X

Result Details

Event name: Great British Sailing Challenge Finals
Date: 27 October 2019
Type:
Club: Rutland Sailing Club
Classtype:Handicap , see more results
Rank Class Fleet SailNo Helm Crew Club R1 R2 R3 R4 Nett GL Total
1 2000 Slow 22334 Simon HORSFIELD Katie BURRIDGE Army Sailing Association 3 1 (5) 2 6 1100 11
2 505 Fast 9196 Penny CLARK Russell CLARK Rnsa/stokes Bay SC 2 2 (3) 7 11 878 14
3 RS Aero 7 Slow 2439 Tim HIRE Rlymyc/ltsc 6 3 (11) 4 13 1073 24
4 Sprint 15 Fast 1989 Steven SAWFORD Rutland SC 1 (4) 2 13 16 926 20
5 420 Slow 55242 Megan FERGUSON Solomon WILBY Frensham Pond/Rutland Sailing Club 7 (19) 7 5 19 1086 38
6 RS400 Fast 1283 Chris PICKLES Matt SHARMAN Bassenthwaite SC 11 6 (17) 8 25 953 42
7 Scorpion Slow 2013 Grahame NEWTON Rachael RHODES Staunton Harold 9 9 (10) 9 27 1025 37
8 Mirror Slow 70966 David WADE Tristian MITCHEL Draycote (14) 7 8 15 30 1390 44
9 Scorpion Slow 2039 Peter GRAY SIMON FORBES Shsc (17) 16 9 6 31 1025 48
10 Supernova Slow 1245 Cliff MILLINER Cotswold SC 10 11 (16) 10 31 1077 47
11 Fireball Fast 14940 Georgia BOOTH Olly DAVENPORT HISC (8) 5 1 32 38 944 46
12 Fireball Fast 15143 Isaac MARSH Richard NURSE Northampton 5 (8) 4 29 38 944 46
13 Challenger Slow 312 Valerie (val) MILLWARD Rutland Sailing Club Sailability (65 DNC) 12 13 14 39 1162 104
14 Challenger Slow 270 Graham HALL Rutland Sailing Club 13 10 (15) 17 40 1162 55
15 RS600 Fast 8 Richard SMITH Wilsonian SC 4 (65 DNC) 18 27 49 916 114
16 VX One Fast 273 Ben HAWKES Simon HAWKES Paul Birbeck Castle Cove SC/wimbleball (21) 14 12 24 50 840 71
17 Laser Radial Slow 166708 Eleanor CRAIG Draycote Water 16 (20) 19 20 55 1150 75
18 Fireball Fast 13944 Dan JOHNSON Ben LATHAM Blithfield SC (28) 17 14 26 57 944 85
19 K1 Slow 138 Andrew SNELL Asa 19 18 (29) 28 65 1065 94
20 Supernova Slow 1133 Stephen HAWLEY Bartley 20 (24) 23 22 65 1077 89
21 Challenger Slow 257 Jon WILLIAMS Rutland SC 12 (21) 20 34 66 1162 87
22 Blaze Slow 836 Malc HUTCHINGS Rcyc And Burnham SC 27 (30) 24 16 67 1031 97
23 AltO Fast 118 Timothy KIFT Jo WICKEN Wilsonian SC (65 DNC) 23 21 25 69 926 134
24 National 18 Fast 401 Oliver HOUSEMAN Jermey VINES, Steve WATTON Chew Valley SC (26) 26 26 18 70 910 96
25 Laser Radial Slow 196166 Graham MACWHIRTER Ukla West Yorkshire (25) 25 22 23 70 1150 95
26 2000 Slow 2042 Jasper BARNHAM Laura BARNHAM Snettisham Beach SC (65 DNC) 65 DNF 6 1 72 1100 137
27 Challenger Slow 281 Jack ALDERDICE Rutland 22 22 (25) 43 87 1162 112
28 RS400 Fast 1453 Stuart HALMAN Anna WALSH Leigh And Lowton SC 34 35 (65 DNC) 19 88 953 153
29 Graduate Slow 3013 Fresh ABENDSTERN Brynster ABENDSTERN Toddbrook SC 23 (28) 28 38 89 1129 117
30 Vortex Fast 2014 Jonathan CARTER Rickmansworth Sailing Club 30 (36) 33 30 93 917 129
31 Challenger Slow 2 Richard JOHNSON Rutland 15 15 (65 DNC) 65 DNC 95 1162 160
32 4000 Fast 4546 Tim LITT Harry LITT Rutland SC 24 14 (35) 65 DNC 103 917 138
33 RS Vareo Slow 407 Luke FISHER Emberton Park SC (65 DNF) 65 DNC 27 12 104 1093 169
