X

Result Details

Event name: 2000 Nationals @2000class
Date: 14 August 2016
Type: Nationals
Club: Castle Cove Sailing Club
Classtype:2000 , see more results
Rank SailNo Helm Crew Club Nett Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Race 9 Race 10
1 2321 Fergus Barnham Serena de Nahlik Snettisham Beach SC/RYA 17 1 (5) 1 2 4 (5) 1 2 4 2
2 2042 Jasper Barnham Laura Barnham Snettisham Beach SC 18 2 1 3 3 1 1 (11) (6) 2 5
3 22511 Darren Roach Jeremy Stephens Royal Navy SA 20 3 (7) 2 1 3 3 3 (9) 1 4
4 22557 Mike Wood Jonathan Hynes RAF Rutland SC 23.6 3.6/RDG_2 4 (5) 5 2 2 (7) 1 3 3
5 22502 Rob Burridge Sarah Weir Wood SC 39 7 (10) 4 4 7 4 4 3 6 (46/RET)
6 22611 Stephen Cockerill Sarah Cockerill Stokes Bay SC 45 (10) 9 (10) 6 5 6 2 4 7 6
7 22539 Alister Barker Nicky Goff RAF SA 57 5 6 9 7 (11) 7 5 10 (46/OCS) 8
8 22334 Simon Horsfield Tom Beernal Army SA 59 6 2 7 11 9 9 (12) (12) 8 7
9 2992 Thomas Goodey Richard Thomas Broadstairs SC 71 (15) 14 8 12 13 10 (17) 8 5 1
10 2355 Matt Sargent Jonny or Gwen Sargent Army SA 74.4 10.4/RDG_2 (13) 12 (17) 6 12 9 5 11 9
11 2411 Tim Hulley Linda Hulley Weir Wood SC 76 4 3 19 (21) 10 14 6 7 13 (46/RET)
12 22607 Chris Jorden Gillian Jorden Burghfield SC 80 14 (28) 11 8 8 8 8 11 12 (46/RET)
13 2374 Richard Hudson ian Hudson Bough Beech SC 93 13 8 14 (20) 14 (15) 10 13 10 11
14 2279 Finlay Barnham Rosie Hill Snettisham Beach SC 109 11 (18) 18 9 15 (21) 14 15 14 13
15 21933 Christopher Thomas Deborah Thomas Broadstairs SC 117 8 (19) 16 14 12 18 (46/OCS) 17 15 17
16 241 Amy Hulley John Dasey Weir Wood SC 118 16 (21) 13 15 19 13 19 (27) 9 14
17 2204 Iain Yardley Sarah Yardley Silverwing SC 121 12 12 15 16 (22) 16 (21) 19 16 15
18 22564 Helen Phillips Andrew Phillips Cardif Bay YC 123 9 15 (23) (24) 16 11 16 21 17 18
19 2142 Roger McAll Greg Cox or Karen Hilder Pevensey Bay SC 131 18 16 20 13 21 17 (22) 14 (23) 12
20 2272 James Macgregor Jenny Macgregor Grafham Water SC 151 22 11 29 (44/DNC) 17 19 13 18 22 (46/RET)
21 2327 Tom Hall Nick Maris Snettisham Beach SC 159 21 (26) 22 19 20 23 15 20 19 (26)
22 21005 Richard Parr Tim Le Mare Stone/CCSC 167 19 23 21 22 25 (27) 23 (26) 18 16
23 22156 Dainel Rule Cat Rule Carsington SC 170 20 17 (25) (35) 24 25 20 16 24 24
24 2345 Chris Hall Sam Landles Snettisham Beach SC 187 17 22 6 10 18 22 (46/DNC) (46/DNC) 46/DNC 46/DNC
25 21813 Rosie Hearn Ceri Roberts Army SA/RNSA 194 29 (31) 26 23 26 28 18 (38) 25 19
26 2503 Bruce Nichalson Bart Baarbe Bough Beech SC 206 (34) 25 (34) 25 29 26 25 28 27 21
