X

Result Details

Event name: 29er Eurocup
Date: 16 June 2018
Type: Open
Club: Kiel
Classtype:29ER , see more results
Rank Helm Crew Club SailNos O1 O2 O3 O4 O5 F1 F2 F3 F4 F5 F6 F7 F8
1 Mathias BERTHET Alexander FRANKS-PENTY KNS NOR 2662 -18 1 1 2 1 1 1 15 1 1 9 5 1
2 Ville KORHONEN Robin BERNER Brändö Seglare FIN 2031 3 4 7 8 5 5 7 14 7 -16 1 6 3
3 Oscar ENGSTRÖM Hugo WESTBERG LESS SWE 2526 1 6 4 3 6 6 3 1 8 5 22 7 (60.0) BFD
4 Ewan WILSON Fin ARMSTRONG Wormit boating club GBR 2787 2 14 2 9 7 8 12 7 -25 11 5 3 5
5 Vasilii ANDREEV Leonid PUSHEV Krestovsky ostrov RUS 10 5 8 7 12 5 9 2 11 6 15 4 -47 2
6 Sebastian LARDIES Scott McKENZIE KYC NZL 5 4 3 22 6 4 7 14 2 (60.0) BFD 20 18 9 4
7 Lars POSTMA Pim SCHEP KNZ&RV Muiden NED 2349 6 3 (61.0) DNS 15 1 2 6 18 4 13 27 26 8
8 Frederik FOMSGAARD Mads FUGLBJERG Aarhus Sejlklub DEN 2810 4 1 3 41 12 38 10 5 5 3 8 1 (60.0) BFD
9 Dmitry LAZDIN Dmitry ARASLANOV Krestovsky ostrov RUS 2719 10 2 9 37 2 14 9 28 2 6 -48 11 7
10 Marius WESTERLIND Olle ARONSSON KKKK/GKSS SWE 2654 2 14 2 (30.0) DPI 3 13 4 4 28 17 29 16 12
11 Florian STEUERER Moritz FIEBIG ASC GER 2656 17 -25 15 4 10 11 17 12 13 18 7 23 14
12 Jonas SCHUPP Moritz HAGENMEYER DSC GER 2823 6 10 3 8 17 12 11 3 18 40 -43 19 15
13 Jenny HAMMERSLAND Axel PANTZARE KSSS SWE 2665 7 12 26 3 6 4 25 9 15 27 3 33 (60.0) BFD
14 Maté JENEY Arthur de JONGHE SVE HUN 2760 25 6 10 4 8 24 -33 16 14 30 23 2 11
15 Mikołaj CHŁOPEK Mateusz KRUCZYŃSKI Yacht Klub Polski Gdynia POL 2352 24 -26 6 15 8 20 19 23 9 19 20 4 23
16 Zoya NOVIKOVA Diana SABIROVA Krestovsky ostrov RUS 2720 12 5 1 14 2 29 29 -36 34 8 25 8 27
17 Federico ZAMPICCOLI Luca FRACASSI Circolo vela Arco ITA 2608 3 9 17 11 27 17 24 20 10 -32 28 25 6
18 Linus LINDQUIST Carlie ENLUND EKBERG TABK/KSSS SWE 1749 (61.0) DNC 16 21 16 19 3 8 8 3 9 2 42 60.0 BFD
19 Lisa Maria RAUSCH Eva Marie BECKER WUW GER 2638 18 10 14 5 -34 26 32 25 26 7 19 18 31
20 Zeno Biagio SANTINI Marco MISSERONI Circolo Vela Arco ITA 2815 13 4 11 23 3 37 21 (60.0) BFD 60.0 BFD 4 13 30 16
21 Maja HANSSON-MILD Calle LEUCKFELD SSKA/KKKK SWE 905 8 5 25 21 21 21 22 -55 17 12 40 17 26
22 Felix NESZVECSKO Max KÖRNER MYC GER 250 15 19 24 25 30 28 13 32 20 2 31 27 -36
23 Tobias MATERN Joram FLAIG FSC GER 2508 7 12 35 34 22 49 30 13 31 -52 11 13 10
24 Pia DAHL ANDERSEN Nora EDLAND KNS NOR 2641 20 18 23 10 13 35 28 34 22 39 14 -43 13
