X

Result Details

Event name: Nationals
Date: 12 September 2007
Type: Nationals
Club: Eastbourne Sovereign Sailing Club Ltd
Classtype:RS800 , see more results
Rank Fleet SailNo Helm Crew Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 Nett Tally Age Total
1 Gold 1016 Peter Barton David Steed Royal Lymington YC 2 3 -7 4 3 6 1 3 (51.0 BFD) 22 11 80
2 Gold 943 Laurie Fitzjohn-Sykes Daniel Allin Didtisham SC 3 7 (51.0 BFD) 2 4 15 -16 1 1 33 10 100
3 Gold 964 Charlie Roome Steve Hall Northampton SC 16 -29 3 1 2 14 4 5 (51.0 BFD) 45 18 125
4 Gold 1075 Neil Baker James Hughes RCYC 4 9 4 -27 1 2 3 25 (51.0 BFD) 48 12 126
5 Gold 1083 Alan Olive Guy Filmore Stokes Bay SC / Draycott -26 5 5 18 6 4 13 13 (51.0 BFD) 64 8 141
6 Gold 1054 Justin Deal Sarah Marriott Frensham Pond SC 19 2 1 20 (51.0 BFD) 12 10 2 (51.0 BFD) 66 30 168
7 Gold 12 (1013) Rob Style Ben Lister RTYC 1 23 (51.0 BFD) 5 -24 8 18 21 2 78 44 153
8 Gold 1114 Andrew Jeffries Allyson Ody Eastbourne Sovereign SC 20 -24 (51.0 BFD) 8 11 3 11 24 4 81 20 156
9 Gold 1087 Mick Whitmore Sarah Smith Eastbourne Sovereign SC -29 20 -23 9 7 16 17 14 3 86 1 Master 138
10 Gold 1126 Ian Martin Adam Broughton Bough Beech SC (51.0 BFD) 1 6 3 (51.0 BFD) 1 8 20 51.0 BFD 90 40 192
11 Gold 881 Andy Cornah Orwin Murray Netley SC 7 12 21 -28 14 7 15 -22 14 90 43 140
12 Gold 899 Andrew Gould Vicky Gould Emsworth Slipper SC 10 19 13 11 13 19 -29 -35 6 91 29 155
13 Gold 982 Sam Maxfield Chris Fisher HISC -27 4 10 15 (51.0 BFD) 26 6 15 17 93 36 Youth 171
14 Silver 1047 Simon Grundy James Holmes HISC 5 -35 11 23 18 -29 24 8 5 94 48 158
15 Gold 1113 Alaistair Shires Penny Shires Stokes Bay SC 18 14 8 17 12 13 -38 -27 13 95 5 160
16 Gold 1112 Ralph Singleton Sophie Singleton Chew Valley Lake SC 14 -36 9 7 (51.0 BFD) 10 21 28 7 96 27 Master 183
17 Gold 1119 Jane Olive Nick Murphy Stokes Bay SC 24 -40 (51.0 BFD) 6 10 11 2 36 9 98 9 189
18 Gold 911 Ross McKerchar Stu Gardiner Dalgety Bay SC -37 6 17 21 (51.0 BFD) 22 9 11 16 102 37 190
19 Gold 892 David Pike Nick Jerkins Eastbourne Sovereign SC 12 -31 24 14 23 5 5 -42 20 103 42 Master 176
20 Gold 961 Philip King Tom Trueman Oxford SC 13 17 12 16 16 -23 14 19 (51.0 BFD) 107 26 Master 181
21 Gold 987 Simon Coleridge Tim Collins RORC -40 8 20 22 15 21 -30 6 18 110 6 180
22 Gold 989 Ben Schooling Tim Hurst Helensburgh SC 6 -33 15 26 22 -33 19 12 10 110 21 176
23 Gold 932 Dom Johnson Jenny Johnson Downs SC 9 27 2 10 21 25 -36 26 (51.0 BFD) 120 14 207
24 Gold 883 Kate Gillow Neil Trickett Draycote Water SC 22 10 16 12 17 -43 25 -37 19 121 38 201
25 Silver 953 Andrew Pickrell Jonathan White Wilsonian SC -32 28 (51.0 BFD) 13 27 30 7 9 15 129 31 212
