X

Result Details

Event name: Winters @29erUK
Date: 04 February 2017
Type: Championship
Club: Draycote Water Sailing Club
Classtype:29ER , see more results
Rank Helm Crew Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Nett COUNTRY SAIL NO AGE GROUP GENDER TOTAL
1 DAN ARMSTRONG FIN ARMSTRONG RTYC 4.0 4.0 1.0 4.0 (18.0) 1.0 1.0 13.0 28.0 GBR 2337 YOUTH MALE 46.0
2 NICK ROBINS BILLY VENNIS OZANNE HAYLING ISLAND SC / HISC 7.0 11.0 12.0 (19.0) 5.0 7.0 3.0 1.0 46.0 GBR 2304 YOUTH MALE 65.0
3 JAMES HAMMETT JAMES EALES HISC / RLYC 5.0 20.0 8.0 6.0 (34.0) 2.0 2.0 6.0 49.0 GBR 2344 YOUTH MALE 83.0
4 HATTIE ROGERS EMILY COVELL ROYAL LYMINGTON YC / HAYLING ISLAND SC 17.0 12.0 6.0 3.0 1.0 15.0 (19.0) 4.0 58.0 GBR 2203 YOUTH FEMALE 77.0
5 SARAH JARMAN NICK DEVEREUX RLYMYC / BUDWORTH SC 2.0 10.0 (14.0) 7.0 12.0 12.0 14.0 3.0 60.0 GBR 2025 ADULT/YOUTH MIXED 74.0
6 FREYA BLACK ORLA MITCHELL HISC 10.0 8.0 3.0 15.0 7.0 (32.0) 12.0 5.0 60.0 GBR 2347 YOUTH FEMALE 92.0
7 PATRICK CROGHAN DOM LEWIS QUEEN MARY SC / BOSHAM SC 8.0 16.0 4.0 1.0 19.0 5.0 (32.0) 12.0 65.0 GBR 2341 YOUTH MALE 97.0
8 MORGAN ARCHER HAKAN DIGBY BLUE CIRCLE SC / QUEEN MARY SC (29.0) 24.0 2.0 26.0 6.0 3.0 5.0 2.0 68.0 GBR 2494 JUNIOR MALE 97.0
9 CHARLOTTE ORMEROD DANIEL LEWIS OXFORD SC / DRAYCOTE WATER SC 6.0 1.0 16.0 12.0 (39.0) 6.0 4.0 28.0 73.0 GBR 2236 YOUTH MIXED 112.0
10 EWAN LUKE ZAC BLOMELEY LLANDUDNO SC 11.0 2.0 9.0 10.0 15.0 10.0 (34.0) 20.0 77.0 GBR 2493 JUNIOR MALE 111.0
11 BELLA FELLOWS ANNA STURROCK YEALM YC / LOCH TUMMEL SC/ROYAL TAY YC 21.0 15.0 5.0 2.0 23.0 4.0 (29.0) 14.0 84.0 GBR 2343 YOUTH FEMALE 113.0
12 JESSIE MAIN JESS JARMAN WARSASH SC 3.0 (50.0 UFD) 25.0 8.0 14.0 9.0 18.0 21.0 98.0 GBR 2123 YOUTH FEMALE 148.0
13 CHRIS JAMES JAMES HALL HISC/ROYAL SOUTHERN YC / HISC 9.0 19.0 10.0 27.0 2.0 25.0 (28.0) 8.0 100.0 GBR 2545 JUNIOR MALE 128.0
14 BOBBY HEWITT FREDDIE SIMES LEIGH & LOWTON SC 16.0 5.0 7.0 22.0 3.0 26.0 24.0 (50.0 RET) 103.0 GBR 2399 YOUTH MALE 153.0
15 RYAN BUSH LOUIS GIBBS BRISTOL CORINTHIAN YC / CHEW VALLEY LAKE (25.0) 18.0 17.0 17.0 13.0 17.0 6.0 16.0 104.0 GBR 2040 YOUTH MALE 129.0
16 ELLIE WALTON EMMA LOVERIDGE DRAYCOTE WATER SC/HISC / DRAYCOTE WATER 13.0 35.0 13.0 9.0 (37.0) 21.0 10.0 7.0 108.0 GBR 1504 YOUTH MIXED 145.0
