X

Result Details

Event name: Steve Nicholson Trophy Single Hander
Date: 30 January 2011
Type:
Club: Northampton Sailing Club
Classtype:Single Hander , see more results
Rank Class SailNo Helm Club R1 R2 Nett PY
1 PHANTOM 13 Jim Hunt Sutton Sailing Club 1 2 3 1025
2 PHANTOM 1346 Will Gulliver Northampton Sailing Club 3 3 6 1025
3 RS 600 985 Anthony York Northampton Sailing Club 2 6 8 920
4 PHANTOM 1376 Simon Childs Hayling Island 4 8 12 1025
5 BLAZE 757 Nick Miller Morecambe And Heysham Yacht Club 10 4.5 14.5 1046
6 STREAKER 1691 Thomas Gillard Sheffield Viking 6 9 15 1162
7 LASER 188781 Ian Morgan Hill Head 7 12.5 19.5 1091
8 PHANTOM 1291 Andrew Wilde Carsington SC 13.5 7 20.5 1025
9 PHANTOM 1304 Simon Cowood Northampton Sailing Club 8 14 22 1025
10 PHANTOM 1375 Tim Andrews Brancaster Staithe Sailing Club 13.5 10 23.5 1025
11 PHANTOM 1359 Simon Hawkes Wimblebal S.c 9 15 24 1025
12 RS 300 411 Steve Bolland Bristol Corinthian 22 4.5 26.5 1000
13 PHANTOM 1185 Ben Falat Great Yarmouth & Gorleston 11 17 28 1025
14 OK 2134 Nick Craig Frensham Pond 20 11 31 1109
15 PHANTOM 1175 John Wayling Stewartby WSC 12 20 32 1025
16 PHANTOM 1302 Pete Evans Nantwich & Border Counties 17 16 33 1025
17 RS 600 920 Peter Nelson Northampton SC 5 29.5 34.5 920
18 PHANTOM 1245 David Pickering Chase Sailing Club 18 21 39 1025
19 STREAKER 1654 Veronica Falat Great Yarmouth & Gorleston 21 18.5 39.5 1162
20 PHANTOM 1325 Mike Tustin Bowmoor 16 24 40 1025
21 OK IRL10 Tim Goodbody 25.5 18.5 44 1109
22 SOLO 5090/4735 Graham Wilson Northampton Sailing Club 27 23 50 1155
23 OK 2142 Ian Harris Bristol Corinthian 30 22 52 1109
24 RS 600 676 J Richards Bristol Corinthian 23 34 57 920
25 BLAZE 595 Sam Pickering Chase Sailing Club 45.5 12.5 58 1046
26 PHANTOM 1158 Jim Hopton Shustoke 19 40 59 1025
27 OK 2124 Tony Woods Glossop SC 34.5 26 60.5 1109
28 OK 2118 T Curtis 28 32.5 60.5 1109
29 PHANTOM 1314 Sam Coxon RYA 38 25 63 1025
30 RS 300 440 Luke Pepper Hykeham Sailing Club 15 49 64 1000
31 SOLO 4725 Steve Conroy Fishers Green Sailing Club 25.5 39 64.5 1155
32 RS 300 426 Richard Le Mare Draycote 33 32.5 65.5 1000
33 OPTIMIST 5942 Joshua Haynes Trent Valley SC 32 35 67 1646
34 OK 2125 Neil Goodhead South Staffs SC 31 36.5 67.5 1109
35 LASER 197694 Paul Williamson Staunton Harold 24 44.5 68.5 1091
36 PHANTOM 1210 Andrew Gregory 29 43 72 1025
37 PHANTOM 1273 Pete Gough Northampton 39 38 77 1025
38 LASER 198994 Edward Bolton King Royal Airforce Sailing Association 48 29.5 77.5 1091
39 PHANTOM 1345 Andy Couch DNF 1 79 1025
40 LASER RADIAL 196559 Kerry Morgan Hill Head SC 51 31 82 1104
41 OK 2130 Deryck Lovegrove Burghfield 45.5 36.5 82 1109
42 LASER 192498 Alex Leonard Bassenthwaite Sailing Club 40 44.5 84.5 1091
43 PHANTOM 1374 Stuart Turnbull Burton S C 42 46 88 1025
44 RS 600 963 Mark Cooper Burghfield Sailing Club 62 27 89 920
45 OK 2119 Martin Bower Blithfield SC 47 42 89 1109
46 LASER 4.7 177569 Callum Lambairn Swathestone Sailing Club 34.5 55 89.5 1175
47 RS 300 515 John Peters Hykeham SC 36 54 90 1000
48 OK 1774 Richard Burton WOSC 43.5 47 90.5 1109
49 RS 600 811 James Nuttall Bristol Corinthian 66 28 94 920
50 LASER RADIAL 189514 Katie Russell Royal Lymington 55 41 96 1104
51 LASER 159392 Michael Cullum Hickling Broad Sailing Club 49 48 97 1091
52 BLAZE 751 Paul Taylor Burghfield Sailing Club 41 63 104 1046
53 LASER RADIAL 185731 Timothy Lupton 56 50 106 1104
54 SPLASH 2243 Benjamin Haynes Trent Valley SC 50 58 108 1184
55 PHANTOM 1189 Simon Hare Oxford Sailing Club 53 56 109 1025
56 SOLO 4249 Barny Creaser Hollowell Sailing Club 43.5 66 109.5 1155
57 LASER 183243 Peter Connor Northampton Sailing Club 57 53 110 1091
58 RS 300 425 Chris Gandy Draycote Water SC 60 51 111 1000
59 OPTIMIST 6 Thomas Goodenough Northampton SC 37 DNC 115 1646
60 PHANTOM 1339 Martyn Emberson Northampton Sailing Club 54 62 116 1025
61 RS 300 401 James Ruddiman Draycote Water SC 65 52 117 1000
62 LASER RADIAL 142236 Samantha Flint 58 59 117 1104
63 LASER 164996 Iain Leiper Midland Sailing Club 61 57 118 1091
64 OK 2122 Simon Cox Waldringfield 52 DNC 130 1109
65 LASER RADIAL 169078 Adam Hart Ogston SC 69 61 130 1104
66 SOLUTION 423 Andrew Smith Ogston Sailing Club 63 68 131 1070
67 LASER RADIAL 149532 Natalie Smith Ogston SC 67 64 131 1104
68 SPLASH 2290 Rachel Heggs Hollowell Sailing Club 64 67 131 1184
69 TOPPER 29518 James Hart Ogston SC 71 65 136 1295
70 OK 2092 Sam Blochsidge South Staffs SC 59 DNC 137 1109
71 LASER RADIAL 185074 Frederick Reading Northampton 68 69 137 1104
72 PHANTOM 1373 Gareth Austin DNC 60 138 1025
73 PHANTOM 903 Andrew Belson Lakeside Peterborough 70 70 140 1025
74 OK 2065 Robert Austin Milton Keynes SC DNC DNC 156 1109
74 TOPPER 6470 James Butler Haversham SC DNC DNC 156 1295
74 TOPPER 14961 Robin Mcallister Hollowell DNC DNC 156 1295
74 OPTIMIST 5954 Rory Odell Northampton Sailing Club DNC DNC 156 1646
comments powered by Disqus