X

Result Details

Event name: Open and Selector 1
Date: 28 April 2007
Type: Ranking
Club: Hayling Island Sailing Club
Classtype:420 , see more results
Rank SailNo Helm Crew Club Nett Bow Num M/F Prize Age M/F Prize Age Race 1 Race 2 Race 3 Race 4
1 09 Peter IRWIN David KOHLER Linlithgow Loch SC/Linlithgow Loch SC 7 GBR52907 M 17 M 17 1 4 BFD43 </strike> 2
2 05 Ben SAXTON James FOSKETT Grafham Water SC/Staunton Harold SC 9 GBR52868 M 17 M 18 2 1 8 </strike> 6
3 03 Jonny MOSS Ben MUSKETT Fishers Green/Royal Lymington YC 9 GBR52426 M 18 M 18 3 11 </strike> 1 5
4 36 Peter GRAY Gareth EVANS Staunton Harold SC/Hayling Island SC 18 GBR53026 M 21 M 19 5 2 24 </strike> 11
5 02 Claire WALSH Jasmine HUSBAND Barnt Green/Royal Lymington YC 19 GBR52062 F 19 F 19 4 10 5 17 </strike>
6 08 Imogen STANLEY Kate MACGREGOR Oxford SC/Poole YC 22 GBR52482 F 17 F 16 10 3 BFD43 </strike> 9
7 37 James RUSDEN Will RUSDEN Highcliffe/Highcliffe 26 GBR52229 M 17 M 19 8 6 20 </strike> 12
8 06 Tim SAXTON Claire LASKO Grafham Water SC/Oxford SC 27 GBR52871 M 17 F 17 13 18 </strike> 13 1
9 34 Lucy DE BOLTZ Katherine KIMBER Corinthian otters/Stone 30 GBR52916 F 16 F 17 9 7 14 37 </strike>
10 16 Rebecca KALDERON Rosie SIBTHORP Itchenor SC/Itchenor SC 34 GBR52917 F 16 F 16 7 23 4 27 </strike>
11 19 Christian BIRRELL Jonny MCGOVERN Leigh and Lowton/Hollingworth Lake SC 34 GBR51434 M 19 M 21 18 BFD43 </strike> 6 10
12 07 Tom TAYLOR Philip LASKO Grafham Water SC/Oxford SC 35 GBR52209 M 18 M 22 35 </strike> 12 2 21
13 04 Jack YEOMAN George YEOMAN Itchenor SC/Itchenor SC 37 GBR52626 M 15 M 17 12 34 </strike> 3 22
14 10 Georgie ANDREW Milli PARKIN Hayling Island/Hayling Island 38 GBR52566 F 16 F 17 14 8 16 30 </strike>
15 43 Ed BUTLER Sean COLLINS R.St.G.Y.C./Skerries S.C. / R.st.G.y.c. 39 IRL52757 M 17 M 18 20 </strike> 9 17 13
16 29 Owain MATTHEWS Joe WILLIAMS West Kirby SC/West Kirby SC 43 GBR52624 M 17 M 17 21 14 BFD43 </strike> 8
17 11 Matthew RAINBACK Kate SPARKS Poole YC/Mudeford SC 44 GBR50660 M 16 F 17 6 31 </strike> 10 28
18 01 Alice BROTCHIE Jane TURNER Plymouth University/Bosham SC 44 GBR51073 F 21 F 20 19 27 </strike> 9 16
19 42 Alyson RUMBALL Suzanne BURKE RstGYC/RstGYC 46 IRL52684 F 17 F 17 33 </strike> 5 23 18
20 23 Kate ALLAM Sarah BURGE Parkstone/Poole YC 47 GBR52063 F 18 F 17 23 </strike> 21 11 15
21 25 Stephen TIERNAN Jamie CRAPNELL Parkstone/Frensham/Parkstone 48 GBR52205 M 18 M 18 26 15 BFD43 </strike> 7
22 45 Amy SEABRIGHT Katrina BREWER Corinthian Otters/Parkstone YC 51 GBR51869 F 15 F 16 25 28 </strike> 7 19
23 13 Nathan BAILEY Freddie JONES Cardiff Bay YC/Cardiff Bay YC 52 GBR52425 M 16 M 15 DNF43 </strike> 20 18 14
24 24 Edward GREY Gavin TULLETT Royal Windermere YC/Royal Windermere YC 53 GBR52151 M 15 M 17 30 </strike> 22 28 3
25 20 Charlie MAKEPEACE Sam MUSKETT Oxford SC/Royal Lymington YC 54 GBR51740 M 16 M 16 15 13 26 </strike> 26
26 44 Rob Lehane Peter Duggan Currabinny YS/Kinsale YC 55 IRL52758 M 16 M 18 17 19 19 32 </strike>
27 27 William KALDERON Emma HOULIHAN Itchenor/Royal Windermere YC 56 GBR52407 M 18 F 17 16 25 15 34 </strike>
28 12 Hamish STONE Chris PROFFITT Waldringfield/Fishers Green 58 GBR52483 M 17 M 16 11 24 25 </strike> 23
29 30 Jonathan HOUSE Adrian CLAY Poole YC/RLYC 66 GBR52676 M 16 M 15 28 17 21 35 </strike>
30 14 Sarah HICKMAN Jess BLICK Starcross /Exe 70 GBR50817 F 19 F 17 34 32 BFD43 </strike> 4
31 17 Mark LEES Piers STRONG Poole YC/Poole YC 73 GBR51369 M 15 M 16 32 29 12 33 </strike>
32 22 Konrad WEAVER Robert GIBSON Helensburgh SC/Helensburgh SC 73 GBR51989 M 15 M 17 22 35 </strike> 27 24
33 18 Nerissa BOOTH Poppy HUSBAND Poole YC/Royal Lymington YC 76 GBR51426 F 20 F 20 24 30 22 39 </strike>
34 26 Josh RUMBOL Tom DAVIDSON Poole YC/Poole YC 84 GBR52230 M 18 M 18 27 26 BFD43 </strike> 31
35 21 Jamie KNILL Lewis RUMBOL Poole YC/Poole YC 86 GBR51882 M 18 M 16 31 33 </strike> 30 25
36 33 Harriet MARSDEN Amelia SLOPER Itchenor/Itchenor 87 GBR52066 F 18 F 16 36 38 </strike> 31 20
37 28 Alice CURREY Georgie AKIN-SMITH Itchenor SC/Parkstone 88 GBR52565 F 19 F 17 29 16 DNE43 36 </strike>
38 32 Katie CHOWIENCZYK Taz WICHARD Corinthian Otters/Corinthian Otters 98 GBR52710 F 17 F 15 38 </strike> 37 32 29
39 31 Giles STRONG Hannah WINWOOD Poole YC/Poole YC 102 GBR51409 M 18 F 17 37 36 29 38 </strike>
40 15 Tom GILLARD Sam BREAREY Sheffield Viking SC/Fishers Green SC 129 GBR51177 M 18 M 18 DNC43 </strike> DNC43 DNC43 DNC43
40 35 Ben PALMER James CLARK Island Barn RSC/Chew Valley Lake 129 GBR52069 M 16 M 20 DNC43 </strike> DNC43 DNC43 DNC43
40 41 Guy STEPHENS Nick BENNETT-JONES Oxford/Oxford 129 GBR52208 M 15 M 16 DNC43 </strike> DNC43 DNC43 DNC43
comments powered by Disqus