25 Ben HEINRICH Carolina HORLBECK KYC GER 2315 1 8 20 1 24 44 20 29 35 25 10 55 (60.0) BFD
26 Wiktoria LEHMANN Maja MICINSKA Yacht Klub Polski Gdynia POL 2795 17 13 17 22 9 33 39 19 29 (60.0) BFD 24 31 19
27 Maru SCHEEL Freya FEILCKE KYC GER 2536 16 32 5 9 11 32 35 37 30 -38 6 36 32
28 Freya BLACK Millie ALGRIDGE HISC GBR 2347 19 23 8 14 11 34.3 RDG 34.3 RDG 42 33 28 -44 14 22
29 Valentin MÜLLER Ole ULRICH BYC GER 2801 11 13 26 29 9 23 5 22 11 (60.0) DNF 37 44 60.0 BFD
30 Josefine NØJGAARD Ellen NIELSEN Aarhus Sejlklub DEN 2697 25 29 10 18 19 31 18 -51 27 24 49 34 18
31 Bálint KOCSIS András PAVLIK SVE HUN 2488 19 15 34 24 4 15 16 57.7 DPI 21 (60.0) BFD 32 12 60.0 BFD
32 Lennart FROHMANN Magnus FROHMANN ASK/DUYC DEN 1607 (59.0) BFD 15 18 1 12 40 53 33 43 22 16 38 24
33 Sofia GIUNCHIGLIA Marta GIUNCHIGLIA Circolo Velico Sferracavallo ITA 2639 9 21 4 26 27 18 36 26 (60.0) BFD 45 35 29 42
34 Monique VENNIS-OZANNE John MATHER HHSC/HISC GBR 2661 41.4 DPI 20 12 7 23 39 -57 30 19 23 45 39 20
35 Marcus LANGAGERGAARD Aarhus Sejlklub DEN 2421 39.4 DPI 2 33 46 13 27 51 10 (60.0) BFD 34 17 20 28
36 Philipp WROBEL Julian HAUNSCHILD SVS GER 2797 5 7 25 25 31 -50 41 27 12 42 46 49 17
37 Elena KRUPP Clara BORLINGHAUS SVW GER 2812 21 31 16 5 31 10 52 17 (60.0) BFD 35 12 37 60.0 BFD
38 Mads PODER Victor LADEFOGED KDY DEN 2374 9 7 14 59.0 DNF 59.0 DNC 46 40 6 (60.0) BFD 53 15 21 9
39 Emilie DAHL ANDERSEN Maren EDLAND KNS NOR 2319 24 17 8 2 15 25 44 (60.0) BFD 60.0 BFD 14 39 40 60.0 BFD
40 Felix HOFFMANN Phillip HADAMCZIK BYC GER 1862 26 11 22 32 14 47 49 21 16 54 21 35 (60.0) BFD
41 Sarah Lundegaard THODESEN Vilde SKIRSTAD POLLEW BUND NOR 2497 27 20 9 21 36 16 -55 39 24 36 34 52 38
42 Paweł JAKUBOWSKI Bartosz LOWICKI Nauticus YC Olsztyn POL 2359 22 33 21 13 18 (60.0) BFD 34 35 60.0 BFD 31 60.0 DNC 15 21
43 Mateusz KSOBICH Aleksander WISZNIOWSKI AZS P POL 2357 28 9 29 37 7 (60.0) BFD 15 49 44 46 36 32 34
44 Tess WILSCHUT Merle LOUWINGER Koenen NED 2177 15 (61.0) DSQ 13 10 10 30 27 38 36 10 60.0 DNS 60.0 DNC 60.0 DNC
45 Charlotte HENKEL Leo MAECHLER HSC GER 1861 11 18 40 13 25 41 46 48 (60.0) BFD 47 41 10 33
46 Finn WALTER Marcus BORLINGHAUS MYC GER 2098 8 (61.0) DSQ 6 18 16 54 47 31 32 29 60.0 BFD 24 60.0 BFD
47 Elena OBEDZINSKAYA Polina NIZHNIKOVA Krestovsky ostrov RUS 18 20 29 18 23 21 22 38 45 (60.0) BFD 37 52 45 37
