X

Result Details

Event name: Volvo Musto Optimist Inland Championships - Main Fleet
Date: 15 May 2004
Type: Inlands
Club: Graffham Water SC
Classtype:Optimist , see more results
Rank SailNo Helm Club Nett Overseas M/F Prize Age IOCA Num Ribbon 1A 1B
1 GBR5257 Frances Peters Hayling Island SC 1 N F 13   White   1
1 IRL1092 Conor O Brien Lough Derg YC 1 O M 15   Yellow 1  
3 GBR5308 Ben Saxton Grafham Water SC 2 N M 14   Red   2
3 GBR5307 Tim Saxton Grafham Water SC 2 N M 14   Yellow 2  
5 GBR5298 Matthew Rainback Poole YC 3 N M 13   Yellow 3  
5 GBR5241 Claire Lasko Bowmoor SC 3 N F 14   White   3
7 GBR5296 Sophie Weguelin Royal Lymington YC 4 N F 15   Red   4
7 GBR5075 Amelia Garnett Sea View YC 4 N F 14   Yellow 4  
9 GBR5317 Philip Sparks Royal Lymington YC 5 N M 12   Blue 5  
9 GBR5157 James Peters Hayling Island SC 5 N M 12   White   5
11 GBR5297 Charlie Makepeace Bowmoor SC 6 N M 13   Blue 6  
11 GBR5258 Lucy de Boltz Corinthian Otters 6 N F 13   Red   6
13 GBR5144 Imogen Stanley Bowmoor SC 7 N F 14   Yellow 7  
13 GBR5287 Patrick Metcalfe Port Dinorwic SC 7 N M 14   White   7
15 GBR5026 Andrew Adam Papercourt Sailing Club 8 N M 12   White   8
15 GBR5312 Charlie Poyner Emsworth SC 8 N M 14   Yellow 8  
17 GBR5149 Ben Cobley Llandudno SC 9 N M 14   White   9
17 GBR5185 Owain Matthews West Kirby SC 9 N M 14   Yellow 9  
19 GBR5182 Tom Hayes South Staffordshire SC 10 N M 14   White   10
19 GBR5285 David de Boltz Corinthian Otters 10 N M 14   Blue 10  
21 GBR4640 Joshua Cripps Papercourt Sailing Club 11 N M 12   Red   11
21 GBR5240 Thomas Willis Downs SC 11 N M 13   Yellow 11  
23 GBR5092 Fiona Hampshire Papercourt Sailing Club 12 N F 13   Red   12
23 GBR5190 Oliver Maton Bowmoor SC 12 N M 14   Blue 12  
25 GBR4883 Jacob Brubert Waveney & Oulton Broad YC 13 N M 14   Yellow 13  
25 GBR5156 Iain McKeeman Bowmoor SC 13 N M 14   Red   13
27 GBR5126 Adrian Clay Wraysbury Lake SC 14 N M 12   Blue 14  
27 GBR5195 Stuart Godwin Bowmoor SC 14 N M 14   White   14
29 GBR4928 Charlotte Coles Highcliffe SC 15 N F 11   Blue 15  
29 GBR5181 Felicity Foulds Norfolk Broads YC 15 N F 13   White   15
31 GBR4904 Oliver White Papercourt Sailing Club 16 N M 12   Red   16
31 GBR5083 Sophie McKeeman Bowmoor SC 16 N F 12   Yellow 16  
33 GBR4775 Cassie Symes Yarmouth SC 17 N F 12   White   17
33 GBR5225 Aaron Smith Papercourt Sailing Club 17 N M 11   Yellow 17  
35 GBR5292 Elizabeth Whitehouse Bowmoor SC 18 N F 12   Blue 18  
35 GBR5306 Becky Diamond Warsash SC 18 N F 13   White   18
37 GBR4779 Daniel Wray Guernsey YC 19 N M 14   Red   19
37 GBR4924 Ben Robinson West Kirby SC 19 N M 11   Blue 19  
39 GBR5159 Sam Collingwood South Staffordshire SC 20 N M 15   Blue 20  
39 GBR5301 Andrew Normand Royal Northern and Clyde YC 20 N M 15   Red   20
41 GBR5070 Philip Garner Warsash SC 21 N M 14   White   21
41 GBR5302 Patrick Liddicoat Bewl Valley SC 21 N M 12   Yellow 21  
