X

Result Details

Event name: GP14 Nationals @GP14sailing
Date: 22 August 2016
Type: Nationals
Club: Pwllheli Sailing Club
Classtype:GP14 , see more results
Rank Fleet SailNo Helm Crew Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 Nett Total
1 Gold 14158 Shane McCarthy Andy Thompson Greystones SC 1 1 2 (11) 1 2 (15) 1 1 9 35
2 Gold 13417 Mike Senior Liz Senior South Staffs SC (4) (37 OCS) 3 1 3 1 1 4 4 17 58
3 Gold 14174 Fergus Barnham Ellie Devereux Northampton SC /Budworth SC 2 2 4 3 2 (7) 5 2 (9) 20 36
4 Gold 14021 Ian Willis Keith Dutton South Staffs SC 10 5 5 4 (11) 5 8 (14) 6 43 68
5 Gold 1417 Sam Watson Andy Hunter Nantwich and Border SC (37 DSQ) (37 DNF) 8 2 5 3 12 5 11 46 120
6 Gold 14121 Andrew Clewer Mark Taylor Poole YC 9 4 6 6 (12) (18) 10 6 8 49 79
7 Gold 13977 Alan Blay David Johnston Sutton DC 5 3 1 (37 OCS) 8 13 18 3 (23) 51 111
8 Gold 14091 Gary Deighan Dale Knowles Bolton SC 7 10 9 (37 OCS) 14 (15) 3 11 3 57 109
9 Gold 13721 Nick Devereux Geoff Edwards Budworth SC 3 (37 OCS) 10 16 7 11 (27) 9 2 58 122
10 Gold 14117 Johnny Sinclair Hayley Ramadhar West Lancs SC 11 6 7 5 15 (17) (16) 13 5 62 95
11 Silver 14199 Frank Nickless Ben Pickering Chase SC/ Dovey YC 6 8 18 13 (36) 12 2 8 (37 DNF) 67 140
12 Silver 14089 Paul Simes Tom Simes Cardiff Bay SV 13 9 15 (24) 13 9 (17) 16 7 82 123
13 Silver 14166 Richard Ham Vicki Ford Tollesbury SC/ South Staffs SC (20) 13 16 12 (20) 4 7 17 18 87 127
14 Silver 14116 Peter Boyle Steven Boyle Sutton DC 12 (37 OCS) 12 15 4 (29) 23 7 15 88 154
15 Bronze 4047 Ciaron Jones Tim Jones Holyhead DC 16 (21) 13 10 16 8 9 19 (37 DNS) 91 149
16 Gold 14077 Curly Morris Josh Porter East Antrim / Newtonwards SC 8 14 20 17 (24) 16 (29) 10 10 95 148
17 Gold 13838 Justin Smith Sarah O,Neill Derwent Reservoir SC/ Poole YC (37 DNF) 12 11 9 18 14 (25) 12 21 97 159
18 Silver 13796 Lewis Coppinger Meg Hicklin South Staffs SC 21 (25) 14 14 19 10 4 (26) 25 107 158
19 Gold 14155 Joseph Butterworth Toby Chapman Solent SC 17 17 (24) (28) 23 6 14 20 13 110 162
20 Gold 14130 Hugh Gill Tim Coyne Sutton DC 24 7 (37 RAF) 7 9 (37 BFD) 11 37 DNF 19 114 188
21 Gold 14135 Paul Owen Alan Jones South Staffs SC / Nantwich and Border SC 22 16 23 8 6 21 (30) 21 (37 DNS) 117 184
22 Silver 14168 Chris Hawkes Duncan Greenhalgh Poole YC/ Bassenthwaite SC 18 18 17 21 25 19 6 (28) (29) 124 181
23 Silver 14109 Greg Thomas Joel James Southport SC 19 11 21 (37 OCS) 17 (37 DNC) 37 DNC 18 12 135 209
24 Silver 14151 Stephen Cooper Sarah Jarman Welsh Harp SC / Royal Lymington YC 14 20 19 (23) 21 20 20 23 (24) 137 184
25 Gold 14090 Lawrence Creaser Sam Marshall Hollowell SC 15 15 (37 DNF) 27 (32) 25 28 15 17 142 211
26 Silver 14201 Hugh Devereux Malcolm Bird Budworth SC 23 (37 DNF) 22 20 (27) 22 13 24 20 144 208
27 Bronze 141 Jacob Murray Richard Abenstern Todbrook SC 29 22 25 26 (31) (30) 26 22 16 166 227
28 Silver 14039 Ben Swainson Poppy James Southport SC 28 26 26 25 (34) (37 DNC) 21 27 22 175 246
29 Bronze 13421 Helen Allen Maciej Malyjaszczuk Welsh Harp SC 26 24 28 18 26 (31) (37 BFD) 30 26 178 246
30 Silver 14102 Simon Redhead Indeg Lllewelllyn Owen Poole YC (37 DNC) (37 DNC) 37 DNC 19 29 24 33 25 14 181 255
31 Silver 14051 Chris Beddow Michelle Evans South Staffs SC (37 DNF) 23 29 29 28 23 31 (37 DNF) 28 191 265
32 Bronze 13777 John Toone Catherine Toone Chelmarsh SC (37 DNS) (37 DNS) 37 DNC 22 10 26 32 29 37 DNS 193 267
33 Bronze 14014 Andy Wadsworth Andy Shrimpton Welsh Harp SC 25 19 27 (33) 33 32 (34) 33 27 196 263
34 Bronze 14088 Duncan Fraser Graham Fraser Ceylon Motors YC 27 27 30 (31) 30 28 24 (32) 30 196 259
35 Bronze 14057 Ann Penny Lisa Carpenter DRSC / South Staffs SC (37 DNS) 28 31 32 35 27 22 31 (37 DNF) 206 280
36 Bronze 13727 Tim Davies Mark Collingwood Chelmarsh SC (37 DNS) (37 DNS) 37 DNC 30 22 33 19 37 DNF 37 DNS 215 289
comments powered by Disqus