X

Result Details

Event name: Draycote Dash - Overall Results
Date: 24 November 2012
Type:
Club: Draycote Water Sailing Club
Classtype:No Selection , see more results
Rank Class Fleet SailNo Helm Crew R1 R2 R3 R4 Nett helm_club PY Pursuit Race Total
1 RS600 Fast 920 Peter Nelson 6.0 (53.0) 7.0 4.0 27.0 Northampton Sailing Club 920 10.0 80.0
2 Merlin Rocket Fast 3734 David Hayes Jonny Ratcliffe 14.0 (21.0) 12.0 5.0 37.0 Hayling Island Sailing Club 980 6.0 58.0
3 Phantom Medium 1345 Andy Couch (7.0) 3.0 4.0 6.0 41.0 Rudyard Lake Sailing Club 1010 28.0 48.0
4 Merlin Rocket Fast 3743 Matt Biggs John Hackett (19.0) 9.0 9.0 11.0 41.0 Blithfield Sailing Club 980 12.0 60.0
5 Laser Slow 188781 Ian Morgan 1.0 (15.0) 3.0 12.0 42.0 Hill Head Sailing Club 1118 26.0 57.0
6 505 Fast 9088 Andy Smith Alex Davies 20.0 (58.0) 6.0 3.0 45.0 Notts County Sailing Club 889 16.0 103.0
7 Osprey Fast 55 Mike Pickering Mike Priddle (21.0) 7.0 17.0 17.0 45.0 Restronguet Sailing Club 944 4.0 66.0
8 505 Fast 9063 Andy Davis Mike Senior (41.0) 31.0 15.0 9.0 57.0 Blithfield Sailing Club 889 2.0 98.0
9 Scorpion Medium 1987 Steve Hall Oli Wells (65.0) 15.0 21.0 7.0 57.0 Pinnell and Bax 1042 14.0 122.0
10 Scorpion Medium 2013 Peter Gray Rachael Rhodes 25.0 5.0 19.0 (83.0 DNF) 71.0 SHSC 1042 22.0 154.0
11 Solo Slow 5 Charlie Cumbley 3.0 (24.0) 20.0 19.0 72.0 RYA 1150 30.0 96.0
12 International Moth Fast 3941 Gareth Davies (82.0) 62.0 5.0 2.0 87.0 Stone Sailing Club 555 18.0 169.0
13 Phantom Medium 55 Simon Hawkes 22.0 6.0 13.0 (31.0) 89.0 Wimbleball Sailing Club 1010 48.0 120.0
14 Osprey Fast 1337 Paddy Lewis Tom Holland 26.0 19.0 (30.0) 21.0 90.0 Datchet Water Sailing Club 944 24.0 120.0
15 Laser Slow 200906 Craig Williamson (62.0) 30.0 10.0 13.0 95.0 Staunton Harold Sailing Club 1118 42.0 157.0
16 Osprey Fast 1341 Russell Wheeler Jerry Dixon (29.0) 14.0 16.0 24.0 98.0 Isle of Sheppey Sailing Club 944 44.0 127.0
17 Merlin Rocket Fast 3656 Olly Turner Super Crew 16.0 8.0 18.0 (22.0) 104.0 Starcross Yacht Club 980 62.0 126.0
18 Laser 2000 Medium 2355 Matt Sargent Clare Sargent (69.0) 40.0 37.0 10.0 107.0 Royal Artillery Yacht Club 1090 20.0 176.0
19 Blaze Medium 774 Martin Saveker 37.0 (83.0) 11.0 26.0 110.0 Chase Sailing Club 1031 36.0 193.0
20 RS200 Medium 1520 R Gullan R Sibthorp (31.0) 23.0 14.0 8.0 111.0 Itchenor Sailing Club 1057 66.0 142.0
21 Solo Slow 5302 Michael Sims 5.0 17.0 28.0 (49.0) 120.0 Carsington Sailing Club 1150 70.0 169.0
22 Fireball Fast 15016 Peter Slack Rachel Saunt (52.0) 25.0 26.0 35.0 120.0 Draycote Water Sailing Club 970 34.0 172.0
23 GP14 Slow 14082 Sam Blocksidge Connie Hicklin 4.0 11.0 (22.0) 14.0 127.0 South Staffs Sailing Club 1130 98.0 149.0
24 Laser Radial Slow 202176 Daniel Wigmore 9.0 50.0 (89.0 BFD) 18.0 131.0 Middle Nene Sailing Club 1140 54.0 220.0
