X

Result Details

Event name: Hoo Freezer
Date: 19 February 2011
Type:
Club: Hoo Ness Yacht Club
Classtype:Handicap , see more results
Rank Class Fleet SailNo Helm Crew ENTRY No. BOAT NAME CLUB NAME PY START TIME FINISH TIME ELAPSED TIME AVG LAP TIME CORRECTED TIME CORR AVG LAP TIME
1 MERLIN ROCKET Medium 3701 Tom Stewart Steve Hall 57 Stomper Northampton SC 1006 00:05:00 01:05:52 01:00:52 01:00:52 01:00:30 01:00:30
2 SCORPION Medium 2014 Tim Parsons Sarah Parsons 5 0 Lyme Regis 1055 00:05:00 01:11:04 01:06:04 01:06:04 01:02:37 01:02:37
3 MERLIN ROCKET Medium 3700 Phil Emery Will Lowes 26 0 Whitstable YC 1006 00:05:00 01:08:06 01:03:06 01:03:06 01:02:43 01:02:43
4 SCORPION Medium 2013 Peter Gray Rachel Rodes 34 0 Staunton Harold 1055 00:05:00 01:12:11 01:07:11 01:07:11 01:03:41 01:03:41
5 INTERNATIONAL 14 Fast 1499 Mathew Larkin Paul Jenkins 56 TRI Wier Wood SC 840 00:18:00 01:12:42 00:54:42 00:54:42 01:05:07 01:05:07
6 MERLIN ROCKET Medium 3692 Rien Zivold Julie Nuttall 47 Nemo Whitstable YC 1006 00:05:00 01:11:13 01:06:13 01:06:13 01:05:49 01:05:49
7 SCORPION Medium 2010 John Clementson Simon McGuire 46 (spkr no. 1963) Chipstead SC 1055 00:05:00 01:14:34 01:09:34 01:09:34 01:05:56 01:05:56
8 V3000 Medium 3605 David Fenech Alison Williams 21 0 Wilsonian SC 1032 00:05:00 01:13:12 01:08:12 01:08:12 01:06:05 01:06:05
9 BUZZ Medium 1079 Stuart Bailey Zoe Noble 25 0 Wilsonian SC 1002 00:05:00 01:11:22 01:06:22 01:06:22 01:06:14 01:06:14
10 RS 200 Medium 1031 Chris Catt Nikki Catt 58 Lily Downs SC 1057 00:05:00 01:15:04 01:10:04 01:10:04 01:06:17 01:06:17
11 RS 200 Medium 1010 Steve Restall Judy Restall 59 0 Downs SC 1057 00:05:00 01:15:29 01:10:29 01:10:29 01:06:41 01:06:41
12 V3000 Medium 3608 Martin Brown Max Caston 9 0 Wilsonian SC 1032 00:05:00 01:14:41 01:09:41 01:09:41 01:07:31 01:07:31
13 WAYFARER Medium 10680 John Goudie Richard Seabrook 24 0 Wilsonian SC 1101 00:05:00 01:19:49 01:14:49 01:14:49 01:07:57 01:07:57
14 WAYFARER Medium 10614 Brian Lamb Samuel Pygall 3 0 Wilsonian SC 1101 00:05:00 01:20:00 01:15:00 01:15:00 01:08:07 01:08:07
15 SCORPION Medium 2002 Barry Wolfenden Melanie Titmus 50 Silverballs Chipstead SC 1055 00:05:00 01:17:03 01:12:03 01:12:03 01:08:18 01:08:18
16 GRADUATE Medium 3003 James Bottoms Anne Hulbert 1 0 HISC 1167 00:05:00 01:24:35 01:19:35 01:19:35 01:08:36 01:08:36
17 SCORPION Medium 2022 Tom Castle Tim Hartley 42 Quackers Northampton/HISC 1055 00:05:00 01:17:38 01:12:38 01:12:38 01:08:51 01:08:51