48 Edvard BREMER Otto SCHNEIDER BS FIN 2537 27 21 19 16 (59.0) DSQ 45 50 46 23 33 50 22 40
49 Alice MOSS Alice BORSLÖV LESS SWE 2527 12 16 20 17 15 34 26 41 41 (60.0) DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC
50 Martina CARLSSON Amanda LJUNGGREN LESS SWE 2805 14 30 23 7 39 52 37 56 (60.0) BFD 43 26 53 35
51 Moritz DORAU Riko ROCKENBAUCH SVS GER 965 36 39 30 19 22 (60.0) BFD 23 44 60.0 BFD 21 31.0 DPI 52.0 DPI 40.0 DPI
52 Ole-Christian LÜSCH Antonius ARZT SSVR GER 2541 42 24 5 40 20 51 31 24 37 26 (60.0) DNS 60.0 DNC 60.0 DNC
53 Antonia SCHULTHEIS Victoria SCHULTHEIS MYSC MLT 2715 21 26 16 6 23 42 54 53 (60.0) BFD 51 53 46 29
54 Elodie EDWARDS Amy BALE Pwllheli SC GBR 2414 10 31 11 54 18 19 43 50 40 44 47 56 (60.0) BFD
55 Finn Lennart THUN Luk Magnus THUN WUW GER 2246 16 27 32 27 36 36 45 43 39 41 33 50 (60.0) BFD
56 Vilde BERG Marie BORDAL TØSF NOR 2056 14 39 27 19 14 (60.0) BFD 48 52 38 50 38 54 41
57 David RALOVICH Bence BADAR SVE HUN 2495 13 19 39 45 17 43 42 54 (60.0) BFD 49 42 48 25
58 Jaroslav CERMAK Petr KOSTAL YC Pardubice CZE 2279 23 22 12 47 40 48 -56 47 42 48 51 41 30
59 Sissel von SCHOULTZ Emma GRÖNBLUM BS FIN 1501 33 38 13 26 24 53 58 57 45 55 54 28 (60.0) BFD
60 Kaarel PAAL Mihkel PAAL Kalev jahtklubi EST 2049 31 27 19 30 -46 4 18 2 4 3 1 16
61 Matěj VÍTOVEC Martin KRSIČKA YC CERE CZE 2278 32 34 15 28 -48 14 8 7 11 5 2 1
62 Dolf HENDRIKSEN Wiebrand de VOS KWVDK NED 2484 29 25 28 42 (61.0) BFD 1 9 3 2 7 10 5
63 Sophia FYFE Alice HASLETT MBSC NZL 267 22 -33 31 31 28 17 4 31 6 11 4 6
64 Archie LECKIE Ben IBBOTSON ASC GBR 2018 31 49 30 20 (59.0) UFD 13 7 11 14 6 3 17
65 Shawn GOH Yong Hao POH SSF SGP 1539 -44 23 32 20 35 15 2 16 24 15 8 13
66 Johanna von FORSTNER Marla SCHNEEKLOTH KYC GER 2542 23 40 (59.0) DNS 36 33 7 5 30 17 10 12 3
67 Carl NIELSEN Gustav SCHWENNESEN Aarhus Sejlklub DEN 2129 30 24 43 -56 20 24 6 17 8 22 15 7
68 Levente LASZLOFY Barna ARANYI SVE HUN 2533 35 (61.0) DNF 27 29 33 2 1 60.0 BFD 1 4 5 21
69 Ellyn TAN Tessa NEO Singapore Sailing Federation SGP 2467 36 22 -41 22 32 20 11 12 5 18 6 39
70 Abel LASZLOFY Botond PETRANYI SVE HUN 2534 30 41 42 24 16 3 38 (60.0) BFD 3 2 11 15
71 Hendrik E PETERS Yannic-Tim NOACK WUW GER 2180 34 36 -38 31 29 8 27 9 21 12 14 10
72 Bartis HAJNALKA Balatonfüredi Yacht Club HUN 2774 29 34 33 32 -38 21 23 6 18 32 9 12