43 GBR5058 Milly Stephens Bowmoor SC 22 N F 12   White   22
43 GBR5305 Hannah Diamond Warsash SC 22 N F 14   Blue 22  
45 GBR5039 Guy Stephens Bowmoor SC 23 N M 12   Blue 23  
45 GBR5281 Mark Lees Poole YC 23 N M 12   White   23
47 GBR5210 Peter Hannah Corinthian Otters 24 N M 14   Blue 24  
47 GBR5272 Konrad Weaver Derwent Reservoir Sailing Club 24 N M 12   Red   24
49 GBR4903 Nathan Bailey Cardiff Bay YC 25 N M 13   Red   25
49 GBR5088 Anna Burnet Royal Northern and Clyde YC 25 N F 12   Yellow 25  
51 GBR4962 Calum Murdock Bowmoor SC 26 N M 11   Yellow 26  
51 GBR5299 Michael Clark Warsash SC 26 N M 13   Red   26
53 GBR4739 David Grant Restronguet SC 27 N M 10   Blue 27  
53 GBR5124 Gareth Henshall Port Dinorwic SC 27 N M 13   Red   27
55 GBR4731 Annabel Pettit Bosham SC 28 N F 12   White   28
55 GBR5146 Robert Forshaw Pwllheli YC 28 N M 13   Yellow 28  
57 GBR4439 Nathan Ackroyd Norfolk Broads YC 29 N M 14   Red   29
57 GBR5090 Connie Stock Royal Lymington YC 29 N F 12   Blue 29  
59 GBR4642 Sarah Alton Barnt Green SC 30 N F 10   White   30
59 GBR4756 Paul Minors Royal Lymington YC 30 N M 13   Blue 30  
61 GBR5027 Fleur Moisan St Catherines SC 31 N F 12   Red   31
61 GBR5150 Thomas Taylor Rutland SC 31 N M 15   Blue 31  
63 GBR4949 James Grant Restronguet SC 32 N M 11   Red   32
63 GBR5315 Charles Perkins St Catherines SC 32 N M 12   Yellow 32  
65 GBR5218 William Powell Dabchicks SC 33 N M 14   Red   33
65 GBR5291 James Hamer Hayling Island SC 33 N M 12   Yellow 33  
67 GBR4544 Charlie Ambler Sea View YC 34 N M 13   Red   34
67 GBR5321 David Thomas Warsash SC 34 N M 13   Yellow 34  
69 GBR5236 Jemima riley West Kirby 35 N F 14   Blue 35  
69 GBR5335 Ollie Gozzett Dabchicks Sailing Club 35 N M 11   White   35
71 GBR5063 Mary Fenton-Jones Papercourt Sailing Club 36 N F 13   Yellow 36  
71 GBR5101 Emma Parkinson Guernsey YC 36 N F 13   White   36
73 GBR5125 Christopher Archer Corinthian Otters 37 N M 14   Yellow 37  
73 GBR5337 Charlie Esse Royal Lymington YC 37 N M 12   Red   37
75 GBR4745 Sam Robinson West Kirby SC 38 N M 12   Yellow 38  
75 GBR5271 Martin Hayes South Staffordshire SC 38 N M 12   White   38
77 GBR4959 Thomas Hill Sea View YC 39 N M 12   Blue 39  
77 GBR5188 Joe Williams West Kirby SC 39 N M 14   White   39
79 GBR4830 Roger Stabbins Restronguet SC 40 N M 12   Yellow 40  
79 GBR4981 Oliver Porter Royal Lymington YC 40 N M 11   Red   40
81 GBR5193 Rachel Lennox Barnt Green SC 41 N F 11   Blue 41  
81 GBR5230 Matthew Deacon-Smith Warsash SC 41 N M 11   White   41
83 GBR4737 John Currie Restronguet SC 42 N M 12   Red   42
83 GBR5261 Andrew Lis Burnham SC 42 N M 12   Yellow 42  
85 GBR4926 Ben Gratton Hayling Island SC 43 N M 12   Yellow 43  
85 GBR5263 Peter Kloezeman West Kirby SC 43 N M 14   Red   43
87 GBR4847 Misha Bruml Royal Lymington YC 44 N M 11   Red   44
87 GBR5268 Fred Williams West Kirby SC 44 N M 11   Blue 44  