18 RS 200 Medium 1087 Tim Ellis Ed Cowell 48 0 Broadstairs SC 1057 00:05:00 01:17:52 01:12:52 01:12:52 01:08:56 01:08:56
19 SCORPION Medium 2005 Janet Ritchie Alan Ritchie 19 0 Chipstead 1055 00:05:00 01:18:02 01:13:02 01:13:02 01:09:14 01:09:14
20 SCORPION Medium 2008 Chris Swinchatt Nicky Marsh 44 Wire-Less Chipstead SC 1055 00:05:00 01:18:10 01:13:10 01:13:10 01:09:21 01:09:21
21 LASER 3000 Medium 3611 Daniel Hollands Andrew Thompson 55 Chaos Hythe & Saltwood 1032 00:05:00 01:16:53 01:11:53 01:11:53 01:09:39 01:09:39
22 MUSTO SKIFF Fast 288 Andrew Peake 0 43 0 Whitstable YC 875 00:18:00 01:18:58 01:00:58 01:00:58 01:09:41 01:09:41
23 Devoti D-One Fast 53 Charlie Cumbley 0 33 0 Teign Corinthian YC 971 00:18:00 01:25:58 01:07:58 01:07:58 01:10:00 01:10:00
24 RS 400 Fast 1325 John Cooper Becci Wigley 60 Rarely Sober Lymington Town SC 950 00:18:00 01:25:33 01:07:33 01:07:33 01:11:06 01:11:06
25 BUZZ Medium 1061 Chris Dutton Toby Winchester 29 0 Downs SC 1002 00:05:00 01:16:33 01:11:33 01:11:33 01:11:24 01:11:24
26 BLAZE Medium 587 Ian Foxwell 0 8 0 Wilsonian SC 1046 00:05:00 01:19:42 01:14:42 01:14:42 01:11:25 01:11:25
27 49er Fast 708 Tristan Hutt Tom Clayton 40 IMTYTF SSC 744 00:18:00 01:12:08 00:54:08 00:54:08 01:12:46 01:12:46
28 TASAR Medium 2801 Edwar Lowes Robert Spaughton 28 0 Whitstable YC 1023 00:05:00 01:19:40 01:14:40 01:14:40 01:12:59 01:12:59
29 FIREBALL Fast 14805 Mark Maskell Nigel Sheppard 18 0 Blackwater SC 982 00:18:00 01:29:42 01:11:42 01:11:42 01:13:01 01:13:01
30 FLYING DUTCHMAN Fast 369 Toby Barsley-Dale Gareth Russell 11 0 Paxton Lakes SC 879 00:18:00 01:22:35 01:04:35 01:04:35 01:13:28 01:13:28
31 RS 400 Fast 1341 Chris Ashby Nick Lett 22 0 Wilsonian SC 950 00:18:00 01:27:48 01:09:48 01:09:48 01:13:28 01:13:28
32 LASER VORTEX spkr Fast 1013 Mike Gower 0 27 0 Wilsonian SC 937 00:18:00 01:26:59 01:08:59 01:08:59 01:13:37 01:13:37
33 RS 400 Fast 1348 Richard White Martyn Styles 62 0 Downs SC 950 00:18:00 01:28:37 01:10:37 01:10:37 01:14:20 01:14:20
34 INTERNATIONAL CANOE Fast 312 Simon Allen 0 37 Incognito Hayling Island SC 905 00:18:00 01:25:29 01:07:29 01:07:29 01:14:34 01:14:34
35 PHANTOM Medium 1153 Jeff Collins 0 14 0 Wilsonian SC 1035 00:05:00 01:22:22 01:17:22 01:17:22 01:14:45 01:14:45
36 FIREBALL Fast 14135 Malcolm Hutchings Ian Simons 30 0 Royal Corinthian YC 982 00:18:00 01:31:55 01:13:55 01:13:55 01:15:16 01:15:16
37 FLYING DUTCHMAN Fast 373 Strangler Neil Pye 61 Lady Jane Grey Sandwich Bay 879 00:18:00 01:24:15 01:06:15 01:06:15 01:15:22 01:15:22
