X

Result Details

Event name: Rutland Challenge for the John Merricks Tiger Trophy
Date: 06 February 2010
Type:
Club: Rutland Sailing Club
Classtype:Handicap , see more results

Merlins dominate the 2010 Tiger Trophy

Matt BIGGS and Ben HOLLIS from Blithfield SC in a Merlin Rocket,  win the 2010 Tiger Trophy from fellow Merlin sailors, Stuart BITHELL and Ed GRAY.  Andrew WILDE in a Phantom from Carsington,  takes the final podium position.

The 2010 Tiger Trophy was run in misty conditions and generally light winds.

Rank Class Fleet SailNo Helm Crew Club R1 R2 Nett Class Type PY Pursuit Total
1 Merlin Rocket Slow 3705 Matt BIGGS Ben HOLLIS Blithfield 1 -4 2 Merlin Rocket 1014 1 6
2 Merlin Rocket Slow 3678 Stuart BITHELL Ed GRAY Hollingworth Lake Sailing Club -2 1 4 Merlin Rocket 1014 3 6
3 Phantom Slow 1291 Andrew WILDE Carsington -22 2 4 Phantom 1043 2 26
4 Merlin Rocket Slow 3684 Andy DAVIS Tom PYGALL Chase SC -4 3 8 Merlin Rocket 1014 5 12
5 Phantom Slow 1359 Simon HAWKES Chew Valley L.s.c -17 7 14 Phantom 1043 7 31
6 Merlin Rocket Slow 3703 Richard WHITWORTH Olly TURNER Hollingworth Lake SC & Parkstone YC 6 -14 17 Merlin Rocket 1014 11 31
7 RS 200 Slow 1203 James STEWART Toby LEWIS RYA 14 -29 20 RS 200 1059 6 49
8 Phantom Slow 1210 Andrew GREGORY Stewartby -24 11 20 Phantom 1043 9 44
9 Phantom Slow 1325 Mike TUSTIN Bowmoor Sailing Club -26 9 21 Phantom 1043 12 47
10 420 Slow 53229 Anna BURNET Flora STEWART Rncyc 13 -38 23 420 1087 10 61
11 420 Slow 53982 Tom GILLARD Rosie SIBTHORP Sheffield Viking SC -18 17 25 420 1087 8 43
12 RS 200 Slow 714 Walsh CLAIRE Jasmine HUSBAND 12 -21 26 RS 200 1059 14 47
13 Phantom Slow 1342 Mark WESTON West Riding -25 16 31 Phantom 1043 15 56
14 420 Slow 53116 Sarah ALTON Katie TOMSETT Oxford Sailing Club 15 -79 32 420 1087 17 111
15 Phantom Slow 1343 Norman BYRD Draycote -19 18 34 Phantom 1043 16 53
16 Merlin Rocket Slow 3712 Jon GORRINGE Pete HORN Parkstone YC 8 (177 OCS) 35 Merlin Rocket 1014 27 212
17 Merlin Rocket Slow 3701 Tom STEWART Liam DEMPSEY Northampton -33 9 35 Merlin Rocket 1014 26 68
18 Merlin Rocket Slow 3662 David WINDER Pippa TAYLOR Hollingworth Lake SC 5 (177 OCS) 36 Merlin Rocket 1014 31 213
19 Merlin Rocket Slow 3583 Chris MARTIN Ben HENDON Blithfield SC 3 -13 37 Merlin Rocket 1014 34 50
20 Cherub Fast 2698 Peter BARTON Bonnie MOODY Royal Lymington 7 -9 39 Cherub 930 32 48
21 420 Slow 53380 Mike WOOD Hugh BRAYSHAW Draycote Water SC -31 19 42 420 1087 23 73
22 470 Fast 843 Jonny MCGOVERN Christian BIRRELL -55 23 43 470 973 20 98
23 RS 100 Slow 104 Anthony YORK Northampton SC -35 31 44 RS 100 1005 13 79
24 Fireball Fast 15036 Matt BURGE Richard WAGSTAFF Poole YC -37 5 46 Fireball 982 41 83
25 RS 400 Fast 1201 Rick PEACOCK Liz PEACOCK Bartley Green -28 22 47 RS 400 952 25 75