89 GBR5229 Katy Jones Staunton Harald SC 45 N F 14   White   45
89 GBR5295 Edward Jones Ogston SC 45 N M 14   Blue 45  
91 GBR4643 Martha Jarvis Draycote Water SC 46 N F 13   Blue 46  
91 GBR4662 Emma Best Barnt Green SC 46 N F 13   Red   46
93 GBR5152 Daniel Gaines-burrill Scaling Dam 47 N M 14   White   47
93 GBR5167 Matthew Goacher Weirwood SC 47 N M 13   Blue 47  
95 GBR5072 Kathryn Hamer Hayling Island SC 48 N F 14   Red   48
95 GBR5334 Lynn Crichton Clyde Cruising Club 48 N F 13   Yellow 48  
97 GBR4929 Alexandra Coles Highcliffe SC 49 N F 11   Red   49
97 GBR5196 Henry Lloyd Williams Royal Lymington YC 49 N M 11   Yellow 49  
99 GBR5060 Janek Payne Dabchicks SC 50 N M 13   Red   50
99 GBR5178 Edward Thomas Royal Lymington YC 50 N M 13   Yellow 50  
101 GBR5025 Chloe Denoual St Catherines SC 51 N F 14   Blue 51  
101 GBR5102 Rory Flutter Restronguet SC 51 N M 13   White   51
103 GBR4972 Rebecca Haryett Papercourt Sailing Club 52 N F 14   White   52
103 GBR5082 Matthew Foskett Staunton Harald SC 52 N M 11   Blue 52  
105 GBR5228 George Wilson Restronguet SC 53 N M 12   Red   53
105 GBR5322 Ben Platten Warsash SC 53 N M 13   Yellow 53  
107 GBR4884 Joshua Irons Poole YC 54 N M 14   Yellow 54  
107 GBR5304 Oliver Cooper Wraysbury Lake SC 54 N M 11   White   54
109 GBR5112 Matthew Giles Weirwood SC 55 N M 12   Blue 55  
109 GBR5282 Thomas Hewitt West Lancs YC 55 N M 12   Red   55
111 GBR5120 Ben Musto Corinthian Otters 56 N M 13   Red   56
111 GBR5314 Henry Perkins St Catherines SC 56 N M 13   Blue 56  
113 GBR4873 Peter Alton Barnt Green SC 57 N M 12   Yellow 57  
113 GBR5215 Thomas Rutter West Lancs YC 57 N M 12   White   57
115 GBR5095 Rory Page Corinthian Otters 58 N M 13   White   58
115 GBR5115 Olivia Pettit Bosham SC 58 N F 14   Blue 58  
117 GBR5153 Robert Gibson Clyde Cruising Club 59 N M 14   Red   59
117 GBR5220 Zoe Parkinson Guernsey YC 59 N F 10   Blue 59  
119 GBR5000 Charlotte Parker-Mowbray Bowmoor SC 60 N F 14   Yellow 60  
119 GBR5123 Zachary Bromhead WKSC 60 N M 12   Red   60
121 GBR5076 Harry Derbyshire Emsworth SC 61 N M 10   White   61
121 GBR5158 Rory Jones South Staffordshire SC 61 N M 12   Yellow 61  
123 GBR4563 Alastair Gregory Dorchester Sailing Club 62 N M 13   White   62
123 GBR4672 Andrew Wishart Grafham Water SC 62 N M 12   Blue 62  
125 GBR4766 Anisha Walkerley Norfolk Broads YC 63 N F 13   Red   63
125 GBR4982 Alastair Macfarlane Bosham SC 63 N M 12   Blue 63  
127 GBR4038 Brett Hill Hayling Island SC 64 N M 13   Red   64
127 GBR5293 Moray Clark Royal Northern and Clyde YC 64 N M 12   Yellow 64  
129 GBR5121 Freddie Gleadowe Restronguet SC 65 N M 13   Blue 65  
129 GBR5313 Christopher Taylor Wraysbury Lake SC 65 N M 10   Red   65
131 GBR4089 Alexander Stubbs West Lancs YC 66 N M 13   Blue 66  
131 GBR4654 Ross Rawinsky Corinthian Otters 66 N M 13   White   66
133 GBR4468 Elyse Atkinson Weirwood SC 67 N F 12   Yellow 67  