38 LASER 2000 spkr Medium 2229 John Hewat Nicolas Soellner 20 0 Wilsonian SC 1090 00:05:00 01:27:44 01:22:44 01:22:44 01:15:54 01:15:54
39 59er Fast 93 Graeme Oliver Stephanie Brimacombe 35 0 Whitstable YC 905 00:18:00 01:26:43 01:08:43 01:08:43 01:15:56 01:15:56
40 LASER 2000 spkr Medium 21314 James Rudiman Paul Thorpe 17 0 Draycote Water 1090 00:05:00 01:28:09 01:23:09 01:23:09 01:16:17 01:16:17
41 LASER 2000 spkr Medium 21914 Andy Hockey Louise Somers 6 0 Wilsonian SC 1090 00:05:00 01:28:36 01:23:36 01:23:36 01:16:42 01:16:42
42 GP14 spkr Medium 13550 David Fry Chris Parish 45 Shark 2 Medway YC 1127 00:05:00 01:31:43 01:26:43 01:26:43 01:16:57 01:16:57
43 RS 600 Fast 951 Michael Iszatt 0 51 Le Surf FGSC 920 00:18:00 01:29:07 01:11:07 01:11:07 01:17:18 01:17:18
44 B14 Fast 770 Simon Hadley Nikki Hadley 53 0 Bough Beech SC 874 00:18:00 01:25:44 01:07:44 01:07:44 01:17:30 01:17:30
45 RS 200 Medium 917 Katrina Lappin Paul Bailey 39 0 RNSA 1057 00:05:00 01:27:01 01:22:01 01:22:01 01:17:36 01:17:36
46 LASER 2000 spkr Medium 2305 Nik Antoniades Richard Elkan 16 0 Wilsonian SC 1090 00:05:00 01:30:05 01:25:05 01:25:05 01:18:03 01:18:03
47 LASER RADIAL Medium 144908 Amy Adams 0 10 0 Wilsonian SC 1104 00:05:00 01:31:21 01:26:21 01:26:21 01:18:13 01:18:13
48 RS 800 Fast 879 Thomas Lambert Nicola Smith 13 0 Wilsonian SC 822 00:18:00 01:22:42 01:04:42 01:04:42 01:18:43 01:18:43
49 LASER VORTEX spkr Fast 1153 Jonathan Carter 0 36 0 Rickmansworth 937 00:18:00 01:31:46 01:13:46 01:13:46 01:18:44 01:18:44
50 29er Fast 342 Aaron Smith Alec Rogers 12 0 Wilsonian SC 924 00:18:00 01:31:00 01:13:00 01:13:00 01:19:00 01:19:00
51 MUSTO SKIFF Fast 291 Grahame Smith 0 7 0 none 875 00:18:00 01:28:35 01:10:35 01:10:35 01:20:40 01:20:40
52 LASER RADIAL Medium 169045 Quentin Bes-Green 0 31 0 Wilsonian SC 1104 00:05:00 01:35:29 01:30:29 01:30:29 01:21:58 01:21:58
53 LASER Medium 172811 Robert Alexander 0 38 0 Bewl Valley SC 1080 00:05:00 01:34:19 01:29:19 01:29:19 01:22:42 01:22:42
54 Devoti D-One Fast 4 Michael Airey 0 52 0 TBYC 971 00:18:00 01:41:13 01:23:13 01:23:13 01:25:42 01:25:42
55 RS 700 Fast 798 Steve Tinnams 0 2 0 Wilsonian SC 857 00:18:00 01:32:16 01:14:16 01:14:16 01:26:40 01:26:40
56 RS 800 Fast 1115 Andrew Smith Nick Van Tienan 15 0 Netley SC 822 00:18:00 01:30:56 01:12:56 01:12:56 01:28:44 01:28:44
57 RS 700 Fast 725 Martin Jones 0 32 0 Wilsonian SC 857 00:18:00 01:35:54 01:17:54 01:17:54 01:30:54 01:30:54
comments powered by Disqus