X

Result Details

Event name: Steve Nicholson Memorial Trophy - Single Hander Fleet
Date: 30 January 2010
Type:
Club: Northampton Sailing Club
Classtype:Handicap , see more results
Rank SailNo Helm Club R1 R2 Nett Tally Class PY Notes
1 1345 Andy Couch Blithfield SC 1.0 1.0 2.0 27 Phantom 1043
2 1359 Simon Hawkes Wimbleball Sailing Club 2.0 2.0 4.0 2 Phantom 1043
3 411 Steve Bolland Bristol Corinthian YC 6.0 4.0 10.0 13 RS 300 1000
4 1304 Simon Cowood NSC 4.0 6.0 10.0 38 Phantom 1043
5 5608 Aran Holman Hollowell 3.0 8.0 11.0 41 Optimist 1646
6 1340 Tyler Harmsworth Shoreham SC 5.0 7.0 12.0 34 Phantom 1043
7 1691 Allan Gillard Sheffield Viking SC 11.0 3.0 14.0 19 Streaker 1162
8 1291 Andrew Wilde Corsington Sailing Club 12.0 5.0 17.0 7 Phantom 1043
9 1158 Jim Hopton Shustoke 7.0 10.0 17.0 23 Phantom 1043
10 1347 Chris Biglin Shustoke 9.0 9.0 18.0 30 Phantom 1043
11 4925 Andrew Bonsey NSC 9.0 11.0 20.0 20 Solo 1155
12 1342 Mark Weston Yorkshire Dales 9.0 13.0 22.0 28 Phantom 1043
13 328 Tim Keen Sheffield Viking Sc 13.0 15.0 28.0 16 RS 300 1000
14 1190 Grant Blake Oxford Sailing Club 14.0 14.0 28.0 1 Phantom 1043
15 920 Pete Nelson NSC 17.0 12.0 29.0 3 RS 600 920
16 426 Richard LeMare Draycote SC 16.0 17.0 33.0 25 RS 300 1000
17 183113 Alex Leonard Pennine SC 19.0 16.0 35.0 22 Laser 1078
18 196559 Kerry Morgan Weston SC 20.0 18.0 38.0 39 Laser Radial 1101
19 195109 Rob Cook Grafham 18.0 20.0 38.0 37 Laser 1078
20 30 Paul Keeling Blithfield 15.0 27.0 42.0 12 RS 300 1000
21 170901 Tim Brownell Ulles Sailing Club 21.0 22.5 43.5 8 Laser 1078
22 165648 Max Nicholson Ulley Sailing Club 23.0 21.0 44.0 9 Laser Radial 1101
23 471 Russ Hopkins Tewkesbury SC 27.0 19.0 46.0 31 RS 300 1000
24 44416 Sophie Otter Hollowell SC 22.0 25.0 47.0 40 Topper 1290
25 690 Paul Undrell Haversham SC 24.0 24.0 48.0 21 Supernova 1062
26 134268 Neil Kelsall Banbury 30.0 22.5 52.5 35 Laser 1078
27 654 Thomas Hooloy Burton/NSC 25.0 29.0 54.0 33 Contender 993
28 183243 Peter Connor NSC 33.0 26.0 59.0 18 Laser 1078
29 46308 Edward Connellan Middle Nene 26.0 33.0 59.0 44 Topper 1290
30 692 Tim LeMare Henley SC 34.0 28.0 62.0 26 Supernova 1062
31 154746 Chris Bilton OMSC 31.5 31.0 62.5 11 Laser 1078
32 313 Pete Warne NSC 29.0 36.0 65.0 24 RS 300 1000
33 46222 Marcus Tressler Middle Nene 31.5 35.0 66.5 45 Topper 1290
34 25554 Nicola Holden NSC 28.0 40.0 68.0 4 Laser Radial 1101
35 174467 Richard Kelsall Banbury 38.0 30.0 68.0 36 Laser Radial 1101
36 189078 Daniel Wigmore Middle Nene 36.0 32.0 68.0 5 Laser 4.7 1175
37 185597 Matthew Rhodes Middle Nene 35.0 34.0 69.0 10 Laser 4.7 1175
38 1153 Jonathan Carter Rickmansworth SC 37.0 37.0 74.0 32 Laser Vortex non asymmetric 960
39 195110 Simon Wigmore Middle Nene 39.0 39.0 78.0 6 Laser 1078
40 185074 Frederick Reading NSC 41.0 38.0 79.0 42 Laser Radial 1101
41 24013 Phoebe Connellan Middle Nene 40.0 41.0 81.0 43 Topper 1290
comments powered by Disqus