133 GBR5276 Tom Piggott Corus Colors SC 67 N M 10   Red   67
135 GBR4539 Jane Sceales Yarmouth SC 68 N F 11   Blue 68  
135 GBR4861 Mark Minors Royal Lymington YC 68 N M 13   White   68
137 GBR5074 Bethan Prestwich Corinthian Otters 69 N F 12   White   69
137 GBR5197 Gareth Moore Royal Lymington YC 69 N M 12   Yellow 69  
139 GBR5034 Joshua Harper Draycote Water SC 70 N M 13   Red   70
139 GBR5256 Jess Derbyshire Emsworth SC 70 N F 13   Yellow 70  
141 GBR4571 Morys Williams Port Dinorwic SC 71 N M 13   Blue 71  
141 GBR4911 James Logan Clyde Cruising Club 71 N M 12   White   71
143 GBR4722 Charlotte Alderton Papercourt Sailing Club 72 N F 11   White   72
143 GBR5155 Holly Atkinson Weirwood SC 72 N F 15   Blue 72  
145 GBR4610 Sam Stacpoole Restronguet SC 73 N M 12   Yellow 73  
145 GBR4974 Nathan Forrester Clyde Cruising Club 73 N M 11   White   73
147 GBR4408 Julien Shawyer Datchet Water SC 74 N M 14   White   74
147 GBR4902 Nia Jones Cardiff Bay YC 74 N F 11   Blue 74  
149 GBR4564 Hermione Stanley Bowmoor SC 75 N F 12   Red   75
149 GBR5020 Harriet Marsden Chichester Yacht Club 75 N F 15   Yellow 75  
151 GBR4867 Joanna Powell Barnt Green SC 76 N F 12   Blue 76  
151 GBR5200 Victoria Jackson Dabchicks SC 76 N F 13   Red   76
153 GBR4931 Victoria Marfleet Waveney & Oulton Broad YC 77 N F 14   White   77
153 GBR5147 Roddy Lacey Holyhead SC 77 N M 12   Blue 77  
155 GBR4832 Fiona Cross Weirwood SC 78 N F 13   Blue 78  
155 GBR5029 Elliott Mitchell Yarmouth SC 78 N M 13   White   78
157 GBR4523 Pip Marsden Norfolk Broads YC 79 N F 11   Yellow 79  
157 GBR4919 Charlotte Cooper Wraysbury Lake SC 79 N F 14   Red   79
159 GBR4964 Anne Sceales Yarmouth SC 80 N F 14   Blue 80  
159 GBR5079 Rory Carr Sea View YC 80 N M 13   White   80
161 GBR4952 Oliver Chapman Staunton Harald SC 81 N M 13   White   81
161 GBR5341 Amy Buchan Clyde Cruising Club 81 N F 12   Blue 81  
163 GBR4699 Jonathan House Poole YC 82 N M 13   Yellow 82  
163 GBR5217 Alex Poyner Emsworth SC 82 N F 12   White   82
165 GBR4864 Christopher Williams Carsington SC 83 N M 11   Red   83
165 GBR5226 Anna Ackroyd Norfolk Broads YC 83 N F 13   Blue 83  
167 GBR4958 Peter Hamment Papercourt Sailing Club 84 N M 11   Red   84
167 GBR5286 Michael Harris Royal Lymington YC 84 N M 12   Blue 84  
169 GBR4925 Ross Moreton Llandudno SC 85 N M 10   Yellow 85  
169 GBR5048 Benjamin Pritchard Mumbles SC 85 N M 12   Red   85
171 GBR5045 Megan Evans Corus SC Margam 86 N F 13   Blue 86  
171 GBR5279 George Hand Northampton SC 86 N M 13   White   86
173 GBR3159 Christopher Matthews Corinthian Otters 87 N M 13   Blue 87  
173 GBR4786 Charlotte Bonella Papercourt Sailing Club 87 N F 11   White   87
175 GBR3962 Toby Morsley Port Dinorwic SC 88 N M 10   White   88
175 GBR4995 Felix Kenchington RLYC 88 N M 13   Yellow 88  
177 GBR4456 Stephen Lloyd Dorchester Sailing Club 89 N M 12   Blue 89  
177 GBR5303 Shona Ross Spey Valley SC 89 N F 11   White   89