26 Merlin Rocket Slow 3692 Marinus ZILVOLD Julie NUTTALL Whitstable Yacht Club 11 -25 49 Merlin Rocket 1014 38 74
27 Fireball Fast 15031 Matt FINDLAY Richard ANDERTON Weston SC -43 27 49 Fireball 982 22 92
28 Miracle Slow 3812 Sam METTAM Geoff PHILLIPS Hayling Island/rnsa -64 49 53 Miracle 1178 4 117
29 RS 800 Fast 1163 Ben MCGRANE Roz ALLEN Netley SC 10 -28 53 RS 800 822 43 81
30 RS 200 Slow 1276 Maria STANLEY Charlie MAKEPIECE Oxford 16 -40 56 RS 200 1059 40 96
31 RS 200 Slow 1324 Adam MCGOVERN Beth GREY Delph Sailing Club -81 35 59 RS 200 1059 24 140
32 Fireball Fast 14805 Mark MASKELL Chris PROFFITT Kgsc 32 -69 61 Fireball 982 29 130
33 Laser Vago XD Slow 358 Dave BAXTER West Riding Sailing Club -62 45 64 Laser Vago XD 1060 19 126
34 RS 800 Fast 1119 Steve WILSON Adam BROUGHTON -91 6 67 RS 800 822 61 158
35 420 Slow 53377 Sam ROBINSON Peter ALTON West Kirby -97 15 67 420 1087 52 164
36 IC (A) Fast 284 Charlie CHANDLER Tewkesbury 39 -80 67 IC (A) 873 28 147
37 505 Fast 8935 Russ SHORT Andy SHORT Carsington SC 30 -42 67 505 902 37 109
38 420 Slow 53591 Amy SEABRIGHT Hermione STANLEY 23 -67 69 420 1087 46 136
39 505 Fast 9012 Andy SMITH Tim NEEDHAM Notts County SC 43 -59 73 505 902 30 132
40 RS 400 Fast 1328 Michael SIMS Andrew GEORGE Carsington SC 60 -89 78 RS 400 952 18 167
41 Phantom Slow 1223 Richard SIMS Carsington SC 21 -32 81 Phantom 1043 60 113
42 Fireball Fast 13684 David HALL Paul CONSTABLE Thorpe Bay Yacht Club 46 -86 82 Fireball 982 36 168
43 420 Slow 53592 Rebecca KALDERON Katrina BREWER Itchenor 20 -50 83 420 1087 63 133
44 RS 200 Slow 1026 Paul WILLIAMSON Hazel WILLIAMSON Staunton Harold SC 49 -52 84 RS 200 1059 35 136
45 National 12 Slow 3465 Andy DRIOR Tom Bell Welland Yacht Club -114 54 87 National 12 1093 33 201
46 29er Fast 1278 Alex MOTHERSELE Hamish ELLIS Hisc -72 39 87 29er 924 48 159
47 Musto Skiff Fast 355 Nick HOLLIS Rutland SC -34 30 88 Musto Skiff 875 58 122
48 505 Fast 8326 Tim BIRD Richard NURSE Burton 41 -84 88 505 902 47 172
49 29er Fast 1122 Philippa GRAY Jo LUCAS Draycote -85 34 91 29er 924 57 176
50 Fireball Fast 14935 Andy FOSKETT Lesley FOSKETT Staunton Harold 48 -62 92 Fireball 982 44 154
51 RS 400 Fast 953 Stuart HALMAN Susan BRANNAM Leigh And Lowton SC 73 -102 94 RS 400 952 21 196
52 420 Slow 52483 James HAYWARD Tim CARTER Waldringfield SC -83 41 95 420 1087 54 178
53 RS 600 Fast 920 Peter NELSON Northampton SC 51 -100 96 RS 600 920 45 196
54 RS 100 Slow 103 Charlie MERCHANT Burghfield SC -44 26 98 RS 100 1005 72 142
55 Fireball Fast 14876 Chris WALKER Dan WALKER Staunton Harold SC 45 -53 98 Fireball 982 53 151
56 Finn Slow 18 James HADDEN Swarkestone SC / Rutland SC -77 25 99 Finn 1066 74 176
