X

Result Details

Event name: Sea Championships
Date: 21 May 2011
Type:
Club: Weymouth & Portland National Sailing Academy
Classtype:SOLO , see more results
Rank SailNo Helm Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 Pts
1 5211 Matt Howard Lee on Solent SC 1 1 1 1 -2 1 5
2 5198 Jim Hunt Beaver SC 2 2 3 3 1 (DNC) 11
3 5161 Michael SIMS Carsington SC 5 -6 2 2 3 2 14
4 5219 David MITCHELL Rya 4 -16 7 4 4 5 24
5 5075 Chris GOLDHAWK Chew Valley Lake SC -14 7 4 6 7 3 27
6 5200 Roger TUSHINGHAM Salcombe YC 7 4 6 7 5 (DNC) 29
7 5068 Cliff CRAWSHAW Tata SC 9 -23 23 5 6 4 47
8 5130 Mark LEE Weymouth SC 10 12 12 10 8 -14 52
9 4923 Tony COOPER King George SC 17 -21 15 8 9 6 55
10 5145 Tim POLGLASE Hayling Island SC 13 -25 9 12 13 9 56
11 5028 Alastair RAYNARD Carsington SC 15 10 13 14 (DNF) 7 59
12 5039 Tony SAMPSON South Caernarvonshire YC 8 9 18 15 12 (DNC) 62
13 4939 Iain MCGREGOR Salcombe YC -20 19 16 13 10 8 66
14 5213 Andrew FOX Crosby SC 19 15 -20 9 16 10 69
15 5073 Ray Collins Locks SC 6 18 10 20 DNF (DNC) 75
16 5023 Brian Holland South Caernarvonshire YC 24 11 -25 18 11 11 75
17 5206 David GREENING Salcombe YC -22 14 14 17 17 15 DNF 77
18 5210 Chris BROWN RYA 3 3 5 DNF (DNC) DNC 86
19 5188 Dave NIXSON Spinnaker SC 18 30 -34 16 15 13 92
20 4277 Charlie Chandler Tewkesbury 26 22 -28 19 14 12 93
21 5150 Graham CRANFORD SMITH Salcombe YC 23 24 19 11 DNF (DNC) 98
22 5139 Nigel DAVIES Draycote Water SC 11 5 8 (DNC) DNC DNC 122
23 5002 Frank BROWN Papercourt SC 32 34 24 21 DNF (DNC) 132
24 18 Will LOY RYA 12 13 17 (DNC) DNC DNC 140
25 4133 Tim Deacon 34 8 32 DNF (DNC) DNC 149
26 4866 Simon JONES Teign Corinthain 16 17 21 (DNC) DNC DNC 152
27 5021 Simon MOLYNEUX Crosby SC 31 29 11 (DNC) DNC DNC 169
28 5168 Ian HOPWOOD Nantwich & Border County SC 21 26 (DNC) DNF DNC DNC 171
29 4936 Gordon BARCLAY Dell Quay SC 35 20 22 (DNC) DNC DNC 175
30 4669 Tim JACKSON Papercourt 41 28 35 DNF (DNC) DNC 179
31 4601 Roger SMITH Marconi SC 30 27 27 (DNC) DNC DNC 182
32 5185 Stephen COTTRELL Bewl Valley SC 25 31 30 (DNC) DNC DNC 184
33 4957 Tom LANGFORD West Riding 36 37 26 (DNC) DNC DNC 197
34 4388 Nick MARDEN Bewl Valley SC 38 33 29 (DNC) DNC DNC 198
35 3847 Alex HAYMAN Sidmouth SC 37 32 31 (DNC) DNC DNC 198
36 4810 Andrew Smith Dracote Water SC 28 35 40 (DNC) DNC DNC 201
37 4942 Roger MILLETT Chichester YC 29 36 39 (DNC) DNC DNC 202
38 5222 Joe RYCROFT Littleton 27 39 41 (DNC) DNC DNC 205
39 5137 John POULSON Carsington SC 33 43 37 (DNC) DNC DNC 211
40 4551 Bill HUTCHINGS Tonbridge 46 47 45 DNF (DNC) DNC 213
41 4904 Peter EDWARDS Bewl Valley SC 40 41 36 (DNC) DNC DNC 215
42 4867/4400 Chris GOSWELL Burghfield SC 43 44 33 (DNC) DNC DNC 218
43 4862 Stephen WAITE Highcliffe SC 39 40 42 (DNC) DNC DNC 219
44 4524 Paul WHYBROW Tamar Lake 42 42 38 (DNC) DNC DNC 220
45 4481 Peter MCCREA Draycote Water SC DNS 38 43 (DNC) DNC DNC 225
46 4319 Ian LISSAMORE Chichester YC 44 45 44 (DNC) DNC DNC 231
47 4769 Stephen KNOWLES Bewl Valley SC 45 46 46 (DNC) DNC DNC 235
comments powered by Disqus