X

Result Details

Event name: Nationals
Date: 05 November 2006
Type: Nationals
Club: Abersoch
Classtype:Firefly , see more results
Rank SailNo Helm Crew Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R8 Boat Name Pts
1 3037 Steven Tylecote Sally Wilson Spinnaker Club 1 1 1 1 3 112 no result Grasshopper 10
2 3850 Stuart Hudson Lisa Keenan Spinnaker Club 10 4 2 8 1 17 no result Fursty Ferret 32
3 2594 Shaun Barber Leslie Ryan Hamble River SC 4 8 7 20 7 5 no result Bloodhound 37
4 3892 John Greenland Pippa Williams Hayling Island 17 9 10 3 5 6 no result Sailboat Deliveries 38
5 3747 Anthony Gunstone Lucie Hopkins Castaways 6 29 11 14 2 4 no result Growler 41
6 3674 Nigel Wakefield Emily Saunderson Wessex Exiles 3 12 6 4 9 18 no result Fio 44
7 2018 Paul Kameen Ruth Verrier-Jones West Kirby SC 12 14 9 11 10 14 no result Revolution 57
8 3119 Roger Morris Tasha Hughes Malahide YC 18 15 4 15 14 9 no result Horror 74
9 3841 Ian Sanderson Claire Wood Royal Lymington YC 7 33 19 16 6 13 no result Genesis 76
10 2144 Craig Mitchell Jenny Colcough RORC 112 7 15 19 12 10 no result Featherlite 81
11 3810 Matt Findlay Georgie Corlett West Kirby SC 9 5 38 10 11 27 no result Lila Lives On 82
12 3844 Dom Johnson Debs Kershaw Spinnaker 13 3 31 31 4 11 no result The One 86
13 2587 Mark Tait Sally Wakefield Wessex Exiles 25 19 16 18 13 7 no result Chi Chi II 87
14 888 Dave Chisholm Kerry Ryan Waldringfield SC 2 89 13 22 15 23 no result Desperado 101
15 1867 Steven Greaves Caroline Edwards Rickmansworth SC 112 6 23 35 17 1 no result Cumulus 105
16 2629 Dave Cheshire Emma Pettitt West Kirby SC 23 20 51 25 27 2 no result Yoshi 105
17 1954 Jono Pank Laura Dinham The Band 15 2 14 36 16 113 no result Pogie 105
18 741 Mike Hartley Mark Hinton West Kirby SC 22 10 8 38 19 76 no result Skunk 108
19 2649 Alex Davey Jesse Green Royal Harwich YC 27 67 3 6 95 3 no result Mustard 118
20 3625 Grant Murphy Alice Gardner 5 11 20 26 39 24 no result 118
21 3074 Simon Spolton Wessex Exiles 16 21 12 43 23 20 no result Ba Ba 120
22 1853 Andy Green Kate Fairclough Imperial Poona YC 112 17 24 23 20 15 no result Caustic Crocodile 124
23 3690 Rosie Davey Giles Bradford Royal Harwich YC 19 39 32 7 26 34 no result Mutsy 130
24 2937 Chris Kameen Liz Neeve West Kirby SC 8 24 17 13 95 58 no result Smutty 134
25 2539 Guy Davison Liz Sutton Langorse SC 14 22 29 29 43 19 no result Dillon 136
26 3023 Barnaby Smith Fiona Jones Hamble River SC 21 30 42 2 95 41 no result Fourwood thinking 156
27 3607 Tom Hebbert Suzie Short Royal Thames YC 11 13 27 45 18 77 no result Pimms o'clock 156
28 3125 Amy Morris Jenny Johnson 24 37 48 9 112 26 no result Puree 162
29 3615 Jamie McEwen Chantal Nicholson Royal Lymington YC 112 18 21 27 112 8 no result Skirmish 187
30 3893 Andrew Hewitt Jenny Blewitt Rondar Raceboats 112 36 30 75 24 16 no result Rockin Robin 216
31 626 Christian Guy Roger Hudson Castaways 43 27 62 41 35 30 no result The Hang Seng 216
32 3 John Murray Jo Hermer Edinburgh Uni 36 45 112 52 34 29 no result Goose 227
33 6 Katie McKenzie Nicola Brook Royal Windermere 54 89 76 17 32 12 no result 228
34 3X Jen Taylor Laura White Sheffield University 29 43 25 62 22 76 no result 228
35 3708 Lizzie Edwards Fleur Oswald Royal Corinthian YC 112 23 28 28 95 25 no result Falken 229
36 3030 Alice Currey Alistair Currey Itchenor SC 112 57 18 51 42 21 no result Paddington Bear 238
