X

Result Details

Event name: Inland Championships
Date: 01 October 2011
Type:
Club: Rutland Sailing Club
Classtype:SQUIB , see more results
Rank Fleet SailNo Helm Crew Club R1 R2 R3 R4 R5 Boat Name Pts
1 Gold 800 Gerard Dyson Tony Saltonstall Royal Yorkshire YC 1 2 -13 1 2 Alchemy 6
2 Gold 136 Chris Hogan Mark Hogan SCYC 7 1 5 -10 3 Ricoshea 16
3 Gold 758 Mike Fenwick Penny Fenwick Weymouth SC 2 -27 7 2 5 Ghost Rider 16
4 Gold 819 Malcolm Hutchings Andy Ramsey RCYC & BS -10 7 8 7 4 Lady Penelope 26
5 Gold 73 Bryan Riley Jenny Riley Waveney & Oulton Broad YC 4 6 16 -18 1 Brimstone 27
6 Gold 105 Nigel Grogan Jack Grogan RCYC -14 4 1 14 9 Helmut Shoing II 28
7 Gold 811 Micky Wright Chris Dunn RCYC -12 11 4 9 6 Spoof 30
8 Silver 500 Martin Harrison Ben Gibson Royal Victoria YC 15 19 2 5 -25 Hussar 41
9 Silver 801 Michael Butler Neil Leach SCYC -24 15 3 4 22 Teans Fon Feans 44
10 Silver 36 Andrew Moore Peter Hallinan Felixstowe Ferry SC 13 5 -23 11 15 Artemis II 44
11 Gold 96 Malcolm Blackburn David Shiel South Caernarvonshire YC 11 -18 18 3 14 Moonstone 46
12 Gold 52 Joe Henry Roly Wilson RVYC -19 8 12 16 12 Bacchante VII 48
13 Gold 761 Chris Goodfellow Pier Stanury RBYC 17 9 -19 13 10 Trophoblast 49
14 Gold 818 Peter Wallace Kerry Boomer RNIYC 5 20 10 -25 16 Toy fir the Boys 51
15 Gold 157 Ian Gray Ian Simons Royal Corinthian YC -23 23 6 20 7 Chequemate 56
16 Gold 872 Mike Hughes Jamie Smith SCYC 6 3 28 -31 20 Pocahontas 57
17 Gold 11 Dick Batt Pamela Phelan Royal Victoria YC 9 10 -21 21 17 Squib 57
18 Gold 108 Toby Taylor Nick Brook SCYC (BFD) 12 14 15 19 Ogo Pogo 60
19 Silver 840 Jonathan Copsey Adam Saltonstall Royal Yorkshire YC 8 22 -33 6 26 Ghost 62
20 Gold 72 Phil Aspinall Howie Enkel Royal Corinthian YC 21 16 -25 19 8 Guy Fawkes 64
21 Silver 153 Ian Jones Celia Ruston Weymouth SC -28 21 11 12 23 Aldebaren 67
22 Silver 783 Bill Webber Diana Webber Rutland SC -39 13 24 22 11 Yes M'Lady 70
23 Gold 789 Brian Holland Graham Clow SCYC 3 -32 20 27 29 Dream On 79
24 Silver 760 Duncan Grindley Hilary Gallow Royal Corinthian YC 29 -31 9 26 18 Surprise 82
25 Gold 833 David Eddowes Alan Woosey SCYC 20 14 -37 23 28 Billy-Be-Careful 85
26 Silver 152 Derek Higgins Sean Clarkson RYYC 16 -33 17 29 24 Trio 86
27 Silver 803 Frank Haslam Philip Barnes SCYC -37 17 31 17 21 Footles 86
28 Gold 849 Phil Snewin Mark Thompson SCYC 33 34 -36 8 13 Essayess 88
29 Silver 526 Tony Edwards Tim Jones Rutland SC -38 28 15 24 27 Kachina 94
30 Bronze 736 Jason Phelps Carl Anderson Royal Corinthian YC -34 25 22 34 30 Magic Roundabout 111
31 Silver 836 Gareth Pritchard Steve McQuire Holyhead SC 18 24 30 (DNC) DNC Alkypops 114
32 Bronze 40 David Cannell David Craig Waldringfield SC 32 30 26 28 -33 Ruby 116
33 Silver 57 Craig Hughes Colin Jones Holyhead SC 22 26 29 (DNC) DNC Bobonski 119
34 Bronze 841 David West John Poskitt Royal Norfolk & Suffolk YC 26 35 -38 30 32 Billy Ruff'n 123
35 Bronze 564 Eddie Harper Sean Hagan West Hoe SC 35 -36 27 32 31 Quicksilver 125
36 Bronze 426 Chris Wright Nick Verdino Rutland SC 30 29 -34 33 34 Figgy 126
37 Bronze 129 Roger Harvey William Harvey 27 37 35 35 (DNC) Dash 134
38 Bronze 226 Phil Livingston James Burns Holyhead 25 39 32 (DNC) DNC Tern Turtle 138
39 Bronze 847/225 John Gwyndaf Roberts Tudor Roberts Holyhead SC 31 (DNF) DNC DNC DNC Mayfly 157
40 Bronze 707 S Carter Tim Watkins Waldringfield SC 36 38 (DNF) DNC DNC Squish 158
41 Bronze 806 David Anderton Gary Catterall SCYC (DNC) DNC DNC DNC DNC Evening Star 168
comments powered by Disqus