57 RS 200 Slow 658 Sarah WILLIAMS Kate WILLIAMS Port Dinorwic 9 -60 101 RS 200 1059 92 161
58 Musto Skiff Fast 356 Matt HOLLIS Rutland Sailing Club -79 20 103 Musto Skiff 875 83 182
59 49er Fast 747 Josh WILCE Olly WILCE Rutland Sailing Club 69 -73 108 49er 747 39 181
60 420 Slow 53872 Matt FOSKETT Adam WALKER Staunton Harold -58 44 108 420 1087 64 166
61 29er Fast 342 Aaron SMITH Alec RODGERS Wilsonian SC -94 51 110 29er 924 59 204
62 RS 800 Fast 1158 Charlie ROOME Dave STEED -27 12 111 RS 800 822 99 138
63 Flying Dutchman Fast 369 Toby BARSLEY-DALE Gareth RUSSELL Paxton Lakes SC -70 69 111 Flying Dutchman 879 42 181
64 Alto Fast 108 David BRUCE Gareth LINCOLN Blym -86 61 111 Alto 925 50 197
65 RS 600 Fast 962 Jamie MAWSON Ulley SC 67 -105 116 RS 600 920 49 221
66 29er Fast 1616 Christopher MATTHEWS Ed GIBBONS Brightlingsea Sailing Club -59 36 121 29er 924 85 180
67 Laser 4000 Fast 4271 John WARBURTON James CLAPHAM Cardiff Bay Yacht Club 65 -90 121 Laser 4000 908 56 211
68 RS 800 Fast 1089 Roger PHILLIPS Will CROCKER Rutland Sailing Club 53 -65 123 RS 800 822 70 188
69 RS 800 Fast 978 Neil ASHBY Sam PROCTOR Bough Beech SC -56 33 124 RS 800 822 91 180
70 RS 800 Fast 1153 Rob WATSON John CLIFTON Royal Lymington YC 40 -48 126 RS 800 822 86 174
71 D-One Fast 8 Tim GARVIN Queen Mary SC -67 57 128 D-One 971 71 195
72 Laser Slow 183113 Alex LEONARD Pennine Sailing Club 52 -56 129 Laser 1088 77 185
73 RS 400 Fast 1263 Chris BAILEY Jane BAILEY Draycote -76 67 132 RS 400 952 65 208
74 Laser 4000 Fast 4358 George HARSTON Nick COPLEY OCSS -82 46 136 Laser 4000 908 90 218
75 RS 800 Fast 1130 Neil BAKER James HUGHES Hisc -84 55 137 RS 800 822 82 221
76 B14 Fast 769 Daniel COWIN Dan HOLLANDS 61 -82 137 B14 880 76 219
77 Solo Slow 4386 Michael DRAY Littleton SC -101 75 137 Solo 1155 62 238
78 29er Fast 1244 Lilly CARLISLE Ben GRATTON Draycote 57 -72 138 29er 924 81 210
79 RS 600 Fast 793 George HAND Northampton SC 88 -126 139 RS 600 920 51 265
80 420 Slow 53703 Issy HAMILTON Hannah JONES Burghfield Sailing Club 30 -71 141 420 1087 111 212
81 Phantom Slow 1273 Peter GOUGH Draycote -99 47 142 Phantom 1043 95 241
82 RS 200 Slow 792 Maia WALSH Peter BENTLEY Cardiff Yacht Club -74 37 143 RS 200 1059 106 217
83 29er Fast 1112 Sam WATSON Henry COLLINSON Draycote Water Sailing Club 47 (177 BFD) 150 29er 924 103 327
84 Laser 4000 Fast 4682 John REYNOLDS Fran HOWELL Grafham Water SC 50 -124 152 Laser 4000 908 102 276
85 Laser Vago XD Slow 164 Ed DEACON Sesca -144 98 153 Laser Vago XD 1060 55 297
86 Musto Skiff Fast 285 Steve TYLECOTE Rutland Sailing Club -104 43 156 Musto Skiff 875 113 260
87 BLAZE Slow 751 Andy MCIVOR Blackwater S.c -110 87 156 BLAZE 1047 69 266
88 Laser 4000 Fast 4199 Jp MARKS Rich GUY Gw SC 71 -77 158 Laser 4000 908 87 235
