X

Result Details

Event name: Albacore Nationals
Date: 05 August 2017
Type: Nationals
Club: WPNSA
Classtype:ALBACORE , see more results

Scored by SailWave

Rank Class Fleet SailNo Helm Crew R1 R2 R3 R4 R5 R6 Nett Boat No Helm Tally Helm Club Crew Tally Crew Club First Time Entry Total
1 Albacore Gold 8235 Tom Lonsdale Stephen Graham 1.0 2.0 1.0 2.0 (3.0) 1.0 7.0 8235 47 Northampton SC 147 Northampton SC 10.0
2 Albacore Gold 8258 Donald Harris Dave Smith 3.0 4.0 2.0 5.0 4.0 (7.0) 18.0 8258 36 Potomac River Sailing Association 136 Wye Heritage 25.0
3 Albacore Gold 8236 Chris Turner Alex Hayman 2.0 1.0 9.0 7.0 1.0 (11.0) 20.0 8236 32 Lyme Regis SC 132 Lymington Town SC 31.0
4 Albacore Gold 5 John Greenwood Alex Colquitt (11.0) 3.0 3.0 6.0 5.0 3.0 20.0 5897 34 West Kirby SC 134 West Kirby SC Y 31.0
5 Albacore Gold 8228 Judy Armstrong Paul Armstrong 8.0 5.0 6.0 (14.0) 2.0 12.0 33.0 8228 23 Scaling Dam SC 123 Scaling Dam SC 47.0
6 Albacore Gold 8158 Peter Snowdon Teresa Miolla 6.0 9.0 4.0 11.0 6.0 (27.0) 36.0 8158 37 Scaling Dam SC 137 Scaling Dam SC 63.0
7 Albacore Gold 6649 Crispin Read Wilson Fraser Earle 7.0 (30.0) 8.0 1.0 13.0 9.0 38.0 6649 17 Lyme Regis SC/Parkstone YC 117 Lyme Regis SC/Parkstone YC 68.0
8 Albacore Gold 8198 James Stanley Julie Stewart 5.0 (15.0) 10.0 10.0 12.0 2.0 39.0 8198 44 Shelburne Harbour YC/Westwood SC 144 Shelburne Harbour YC 54.0
9 Albacore Gold 6922 Nev Herbert Mark Fowler 10.0 (54.0,RET) 16.0 4.0 7.0 4.0 41.0 6922 38 Royal Lymington YC 138 Tewkesbury Cruising & SC 95.0
10 Albacore Gold 7 Mike Hartley Simon Hall 9.0 7.0 5.0 (22.0) 20.0 5.0 46.0 8187 39 West Kirby SC 139 West Kirby SC 68.0
11 Albacore Gold 8128 Jeremy Rook Jake Stow (54.0,OCS) 6.0 25.0 3.0 9.0 10.0 53.0 8128 5 Lyme Regis SC 105 Lyme Regis SC 107.0
12 Albacore Gold 8073 Steven Brown Frank Guthrie 4.0 12.0 7.0 18.0 21.0 (28.0) 62.0 8073 19 South Yell Boating Club 119 South Yell Boating Club 90.0
13 Albacore Gold 8147 Paul Clifford Mia Brandt (17.0) 17.0 13.0 8.0 11.0 13.0 62.0 8147 31 Westwood SC 131 Westwood SC 79.0
14 Albacore Gold 8072 Ian Stone Miles Weekes 15.0 8.0 12.0 12.0 (23.0) 17.0 64.0 8072 16 Maidenhead SC 116 Maidenhead SC Y 87.0
15 Albacore Gold 8199 Ian Duncan Stephen Duncan 13.0 (39.0) 14.0 16.0 16.0 8.0 67.0 8199 52 West River SC 152 West Riding SC 106.0
16 Albacore Gold 8131 Colin Walters Charles Walters 12.0 18.0 (27.0) 13.0 22.0 6.0 71.0 8131 10 Lyme Regis SC 110 Datchet Water SC 98.0
17 Albacore Gold 8152 Philip Smith Steve Carr (38.0) 13.0 23.0 20.0 8.0 16.0 80.0 8152 35 West Kirby SC 135 West Kirby SC 118.0