37 3042 Andy Palmer-Felgate Jenny Small Castaways 37 48 39 21 44 76 no result The Silver Dolphin 238
38 6969 Nick Phillips Sophie Hartley Royal Thames 26 32 26 30 95 76 no result 242
39 3677 Dave Milledge Chris Warburton West Kirby 64 44 37 33 40 45 no result 243
40 2282 Will Mason Anna Willard Tamesis SC 32 40 73 50 95 22 no result Border Riever 246
41 3608 Mathew Shepherd Phil Shepherd West Kirby SC 30 54 55 86 41 32 no result Mojo 248
42 2777 Susan Steyn Peter Steyn Rickmansworth SC 112 34 54 39 46 33 no result L'Enfant 249
43 3627 Douglas Patterson Helen Farr Itchenor SC 31 42 64 47 29 113 no result Highfly 252
44 3825 Jim Eynon Rebecca Johnson Castaways 45 26 34 12 25 113 no result Bum Gravy 254
45 3072 Damian Boreham Claire Shea London Corinthian YC 28 55 83 49 33 53 no result Squeaky 265
46 ULU3 Andrew Twinn Tom Shawcroft 101 47 46 65 50 38 no result 273
47 2502 Peter Langdon Dawn Langdon Restronguet SC 20 112 5 53 112 76 no result Cyclone 275
48 2065 Richard Thompson Deben YC 56 41 50 59 38 37 no result Bonkers 277
49 4 John Wilson Ed Bolam Prestwick SC 60 28 66 82 31 36 no result Maverick 278
50 1 Ross McKerchar Claire Marriage Edinburgh Uni 49 61 44 72 30 39 no result 279
51 3029 Sophia Hulbert Alan Hulbert Restronguet SC 40 59 43 42 47 49 no result Lipizzaner 279
52 370 Laura Smith Jenny Corkhill West Kirby SC 38 58 72 56 52 47 no result Atomic 284
53 3645 Jonathan Clegg Ellen Milner Oxford University 58 25 22 34 48 113 no result 299
54 8 David Royse Nikki Russell Oxford University SC 112 89 53 85 21 28 no result Bukkake Loveship 310
55 1X Jonathon Lye Sam Perry Sheffield University 51 31 67 102 28 46 no result 312
56 3616 Jonathan Bickford Jo Mason Upper Thames SC 112 38 75 74 37 44 no result Top dolly 313
57 3878 Peter Kloezeman Rod Kloezeman West Kirby SC 34 60 105 94 57 35 no result 330
58 2 Elizabeth Jamie Leanne Hibberd Edinburgh Uni 112 65 49 67 49 40 no result 332
59 3809 Andy Rowland Jim Bramley West Kirby SC 33 89 45 55 95 76 no result Sound Chief 338
60 ULU4 Robyn Phillips Clare Boston Blithfield 101 62 35 64 55 57 no result 339
61 3168 Mike Steele Samantha Burns Hamble River SC 53 72 59 24 95 61 no result Ian 342
62 3620 Richard Bickford Sam Lombard Upper Thames SC 42 56 81 66 95 43 no result Moonstruck IV 342
63 3683 Will Shepherd Sophie Shepherd West Kirby SC 47 112 79 37 58 56 no result Agwe 345
64 3713 Simon Reynolds-Jones Kate Merritt West Kirby SC 112 53 86 71 36 48 no result Arjosaurus 354
65 2617 Lucy Boreham Rachel Crebbin Dell Quay SC 41 89 91 58 53 60 no result Felix 360
66 3711 Richard Anderton Joe Pester Hamble River SC 112 49 60 32 112 50 no result 361
67 3609 Patch Armstrong Jemima Riley West Kirby SC 44 64 70 63 95 54 no result Shocker 364
68 1811 Peter Slimming Callum Weston Hamble River SC 52 112 63 54 95 31 no result Tit Willow 376
69 3610 David Thompson Rebecca Love Felixstowe Ferry SC 63 51 84 90 51 52 no result Tiffany 377
70 2550 Hermione Turner Castle Cove SC 46 89 56 60 54 112 no result Ffrolic 381
71 5X Alasdair Alston Bram Appleton Sheffield University 50 66 80 73 45 112 no result 386
72 123 Mike Brown 65 50 82 61 112 76 no result 388
73 3675 Adam Richards Luke Waterfield Royal Lymington YC 48 16 52 76 95 112 no result Badger 399
74 3626 Simon Cowdell Alannah Witherby Castaways 67 69 57 79 95 66 no result Ftse 399
75 3133 Ray Smith Elaine Jones Dabchicks SC 59 112 68 46 95 64 no result Thermopylae 409
