X

Result Details

Event name: RS Feva Inland Championships
Date: 23 June 2012
Type: Championship
Club: Rutland Sailing Club
Classtype:RS FEVA , see more results
Rank Helm Crew Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 Nett SailNo Number Total
1 Matt Whitfield James Taylor CBYC/PYC 2 -15 1 1 1 1 6 2686 21
2 Anna Prescott Jess Eales Hayling Island / Lymington Town 3 1 3 3 -8 8 18 4355 26
3 Elliott Wells Jake Todd HISC 7 2 2 7 -9 2 20 4332 29
4 Max Matthews Guy Rivington Tudor Sailing Club 6 6 -10 2 2 7 23 4890 33
5 Chay Taylor Stirling Taylor Burnham Sailing Club 5 3 5 -9 4 6 23 4344 32
6 Tom Darling Will Dolin HISC 1 9 -24 10 3 3 26 3105 50
7 Will Robinson Joe Hills Oakham/Rutland 4 5 4 -12 10 10 33 4606 45
8 Lauren Miles Esther Fenton-Jones Emsworth SC -23 8 6 5 13 4 36 3120 59
9 James Hutton-Penman Thomas Jayasekara Burnham Sailing Club 13 7 9 4 -16 9 42 4627 58
10 Cathy Lear Francine Counsell Rutland SC -28 11 7 19 5 11 53 3547 81
11 Sam Barson Bradley Duffy Oakham/Rutland 12 12 14 6 17 -20 61 4608 81
12 Matt Hill Joe Reeve Burghfield 8 16 8 16 -32 19 67 4102 99
13 Jack Nunn Huw Nunn HISC/BOWMOOR/CBYC 11 13 12 (58 DNC) 18 13 67 783 125
14 Flynn Davies Daniel Lewis Burnham Sailing Club 16 (58 DNF) 11 14 6 22 69 2047 127
15 Rebecca Lewis Fiona Mulcahy RYA/AYC 17 (58 DNF) 15 11 21 12 76 3811 134
16 Edward Haynes Daniel Wilson Sevenoaks School / Bough Beech SC 10 4 (58 DNC) 8 34 25 81 3737 139
17 Patrick Gannon Sam Pearce Burghfield S C -36 17 17 17 22 14 87 4625 123
18 Hannah Bristow Bobby Hewitt Leigh and lowton 19 10 25 15 (58 DNC) 24 93 4610 151
19 Anna Lucas-Clements Lucy Harris HISC & Papercourt -31 24 13 18 29 29 113 3100 144
20 Jemma Viney Nia Berry CBYC 20 18 27 -28 20 28 113 4825 141
21 Jamie Smith Piers Nicholls HISC 25 (58 DNC) 58 DNC 20 7 5 115 4883 173
22 Alice Kidd Remi Pfister Sevenoaks School 15 25 21 26 30 -38 117 3740 155
23 Harvey Martin Will Ward Ogston SC 30 22 18 30 -31 23 123 1883 154
24 Arthur Brown Niamh Davies Burnham Sailing Club/Royal Burnham Yacht 24 21 28 31 19 -37 123 1486 160
25 Gregory Sale Alex Frost Oakham/Rutland 26 20 23 23 33 -44 125 3734 169
26 James Eales Ben Todd RLYC/HISC 14 26 26 -37 26 35 127 4530 164
27 George Haynes Tancredi Pucci Sevenoaks School 37 (58 DNF) 16 24 24 26 127 3743 185
28 James Dermott Dom Lashbrook Oakham/Rutland 22 19 22 34 -36 32 129 1307 165
29 Nick Neve Lottie Neve Oakham/Rutland 18 (58 DNC) 58 DNC 13 11 31 131 2045 189
30 William Birchall Dominic Hall Hayling Island Sailing Club 34 23 19 36 23 -40 135 4062 175
31 Jenny Smallwood Alex Smallwood Wraysbury 27 27 30 27 25 (58 DNF) 136 2383 194
32 Jess Hammett Hattie Lucas-Clements HISC 29 (58 DNC) 58 DNC 21 15 17 140 4740 198
33 Emma Baker Issy Black Wier Wood SC (58 DNC) 14 33 43 37 18 145 4631 203
34 Milly Boyle Pippa Cropley RLYC (58 DNC) 31 32 25 38 27 153 4648 211
35 Immi Slinn Ruby Griffin Draycote 38 30 20 40 28 -42 156 2153 198
36 Nick Robins Alicia Campbell-Bottoms HISC 9 (58 DNC) 58 DNC 32 27 33 159 4415 217
37 Samuel Grade Katie Prescott Lymington Town (58 DNF) 58 DNC 58 DNC 22 14 15 167 4924 225
38 Matt Walker-Morecroft Dominic Cotterill Bowmoor 35 28 34 41 41 -47 179 3999 226
39 Oskar Bissett Max Taylor Nobbs DOWNS SAILING CLUB 21 (58 DNF) 58 DNC 33 35 34 181 4354 239
40 Stuart Doughty Will Byford oakham/Rutland 32 (58 DNC) 58 DNC 38 40 30 198 4135 256
41 Jonny Watkins Will Taylor DSC (58 DNC) 58 DNC 58 DNC 58 DNC 12 16 202 839 260
42 Sam Leedham Jemima Leedham stamford school (58 DNC) 29 31 58 DNF 44 46 208 4204 266
43 Ed Whattoff James Rigby RSC/Stamford School (58 DNF) 58 DNC 29 42 39 43 211 2431 269
44 Ellie Walton Abi Riley draycote water SC 33 (58 DNC) 58 DNC 45 42 48 226 3362 284
45 Issy Gordon Emma Clark Sevenoaks School (58 DNF) 58 DNC 58 DNC 39 43 39 237 3020 295
46 Lucy Best Ciara Berry CBYC SCYC (58 BFD) 58 DNC 58 DNC 29 58 DNC 36 239 3900 297
47 Courtney Bilbrough Lewis Keen Docklands (58 DNF) 58 DNC 58 DNC 58 DNC 58 DNC 21 253 3424 311
48 George Catchpole Sam Thompson Waveney & Oulton Broad (58 DNC) 58 DNC 58 DNC 48 48 41 253 4682 311
49 Frankie Pye Alice Scott Stamford School / Rutland (58 DNS) 58 DNC 58 DNC 44 46 49 255 2920 313
50 Harriet Winbush Sophie Brown Draycote Water SC (58 DNC) 58 DNC 58 DNC 50 47 50 263 56 321
51 Niamh Fenton Rosie Donald Sevenoaks School (58 DNC) 58 DNC 58 DNC 58 DNF 45 45 264 3741 322
52 James Russell Lauren Russell Alton Water (58 DNC) 58 DNC 58 DNC 35 58 DNC 58 DNC 267 4222 325
53 Taba Gibb Georgie Powell Sevenoaks School (58 DNC) 58 DNC 58 DNC 46 49 58 DNF 269 3697 327
54 Hannah Leaf Mikki Punter Oakham/Rutland (58 DNC) 58 DNC 58 DNC 47 51 58 DNF 272 3746 330
55 Rosie Robson Molly Naylor Stamford High School (58 DNF) 58 DNC 58 DNC 58 DNF 50 51 275 2915 333
56 Hamish Oliver James Rudd Jones Sevenoaks School (58 DNF) 58 DNC 58 DNC 49 58 DNC 58 DNC 281 3733 339
57 Lily Streatfeild TBC Oakham/Rutland (58 DNC) 58 DNC 58 DNC 58 DNC 58 DNC 58 DNC 290 4133 348
comments powered by Disqus