18 Albacore Gold 8213 John Woffinden Janet Woffinden 14.0 14.0 18.0 9.0 (25.0) 25.0 80.0 8213 1 Maidenhead SC 101 Maidenhead SC 105.0
19 Albacore Gold 6439 Jean Simmons Norman Halstead 16.0 19.0 11.0 15.0 19.0 (32.0) 80.0 6439 25 Royal Torbay YC/SCSC/South Cerney SC 125 Gozo SC/SCSC/South Cerney SC 112.0
20 Albacore Gold 6844 Tim Coleman Joanne Sankey 22.0 16.0 21.0 (31.0) 15.0 19.0 93.0 6844 14 The Nottingham SC 114 The Nottingham SC 124.0
21 Albacore Gold 8130 Howard Witt David Young 18.0 11.0 15.0 29.0 24.0 (33.0) 97.0 8130 4 Maidenhead SC 104 Maidenhead SC 130.0
22 Albacore Gold 6959 Richard Smith George Smith 24.0 10.0 (26.0) 26.0 17.0 22.0 99.0 6959 7 Benfleet YC 107 125.0
23 Albacore Gold 8208 Graham Sharland Katie Frost 27.0 22.0 20.0 23.0 (54.0,DSQ) 14.0 106.0 8208 41 Lyme Regis SC 141 Lyme Regis SC 160.0
24 Albacore Gold 7504 Paul Gimson Amy Sanderson 23.0 26.0 19.0 19.0 (27.0) 21.0 108.0 7504 8 Rudyard Lake SC 108 Rudyard Lake SC 135.0
25 Albacore Gold 8125 Michael Heinsdorf Edward Will 21.0 21.0 (33.0) 24.0 28.0 15.0 109.0 8125 42 Potomac River Sailing Association 142 Potomac River Sailing Association 142.0
26 Albacore Gold 8155 Matthew Thompson Heather Thompson 25.0 24.0 24.0 25.0 14.0 (31.0) 112.0 8155 2 Tewkesbury Cruising & SC 102 143.0
27 Albacore Gold 8233 Mike Banner Jason Upton 19.0 20.0 22.0 (54.0,RET) 26.0 30.0 117.0 8233 9 Leigh and Lowton SC/Scaling Dam SC 109 Leigh and Lowton SC/Scaling Dam SC 171.0
28 Albacore Gold 8069 Barry Wicks Sam Wicks 31.0 (54.0,RET) 29.0 28.0 18.0 20.0 126.0 8069 11 Maidenhead SC 111 Maidenhead SC 180.0
29 Albacore Silver 8154 Graham Darvill Myke Bowers (37.0) 25.0 34.0 21.0 29.0 26.0 135.0 8154 6 Broadwater SC 106 Broadwater SC 172.0
30 Albacore Gold 8182 Thomas Teubner Ruth Haeckl 29.0 32.0 28.0 30.0 (34.0) 24.0 143.0 8182 48 West Kirby SC 148 West Kirby SC 177.0
31 Albacore Gold 6918 Johnnie Dellow Laurence Brothwell 26.0 34.0 (54.0,DNC) 54.0,DNC 10.0 23.0 147.0 6918 49 Weston SC 149 Weston SC 201.0
32 Albacore Gold 8123 Robert Bear Michael Tellep 30.0 27.0 32.0 (35.0) 30.0 29.0 148.0 8123 43 West River SC 143 Yacht Club of Stone Harbour 183.0
33 Albacore Silver 8004 Angus Macneil Jeff Dobson (34.0) 28.0 30.0 34.0 33.0 34.0 159.0 8004 46 Mid Yell Boating Club 146 Mid Yell Boating Club 193.0
34 Albacore Gold 8129 Philip Tindall Sacha Mayhew (54.0,DNS) 54.0,DNC 17.0 17.0 54.0,DSQ 18.0 160.0 8129 28 Maidenhead SC 128 Maidenhead SC 214.0
35 Albacore Gold 7910 Graham Hughson John Wilson 20.0 23.0 40.0 42.0 (47.0) 40.0 165.0 7910 29 Mid Yell Boating Club/South Yell Boating 129 Mid Yell Boating Club/South Yell Boating Club 212.0
