X

Result Details

Event name: Scorpion Nationals @sailscorpion
Date: 30 July 2016
Type: Nationals
Club: Looe Sailing Club
Classtype:SCORPION , see more results
Rank Fleet SailNo Helm Crew Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Boat Name Pts
1 Gold 2004 Chris Turner Alex Hayman Lyme Regis -7 1 1 1 3 2 -4 3 1 3 Discreet Banana 15
2 Gold 2037 Tom Jeffcoate Tim Hartley Shoreham 2 -4 3 2 2 1 1 1 4 -5 Pickled Wombat 16
3 Gold 2026 Andy McKee Chris Massey Dovestone / Hollingworth Lake 1 2 2 -3 1 -4 3 2 3 2 Sneaky Ninja 16
4 Gold 2039 Peter Gray Rich Pepperdine Staunton Harold 4 -7 5 -9 5 6 6 4 2 1 Inside Voice 33
5 Gold 2033 Steve Walker Jerry Hannabuss Pennine 5 5 7 7 4 (BFD) 2 -13 5 10 Legal High 45
6 Gold 2034 Pete Mitchell Simon Forbes Staunton Harold (DNF) 3 4 4 9 3 5 6 (RET) 13 Tough Screw 47
7 Gold 2014 Tim Parsons Mike Hannan Lyme Regis -13 6 6 5 8 7 8 -23 12 6 Intoxicated 58
8 Gold 1931 Kevin Gosling Andrew Service Beer 3 -11 8 11 10 -16 11 7 6 7 The Business 63
9 Gold 2020 John Mursell Oli Wells Castle Cove 12 8 10 6 -13 9 (RET) 5 11 4 Snap Shackle & Plop! 65
10 Gold 1995 Peter Rose John Rose Chew Valley Lake 6 13 9 -18 7 13 9 -20 15 9 Silverlode 81
11 Gold 2025 Jack Banks Joe Banks Island 9 15 11 10 15 (RET) -17 8 10 11 Wombat 89
12 Gold 2024 Barry Wolfenden Catherine Maguire Bough Beech 8 14 12 16 6 -19 15 14 7 -26 Big Bad Wolf 92
13 Silver 1981 Dave Elston Gav Pouillion Castle Cove -17 9 17 8 12 5 13 -18 13 16 Highway Star 93
14 Gold 2019 John Clementson Melanie Titmus Bough Beech 10 12 14 12 -24 8 14 -30 14 14 Popping Poly 98
15 Gold 2005 Janet Ritchie Alan Ritchie Chipstead 22 10 -39 21 16 -24 12 24 9 8 Drama Queen 122
16 Gold 1939 Rob Smith Mike Robbins Castle Cove -27 17 18 19 14 (RET) 10 16 8 21 Ice on Fire 123
17 Gold 1958 Nigel Potter Amy Clay Notts County 11 -24 20 13 20 (BFD) 19 10 17 15 Barbarians For 125
18 Silver 1976 Rachael Rhodes Hannah Edge Staunton Harold 15 25 21 15 17 (RET) 7 11 -35 20 Bombay Bad Boy 131
19 Gold 2031 Peter Crowther David Thompson Pennine 14 23 16 -24 19 11 16 (BFD) 20 12 UP YOURS 2 131
20 Silver 1980 Jock Fellows Cara Jones Castle Cove 19 20 15 17 21 14 -26 -25 19 22 Storm 147
21 Silver 1959 Chris Yates Dave Barker Eastbourne Soverign 26 26 -28 14 11 21 -28 9 26 17 Princess Tiger Lily & 150
22 Gold 2023 Ric Searle Lucy Searle ROYRC 16 16 26 22 26 (BFD) -27 15 18 19 Pincer Movement 158
23 Silver 1947 Richard Jones John Purdie Pennine 24 18 13 26 -31 10 25 27 29 -33 Angel Dust 172
24 Silver 2030 Colin Bradley Jenny Bradley Pennine 21 -30 25 (DNS) 29 17 18 28 16 23 Saline Drip 177
25 Silver 2021 Andrew Hayman Max Hayman Sidmouth -34 22 19 23 18 12 (RET) 33 23 28 Halcyon Daze 178
