X

Result Details

Event name: RS Aero Youths
Date: 12 August 2017
Type: Championship
Club: Burghfield Sailing Club
Classtype:RS Aero , see more results
Rank Helm Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Nett SailNoNumber HelmAge Gender Rig Handicap Age Group Total
1 Sam Whaley Swanage SC (3.0) 2.0 1.0 1.0 2.0 1.0 7.0 2133 20 M 9 1024 Under 22 10.0
2 Edward Higson Bartley SC 2.0 1.0 2.0 (4.0) 1.0 3.0 9.0 2157 20 M 9 1024 Under 22 13.0
3 Ben Rolfe Burghfield SC 1.0 3.0 3.0 (7.0) 4.0 5.0 16.0 2346 21 M 9 1024 Under 22 23.0
4 Ben Flower Babbacombe Corinthian SC 4.0 4.0 (27.0 DNF) 6.0 3.0 4.0 21.0 2390 18 M 9 1024 Under 19 48.0
5 Will Taylor Brightlingsea SC (10.0) 7.0 5.0 3.0 6.0 2.0 23.0 2384 20 M 7 1071 Under 22 33.0
6 Greg Bartlett Starcross YC 5.0 5.0 (10.5) 2.0 5.0 8.0 25.0 1637 20 M 9 1024 Under 22 35.5
7 Liam Willis Lymington Town SC 6.0 6.0 (12.0) 5.0 8.0 6.0 31.0 1551 17 M 9 1024 Under 19 43.0
8 Ffinlo Wright Isle of Man YC 7.0 (27.0 DNF) 6.0 8.0 7.0 11.0 39.0 1171 18 M 9 1024 Under 19 66.0
9 Andrew Frost Sutton Bingham SC 8.0 10.0 4.0 (14.0) 9.0 9.0 40.0 1312 17 M 7 1071 Under 19 54.0
10 Yannick Gloster USA (11.0) 9.0 10.5 10.0 11.0 7.0 47.5 2387 17 M 7 1071 Under 19 58.5
11 Roscoe Martin Ogston SC 9.0 11.0 7.0 11.0 12.0 (27.0 DNF) 50.0 1089 16 M 7 1071 Under 19 77.0
12 Tim Hire Royal Lymington YC 13.0 8.0 8.0 13.0 (16.0) 12.0 54.0 1566 15 M 7 1071 Under 16 70.0
13 Rory Cohen Frampton-on-Severn SC 12.0 12.0 (24.0) 9.0 18.0 10.0 61.0 1331 18 M 7 1071 Under 19 85.0
14 Noah Rees Torpoint Mosquito SC (16.0) 13.0 15.0 12.0 10.0 14.0 64.0 1230 17 M 7 1071 Under 19 80.0
15 Ben Poe Sutton Bingham SC 17.0 15.0 9.0 (24.0) 13.0 16.0 70.0 1107 19 M 7 1071 Under 22 94.0
16 Ned Stattersfield Wells-Next-The-Sea 15.0 14.0 14.0 15.0 (17.0) 13.0 71.0 2325 15 M 7 1071 Under 16 88.0
17 Chris Hatton Severn SC 14.0 16.0 13.0 16.0 14.0 (18.0) 73.0 1618 16 M 7 1071 Under 19 91.0
18 Charlie Pearce Dabchicks SC (18.0) 17.0 16.0 18.0 15.0 17.0 83.0 1108 17 M 7 1071 Under 19 101.0
19 Melissa Meredith Papercourt SC 19.0 20.0 20.0 (25.0) 19.0 15.0 93.0 2389 19 F 7 1071 Under 22 118.0
20 Lucy Greenwood Oxford SC 21.0 18.0 18.0 17.0 (24.0) 20.0 94.0 1685 18 F 5 1120 Under 19 118.0
21 Matt Taylor Brightlingsea SC (22.0) 19.0 17.0 20.0 20.0 19.0 95.0 1164 16 M 5 1120 Under 19 117.0
22 Anne-Marie Ratnage Bough Beech SC 23.0 21.0 19.0 19.0 23.0 (24.0) 105.0 1849 16 F 5 1120 Under 19 129.0
23 Sammy Isaacs-Johnson Maidenhead SC 20.0 22.0 21.0 22.0 22.0 (23.0) 107.0 1795 20 M 5 1120 Under 22 130.0
24 Ralph Nevile Frensham Pond SC (25.0) 23.0 23.0 21.0 21.0 21.0 109.0 1099 13 M 5 1120 Under 16 134.0
25 Josie Meredith Papercourt SC 24.0 24.0 22.0 23.0 (25.0) 22.0 115.0 2204 15 F 5 1120 Under 16 140.0
26 Alice Lucy Rutland SC (26.0) 25.0 25.0 26.0 26.0 25.0 127.0 1964 16 F 5 1120 Under 19 153.0
27 Sam Schofield Spinnaker SC (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 135.0 2152 14 M 5 1120 Under 16 162.0
27 Jack Hardie Frensham Pond SC (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 135.0 1927 21 M 7 1071 Under 22 162.0
27 Giles Kuzyk Parkstone YC (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 135.0 tbc 21 M 9 1024 Under 22 162.0
27 Ian Stone Maidenhead SC (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 135.0 2135 20 M 9 1024 Under 22 162.0
comments powered by Disqus