73 Märten MIKK Melvin AASAV Tallinna Jahtklubi EST 2208 32 17 31 28 59.0 UFD 10 16 5 29.7 DPI 8 (60.0) BFD 14
74 Katharina SCHWACHHOFER Elena STOLTZE YCRA GER 2256 46 43 35 11 29 6 20 15 10 17 (60.0) BFD 20
75 Louisa MÜLLER Celina MÜLLER BYC GER 2093 28 28 37 50 35 16 19 4 7 24 (60.0) BFD 9
76 Lotta VIRTANEN Ellen SAHLSTRÖM Brändö Seglare FIN 2154 39 40 24 17 42 12 25 18 (60.0) DNF 20 13 11
77 Nynke VERWOERD Annabel WICKEL KZC NED 1025 37 (59.0) DNC 28 38 34 38 31 10 22 14 17.0 DPI 3.0 DPI
78 Sarah SPRINGER Pia SPECKLE WYC GER 2503 45 38 -50 38 41 11 12 14 31 9 17 26
79 Yannick CABON Tim SCHULZ BYC GER 2005 -45 32 43 41 43 19 21 13 15 30 21 18
80 Cirkeline ANDERSEN Matilde Rosa HANSEN Thurø Sejlklub DEN 1736 37 35 42 40 26 29 14 22 16 19 (60.0) BFD 23
81 Henrik SCHRADER BORDAL Eirik Mathias SILNES MOSS NOR 1606 38 36 41 44 -47 34 22 8 29 27 7 25
82 Lukas KLEINOW Hendrik SEIB BYC GER 1384 44 37 36 43 37 18 17 21 9 (60.0) DNC 60.0 BFD 8
83 Philine NIEMEIER Linus OESTMANN HSC GER 1121 39 47 47 48 26 9 30 20 19 23 (60.0) BFD 24
84 Felix PRASCHAK Victor PRASCHAK WUW GER 1836 43 11 49 -52 42 26 10 35 46 37 30 4
85 Douglas DAHLIN Otto BERG LERSS SWE 1586 26 30 46 -51 25 35 36 32 13 35 32 29
86 Merle Johanna RAUSCH Lennart TOLZMANN DYC GER 2307 (61.0) UFD 53 48 27 38 28 15 37 23 16 23 41
87 Moritz BLOCK Jette JESS SCE GER 1857 38 42 34 33 -49 33 39 19 28 29 22 32
88 Noah HJERDIN Emil HJERDIN GKSS SWE 2137 -47 45 29 39 46 25 13 42 35 34 19 31
89 Magdalena CHYLA Natalia ZDANOWICZ Nauticus YC Olsztyn POL 2426 40 47 37 34 44 40 -48 28 36 13 35 28
90 Hannah MAURER Jeppe NILSEN KSSS SWE 2806 59.0 DNC 59.0 DNC 59.0 DNC 59.0 DNC 59.0 DNC 5 3 1 20 1 (60.0) DNC 60.0 DNC
91 Julia HOLMGREN Irma HOLMGREN GKSS SWE 916 49 -52 47 48 45 23 24 43 34 28 27 19
92 Amal ZSCHECH Jonas von MAYDELL BYC GER 2159 -52 49 49 50 30 32 37 23 39 31 28 30
93 Tammo MEYN Tom NICOLAUS HSC GER 2039 47.4 DPI 44 45 36 32 39 34 27 27 33 (60.0) BFD 38
94 Hannah HARNACK Carlotta Luise HEIMANN KYC GER 2108 59.0 DNC 59.0 DNC 40 30 40 27 26 29 50 25 (60.0) BFD 47
95 Erik WAHLBERG David WAHLBERG Gefle Segelsällskap SWE 5 48 28 52 58 51 (60.0) UFD 40 24 30 40 29 33
96 Janne ACHENBACH Annika KEMPER WYD GER 2024 53 51 46 33 -54 30 47 47 37 26 24 40
97 Nick KÖSSLING Jöran ROHLF LSV GER 2038 50 48 44 35 39 43 29 48 26 36 39 (60.0) DNC