179 GBR4831 James Warren Bowmoor SC 90 N M 12   Yellow 90  
179 GBR5235 Georgia Trapp Bewl Valley SC 90 N F 12   Red   90
181 GBR4560 Abigail Hewitt West Lancs YC 91 N F 10   White   91
181 GBR5326 Ella Brown Corinthian Otters 91 N F 12   Blue 91  
183 GBR4193 Iain Millar Bristol Corinthian YC 92 N M 11   Blue 92  
183 GBR4718 Rhiannon Horton Staunton Harald SC 92 N F 12   Red   92
185 ZIM774 Matt Cruz Carsington SC 93 O M 13   Yellow 93  
185 GBR4860 Robert Urwin Royal Lymington YC 93 N M 12   White   93
187 GBR5062 Matthew Thomas Papercourt Sailing Club 94 N M 11   Yellow 94  
187 GBR5333 Hannah Jones Cardiff Bay YC 94 N F 13   White   94
189 GBR3937 Sam Batten Royal Lymington YC 95 N M 11   White   95
189 GBR5040 Olivia wells Bosham SC 95 N F 13   Yellow 95  
191 GBR4910 Matthew Palutikof Grafham Water SC 96 N M 14   White   96
191 GBR5221 Ross Williams Grafham Water SC 96 N M 11   Yellow 96  
193 GBR5043 Kate Stanley Llandegfedd SC 97 N F 13   Yellow 97  
193 GBR5081 Thomas Ashmore Dabchicks SC 97 N M 11   Red   97
195 GBR4341 Harriet Stubbs West Lancs YC 98 N F 11   Red   98
195 GBR5199 Harriet Black Chipstead SC 98 N F 12   Blue 98  
197 GBR5165 Ben Wallis Spinnaker SC 99 N M 12   Yellow 99  
197 GBR5176 Eleanor Taylor Papercourt Sailing Club 99 N F 13   Red   99
199 GBR4803 Alison Duncan Spey Valley SC 100 N F 11   Red   100
199 GBR5289 James Hadden Swarkstone SC 100 N M 13   Yellow 100  
201 GBR4820 Tessa Fowler Staunton Harold Sailing Club 101 N F 12   Blue 101  
201 GBR5054 Emily Palmer Hayling Island SC 101 N F 10   White   101
203 GBR4678 Tom Holbrook Sea View YC 102 N M 11   Yellow 102  
203 GBR5300 Joshua Gosling Dabchicks SC 102 N M 10   Red   102
205 GBR5134 Edward Emslie Papercourt Sailing Club 103 N F 11   Yellow 103  
205 GBR5329 Emily Wood Dabchicks SC 103 N F 13   Red   103
207 GBR4965 Alex Oyston Scaling Dam SC 104 N M 12   Red   104
207 GBR5067 Angus Mayhew Bewl Valley SC 104 N M 12   Blue 104  
209 GBR5177 Adam Kitchen Chichester Yacht Club 105 N M 11   Yellow 105  
210 GBR4703 Hannah Jones Staunton Harald SC 106 N F 11   Blue 106  
211 GBR4746 Maddie Stanley Llandegfedd SC 107 N F 11   Yellow 107  
212 GBR4584 Holly Watson Hayling Island SC 108 N F 13   Yellow 108  
213 GBR4635 Caroline Duncan Spey Valley SC 109 N F 11   Blue 109  
214 GBR3594 Emily Moore Norfolk Broads YC 112 N F 13   Red   DNS112
214 GBR4117 Nicola Gregson Burghfield Sailing Club 112 N F 12   Yellow DNS112  
214 GBR4360 Charlie russell-jones Sea View 112 N M 12   White   OCS112
214 GBR5030 Joanna Ireland Restronguet SC 112 N F 14   White   OCS112
214 GBR5051 Mark Gregson Burghfield Sailing Club 112 N M 15   Red   DNS112
214 GBR5187 Liam Gardner West Kirby SC 112 N M 12   White   OCS112
214 GBR5189 Benjamin Harden Burnham SC 112 N M 11   Red   OCS112
214 GBR5253 Maria Claridge Royal Lymington YC 112 N F 14   Blue DNS112  
comments powered by Disqus