25 Fireball Fast 14889 Nick Smith Barry Smith (47.0) 37.0 33.0 30.0 132.0 Thornbury Sailing Club 970 32.0 179.0
26 Phantom Medium 1406 Mike Tustin (45.0) 12.0 32.0 15.0 135.0 Bowmoor Sailing Club 1010 76.0 180.0
27 Enterprise Slow 55 Mark Lunn Steve Blackburn 24.0 (53.0) 31.0 38.0 143.0 WLYC 1130 50.0 196.0
28 Fireball Fast 14801 Richard Cornes James Goodfellow 28.0 22.0 (51.0) 22.0 144.0 Milton Keynes Sailing Club 970 72.0 195.0
29 Supernova Medium 1062 Mark Hartley (50.0) 36.0 36.0 34.0 144.0 Staunton Harold Sailing Club 1068 38.0 194.0
30 GP14 Slow 13710 S Walton A Hunter 10.0 27.0 27.0 (28.0) 160.0 Nantwich Sailing Club 1130 96.0 188.0
31 Lark Medium 2495 Stuart Hydon Nick Hydon 15.0 2.0 25.0 (29.0) 168.0 Shustoke Sailing Club 1063 126.0 DNS 197.0
32 Osprey Fast 1322 Mick Greenland Lee Marriott 38.0 (46.0) 34.0 41.0 177.0 Isle of Sheppey Sailing Club 944 64.0 223.0
33 Merlin Rocket Fast 3617 Tom Chadfield Karen Beaton 43.0 (63.0) 42.0 36.0 177.0 Blithfield Sailing Club 980 56.0 240.0
34 Laser Radial Slow 196559 Kerry Morgan (61.0) 56.0 40.0 32.0 180.0 Hill Head Sailing Club 1140 52.0 241.0
35 GP14 Slow 13946 Eleanor Davies Richard Booth 11.0 29.0 39.0 (53.0) 183.0 South Staffs Sailing Club 1130 104.0 236.0
36 Tasar Medium 2921 Howard Astley-Jones Dave Coulson (60.0) 41.0 40.0 25.0 186.0 Milton Keynes Sailing Club 1018 80.0 246.0
37 Lark Medium 2503 Pete Mitchell Karen Falcon 36.0 32.0 (49.0) 47.0 189.0 Hayling Island Sailing Club 1063 74.0 238.0
38 OK Slow 2042 Richard Burton (71.0) 49.0 24.0 39.0 202.0 WOSC 1114 90.0 273.0
39 Merlin Rocket Fast 3627 Alex Jones Nathan Sharp 34.0 45.0 42.0 (83.0 DNF) 203.0 Cookham Reach Sailing Club 980 82.0 286.0
40 Laser 4.7 Slow 203315 Brenda Hoult 48.0 65.0 35.0 (83.0 DNF) 206.0 Hill Head Sailing Club 1205 58.0 289.0
41 International Canoe Fast 321 Gareth Caldwell 8.0 1.0 2.0 (98.0 DNC) 207.0 Blithfield Sailing Club 905 196.0 DNC 305.0
42 Laser 2000 Medium 22321 Chris Jordan Gillian Jordan (72.0) 38.0 38.0 37.0 207.0 Burghfield & Brightlingsea Sailing Club 1090 94.0 279.0
43 Musto Skiff Fast 291 Ben Schooling (13.0) 13.0 1.0 1.0 211.0 Datchet Water Sailing Club 855 196.0 DNC 224.0
44 Albacore Medium 8158 Matthew Metcalfe-Smith Ben Hawkes (53.0) 34.0 50.0 48.0 216.0 Ogston Sailing Club 1062 84.0 269.0
45 Laser Radial Slow 202471 Cameron Tweedle 34.0 (70.0) 54.0 42.0 218.0 Oxford Sailing Club 1140 88.0 288.0
46 RS200 Medium 1105 Chris Larr Abigail Larr 50.0 42.0 (58.0) 50.0 220.0 Northampton Sailing Club 1057 78.0 278.0
47 Cherub Fast 2698 Paul Jenkins Peter Jenkins (23.0) 4.0 8.0 16.0 224.0 Weir Wood Sailing Club 890 196.0 DNC 247.0
48 Laser Radial Slow 198434 Jack Hanslope 59.0 (79.0) 54.0 58.0 231.0 Beaver Sailing Club 1140 60.0 310.0
49 Challenger Slow 270 Graham Hall 76.0 (80.0) 61.0 51.0 234.0 Rutland Sailing Club 1160 46.0 314.0