98 Len WOLLNER Erik SCHNEIDER TSV GER 1585 51 46 -55 54 52 37 44 26 32 44 25 27
99 Carl TEMMING Rasmus FISCHER KYC GER 2036 49 35 52 42 50 46 28 25 (60.0) DNC 60.0 DNC 20 34
100 Michal KRSICKA Lukas KRSICKA YC CERE CZE 2283 46 43 39 59.0 DNF 44 45 32 40 44 43 18 (60.0) DNC
101 Botond MÉSZELY Károly KIS-KAPIN BYC HUN 2773 54 48 58 51 (61.0) DNC 31 35 39 25 21 36 60.0 BFD
102 Joel LARSSON Filip LARSSON VKSK SWE 1698 42 42 38 -55 52 44 45 34 43 38 37 45
103 Hannes JOCHMANN Justin BEDNAREK WSVLS GER 2204 40 (59.0) DNF 51 47 48 50 33 33 51 45 33 46
104 Till KREMONKE Pauline BRAUNE SVLSW GER 1578 (61.0) DNC 46 55 52 50 36 43 36 41 39 60.0 BFD 22
105 Jackson MONTAGUE Jordan BENDURA FBYC USA 191 47 (61.0) DNC 51 53 49 42 42 38 33 50 40 43
106 Noam BRAUNISCH Lisander ZEISKE KYC GER 2324 (59.0) BFD 52 53 46 41 47 41 41 49 42 34 42
107 Lamo LIPFERT Ludwig HAMANN SVLSW GER 1058 50 50 -57 57 55 49 46 49 42 41 26 44
108 Luca KIS-SZÖLGYÉMI Hanga UGRON Kereked HUN 2766 55 (61.0) DNC 54 39 53 41 51 46 47 48 42 36
109 Anika Charlotte WITT Hakon HERTWIG PYC GER 2105 51 45 53 49 43 (60.0) UFD 49 44 40 49 60.0 BFD 35
110 Jette BRANDT Emilia BERGMANN BYC GER 1500 (59.0) DNC 59.0 DNC 54 53 51 51 52 45 48 47 38 37
111 Akos FODOR Dániel SERES BYC HUN 2771 (61.0) DNC 61.0 DNC 56 43 61.0 DNC 22 60.0 DNC 51 45 46 31 60.0 BFD
112 Emma GRÖNBLOM HSS FIN 2544 34 37 36 35 37 (60.0) DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC
113 Stanisław RADOJEWSKI Marcin POPŁONYK JKW P POL 2356 59.0 DNC 51 48 49 47 48 50 50 38 (60.0) DNC 60.0 DNC 60.0 DNC
114 Noah Lee PIOTRASCHKE Felix LAUCKHARD KYC GER 1898 48 44 45 44 28 (60.0) DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC
115 Lasse LUKAS Finn LUKAS WUW GER 2255 41 50 50 45 45 (60.0) DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC
116 Felicia FERNSTRÖM Rebecca FLOHR TJSS SWE 2808 43 41 44 (61.0) DNS 61.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC
117 Konstantin BRAUNE Lisa Maria KREMONKE SVLSW GER 1229 (61.0) DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 52 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 41 48
118 Aleksandra WIRZINKIEWICZ Zuzanna MRÓZ Nauticus Yacht Club Olsztyn POL 2425 59.0 BFD 59.0 DNC 59.0 DNC 59.0 DNC 59.0 DNC (60.0) DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC
comments powered by Disqus