27 2643 David Vettergreen Jance Smith Wilsonian SC 223 24 27 (33) 30 30 31 30 23 28 (46/RET)
28 22258 Colin Treadwell Lauren Treadwell Wilsonian SC 226 25 32 (51/DNS) 44/DNC 28 20 (46/DNC) 46/DNC 21 10
29 21914 Andt Hockey Anna Crane Wilsonian SC 230 28 24 (51/RET) 26 (41) 36 27 33 29 27
30 2229 Tevor Bradley Rachel Sheridan Wilsonians SC 231 26 (37) 31 28 31 33 33 29 (40) 20
31 2057 Martin Roots Emily Roots Cardif Bay YC 237 (51/DNS) (53/DNS) 39 29 32 29 24 30 26 28
32 22281 Martin Baker Deberah Chirnside Lilliput SC 239 (33) (34) 32 27 27 32 29 32 30 30
33 2350 Adam Gray Claire Perkins Wilsonian SC 240 30 20 (51/RET) 44/DNC 34 24 32 36 20 (46/RET)
34 22361 Adie Kenn Adie Parry Army SA 263 (38) 35 (40) 33 33 35 36 31 31 29
35 2234 Robert Boyden Isabella/Poppy/Penny Boyden CCSC 268 (40) 30 24 (40) 37 30 39 35 39 34
36 21750 Christopher Forrest Alison Stephens CCSC 273 39 39 35 32 35 (40) (40) 37 33 23
37 22139 Sally Fielding Martin Fielding CCSC 273 36 40 36 (44/DNC) 42 34 28 25 32 (46/RET)
38 2240 Simon Landles Katy Landles Snettisham Beach SC 275 23 33 17 18 (50/DNS) (49/DNC) 46/DNC 46/DNC 46/DNC 46/DNC
39 21030 Irene Hincks Donna Bold Lilliput SC 276 32 36 (41) 36 39 (42) 26 34 37 36
40 22563 John Smith Sally Taveniner Lee on the Solent 280 27 29 28 44/DNC 23 37 (46/DNC) (46/DNC) 46/DNC 46/DNC
41 21874 Mike Coady Worthing SC 280 35 42 27 38 (43) (43) 38 39 36 25
42 21669 Christopher Ninham Craig Derrick CCSC 282 37 (48) (51/RET) 31 40 38 31 24 35 46/RET
43 22149 Hugo Blanshard Tom Buller Army SA 292 43 (44) 38 37 (44) 44 34 40 34 22
44 21904 Ken Barfoot Nick Griffin or Tony Burch CCSC 299 (42) 38 30 (44/RET) 36 41 42 42 38 32
45 21405 Janina Wallis Bernard Smith Wilsonian SC 303 31 43 37 39 38 39 35 (44) 41 (46/RET)
46 Army 13 Keane Higgs Bailey Veernon Higgs Army SA 329 45 (46) 42 42 45 (47) 37 43 42 33
47 22302 Jay Miller Emma Bowater Army SA 331 (46) 45 43 41 (47) 46 41 41 43 31
48 22319 Jane Burden Peter Barfoot CCSC 350 41 (49) (51/DNF) 34 46 45 46/DNC 46/DNC 46/DNC 46/DNC
49 22501 Colin Walsh Connor Fisher Army SA 353 47 47 (51/DNF) 44/DNC (50/DNF) 48 43 45 44 35
50 2248 John Best Sophie Harrison Lac du Ganguise 354 (51/DNS) (53/DNS) 51/DNC 44/DNC 50/DNC 49/DNC 46/RET 22 46/DNC 46/DNC
51 21650 Rachel Wood Richard Wood CCSC 362 44 41 (51/DNF) 44/DNC (50/DNC) 49/DNC 46/DNC 46/DNC 46/DNC 46/DNC
52 22558 Kev Obrien Jake Obrien RAF SA/Burghfield SC 378 (51/DNS) (53/DNS) 51/DNC 44/DNC 50/DNC 49/DNC 46/DNC 46/DNC 46/DNC 46/DNC
comments powered by Disqus