50 GP14 Slow 13711 Rich Bennett Emily Cole-Evans 18.0 10.0 23.0 (40.0) 247.0 South Staffs Sailing Club 1130 196.0 DNC 287.0
51 Enterprise Slow 22933 Ann Jackson Alan Skeens 27.0 61.0 (65.0) 59.0 249.0 Burghfield Sailing Club 1130 102.0 314.0
52 Phantom Medium 138 Olly Hopkins 64.0 35.0 72.0 (83.0 DNF) 257.0 Bowmoor Sailing Club 1010 86.0 340.0
53 Lark Medium 2370 Tim Vick Rebecca Marks 57.0 50.0 53.0 (74.0) 260.0 Ulley Sailing Club 1063 100.0 334.0
54 Solo Slow 55 Chris Brown 2.0 20.0 45.0 (98.0 DNC) 263.0 RYA 1150 196.0 DNC 361.0
55 International Moth Fast 3944 Richard Westbury 30.0 28.0 (80.0) 20.0 274.0 555 196.0 DNC 354.0
56 Solo Slow 4748 John Clarke 17.0 25.0 (59.0) 55.0 293.0 Draycote Water Sailing Club 1150 196.0 DNC 352.0
57 Solo Slow 514 Tom Lonsdale 55.0 (66.0) 66.0 63.0 296.0 WOSC 1150 112.0 362.0
58 Laser Slow 180333 R Still 66.0 (72.0) 64.0 62.0 298.0 Draycote Water Sailing Club 1118 106.0 370.0
59 Tasar Medium 2522 Ian Butterworth Sue Butterworth 74.0 59.0 76.0 (83.0 DNF) 301.0 Milton Keynes Sailing Club 1018 92.0 384.0
60 Fireball Fast 15065 Tim Rush Richard Byne (98.0 DNC) 98.0 DNC 98.0 DNC 98.0 DNC 302.0 Draycote Water Sailing Club 970 8.0 400.0
61 Laser Radial Slow 198838 David Paul 54.0 (68.0) 28.0 27.0 305.0 Hill Head Sailing Club 1140 196.0 DNC 373.0
62 SK2 Fast 2 Christopher Brown James Brown (98.0 DNC) 52.0 69.0 69.0 306.0 Weston Sailing Club 953 116.0 404.0
63 Icon Medium 03 Mike Lyons Simon Dancing Farmer 38.0 33.0 (48.0) 43.0 310.0 Burghfield Sailing Club 1000 196.0 DNC 358.0
64 Solo Slow 5205 Tim Davison 12.0 59.0 (61.0) 45.0 312.0 Draycote Water Sailing Club 1150 196.0 DNC 373.0
65 RS200 Medium 890 Crispin Beaumont Authur Biscuit 46.0 18.0 (98.0 DNC) 52.0 312.0 Bartley Sailing Club 1057 196.0 DNC 410.0
66 Splash Slow 2243 Ben Haynes 63.0 (77.0) 73.0 68.0 314.0 Trent Valley & Pwllheli Sailing Club 1184 110.0 391.0
67 Solo Slow 4357 Richard Pye 32.0 43.0 46.0 (60.0) 317.0 Draycote Water Sailing Club 1150 196.0 DNC 377.0
68 RS200 Medium 1180 James Ruddiman Phil taylor 80.0 (82.0) 78.0 66.0 332.0 Draycote Water Sailing Club 1057 108.0 414.0
69 Fireball Fast 14891 Helen Salisbury Paul Roe (98.0 DNC) 98.0 DNC 98.0 DNC 98.0 DNC 334.0 Draycote Water SC 970 40.0 432.0
70 Blaze Medium 751 Paul Taylor 56.0 44.0 (77.0) 46.0 342.0 Burghfield Sailing Club 1031 196.0 DNC 419.0
71 Solo Slow 5176 Jonathon Woodward 44.0 48.0 (60.0) 57.0 345.0 South Staffs Sailing Club 1150 196.0 DNC 405.0
72 Topper Slow 46590 Tom Smith 32.0 53.0 67.0 (70.0) 348.0 Notts County Sailing Club 1301 196.0 DNC 418.0
73 RS800 Fast 1122 G Smith N Smith (78.0) 76.0 44.0 33.0 349.0 Wilsonian Sailing Club 807 196.0 DNC 427.0
74 Enterprise Slow 23310 Matt Velamail Gary Benton 38.0 64.0 (68.0) 56.0 354.0 Ulley Sailing Club 1130 196.0 DNC 422.0
