X

Result Details

Event name: Steve Nicholson Memorial Trophy - Single Handers
Date: 24 January 2009
Type:
Club: Northampton Sailing Club
Classtype:Handicap , see more results
Rank SailNo Helm Club R1 R2 Tally Class Total
1 1170 Nick Beloe Northampton S C 1.0 3.0 19 Phantom 4.0
2 1218 Simon Hawkes Wimbleball (Exmoor) 4.0 1.0 2 Phantom 5.0
3 1277 Andy Couch Blithfield 3.0 2.0 51 Phantom 5.0
4 4 Jim Hunt Sutton Sailing Club 2.0 8.0 16 Solo 10.0
5 1661 Tom Gillard Sheffield Viking 6.0 4.0 27 STREAKER 10.0
6 1175 John Wayling Northampton S C 13.0 5.0 9 Phantom 18.0
7 4983 Chris Brown RYA 12.0 6.0 47 Solo 18.0
8 4884 Stephen Denison Hollingworth Lake 5.0 14.0 18 Solo 19.0
9 4960 Vince Harey King George S C 8.0 11.0 20 Solo 19.0
10 4844 Stuart Hydon Shustoke 10.0 9.0 35 Solo 19.0
11 1216 Will Gulliver Northampton S C 9.0 10.0 23 Phantom 19.0
12 1342 Mark Weston West Rising 7.0 12.5 12 Phantom 19.5
13 1243 Paul Lester Chase Sailing Club 11.0 15.0 15 Phantom 26.0
14 1343 Norman Byrd Draycote 23.0 7.0 1 Phantom 30.0
15 4578 Neil Wilkinson Shustoke 14.0 16.0 33 Solo 30.0
16 4920 Rob Gardner Notts County 18.0 12.5 30 SOLO 30.5
17 4843 Hannah Showell Shustoke 16.0 17.0 36 Solo 33.0
18 5608 Arran Holman Hollowell 17.0 18.0 50 OPTIMIST 35.0
19 2130 Deryck Lovegrove Kingsmead 15.0 23.0 25 OK 38.0
20 18 James Hadden Rutland Sailing Club 19.0 21.0 6 Finn 40.0
21 4899 Paul Busby Northampton S C 25.0 19.0 37 Solo 44.0
22 2031 Dave Cooper Overy Staithe S C 20.0 27.0 41 OK 47.0
23 5799 Ben Brown SH S C 22.0 25.0 31 Optimist 47.0
24 4708 Gary Livingstone Northampton S C 28.0 20.0 14 Solo 48.0
25 5693 Callum Lambourn Swarkestone 27.0 22.0 32 OPTIMIST 49.0
26 146446 Matt Velamail West Riding S C 24.0 28.0 28 Laser 52.0
27 5010 Oliver Mulvehill-Wilson Northampton Sailing Club 31.0 26.0 3 OPTIMIST 57.0
28 5760 Andrew Kilburn Notts County 26.0 34.0 13 Optimist 60.0
29 1189 Simon Hare Oxford 38.0 24.0 26 Phantom 62.0
30 170901 Tim Browner Sheffield Viking 33.0 29.0 29 Laser 62.0
31 154746 Chris Bilton Olton Mere 29.0 33.0 10 Laser 62.0
32 427 Wendy Pickstock Rudyard Lake S C 34.0 32.0 52 Solution 66.0
33 5630 Ella Stoggall Cardiff Bay YC 35.0 37.0 7 Optimist 72.0
34 313 Peter Warne Northampton Sailing Club 36.0 36.0 21 RS 300 72.0
35 513 Andrew Ritchie Hykeham S C 21.0 53.0 DNC 22 RS 300 74.0
36 219 Ian Wilson-Benn Cransley Sailing Club 32.0 43.0 4 Rooster 8.1 75.0
37 31402 Chris Berry Cransley S C 46.0 30.0 5 Topper 76.0
38 GBR5474 Rachel Heggs Hollowell 37.0 39.0 34 Optimist 76.0
39 137938 Rebecca Ogden Notts County 42.0 35.0 46 Laser Radial 77.0
40 128773 Rob Thomas Banbury 47.0 31.0 39 LASER RADIAL 78.0
41 183243 Peter Conor Northampton Sailing Club 40.0 38.0 24 Laser 78.0
42 2007 R Austin MK S C 30.0 53.0 DNC 44 OK 83.0
43 964 Russell Brayshaw Hollowell 39.0 44.0 49 Phantom 83.0
44 134268 Neil Kelsall Banbury 43.0 40.0 42 Laser 83.0
45 2049 Adam Wilson Welland Yacht Club 44.0 41.0 17 OK 85.0
46 179801 Matthew Angell Olton Mere 41.0 45.0 11 Laser 86.0
47 185625 Sam Thomas Banbury 45.0 42.0 40 Laser Radial 87.0
48 174467 Richard Kelsall Banbury 49.0 46.0 43 LASER RADIAL 95.0
49 5676 Harry Steward Wembly 48.0 47.0 8 Optimist 95.0
50 188537 Fred Reading Northampton S C 50.0 48.0 38 LASER 4.7 98.0
51 135500 Harry Boyde Northampton S C 51.0 49.0 48 Laser Radial 100.0
52 36173 Hannah Livingstone Northampton S C 52.0 50.0 45 Topper 102.0
comments powered by Disqus