89 Enterprise Slow 18736 Russell BRAYSHAW Nicola WILKINSON Hollowell SC -113 95 161 Enterprise 1116 66 274
90 RS 200 Slow 574 Philip BENN Ewan BYERS Ripon 68 -78 164 RS 200 1059 96 242
91 420 Slow 52067 Chris TAYLOR James PARKER-MOWBRAY Burghfield SC -121 75 164 420 1087 89 285
92 Challenger Slow 270 Graham HALL Rutland Sailing Club -124 101 168 Challenger 1160 67 292
93 Miracle Slow 4016 Neal GIBSON Tracy AMOS Redoubt SC 100 -132 168 Miracle 1178 68 300
94 Flying Dutchman Fast 389 Jon WILLIAMS Dawn BARSLEY-DALE Rutland SC -102 93 168 Flying Dutchman 879 75 270
95 29er Fast 1322 Adam LARVIN Tim WALTON Beaver Sailing Club -80 75 169 29er 924 94 249
96 Laser 4000 Fast 4492 Martin BOYDE Toby LINNELL Gyc 92 -122 176 Laser 4000 908 84 298
97 Enterprise Slow 22619 Kevin ROSE Lucy EVANS Shustoke Sailing Club -116 70 177 Enterprise 1116 107 293
98 Laser 4000 Fast 4549 Tim VICK Simon GADD -87 65 181 Laser 4000 908 116 268
99 Laser Slow 180964 Mike GUY Rutland Sailing Club -75 63 184 Laser 1088 121 259
100 RS 800 Fast 1020 Martin PENTY James PENTY Beaver Sailing Club -125 106 184 RS 800 822 78 309
101 Enterprise Slow 22901 Paul YOUNG Philip HARRISON Midland Sailing Club. -120 104 184 Enterprise 1116 80 304
102 420 Slow 5 John BEARDON Fergus BARRIE Annandale Sailing Club 63 -83 185 420 1087 122 268
103 RS 600 Fast 702 John CHARLES Leigh-on-sea SC 98 -103 191 RS 600 920 93 294
104 Laser 4000 Fast 4606 Iain REYNOLDS Adam BRUSHETT 95 -109 192 Laser 4000 908 97 301
105 420 Slow 51989 Jamie NOYES Angus GRAY-STEPHENS East Lothian YC -123 81 193 420 1087 112 316
106 Laser 4000 Fast 4518 Alistair HODGSON Sue OGG Upton Warren Sailing Club -103 99 203 Laser 4000 908 104 306
107 British Moth Slow 783 Abby FREELEY Sesca -146 117 205 British Moth 1173 88 351
108 RS 600 Fast 649 Sam KNIGHT Bartley Sailing Club 97 -118 206 RS 600 920 109 324
109 420 Slow 53304 Alistair GRAY Iain SYMON Helensburgh Sailing Club -136 92 207 420 1087 115 343
110 RS 800 Fast 1076 Sam SEDDON Josh SEDDON Weston 105 -110 210 RS 800 822 105 320
111 49er Fast 901 Rob THOMAS Jeremy WILLIAMSON Draycote Water SC -139 133 212 49er 747 79 351
112 B14 Fast 777 Dave DOBRIJEVIC Phil ELTRINGHAM Hisc 36 (177 BFD) 213 B14 880 177 DNF 390
113 Laser 4000 Fast 4448 Duncan REANEY Andy WATKINS 78 -134 215 Laser 4000 908 137 349
114 Fireball Fast 15032 Dave WADE Tim SAUNDER Northampton 39 -59 216 Fireball 982 177 DNF 275
115 Laser Slow 154746 Chris BILTON Omsc -127 96 216 Laser 1088 120 343
116 Laser 4000 Fast 4254 Sarah HARSTON Rachel FRANKS OCSS 106 -115 230 Laser 4000 908 124 345
117 Alto Fast 109 Michael ARNOLD Geoff HUNT Deben Y C 55 -88 232 Alto 925 DNC 320
118 420 Slow 51988 Callum AIRLIE Drew AIRLIE Elyc -109 107 233 420 1087 126 342