75 Topper Slow 45614 Daniel Taylor 42.0 47.0 70.0 (98.0 DNC) 355.0 Draycote Water Sailing Club 1301 196.0 DNC 453.0
76 Laser Slow 181506 Marcellus Pryor 58.0 57.0 47.0 (83.0 DNF) 358.0 Draycote Water Sailing Club 1118 196.0 DNC 441.0
77 RS Tera Slow 1693 Harrison Pye 70.0 39.0 (71.0) 54.0 359.0 Draycote Water Sailing Club 1455 196.0 DNC 430.0
78 Fireball Fast 14818 Colin Snowdon Karen Hiles (98.0 DNC) 98.0 DNC 98.0 DNC 98.0 DNC 362.0 Draycote Water Sailing Club 970 68.0 460.0
79 Challenger Slow 257 Val Millward 67.0 (75.0) 56.0 44.0 363.0 Rutland Sailing Club 1160 196.0 DNC 438.0
80 Solo Slow 5266 Jason Hughes 49.0 (73.0) 57.0 61.0 363.0 Draycote Water Sailing Club 1150 196.0 DNC 436.0
81 International Moth Fast 3893 Tom Lambert (75.0) 71.0 52.0 65.0 384.0 Draycote Water Sailing Club 555 196.0 DNC 459.0
82 Solo Slow 4481 Pete McCrea 68.0 (78.0) 74.0 63.0 401.0 Draycote Water Sailing Club 1150 196.0 DNC 479.0
83 International Canoe Fast 295 Colin Newman 73.0 73.0 63.0 (75.0) 405.0 Draycote Water Sailing Club 905 196.0 DNC 480.0
84 Europe Slow 397 Andy Harris (77.0) 69.0 75.0 67.0 407.0 Chew Valley Lake Sailing Club 1145 196.0 DNC 484.0
85 RS FEVA Slow 56 Ellie Walton H Winbush (98.0 DNC) 98.0 DNC 98.0 DNC 98.0 DNC 408.0 Draycote Water SC 1200 114.0 506.0
86 Merlin Rocket Fast 3732 Dave Wade James Dawes (98.0 DNC) 98.0 DNC 98.0 DNC 98.0 DNC 420.0 Northampton Sailing Club 980 126.0 OCS 518.0
86 Fireball Fast 14843 Paul Anthony (98.0 DNC) 98.0 DNC 98.0 DNC 98.0 DNC 420.0 Draycote Water Sailing Club 970 126.0 DNF 518.0
86 Flying Fifteen Medium 3808 (98.0 DNC) 98.0 DNC 98.0 DNC 98.0 DNC 420.0 Draycote Water Sailing Club 1022 126.0 OCS 518.0
89 RS200 Medium 711 R Brown J Brown 79.0 67.0 79.0 (98.0 DNC) 421.0 Draycote Water Sailing Club 1057 196.0 DNC 519.0
90 Laser 2000 Medium 2305 Nik Antoniades Paul Thorpe (98.0 DNC) 85.0 81.0 71.0 433.0 Wilsonian Sailing Club 1090 196.0 DNC 531.0
91 Laser 3000 Medium 3504 Jayne Lambert Cathy Evans (98.0 DNC) 84.0 84.0 72.0 436.0 Wilsonian Sailing Club 1032 196.0 DNC 534.0
92 International Moth Fast 3192 Jamie Pearson 83.0 (88.0) 85.0 73.0 437.0 Draycote Water Sailing Club 555 196.0 DNC 525.0
93 Laser Vago Medium 0 Dan Sallis Joel Russell 85.0 81.0 82.0 (98.0 DNC) 444.0 1085 196.0 DNC 542.0
94 Osprey Fast 1352 Nick Jones Keith Dingle 80.0 87.0 (89.0 DNF) 83.0 DNF 446.0 RYA 944 196.0 DNC 535.0
95 International Moth Fast 3757 Andrew Blee 84.0 89.0 83.0 (98.0 DNC) 452.0 Draycote Water Sailing Club 555 196.0 DNC 550.0
96 29er Fast 376 Benedict Aveyard Guido Blee (98.0 DNC) 86.0 86.0 98.0 DNC 466.0 Draycote Water Sailing Club 910 196.0 DNC 564.0
97 Miracle Slow 3567 Damian Pryor D Pryor (98.0 DNC) 98.0 DNC 98.0 DNC 98.0 DNC 490.0 Draycote Water Sailing Club 1195 196.0 DNC 588.0
comments powered by Disqus