26 Gold 1850 Stephen Graham Charlotte Farmer Northampton 25 28 (RET) 25 22 20 (RET) 19 21 24 Cream Cracker 184
27 Gold 2018 Anthony Osman Andy Osman Parkstone -35 19 22 29 33 32 (RET) 12 25 18 190
28 Silver 1962 Martin Moore Neil Moore Lyme Regis -29 27 24 27 -36 23 21 17 28 25 in the bag 192
29 Silver 2032 Steve Mitchell Polly Newman Porthpean -41 31 27 20 27 18 22 21 (RET) 32 Shady Lady 198
30 Silver 1934 Terry Flannagan David Ravenscroft Pennine -31 29 -31 28 28 15 23 22 27 30 Moonlight 202
31 Silver 1852 Sandra Smith Kate Gurner Castle Cove 23 32 (DNS) -38 25 22 20 26 22 36 Popsy 206
32 Silver 1952 Elly Pegg Keith Yealm 30 21 23 -40 32 29 (RET) 32 24 29 Cartel 220
33 Silver 2000 Dave Snutch John Wells Notts County 20 -39 32 30 23 35 34 -36 31 31 Does my bum look big 236
34 Silver 1991 David Bennett Martin Tuohy-Smith Chew Valley Lake 36 -40 34 31 35 27 24 29 38 -41 it's me or the boat 254
35 Bronze 2029 Carl Jones Shellie Jones Pennine 28 34 30 34 34 -36 29 -37 33 34 Jac Y Ddraig Goch 256
36 Bronze 1936 Simon Holden Arch Hawkins King George 37 -45 29 -44 30 25 30 35 34 37 Bottyburp the 257
37 Bronze 1590 John Greenhalgh David Greenhalgh Elton 38 33 (DNC) 32 37 31 35 31 30 -43 The Melting Pot 267
38 Bronze 1892 Alison Stephens Christopher Forrest Castle Cove -45 35 35 36 41 30 31 34 32 -44 Just Crackers 274
39 Bronze 2015 Joanne Mahy Julian Dogrell Sutton Bingham 32 38 33 41 -42 37 (RET) 40 36 38 Touching the Void 295
40 Bronze 1925 Martyn Denchfield Harry Janes Staunton Harold 42 36 37 35 39 (52 BFD(5)2 DNS) 38 40 39 Predator 306
41 Bronze 1891 James Ripley Amy Giles Paignton -46 43 36 39 40 33 33 44 -45 40 Fire In the Sky 308
42 Bronze 2002 Chloe Willars Nicola Willars Notts County 44 42 40 -45 44 26 32 -46 41 45 Silverballs 314
43 Bronze 1900 Paul Beacon Kelvin Kirkham Porthpean 40 (DNC) 38 37 38 28 (DNS) 48 RET 47 Just Dreaming 328
44 Bronze 2017 Jonathan Willars Jake Willars Notts County 43 37 (RET) 49 45 34 (RET) 39 39 46 Not another Wombat 332
45 Silver 2001 Malcolm James William MacGregor South Cerney (52 DNC()52 DNC52 DNS 43 46 39 37 41 37 42 Zephyr 337
46 Silver 2027 Carol Haines Jon Haines Elton 18 (52 RET(52 DNS) 33 52 RET52 DNS52 DNS52 DN5C2 DNC 27 A La Carte 338
47 Silver 1957 Paul Grace Alex Raindorp Chipstead 33 46 (52 RE(T5)2 RET5)2 DNS 38 RET 45 43 35 Harlequin 344
48 Bronze 1897 Drew Jackson Leana Seriau Weston 39 41 (RET) 42 43 (52 RET52 DNS 42 42 49 Jester 350
49 Bronze 2010 Jon Fox Helen Miles Chipstead 49 (52 RET(52 DNS) 48 48 40 36 49 47 51 Bender 368
50 Bronze 1996 Kay Ecclestone Nigel Dowrick Porthpean 47 44 (RET) 47 49 (52 RET52 DNS 43 46 48 7a 376
51 Bronze 1889 Andrew Kendall Jennifer Elizabeth Porthpean 48 (52 RET()52 DNC) 46 47 52 RET52 DNS 47 44 50 Gatecrasher 386
comments powered by Disqus