X

Result Details

Event name: Pwllheli Standard Q
Date: 06 May 2006
Type:
Club: Pwllheli Sailing Club
Classtype:Laser , see more results
Rank SailNo Helm Club Nett Y/M G/S/B Tally Race 1 Race 2
1 3394 Nick Thompson Royal Lymington 2   G 156 1 1
2 1004 Mark J Howard Portsmouth 5   G 140 2 3
3 2378 James Gray Stokes Bay 9   G 142 3 6
4 2814 Dan Ward Frensham Pond 13   S 141 9 4
5 4885 Dyfig Mon Red Wharf Bay 18 Y G 111 4 14
6 389 Steve Cockerill Stokes Bay 24 M G 173 8 16
7 4949 Dan Belben Stokes Bay 24 Y G 94 11 13
8 5305 Oliver Tweddell Grafham Water 25 Y G 62 5 20
9 6052 Conor Byrne Royal St George 32   G 25 7 25
10 3490 Ian Morgan Weston 37   B 103 16 21
11 5154 Greg Carey Royal Lymington 38 Y B 117 6 32
12 4906 George Cooper Stokes Bay 43 Y S 61 10 33
13 3313 Michael Sims Carsington 44   S 146 13 31
14 IRE1 George Kenefick Royal Cork 50 Y G 8 23 27
15 6009 Andrew Bowes Chipstead 56   B 174 17 39
16 1175 James Large Waveney & Oulton 57 Y B 5 14 43
17 3974 John Booth Weston 59   B 153 12 47
18 5309 Tom Levick Carsington 59 Y G 88 18 41
19 5357 Sam Eversfield Island Barn 60 Y B 131 22 38
20 5467 John Dallimore Corus 62 Y S 19 26 36
21 4853 Matt Stearn Waldringfield 65 M S 82 19 46
22 2495 Mark Powell Hayling Island 68   G 134 BFD66 2
23 4907 Andrew Talbot Royal Victoria 69 Y B 70 20 49
24 3825 Giles Scott Grafham Water 71   G 116 BFD66 5
25 TM17/06 Alan Mill Winsford Flash 72 Y B 81 15 57
26 3236 Stephen Powell Exeter Univ 73   G 123 BFD66 7
27 4020 Luke Breen-Turner Royal Anglesey 74   G 21 BFD66 8
28 3839 James Royston Bewl Valley 75 Y G 27 BFD66 9
29 5155 Jonathan Brown Norfolk Broads 75 Y B 127 25 50
30 3906 James Boyce Papercourt 76   S 68 BFD66 10
31 5547 Stephen Wright Stokes Bay 76 M B 109 28 48
32 4819 Max Holloway Mudeford 77 Y G 90 BFD66 11
33 4785 Bruce Keen Stokes Bay 78   G 122 BFD66 12
34 4935 Oli Woods Itchinor 78   S 149 33 45
35 1956 Nigel Talbot Royal Victoria 78 M S 71 34 44
36 4899 Evan Scott Grafham Water 81 Y G 115 BFD66 15
37 4926 Sean Hilton Calshot 82 Y S 74 27 55
38 4799 Orlondo Gledhill Datchet Water 83 M G 85 BFD66 17
39 5968 Neil Skellam Leigh & Lowton 83   B 176 30 53
40 2609 Tim Pearse Stokes Bay 84   B 172 BFD66 18
41 4443 Robert Godwin Hayling Island 85 Y G 100 BFD66 19
42 3196 Larry Lawrence Stokes Bay 85 M B 143 29 56
43 5420 Ian Harridge Nantwich 86   B 93 32 54
44 5015 Nick Dallimore Corus 87 M S 18 21 NYF66
45 6018 Martin Firth Hill Head 87 M B 125 35 52
46 5738 Greg Shaw Loch Venacher 87 M B 23 36 51
47 4454 Dominic Breen-Turner Royal Anglesey 88 Y G 22 BFD66 22
48 4429 Sean Evans British Steel 89 Y G 41 BFD66 23
49 2732 Ian Sharps Royal Harwich 90   S 167 BFD66 24
50 5083 Mark Jackson Elton 90 M B 57 24 NYF66
51 2182 Richard Williams Royal Harwich 92   S 168 BFD66 26
52 2073 Joel Walker Plymouth Univ 94   S 67 BFD66 28
53 5551 Louis McVeigh Wimbledon Park 95   B 155 BFD66 29
54 4415 Andrew Wilde Carsington 96   S 145 BFD66 30
55 386 Richard Coates Chelmarsh 97 M B 121 31 NYF66
56 4960 John Hilton Calshot 98 M B 73 39 59
57 4862 Alex Ekstrom Bowmoor 100 Y G 28 BFD66 34
58 4969 Will Espiner Stokes Bay 101   S 154 BFD66 35
59 4441 James Trewick Beer 103 Y B 137 BFD66 37
60 5756 Graham Cousins Mounts Bay 103 M B 60 37 NYF66
61 3866 Harry Brown Budworth 104 M B 177 38 NYF66
62 5538 Ben Longstaff Grafham Water 106 Y B 44 BFD66 40
63 4817 Rhys Holmes Neyland 108 Y S 54 BFD66 42
64 5165 Tommy D'Ortez Tenby 124 Y B 1 BFD66 58
65 5997 Chris Priest Chew Valley 132   B 39 BFD66 NYF66
comments powered by Disqus