X

Result Details

Event name: European Selector 2
Date: 05 May 2007
Type: Ranking
Club: Poole Yacht Club
Classtype:420 , see more results
Rank SailNo Helm Crew Club Nett Bow Num M/F Prize Age M/F Prize Age Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6
1 05 Ben SAXTON James FOSKETT Grafham Water SC/Staunton Harold SC 8 GBR52868 M 17 M 18 7 </strike> 1 3 2 1 1
2 37 James RUSDEN Will RUSDEN Highcliffe/Highcliffe 18 GBR52229 M 17 M 19 2 5 4 3 4 6 </strike>
3 03 Jonny MOSS Ben MUSKETT Fishers Green/Royal Lymington YC 23 GBR52426 M 18 M 18 4 8 </strike> 5 6 6 2
4 15 Tom GILLARD Sam BREAREY Sheffield Viking SC/Fishers Green SC 28 GBR51177 M 18 M 18 15 3 1 7 2 BFD46 </strike>
5 35 Ben PALMER James CLARK Island Barn RSC/Chew Valley Lake 39 GBR52069 M 16 M 20 27 </strike> 17 2 1 16 3
6 02 Claire WALSH Jasmine HUSBAND Barnt Green/Royal Lymington YC 39 GBR52062 F 19 F 19 1 7 15 4 12 DNF46 </strike>
7 09 Peter IRWIN David KOHLER Linlithgow Loch SC/Linlithgow Loch SC 39 GBR52907 M 17 M 17 6 10 14 </strike> 9 7 7
8 07 Tom TAYLOR Philip LASKO Grafham Water SC/Oxford SC 44 GBR52209 M 18 M 22 22 BFD46 </strike> 9 5 3 5
9 06 Tim SAXTON Claire LASKO Grafham Water SC/Oxford SC 46 GBR52871 M 17 F 17 12 9 6 8 BFD46 </strike> 11
10 26 Josh RUMBOL Tom DAVIDSON Poole YC/Poole YC 51 GBR52230 M 18 M 18 10 13 8 12 8 24 </strike>
11 43 Ed BUTLER Sean COLLINS R.St.G.Y.C./Skerries S.C. / R.st.G.y.c. 59 IRL52757 M 17 M 18 24 2 11 18 BFD46 </strike> 4
12 29 Owain MATTHEWS Joe WILLIAMS West Kirby SC/West Kirby SC 64 GBR52624 M 17 M 17 18 12 28 </strike> 15 10 9
13 36 Peter GRAY Gareth EVANS Staunton Harold SC/Hayling Island SC 67 GBR53026 M 21 M 19 3 11 BFD46 </strike> 25 18 10
14 12 Hamish STONE Chris PROFFITT Waldringfield/Fishers Green 69 GBR52483 M 17 M 16 16 18 DNF46 </strike> 11 9 15
15 04 Jack YEOMAN George YEOMAN Itchenor SC/Itchenor SC 72 GBR52626 M 15 M 17 DSQ46 </strike> 4 7 10 5 DNF46
16 08 Imogen STANLEY Kate MACGREGOR Oxford SC/Poole YC 72 GBR52482 F 17 F 16 13 20 17 14 BFD46 </strike> 8
17 25 Stephen TIERNAN Jamie CRAPNELL Parkstone/Frensham/Parkstone 88 GBR52205 M 18 M 18 11 6 DNF46 </strike> DNS46 11 14
18 23 Kate ALLAM Sarah BURGE Parkstone/Poole YC 88 GBR52063 F 18 F 17 14 15 19 21 19 BFD46 </strike>
19 11 Matthew RAINBACK Kate SPARKS Poole YC/Mudeford SC 89 GBR50660 M 16 F 17 5 25 22 20 BFD46 </strike> 17
20 20 Charlie MAKEPEACE Sam MUSKETT Oxford SC/Royal Lymington YC 89 GBR51740 M 16 M 16 21 14 24 27 </strike> 14 16
21 17 Mark LEES Piers STRONG Poole YC/Poole YC 91 GBR51369 M 15 M 16 17 29 20 13 BFD46 </strike> 12
22 34 Lucy DE BOLTZ Katherine KIMBER Corinthian otters/Stone 101 GBR52916 F 16 F 17 8 16 16 33 28 BFD46 </strike>
23 13 Nathan BAILEY Freddie JONES Cardiff Bay YC/Cardiff Bay YC 104 GBR52425 M 16 M 15 19 27 31 </strike> 19 21 18