76 3476 Belinda Joslin Amy Bowden Royal Harwich YC 35 112 41 5 112 112 no result 417
77 2610 Bob Bourne Lloyd Coe Up River YC 61 112 40 68 95 112 no result Maverick 419
78 3098 Mike Clayton Steven Clayton Royal Harwich YC 112 112 58 48 95 55 no result Ratbag 420
79 5 Grant Rintoul Jenny McIvor Helensburgh 66 63 85 81 95 62 no result 422
80 228 Sam Firkins Jenny Milner Rudyard Lake 71 73 87 83 95 42 no result WKSC Train No 6 426
81 2507 Andy Reynolds-Jones Olly Owen West Kirby SC 68 89 61 87 95 51 no result Special Brew 430
82 7 Jo McEwen Jennie Vollmer Datchet Water 73 71 92 84 95 63 no result WKSC Train No 3 447
83 Z Tim Jestico Harry Stewart West Kirby 112 75 95 88 60 67 no result WKSC Train No 4 464
84 3824 Ewen Stamp Mary Stamp Royal Harwich YC 55 112 33 44 112 112 no result Mojo Too 468
85 3739 Jane Alexander Heather Jones South Staffs 112 46 69 69 112 112 no result 472
86 USA1 Colin Gordon Angus Armstrong New York YC 112 68 74 102 8 112 no result WKSC Training No.1 476
87 3746 Jeremy Vines Max Webb-Willsteed Tamesis SC 57 89 65 77 95 112 no result Georgina 495
88 3131 Tomas Sherwen Rebecca Smith Deben Yacht Club 70 89 96 95 95 65 no result Framboise 497
89 3646 Mike Thomas Phil Jales West Kirby 74 74 94 89 56 112 no result WKSC Train No 5 499
90 3414 Phil Sheppard Tom Burns Aylesbury SC 75 52 88 92 112 112 no result Tigger Too 502
91 3096 Jamie Marston Kate Robinson West Kirby SC 39 35 112 112 95 112 no result Cow 505
92 3678 Ben Crompton Emma Best South Caernarvonshire YC 112 70 36 102 95 112 no result Rocky Dinghy Too 505
93 3671 Marian Armstrong Adam Whittle West Kirby SC 62 112 105 112 95 59 no result Purple Doris 505
94 3741 Lucy Armstrong Ali Pharoah West Kirby SC 101 112 47 70 112 112 no result Ma Hon 532
95 3033 James Clayton Martine Clayton Royal Harwich YC 112 112 77 91 59 112 no result Tinker 532
96 2457 Ralph Mouland Brendan McCallum Paynes Boat Yard 76 76 98 97 95 112 no result Blue Fluke 532
97 2631 Jane Hudson Rhiannon Jones Spinnaker Club 112 112 71 57 95 112 no result Werrr 559
98 2166 Neil Banks Jennie Banks Chipstead SC 112 112 78 40 112 112 no result Deuteron 566
99 983 Philip Knight-Jones Christopher Knight-Jones Warsash SC 112 89 99 96 95 112 no result Fuschia 576
100 12 Ruth Romer Jenny Leon Uni of Birmingham 112 89 93 78 95 113 no result Hulls Angels 579
101 11 Ben Newman Sally Bryans Uni of Birmingham 69 112 112 80 95 112 no result 580
102 3537 James Prestwich Jemima Heap Budworth SC 112 89 90 93 95 112 no result Sneaky 591
103 2895 Timothy Barrett Nick Barrett Castaways 112 112 89 112 112 112 no result 616
104 3749 Peggy Dorothy Vicki Weston Hamble River SC 72 112 105 112 112 112 no result Wild thyme 625
105 2390 Bob Holdham Sylvia Leech Cardiff Bay YC 112 112 97 112 112 112 no result Houdini 657
106 1066 Adria Fitzjohn Lewis Vigor Upper Thames SC 101 112 112 112 112 112 no result Hastings 661
106 3649 Dick Uren Jamie Uren West Kirby SC 101 112 112 112 112 112 no result WKSC Training No.2 661
108 903 James Rowland West Kirby 112 112 112 112 112 112 no result 672
108 2313 James Miller Victoria Harrison West Kirby SC 112 112 112 112 112 112 no result Cheap as chips 672
108 3176 John Wilcock Wembley SC 112 112 112 112 112 112 no result Fleche 672
108 3802 Mike Arnold Katie Arnold Deben Yacht Club 112 112 112 112 112 112 no result Smartie 672
comments powered by Disqus