17 ALICE HANDLEY ZOE JAMES HISC 14.0 3.0 11.0 14.0 22.0 (38.0) 20.0 27.0 111.0 GBR 2477 YOUTH FEMALE 149.0
18 HENRY JAMESON TOBY ATHERTON HAYLING ISLAND SC / GURNARD SC/HISC 19.0 9.0 24.0 31.0 4.0 (37.0) 15.0 10.0 112.0 GBR 2241 JUNIOR MALE 149.0
19 RORY FULTON JAMIE MACAULAY BOUGH BEECH SC 12.0 32.0 23.0 (50.0 UFD) 10.0 14.0 7.0 19.0 117.0 GBR 2113 YOUTH MALE 167.0
20 ANA PATERSON MADDIE WYLIE YORKSHIRE DALES SC 20.0 13.0 20.0 20.0 (31.0) 13.0 21.0 11.0 118.0 GBR 2172 YOUTH FEMALE 149.0
21 COURTNEY BILBROUGH HANNA BRANT HAYLING ISLAND SC / OXFORD SC 1.0 14.0 29.0 (42.0) 16.0 11.0 26.0 25.0 122.0 GBR 111 YOUTH FEMALE 164.0
22 JAMES HOLLIS JAKE HARDMAN RTYC / HISC (50.0 UFD) 25.0 21.0 5.0 35.0 8.0 16.0 22.0 132.0 GBR 2118 YOUTH MALE 182.0
23 JAMES LEETCH JESS FLINT RUTLAND SC (50.0 UFD) 30.0 15.0 16.0 11.0 27.0 13.0 23.0 135.0 GBR 2416 YOUTH MIXED 185.0
24 SAM KNEALE CIAN ASHBY CARDIFF BAY YC / ROYAL LYMINGTON YC 23.0 22.0 19.0 28.0 29.0 16.0 (33.0) 30.0 167.0 GBR 1322 JUNIOR MALE 200.0
25 ETHAN LEAHY ROBERT RICHARDSON WINDERMERE SCHOOL / RWYC/ULLSWATER YC 31.0 23.0 30.0 33.0 20.0 30.0 9.0 (34.0) 176.0 GBR 2173 JUNIOR MALE 210.0
26 TOBY COPE HARRY PULFORD CARSINGTON SC/RUDYARD LAKE SC / LLYN BRE (50.0 UFD) 21.0 34.0 50.0 UFD 33.0 19.0 8.0 15.0 180.0 GBR 2332 YOUTH MALE 230.0
27 HANNAH ROBERTS-STRAW ANNA ROWE CARDIFF BAY YC / ISLAND BARN RESERVOIR S (33.0) 31.0 27.0 25.0 32.0 33.0 17.0 17.0 182.0 GBR 2381 JUNIOR FEMALE 215.0
28 WILL JARMAN JOE BRADLEY WARSASH SC / HILL HEAD SC (41.0) 6.0 26.0 30.0 41.0 24.0 25.0 35.0 187.0 GBR 2433 JUNIOR MALE 228.0
29 OLLIE DIXON DYLAN WALENDY-WRIGLEY ROYAL HARWICH YC / HARWICH TOWN SC 15.0 26.0 35.0 (37.0) 36.0 23.0 27.0 26.0 188.0 GBR 1508 YOUTH MALE 225.0
30 WILL CUNLIFFE JAMES CUNLIFFE ROYAL TORBAY YC 36.0 33.0 (43.0) 18.0 26.0 18.0 36.0 24.0 191.0 GBR 2216 YOUTH MALE 234.0
31 EDOARDO SIROLLA FEDERICO SIROLLA QUEEN MARY SC 32.0 (42.0) 38.0 13.0 8.0 35.0 35.0 33.0 194.0 GBR 1905 YOUTH MALE 236.0
32 CHARLES ELLIOT JACK MILLER HAYLING ISLAND / FELPHAM SC 40.0 38.0 47.0 (50.0 UFD) 9.0 20.0 11.0 31.0 196.0 GBR 2222 YOUTH MALE 246.0
33 ALICE SMITH MATT HODGES QMSC/HISC / QUEEN MARY SC 27.0 36.0 22.0 23.0 27.0 34.0 (42.0) 32.0 201.0 GBR 773 ADULT/YOUTH MIXED 243.0