26 Gold 890 Richard Keeton Helen Rumbold Royal Lymington YC 17 13 29 37 (51.0 BFD) (51.0 DSQ) 22 4 8 130 16 232
27 Silver 1050 Jamie Hilton Tom Street Datchet SC -43 18 22 29 19 24 12 -32 21 145 35 220
28 Gold 1072 Brett Ellway Jaimie Bick Stokes Bay SC 21 26 -27 -32 20 17 26 17 24 151 47 Master 210
29 Silver 923 Giles Bradford Helen Farr RNSA -45 -41 14 25 34 35 39 7 11 165 17 251
30 Silver 925 Simon Jenkins Neil Arnott Eastbourne Sovereign SC 39 21 26 -44 28 28 27 16 (51.0 BFD) 185 32 280
31 Silver 913 David Smart Henry Smart Chew Valley (51.0 BFD) 22 34 31 35 -36 20 18 27 187 15 Master 274
32 Silver 1074 James Ross Heather Ross Weston SC 15 42 28 24 8 20 (DNC) (DNC) DNC 188 22 290
33 Silver 823 James Eastbury Matt Wheaton Pevensey Bay 35 32 18 34 (51.0 BFD) -39 37 10 22 188 39 Youth 278
34 Silver 1118 Derek Buchanan Elaine Buchanan Oxford SC 34 -37 31 33 9 32 32 23 (DNC) 194 4 282
35 Gold 1102 Rob Struckett Gareth Evans Itchenor SC 11 15 (51.0 BFD) 36 26 42 41 (DNC) 25 196 13 Youth 298
36 Gold 919 Simon Skinner Jo Skinner Oxford and Cambridge Sailing Soc 23 16 (51.0 BFD) 19 5 (51.0 DNF) DNC 33 51.0 BFD 198 33 300
37 Silver 991 Malcolm Streeton Miles Roebuck HISC -38 25 33 -38 29 27 31 30 23 198 7 274
38 Gold 1116 Adrian Coatsworth Julia Coatsworth Alton Water SC 30 11 (51.0 BFD) 40 (51.0 BFD) 18 23 31 DNC 204 2 306
39 Silver 9721 Graham Simmonds Chris Doe HISC 36 34 19 30 33 9 (51.0 DNF) (DNC) DNC 212 28 Master 314
40 Silver 886 Simon Conway Sam Procter Weston SC 33 -44 32 -41 31 31 33 34 26 220 49 Youth 305
41 Silver 910 Chris Massey Rick Goddard Dovestone SC 25 -45 35 43 25 40 28 38 (51.0 BFD) 234 34 330
42 Silver 972 Stephen Lytton Natalie Lytton Pevensey Bay SC 8 46 (51.0 BFD) -47 36 38 35 44 29 236 46 Master 334
43 Silver 1124 Daniel Azzopardi Liz Azzopardi Queen Mary SC (51.0 BFD) 38 25 39 32 34 42 40 (51.0 BFD) 250 25 352
44 Silver 1059 Jonathan Lister Natasha Lister Yorkshire Dales SC 31 48 (51.0 BFD) 45 30 45 34 29 (51.0 BFD) 262 19 Master 364
45 Silver 1010 Chris Bailey Matt Bailey Draycote Water SC (51.0 BFD) 30 37 35 37 37 40 (51.0 DNF) DNC 267 41 369
46 Silver 900 Hidetoshi Tanimura Kas Igarashi Hayama Sailing College 41 -49 38 -46 38 44 43 39 30 273 24 Master 368
47 Silver 1005 Alexander Dawson Ed Moore Bosham SC (51.0 DSQ) 43 36 42 (51.0 BFD) 41 51.0 DNF 51.0 DNF 12 276 3 Youth 378
48 Silver 857 Jonny Blackburn Rachel Larman Royal Thames YC 42 47 30 48 (51.0 BFD) (51.0 DNF) 45 43 28 283 45 385
49 Silver 968 Paul Bulkeley Mike Worthington 44 39 39 49 39 (DNC) 44 41 (51.0 BFD) 295 23 397
50 Silver 879 Roger Plail Rob Harrison Bexhill SC 28 50 40 50 (51.0 DNF) (51.0 DNS) 51.0 DNS DNC DNC 321 50 423
comments powered by Disqus