X

Result Details

Event name: Laser Standard Q
Date: 30 September 2008
Type:
Club: Royal Torbay YC
Classtype:Laser , see more results
Rank SailNo Helm Club Nett Y/M G/S/B Tally Race 1 Race 2 Race 3 Race 4
1 3394 Nick Thompson Royal Lymington 3 G 38 1 2 1 1
2 4819 Max Holloway Mudeford 7 G 37 4 1 2 34
3 2495 Mark Powell Hayling Island 9 G 9 2 5 8 2
4 5454 Ross Harvey Hayling Island 18 S 32 7 9 7 4
5 4443 Robert Godwin Hayling Island 20 G 52 10 4 13 6
6 5441 George Cousins Mounts Bay 21 Y G 50 29 8 4 9
7 7113 Robert Holmes Elton 22 Y B 48 9 35 3 10
8 5154 Greg Carey Royal Lymington 24 S 46 5 26 12 7
9 5358 Rob Spencer Mudeford 26 Y G 28 3 18 6 17
10 5269 Stuart Godwin Hayling Island 28 Y G 31 11 6 52 11
11 3313 Michael Sims Carsington 31 G 49 12 16 17 3
12 4949 Dan Belben Stokes Bay 35 G 5 14 17 5 16
13 5223 Ian McKeeman Bowmoor 35 Y G 23 6 15 14 49
14 4429 Sean Evans Swansea Univ 37 G 8 8 11 21 18
15 7572 Stuart Bithell Hollingsworth 40 S 45 16 3 28 21
16 7501 Martin Evans Dabchicks 40 Y B 2 23 12 48 5
17 5586 Philip Reynolds Saltash 42 Y G 14 18 20 10 14
18 4906 George Cooper Stokes Bay 43 G 47 28 7 29 8
19 5444 Tom Hayes Blithfield 47 Y G 40 22 14 18 15
20 2378 James Gray Stokes Bay 49 G 16 25 13 11 28
21 5727 Alex MILLS BARTON Newhaven & S'ford 52 Y G 19 24 38 9 19
22 5174 Shane Terry Poole 62 Y B 43 17 25 30 20
23 1005 Mark Howard Stokes Bay 62 G 44 19 23 20 23
24 5160 James McMillan Royal Victoria 66 S 29 26 51 27 13
25 5969 Matt Reid Spinnakers 68 S 57 21 40 35 12
26 5416 Eifion Mon Red Wharf Bay 72 Y G 1 33 22 24 26
27 4885 Dyfrig Mon Red Wharf Bay 74 G 56 20 19 49 35
28 4899 Evan Scott Southamton Uni 75 Y G 30 34 10 51 31
29 4969 Will Espiner Stokes Bay 78 B 58 35 24 19 43
30 5380 Cameron Smith Chelmarsh 81 B 21 36 34 22 25
31 5989 Peter McCoy Emsworth Slipper 82 Y G 22 46 21 39 22
32 5357 Sam Eversfield Stokes Bay 83 Y G 59 15 54 15 53
33 4441 James Trewick Beer 83 S 39 30 31 26 27
34 2218 Tony Woods Queen Mary 84 M S 35 37 42 23 24
35 1227 Nick Livingstone Oxford 85 M B 34 52 28 16 41
36 4988 Jack Kilburn Whitstable 87 Y B 17 13 53 36 38
37 5736 David Carpenter Elton 88 Y B 35 27 33 32 29
38 6019 James Spencer Mudeford 96 Y B 11 48 29 25 42
39 5551 Louis McVeigh Stokes Bay 96 S 60 58 32 31 33
40 3490 Ian Morgan Weston 100 S 13 31 39 DNC61 30
41 7051 Jak Cornthwaite Elton 101 Y B 51 39 27 38 36
42 5755 Andrew Joseph Mumbles 110 Y G 53 32 41 37 44
43 4883 James Chapple Guernsey 112 Y G 15 43 36 33 DNC61
44 7291 Dan Bigsby Queen Mary 120 J B 18 47 47 34 39
45 TM50 Colin Smith Papercourt 122 G 54 45 52 45 32
46 5169 Paul Scullion St Mawes 126 B 10 49 58 40 37
47 7682 Ben Cornish Exe 127 Y B 3 59 37 42 48
48 7396 Elliot Mills SCYC 131 Y B 25 38 49 44 51
49 7702 Geoffrey Cox Parkstone 134 M B 6 57 30 47 DNC61
50 6884 Charles Campion Whitstable 134 M B 12 41 43 57 50
51 5030 Gavin Brewer Stokes Bay 135 S 4 40 45 50 54
52 7120 Jon Sleight Stokes Bay 135 B 42 42 50 43 57
53 7135 Adam El-Khazindar Queen Mary 137 Y B 26 53 44 54 40
54 5742 Harry Harding Queen Mary 139 Y S 27 51 48 46 45
55 7328 Ben Wallis Spinnakers 142 Y B 55 55 57 41 46
56 5455 Sam Coombs Clevedon 143 Y B 20 50 46 56 47
57 471 Bob Cudmore Stokes Bay 158 M B 41 44 59 55 DNC61
58 475 Julian Cumpsty Chew Valley Lake 162 M B 7 54 55 53 56
59 5728 Matthew Holbourn Severn 164 Y S 36 56 56 DNC61 52
60 7068 Richard Strang Parkstone 173 M B 24 60 60 58 55
comments powered by Disqus