X

Result Details

Event name: Allen Endurance Series #2 - ECPR @@allen_sailing
Date: 08 July 2018
Type:
Club: Marconi SC
Classtype:Handicap , see more results
Rank Class Helm Crew Club SailNo.
1 MUSTO SKIFF David ANNAN Grafham Water SC 535
2 Formula 18 Si NORTHROP Calers COOPER Minnis Bay SC GBR 522
3 Formula 18 Grant PIGGOTT Simon FARREN Weston SC 521
4 MUSTO SKIFF Andrew STICKLAND Thorpe Bay Yacht Club 186
5 Formula 18 Nick Barnes Will Smith Brightlingsea GBR514
6 RS 800 Tristan WALKER-HUTT Tom CLAYTON Marconi SC 1041
7 Nacra F20 Carbon John TUCKWELL Jon COTGREAVE Bala Sailing Club 54
8 Formula 18 Jon SWEET Olly DWIGHT Grafham Water SC 1581
9 RS 700 Jack NAPOLITANO Snettisham 1011
10 Shadow X Rob Forrester Weston SC 17
11 Hurricane 5.9 SX Neil CONNELLY Trevor BAWDEN Stone SC 481
12 Duma Lloyd TURNER Harry LUCAS Island Yacht Club GBR 158
13 Spitfire Olly HARRIS Ben HARRIS Weston SC 89
14 RS 800 Daniel NICKALLS Jack WARDELL Marconi SC 939
15 Formula 18 Sam ROWELL Josh SEDDON Felixstowe Ferry Sailing Club 1511
16 RS K6 Tony HARPER Steve WATSON Back Garden 114
17 Spitfire Morgan SMITH Molly DESORGHER Rutland Sailing Club 106
18 RS 800 Nick MILLER Anthony MONKS Marconi SC 1178
19 Spitfire Marcus WALLACE Abbie WALLACE Blackwater Sailing Club 25
20 Hurricane 5.9 SX Mark MAWDITT Tiffany CARTER Island Yacht Club 436
21 Nacra Infusion F18 Megan SMITH David NICKALLS Grafham Water SC 876
22 Flying Phantom Toby ORPIN Lewis CRAWFORD Isle Of Sheppey Sailing Club 0
23 Nacra F20 Carbon Nick ELMORE Amdrew WOOD Thorpe Bay Yacht Club 35
24 Shadow X Steve MONKS Marconi SC 29
25 Flying Phantom Kees WIERSEMA Gerard NAKKEN Wv Uitdam 3
26 RS 400 Ed NAPOLITANO Charlie PARFITT Snettisham 755
27 Tornado Jenny Ball David BALL Marconi SC 431
28 LASER 4000 Andrew EVERITT Jason DRYDEN North Herts East Beds 4057
29 RS 800 Oliver SOUTHGATE Andy WHITTLE Marconi SC 868
30 Tornado Steve Glynn Mitchell GLYNN Marconi SC 450
31 Hurricane 5.9 SX Mark WOOD James HEYS Island Yacht Club 374
32 49ER Joe BIRD Clare BIRD Blackwater Sailing Club 691
33 Goodall Viper Double Kevin KIRBY Liz KIRBY Marconi SC 241
34 RS 600 Luke LAZELL Up River YC 702
35 49ER Andrew WHAPSHOTT Stuart HARRIS Upspc Alumni 58
36 Tornado John NICKALLS Caroline NICKALLS Marconi SC 452
37 Tornado Patrick CARR Mark DYVIG Brightlingsea 408
38 Sprint 15 Cat Boat Jon PEARCE Marconi SC 1988
39 Goodall Viper Double Peter RICHARDSON Fenella MILLER Marconi SC 303
40 Sprint 15 Cat Boat Nigel JAMES 2015
41 Spitfire Sophie HURRELL-SMITH Tom BROOKS Marconi SC 144
42 Tornado Paul MINES Stuart SMITH Brightlingsea 419
43 Formula 18 Giancarlo GARAVAGLIA Mario GIANNINI Marconi SC 1838
44 Spitfire Gavin LUXTON Annabel LUXTON Weston/rlyc 131
45 505 Dave CHAMBERLAIN Ashley MANNING Benfleet YC 8135
46 RS 600 Jack COLLIS Marconi SC 888
47 Dart 18 Adrian PARSONS Mark STONES Dwsc 7969
48 Sprint 15 Cat Boat Andrew PERKS Marconi SC 1428
49 Tornado Lee HARRISON David REASON Marconi SC 424
50 Sprint 15 Cat Boat Simon HARE Oxford SC 2026
51 Dart 18 Cat Boat Matt Kingsland Netley SC 1288
52 Nacra F20 Carbon Douglas Wright WRIGHT Francis MARSHALL Yaverland 6
53 Hurricane 5.9 SX B PETER Dan THURSTON Epsa 44
54 Nacra 15 William HARRISON Arabella SABBERTON Marconi SC 79
55 Dart 18 Antony Bailey Alex Mitchell Marconi SC 4468
56 Dart 18 Robin WILKINSON Jane BAINBRIDGE Tankerton Bay Sailing Club 6530
57 Dart 18 Darren WOOD Tracey-ann WOOD Island Yacht Club 7846
58 Dart 18 Mark ROBSON Kerra PEARCE Ukida 7962
59 Dart 18 David CLARKE Jason CLARKE Marconi SC 6864
60 Dart 18 Paul SODERBERG PAM SODERBERG Island Yacht Club 7165
61 Dart 18 Jonathan LAVENDER Robert LAVENDER Marconi SC 7694
62 Dart 18 David HEWES Steven CLEAVER Marconi SC 5337
63 Dart 18 John BAINBRIDGE Karen BAKER Seasalter Sailing Club 7573
64 Dart 18 Gordon Deuce Andrew Berisford Brightlingsea 7256
65 Dart 18 Paul MAIN Danny Murray Marconi SC 3984
66 Dart 18 Rob CLAY Dan CLAY Marconi SC 7345
67 Dart 18 Robert SMITH Caroline POMEROY Seasalter Sailing Club 7014
68 Topaz 16CX Paul METCALFE Paul ELLIS Marconi SC 10100
69 Hurricane 5.9 SX Andrew DOBBS John BELL Island Yacht Club 264
70 Dart 18 Ian MILLS Rob MACDONALD Tankerton Bay Sailing Club 757
71 Hurricane 5.9 Nick MONTGOMERY Denise MONTGOMERY Marconi SC 233
72 29ER Sophie Johnson Dylan COLLINGBOURNE Blackwater/Burnham SC 1221
73 Dart 18 Joseph JONES Robert STERLING Seasalter Sailing Club 103
74 Dart 18 Neil RICHES Blake RUTTER Island Yacht Club 5936
75 Hurricane 5.9 Richard MANNING Mandy MANNING Marconi SC 200
76 CONTENDER Kevin Dowley Marconi SC 536
comments powered by Disqus