X

Result Details

Event name: Midlands @GP14sailing
Date: 21 April 2018
Type: Championship
Club: Chase Sailing Club
Classtype:GP14 , see more results
Rank Fleet SailNo Helm Crew Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 Pts
1 Gold 14240 Ian Dobson Andy Tunnicliffe Burwain SC 1 1 -2 1 1 1 5
2 Gold 14224 Pete Gray Richard Pepperdone Staunton Harold SC (OCS) 4 1 2 4 6 17
3 Gold 14199 Tom Gillard Andy Thompson Sheffild Viking SC/East Antrim SC -13 3 3 11 5 3 25
4 Gold 14185 Nick Craig Tobytastic Lewis Frensham Pond SC/Burghfield SC -11 7 4 4 6 4 25
5 Gold 13997 Shane McArthy Andy Davies Greystones SC 2 12 13 3 3 (BFD) 33
6 Gold 14121 Andrew Clewer Sarah Collingwood Poole YC 3 2 8 15 -18 5 33
7 Gold 14188 John Hayes Joel James Southport SC 9 6 5 8 -12 8 36
8 Gold 14206 Andy Smith Phil Hodgkins Bassenthwaithe SC 4 10 15 9 -16 10 48
9 Gold 14146 Sam Mettam Tim Saunders Papercourt SC 6 5 (DNF) 24 2 12 49
10 Gold 14 Sam Watson Ben Swainson Natwich SC 16 -17 11 12 7 7 53
11 Gold 14132 Fergus Barnham Andy Hunter Snettisham Beach SC 5 11 7 18 13 (DNF) 54
12 Gold 14110 Dave Young Nic White South Staffs SC -17 9 14 10 10 11 54
13 Gold 14021 Ian Willis Keith Dutton South Staffs SC 7 8 10 -23 14 16 55
14 Gold 13938 Andy Hateley Beverly Hateley South Staffs SC 8 (OCS) 9 21 8 13 59
15 Silver 14090 Neal Gibson Geoff Phillips Rebdoudt SC -23 13 16 6 17 17 69
16 Silver 13551 Eden Hyland Josh Hyland Chase SC 10 -28 17 14 21 18 80
17 Gold 14210 Richard Instone Steve Parker Chase SC 15 18 (BFD) 16 20 14 83
18 Gold 14227 Justin Jones Chris Anderson Chase SC/South Staffs SC (OCS) 22 BFD 5 15 2 85
19 Gold 14177 Peter Jacques Frank Nickless Chase SC -27 14 18 13 27 15 87
20 Gold 13300 John Blundell Sam Jones Staunton Harlod SC 14 15 (DNF) BFD 9 9 88
21 Silver 13851 Edward Coyne Szymon Welsh Harp SC 20 -30 21 17 19 21 98
22 Silver 14208 Mark McKeever TBA Midland SC 18 23 12 (BFD) 23 24 100
23 Gold 1413 Ross Kearney Ed Bradburn RNIYC/South Staffs (DNC) DNC 6 7 11 DNC 106
24 Silver 13870 Maciej Matyjaszcsuk Andy Ferrington Welsh Harp SC 25 20 22 22 -26 19 108
25 Gold 14135 Paul Owen Michelle Evans Chase SC/South Staffs SC 21 (OCS) 25 20 22 22 110
26 Silver 14032 Neil Davies Alex Walton Chase SC 26 19 20 -28 28 26 119
27 Bronze 13326 Chris Martin Bradley Eels/Graham McKee Midland SC 19 21 24 -32 32 27 123
28 Silver 14777 Samuel Bailey Isabel Tate Chase SC 28 -31 26 26 29 20 129
29 Bronze 13794 Nick Brandon Lisa Carpenter South Staffs SC 30 25 27 25 -31 23 130
30 Bronze 14018 David Morgan Richrd Hodgkins South Staffs SC 22 26 29 -30 30 25 132
31 Silver 13611 Will Croxford David Croxford South Staffs SC 31 (OCS) 19 19 24 DNF 134
32 Silver 14051 Chris Beddow Chris Cook South Staffs SC 33 27 23 27 25 (DNF) 135
33 Bronze 13237 Tomasz Szakola Charlie Cotter Welsh Harp SC 24 29 28 31 -33 28 140
34 Gold 13751 Rob Stringer Pete Tate Chase SC 12 24 (DNF) 29 DNC DNC 147
35 Bronze 13716 Rob Slack Huw Hopkins Chase SC 32 32 30 -34 34 29 157
36 Bronze 14239 Steve Turner Dave Pickering Chase SC 29 33 31 33 (DNC) DNC 167
37 Bronze 63X Callum Anderson Fin Morgan Chase SC/South Staffs SC 34 34 32 35 35 (DNC) 170
38 Gold 14082 Steve Bennet Jack Bennet Shustoke SC (OCS) 16 BFD BFD DNC DNC 180
39 Gold 14163 Graham Flynn Simon Potts Chase SC (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC 205
39 Gold 14026 Stuart Green Tom Bamber Chase SC (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC 205
comments powered by Disqus