119 Musto Skiff Fast 333 Tim CHAPMAN Rutland Sailing Club 134 (DNC) 234 Musto Skiff 875 100 411
120 Laser 4000 Fast 4425 Brian ALLEN Claire ALLEN Brightlingsea 111 -131 234 Laser 4000 908 123 365
121 Laser 3000 Slow 3284 Stewart PATIENCE Jenny PERSSON Carsington SC -146 129 237 Laser 3000 1032 108 383
122 Challenger Slow 257 Val MILLWARD Rutland Sailing Club -115 94 238 Challenger 1160 144 353
123 Laser 4000 Fast 4516 Chris GOULD Penny HOOPER Ranelagh SC 107 -112 239 Laser 4000 908 132 351
124 Laser Slow 64236 Gary TOMPKINS SESCA -141 113 240 Laser 1088 127 381
125 Laser 4000 Fast 4343 Neil HEFFERNAN Charlotte HEFFERNAN Qmsc 112 -135 243 Laser 4000 908 131 378
126 RS 800 Fast 866 James NORRIS Tim NORRIS Warsash SC 143 (177 BFD) 244 RS 800 822 101 421
127 420 Slow 51024 Kellie CARMICHAEL Emily MCCALL Annandale Sailing Club -147 108 246 420 1087 138 393
128 Laser Vago XD Slow 740 Stuart HARRIS Banbury Sailing Club -148 136 246 Laser Vago XD 1060 110 394
129 Laser Slow 183242 Ray COOK Royal Northumberland Yacht Club (DNC) DNC 250 Laser 1088 73 427
130 Musto Skiff Fast 153 Adam KITCHEN Cyc/ltsc 135 -145 252 Musto Skiff 875 117 397
131 Firefly Slow 1 Nick NEVE Tom PADDOCK Rutland -122 121 255 Firefly 1162 134 377
132 29er Fast 332 Emma PEARSON Sam THOMAS Draycote Water 130 (177 BFD) 255 29er 924 125 432
133 Laser Radial Slow 195246 Milly JOSEPH Annandale Sailing Club -118 114 256 Laser Radial 1111 142 374
134 RS 200 Slow 378 Samantha FLINT Allen TALBOT Blym -133 128 258 RS 200 1059 130 391
135 Hobie 405 Slow 360 Glen BURROWS Patrick FORD Notts County -140 119 259 Hobie 405 1089 140 399
136 Hobie 405 Slow 353 James SCOBIE David SCOBIE Banbury -150 120 259 Hobie 405 1089 139 409
137 RS 600 Fast 684 Ben MURRELL Yorshire Dales SC 131 -138 260 RS 600 920 129 398
138 Laser 4000 Fast 4546 Tim LITT Harry/Alex LITT Rutland Sailing Club -157 143 261 Laser 4000 908 118 418
139 RS 300 Slow 471 Russ HOPKINS Tewkesbury SC -89 85 262 RS 300 1000 DNC 351
140 Laser 5000 Fast 5113 Tom HILL Andrew SAMPSON Rutland SC (DNC) 148 262 Laser 5000 846 114 439
141 Laser 4000 Fast 4674 Henry DAWES David LILBURN Dbsc 90 -92 267 Laser 4000 908 DNC 359
142 420 Slow 50191 Emma PALMER Rosemary JENNINGS-MAUN Rfyc/rncyc -126 123 269 420 1087 146 395
143 RS 400 Fast 613 James NEWALL Jay WHITEHEAD Royal Navy Sailing Centre 93 -111 270 RS 400 952 DNC 381
144 Laser Radial Slow 179618 Rob STENHOUSE Rutland Sailing Club -128 125 272 Laser Radial 1111 147 400
145 Laser 4000 Fast 4094 Adrian HEATH Carolyn MORGAN Rutland (177 DNF) DNC 275 Laser 4000 908 98 452
146 Laser Slow 195109 Rob COOK Grafham Water SC -108 98 275 Laser 1088 DNC 383
147 Laser Slow 195110 Simon WIGMORE Middle Nene SC -154 141 276 Laser 1088 135 430
148 Challenger Slow 202 Judith FIGGURES Rutland S C 129 -130 277 Challenger 1160 148 407