36 Albacore Silver 8211 Stuart McAdam Sarah Mayhew 33.0 33.0 35.0 36.0 35.0 (39.0) 172.0 8211 13 Maidenhead SC 113 Maidenhead SC Y 211.0
37 Albacore Silver 7985 David Thomson Ellis Johnson 28.0 29.0 (47.0) 45.0 38.0 35.0 175.0 7985 45 Mid Yell Boating Club 145 Mid Yell Boating Club 222.0
38 Albacore Silver 7928 Gordon Scott Brian Inglis 36.0 31.0 31.0 37.0 (41.0) 41.0 176.0 7928 30 Aberdeen and Stonehaven YC 130 Aberdeen and Stonehaven YC 217.0
39 Albacore Silver 8188 Jon Hirsh Julie Maidment 39.0 36.0 38.0 33.0 31.0 (54.0,OCS) 177.0 8070 51 Maidenhead SC 151 Maidenhead SC Y 231.0
40 Albacore Silver 7993 John Howard Lynda Howard 32.0 (54.0,RET) 37.0 32.0 36.0 42.0 179.0 7993 27 Tewkesbury Cruising & SC 127 Tewkesbury Cruising & SC 233.0
41 Albacore Silver 8007 Brian Deacon Catherine Turner 40.0 38.0 41.0 27.0 (42.0) 36.0 182.0 8007 21 Broadwater SC 121 Broadwater SC Y 224.0
42 Albacore Silver 6504 Stephen Bailey Malgorzata Lopacinska 35.0 35.0 36.0 (43.0) 39.0 38.0 183.0 6504 12 The Nottingham SC 112 The Nottingham SC 226.0
43 Albacore Silver 7508 David Whittle Jackie Vale (54.0,RET) 54.0,RET 39.0 38.0 37.0 37.0 205.0 7508 18 South Cerney S C 118 South Cerney SC 259.0
44 Albacore Silver 7917 Mike Scott Margaret Scott 44.0 41.0 42.0 (50.0) 32.0 48.0 207.0 7917 15 Rudyard Lake SC 115 Rudyard Lake SC 257.0
45 Albacore Silver 6956 Phil Sheppard Kirsten Sheppard 42.0 37.0 (50.0) 46.0 45.0 44.0 214.0 6956 20 The Nottingham SC 120 The Nottingham SC Y 264.0
46 Albacore Silver 6654 Clive Gimson Theo Pangraz 45.0 40.0 (49.0) 39.0 48.0 46.0 218.0 6654 22 Notts County SC 122 Notts County SC 267.0
47 Albacore Silver 7990 Nick Fairweather Donell Fairweather 41.0 (54.0,RET) 46.0 47.0 40.0 45.0 219.0 7990 24 Broadwater SC 124 Broadwater SC Y 273.0
48 Albacore Silver 7989 Arturo Ruiz Paul Readings 43.0 (54.0,RET) 48.0 41.0 44.0 47.0 223.0 7989 26 Mooredale SC 126 Mooredale SC Y 277.0
49 Albacore Silver 7428 Ben Thomas Sina Stapelfeldt 46.0 42.0 43.0 48.0 46.0 (49.0) 225.0 7428 33 South Bank SC 133 South Bank SC Y 274.0
50 Albacore Silver 7525 Ian Simpson Amanda Shakir (54.0,RET) 54.0,DNC 45.0 44.0 43.0 43.0 229.0 7525 3 Maidenhead SC 103 Tudor SC 283.0
51 Albacore Silver 731 Trevor Smith Ann Smith 47.0 (54.0,RET) 44.0 40.0 49.0 50.0 230.0 731 40 Parkstone YC 140 Parkstone YC 284.0
52 Albacore Silver 6673 Andrew Burfield Jacob Burfield (54.0,RET) 54.0,DNC 51.0 49.0 50.0 51.0 255.0 1781 50 Maidenhead SC 150 Maidenhead SC Y 309.0
53 Albacore Gold 8079 Peter Morton Shigeaki Takezoe 48.0 (54.0,RET) 54.0,DNC 54.0,DNC 54.0,DNC 54.0,DNC 264.0 8079 53 Lyme Regis SC 153 Lyme Regis SC 318.0
comments powered by Disqus