34 CHARLOTTE GORDON DANI MIDDLETON PARKSTONE YC / SALTASH SC 24.0 29.0 37.0 21.0 (43.0) 31.0 23.0 41.0 206.0 GBR 2327 JUNIOR FEMALE 249.0
35 SAM COOPER AMY BALE WEST LANCASHIRE YC / SOUTH CAERNARFONSHI 26.0 27.0 36.0 34.0 30.0 36.0 (44.0) 18.0 207.0 GBR 2414 JUNIOR MIXED 251.0
36 MILLIE ALDRIDGE JESS JOBSON PARKSTONE YC / ROYAL TORBAY YC 18.0 37.0 32.0 11.0 38.0 (42.0) 38.0 39.0 213.0 GBR 2336 JUNIOR FEMALE 255.0
37 IZZI BRISTOW SIMON HALL LEIGH & LOWTON SC / LEIGH & LOWTON SC/WK 35.0 7.0 (45.0) 38.0 28.0 28.0 41.0 37.0 214.0 GBR 1959 YOUTH MIXED 259.0
38 ED NORBURY BEN TODD WARSASH SC / HAYLING ISLAND SC 34.0 (50.0 UFD) 18.0 44.0 25.0 41.0 30.0 29.0 221.0 GBR 2292 YOUTH MALE 271.0
39 LUKE GRIBBIN EWAN GRIBBIN PAIGNTON SC 37.0 34.0 31.0 (40.0) 24.0 39.0 31.0 36.0 232.0 GBR 1781 YOUTH MALE 272.0
40 HUGO BURROWS OLI KING OXFORD SC/WEST OXFORDSHIRE SC / HISC 43.0 17.0 28.0 39.0 (48.0) 45.0 22.0 40.0 234.0 GBR 843 JUNIOR MALE 282.0
41 VICKY COWAN PHILLY ALA PORTCHESTER SC / HISC/MENGEHAM RYTHE SC 28.0 39.0 40.0 35.0 44.0 29.0 (45.0) 44.0 259.0 GBR 1972 YOUTH FEMALE 304.0
42 HARRY JONES CAITLIN ATKIN WHISTABLE YC (50.0 DNC) 50.0 DNC 50.0 DNC 50.0 DNC 40.0 22.0 39.0 9.0 260.0 GBR 2028b YOUTH MIXED 310.0
43 EMMA TARDREW JOSH BONIFACE HISC 39.0 28.0 33.0 43.0 21.0 (50.0 RET) 50.0 RET 50.0 RET 264.0 GBR 2022 YOUTH MIXED 314.0
44 BETH ALBONE LIAM VASS CHICHESTER YC/MILTON KEYNES SC / FELPHAM 30.0 40.0 44.0 32.0 (46.0) 40.0 43.0 42.0 271.0 GBR 1908 YOUTH MIXED 317.0
45 GEORGE TARDREW CHARLIE HUTCHINGS WARSASH SC 22.0 43.0 41.0 29.0 45.0 47.0 47.0 (50.0 RET) 274.0 GBR 900 YOUTH MALE 324.0
46 ISHBEL ZUURMOND ANNA ZUURMOND MENGEHAM RYTHE SC 38.0 46.0 42.0 24.0 (47.0) 44.0 46.0 38.0 278.0 GBR 1286 YOUTH FEMALE 325.0
47 RORY ANGUS GREGOR ANGUS ROYAL TAY YC/WORMIT BOATING CLUB 45.0 41.0 39.0 41.0 42.0 (46.0) 37.0 43.0 288.0 GBR 2175 JUNIOR MALE 334.0
48 ELLIOTT KUZYK LEWIS BROWN PARKSTONE YC / CALSHOT SC/LYMINGTON TOWN 44.0 45.0 (50.0 RET) 50.0 UFD 17.0 43.0 40.0 50.0 RET 289.0 GBR 403 YOUTH MALE 339.0
49 DAISY LEE-BROWNE CAITLIN ATKIN WHITSTABLE YC 42.0 44.0 46.0 36.0 (50.0 DNC) 50.0 DNC 50.0 DNC 50.0 DNC 318.0 GBR 2028a YOUTH FEMALE 368.0
comments powered by Disqus