149 29er Fast 396 Sam SMITH Dominik BURKE Royal Hospital SChool -149 146 279 29er 924 133 428
150 Laser Slow 170859 Tom HARRIS Gwsc 138 (DNC) 279 Laser 1088 141 456
151 Laser 4.7 Slow 185597 Matthew RHODES Middle Nene SC 132 -137 281 Laser 4.7 1175 149 418
152 420 Slow 51174 Jennifer ABRAHAM Sarah JEFFREY Helensburgh Sailing Club -151 140 283 420 1087 143 434
153 Laser 4000 Fast 4095 Jamie ROGERS Alan ROGERS Pennine Sailing Club -142 139 284 Laser 4000 908 145 426
154 Solo Slow 5067 Olly HOPKINS Tewkesbury -152 116 293 Solo 1155 DNC 445
155 Int Moth Foiling Fast 3253 Gareth DAVIES Blackwater 117 -149 294 Int Moth Foiling 700 DNC 443
156 49er Fast 81 Mark FULLER Chris GOULD (DNC) DNC 296 49er 747 119 473
157 Int Moth Foiling Fast 3618 Mike COOKE Bristol Corinthian 120 -142 297 Int Moth Foiling 700 DNC 439
158 B14 Fast 724 Oliver LOVE Dave BLAKESLEY Blym -153 127 304 B14 880 DNC 457
159 Musto Skiff Fast 393 Jonathan OLIN Rutland Sailing Club (DNC) DNC 305 Musto Skiff 875 128 482
160 LASER 3000 Slow 3181 Ed Walker Chloe Tucker Rutland Sailing Club (DNC) DNC 313 LASER 3000 1032 136 490
161 Laser 4.7 Slow 189078 Daniel WIGMORE Middle Nene SC 137 -147 314 Laser 4.7 1175 177 DNF 461
162 Laser 2000 Slow 22215 Catherine PATHAK George MACKENZE RAF Rutland Sailing Club -155 144 321 Laser 2000 1089 177 DNF 476
163 Laser 4000 Fast 4607 Charlie ARMSTRONG Mark GOODACRE Rutland Sailing Club 156 (DNC) 333 Laser 4000 908 DNC 510
164 Int Moth Foiling Fast 3347 James PHARE Queen Mary SC 158 (177 BFD) 335 Int Moth Foiling 700 DNC 512
165 Hobie 405 Slow 344 Patrick FORD Ella HUBBARD Notts County SC (DNC) DNC 354 Hobie 405 1089 DNC 531
165 Int Moth Foiling Fast 4082 Alex ADAMS Ccsc (DNC) DNC 354 Int Moth Foiling 700 DNC 531
165 B14 Fast 757 Philip MURRAY Kevin RUTHERFORD Royal Northumberland Yacht Club (DNC) DNC 354 B14 880 DNC 531
165 505 Fast 8906 Harry BRIDDON Simon BRIDDON Ogston S.c. (DNC) DNC 354 505 902 DNC 531
165 49er Fast 735 Stu HADFIELD Chris BRIDGES Penmaenmawr SC (DNC) DNC 354 49er 747 DNC 531
165 RS 200 Slow 1362 Lol HAYWARD Matt SIMONDS Staunton Harold SC (DNC) DNC 354 RS 200 1059 DNC 531
165 RS 200 Slow 558 Jerry COLLINGWOOD Alice MOORE Rnsa/stokes Bay (DNC) DNC 354 RS 200 1059 DNC 531
165 Phantom Slow 1186 Harry BRIDDON Ogston S.c. (DNC) DNC 354 Phantom 1043 DNC 531
165 Merlin Rocket Slow 3617 Tom CHADFIELD Andy CHADFIELD Blithfield (DNC) DNC 354 Merlin Rocket 1014 DNC 531
165 29er Fast 1385 Grace FELL Becky WALLBANK Beadnell SC (DNC) DNC 354 29er 924 DNC 531
165 29er Fast 1945 Kate HARMER John CHARLTON Royal Hospital SChool (DNC) DNC 354 29er 924 DNC 531
165 29er Fast 1940 Joseph LAURANCE Arther HOWARD Royal Hospital SChool (DNC) DNC 354 29er 924 DNC 531
comments powered by Disqus