34 D-Zero Slow 150 Andrew SPENCER Burton On Trent 35 27 (37) 42 104 1043 141
35 Enterprise Slow 22901 Paul YOUNG Aimee Allsopp Midland Sailing Club 29 (32) 31 45 105 1151 137
36 RS Tera Pro Slow 2386 Teddy DUNN Isle Of Man Yacht Club (31) 29 30 47 106 1359 137
37 RS Tera Pro Slow 3262 Imogen WADE Draycote Water Sailing Club 32 (33) 32 48 112 1359 145
38 Osprey Fast 1372 Mick GREENLAND David DOWNS Iossc 18 (65 DNC) 65 DNC 31 114 936 179
39 RS Tera Sport Slow 2226 Finlay LOMAS-CLARKE Frensham Pond Sailing Club 33 34 (36) 49 116 1438 152
40 RS800 Fast 1166 Ralph SINGLETON Sophie SINGLETON Rya (65 DNC) 65 DNF 65 DNC 3 133 799 198
41 Weta Fast 338 Patrick LYON Rock Sailing And Waterski Club (65 DNC) 31 65 DNC 40 136 960 201
42 49er Fast 61 Chris TILBROOK Ewan GRIBBIN Paignton SC (65 DNC) 65 DNC 34 37 136 697 201
43 Osprey Fast 1347 Philip MEAKINS Chris DODD Warsash (65 DNF) 65 DNC 65 DNC 11 141 936 206
44 Farr 3.7 Slow 412 Graham COOPER Bradford On Avon SC (65 DNF) 37 65 DNC 44 146 1063 211
45 Challenger Slow 261 Nick BETT Rutland SC (65 DNC) 65 DNC 65 DNC 21 151 1162 216
46 Supernova Slow 1083 Serena STEWARDSON Emberton Park 36 (65 DNC) 65 DNC 50 151 1077 216
47 Nacra F20 Carbon Fast 35 Malcolm YATES Matt BELL Rutland SC (65 DNC) 65 DNC 65 DNC 33 163 597 228
48 Challenger Slow 02 Andy RICE (65 DNC) 65 DNC 65 DNC 35 165 1162 230
49 Sprint 15 Fast 2022 Stuart SNELL Grafham (65 DNC) 65 DNC 65 DNC 36 166 926 231
50 Cherub Fast 2650 Martyn DENCHFIELD Jamie PEARSON Staunton Harold Sailing Club (65 DNF) 65 DNC 65 DNC 39 169 970 234
51 Blaze Slow 799 Richard BOTTING Draycote Water (65 DNC) 65 DNC 65 DNC 41 171 1031 236
52 RS Tera Sport Slow 3575 Freddie SUNDERLAND Olton Mere Sailing Club (65 DNC) 65 DNC 65 DNC 46 176 1438 241
53 Osprey Fast 1362 Emma STEVENSON Peter LLOYD Weymouth (65 DNF) 65 DNC 65 DNC 65 DNC 195 936 260
53 Phantom Slow 1280 Ian STONE Datchet (65 DNF) 65 DNC 65 DNC 65 DNC 195 1002 260
53 Finn Slow 4 Russ WARD Hayling Island (65 DNC) 65 DNC 65 DNC 65 DNC 195 1051 260
53 Laser Radial Slow 197924 Jamie MASON Blithfield Sailing Club (65 DNC) 65 DNC 65 DNC 65 DNC 195 1150 260
53 Norfolk Punt Fast 94 Colin MURRAY Oly MURRAY Royal Marines SC (65 DNC) 65 DNC 65 DNC 65 DNC 195 857 260
53 RS Aero 7 Slow 3030 Nick NEVE Rutland SC (65 DNC) 65 DNC 65 DNC 65 DNC 195 1073 260
53 RS Aero 5 Slow 1964 Alice LUCY Rutland (65 DNC) 65 DNC 65 DNC 65 DNC 195 1136 260
53 Solo Slow 5738 Tim HAND Swarkestone Sailing Club (65 DNF) 65 DNC 65 DNC 65 DNC 195 1152 260
53 Int Moth - No foils Fast 3029 Paul HIGNETT Loch Lomond Sailing Club (65 DNC) 65 DNC 65 DNC 65 DNC 195 980 260
53 Wanderer Slow 1810 Amicia HOPKINS Bernard TAYLOR Swarkestone Sailing Club (65 DNC) 65 DNC 65 DNC 65 DNC 195 1190 260
53 Musto Skiff Fast 364 Andy RICE (65 DNF) 65 DNC 65 DNC 65 DNC 195 846 260
53 Musto Skiff Fast 556 Graeme OLIVER Wilsonian SC (65 DNC) 65 DNC 65 DNC 65 DNC 195 846 260
comments powered by Disqus