24 16 Rebecca KALDERON Rosie SIBTHORP Itchenor SC/Itchenor SC 106 GBR52917 F 16 F 16 20 DNC46 </strike> 23 30 20 13
25 01 Alice BROTCHIE Jane TURNER Plymouth University/Bosham SC 107 GBR51073 F 21 F 20 9 26 25 28 </strike> 22 25
26 27 William KALDERON Emma HOULIHAN Itchenor/Royal Windermere YC 111 GBR52407 M 18 F 17 33 </strike> 28 30 16 15 22
27 42 Alyson RUMBALL Suzanne BURKE RstGYC/RstGYC 112 IRL52684 F 17 F 17 30 21 18 17 DNS46 </strike> 26
28 28 Alice CURREY Georgie AKIN-SMITH Itchenor SC/Parkstone 116 GBR52565 F 19 F 17 29 24 21 22 DNF46 </strike> 20
29 50 Daniel MCCARTHY Brian KELLEHER R.St.G.Y.C/R.St.G.Y.C 119 IRL52918 M 17 M 16 35 </strike> 19 27 24 26 23
30 18 Nerissa BOOTH Poppy HUSBAND Poole YC/Royal Lymington YC 123 GBR51426 F 20 F 20 23 22 29 26 23 BFD46 </strike>
31 30 Jonathan HOUSE Adrian CLAY Poole YC/RLYC 124 GBR52676 M 16 M 15 25 30 26 35 </strike> 24 19
32 49 Katie TINGLE Maeve LEONARD Royal Cork Yacht Club/Royal Cork Yacht Club 130 IRL52227 F 17 F 17 32 23 12 DNF46 </strike> 17 BFD46
33 44 Rob LEHANE Peter DUGGAN Currabinny SC/Kinsale YC 139 IRL52758 M 16 M 18 BFD46 </strike> BFD46 13 BFD46 13 21
34 10 Georgie ANDREW Milli PARKIN Hayling Island/Hayling Island 144 GBR52566 F 16 F 17 26 31 10 31 DNF46 </strike> DNF46
35 14 Sarah HICKMAN Jess BLICK Starcross /Exe 147 GBR50817 F 19 F 17 31 34 </strike> 32 32 25 27
36 48 Sam COBB Tom RIDGE The Poole Yacht Club/The Poole Yacht Club 171 GBR51398 M 7 M 6 37 36 35 36 27 BFD46 </strike>
37 21 Jamie KNILL Lewis RUMBOL Poole YC/Poole YC 174 GBR51882 M 18 M 16 34 32 33 29 DNF46 </strike> DNS46
38 24 Edward GREY Gavin TULLETT Royal Windermere YC/Royal Windermere YC 187 GBR52151 M 15 M 17 28 33 34 DNF46 </strike> DNS46 DNS46
39 31 Giles STRONG Hannah WINWOOD Poole YC/Poole YC 197 GBR51409 M 18 F 17 DNC46 </strike> 35 36 34 DNF46 DNS46
40 19 Christian Birrell Maia Walsh Leigh and Lowton/Barnt Green 207 GBR52638 M 19 F 22 DNC46 </strike> DNC46 BFD46 23 BFD46 DNS46
41 51 Carla SHELDON Laura BAKER Royal Plymouth Corinthian Yacht Club/Plymouth Youth Sailing Club 220 GBR51971 F 17 F 16 36 DNC46 </strike> DNS46 DNS46 DNS46 DNS46
42 22 Konrad WEAVER Robert GIBSON Helensburgh SC/Helensburgh SC 230 GBR51989 M 15 M 17 DNC46 </strike> DNC46 DNC46 DNC46 DNC46 DNC46
42 32 Katie CHOWIENCZYK Taz WICHARD Corinthian Otters/Corinthian Otters 230 GBR52710 F 17 F 15 DNC46 </strike> DNC46 DNC46 DNC46 DNC46 DNC46
42 33 Harriet MARSDEN Amelia SLOPER Itchenor/Itchenor 230 GBR52066 F 18 F 16 DNC46 </strike> DNC46 DNC46 DNC46 DNC46 DNC46
42 47 Sophie BRETT Charlotte BRETT Torpoint Mosquito SC/Torpoint Mosquito SC 230 GBR49100 F 13 F 18 DNC46 </strike> DNC46 DNC46 DNC46 DNC46 DNC46
comments powered by Disqus