X

Result Details

Event name: Lord Birkett
Date: 02 July 2016
Type: Championship
Club: Ullswater Yacht Club
Classtype:Handicap , see more results
Rank Class SailNo Helm Crew Club R1 R2 Nett PY Total
1 49ER 343 Matty LYONS James Lyons Ullswater Yacht Club 2.0 1.0 3.0 720 3.0
2 505 9131 Nathan BATCHELOR Andy Weatherspoon Tynemouth Sailing Club 1.0 10.0 11.0 912 11.0
3 RS 400 1395 Paul ALLEN Jude Allen Leigh & Lowton Sailing Club 7.0 4.0 11.0 943 11.0
4 RS 400 703 Chris PICKLES Matt Sharman Delph Sailing Club 4.0 7.0 11.0 943 11.0
5 MUSTO SKIFF 526 Jono SHELLEY Ullswater Yacht Club 11.0 5.0 16.0 847 16.0
6 FLYING FIFTEEN 3973 Simon LONGSTAFF Jon Denwood Bassenthwaite SC 3.0 15.0 18.0 1013 18.0
7 LASER 174771 Anthony DAWSON 12.0 13.0 25.0 1095 25.0
8 HADRON 102 Jim HUNT South Staffs Sailing Club 6.0 20.0 26.0 1040 26.0
9 RS 200 1378 Mike SAUL Oliver Kent Yorkshire Dales Sailing Club 9.0 21.0 30.0 1047 30.0
10 FLYING FIFTEEN 3612 Dave GILES Sue Giles Ullswater Yacht Club 8.0 23.0 31.0 1013 31.0
11 RS 400 1454 Jon HEISSIG Nicky Griffin Llangorse SC 22.0 9.0 31.0 943 31.0
12 505 9159 Mark WESTON Simon Hawkes 15.0 16.0 31.0 912 31.0
13 RS 400 1082 Mark SOMERVILLE Joe Roberts Bassenthwaite SC 13.0 19.0 32.0 943 32.0
14 LASER 206890 Patrick HAMILTON Burwain Sailing Club 18.0 17.0 35.0 1095 35.0
15 ALBACORE 8228 Judy ARMSTRONG Paul Armstrong Scaling Dam Sailing Club 16.0 25.0 41.0 1045 41.0
16 LASER 204975 Haydn GRIFFITHS Leigh & Lowton Sailing Club 24.0 18.0 42.0 1095 42.0
17 14 INTERNATIONAL 1495 Adam OVINGTON Kevin Anderson Tynemouth Sailing Club 41.0 2.0 43.0 780 43.0
18 RS AERO 7 1208 Matt THURSFIELD Chelmarsh 5.0 45.0 50.0 1066 50.0
19 FIREBALL 14940 Georgia BOOTH Zoe Meynell Scaling Dam Sailing Club 25.0 27.0 52.0 964 52.0
20 MUSTO SKIFF 253 Graham PRIESTLEY Ullswater Yacht Club 44.0 11.5 55.5 847 55.5
21 FLYING FIFTEEN 3996 Mike MOORE Kayla Sheard Bassenthwaite SC 10.0 49.0 59.0 1013 59.0
22 RS 200 1071 Sam WALLER Tim Waller Beaver Sailing Club 31.0 30.0 61.0 1047 61.0
23 RS 800 1138 Martin BOATMAN Andrew Brown RYA 33.0 32.0 65.0 817 65.0
24 FLYING FIFTEEN 3506 Christian BARNES Denise Sykes Ullswater Yacht Club 19.0 50.0 69.0 1013 69.0
25 RS 400 1401 Bill KENYON Mark Lunn Budworth 29.0 41.0 70.0 943 70.0
26 FIREBALL 15127 Richard ANDERTON Chichester Yacht Club 65.5 6.0 71.5 964 71.5
27 RS 400 1131 Ben WILLIAMSON Charlie Ticehurst Welton SC 61.0 14.0 75.0 943 75.0
28 TEMPEST 1181 Michael ADAMS Paul Kingsley Adams Ullswater Yacht Club 37.0 40.0 77.0 942 77.0
29 MUSTO SKIFF 143 Charlie CHANDLER Ullswater Yacht Club 72.0 8.0 80.0 847 80.0
30 LASER RADIAL 140942 Paul CORNISH Scammonden Water Sailling Club 56.0 24.0 80.0 1136 80.0
31 FIREBALL 15132 Keith MCDONALD Andy Brittain Small Heath YC 52.0 28.5 80.5 964 80.5
32 VX ONE 203 Tony LEWIS Andrew Cutting, Zoe Hallam Ullswater Yacht Club 21.0 64.0 85.0 860 85.0
33 TEMPEST 1111 John ROBINSON Lindsay Whitehead Ullswater Yacht Club 35.0 51.0 86.0 942 86.0
34 RS 200 1256 Louise MCKEAND Cathy Partington Leigh & Lowton Sailing Club 53.0 34.0 87.0 1047 87.0
35 LASER 3000 3506 Joe PESTER Tim Whitehead Ullswater Yacht Club 27.0 61.5 88.5 1074 88.5
36 RS 200 1068 Martin SMITH Barbara Smith Delph Sailing Club 26.0 67.0 93.0 1047 93.0
37 DEVOTI D-ZERO 119 Russ HOPKINS Tewkesbury SC 38.0 55.0 93.0 1033 93.0
38 FLYING FIFTEEN 3685 Stephen LEE Matthew Lee Loch Lomond Sailing Club 32.0 63.0 95.0 1013 95.0
39 VX ONE 189 Edmund CLARKE James Neilson, Chris Brooks Ullswater Yacht Club 20.0 76.0 96.0 860 96.0
40 MERLIN-ROCKET 3701 Steve HUNT Ruth Critchley Pilkington Sailing Club 63.0 33.0 96.0 983 96.0
41 DEVOTI D-ZERO 113 Ben RATCLIFFE Scammonden Water Sailling Club 58.0 38.0 96.0 1033 96.0
42 RS 400 1196 Peter SNOWDON Deborah Snowdon Scaling Dam Sailing Club 43.0 58.0 101.0 943 101.0
43 SOLO 5507 N PYBUS 30.0 72.0 102.0 1140 102.0
44 VX ONE 180 John ROBSON Samantha Robson Felicity Robson Ullswater Yacht Club 49.0 54.0 103.0 860 103.0
45 MUSTO SKIFF 481 Josh MORAN Ullswater Yacht Club 69.0 37.0 106.0 847 106.0
46 RS 400 1161 Ben ROBERTSON Jenny Douglas 23.0 84.0 107.0 943 107.0
47 FLYING FIFTEEN 3517 Craig ROBINSON Hannah Davies Ullswater Yacht Club 59.0 52.0 111.0 1013 111.0
48 FLYING FIFTEEN 3627 Robert GOODISON Jonathan Mallory Scarborough Yacht Club 55.0 57.0 112.0 1013 112.0
49 LASER 1 Martin METCALFE Killington Sailing Association 51.0 61.5 112.5 1095 112.5
50 FLYING FIFTEEN 3463 John THORNLEY Megan Thornley Ullswater Yacht Club 39.0 74.0 113.0 1013 113.0
51 SOLING 155 Gary RICHARDSON Andrew Taylor, Stewart Lee Darwin Sailing Club 46.0 75.0 121.0 914 121.0
52 LASER 177816 Mike GOODWIN Scammonden Water Sailling Club 42.0 82.0 124.0 1095 124.0
53 DEVOTI D-ZERO 42 Jon COWPER Hunts SC 47.0 81.0 128.0 1033 128.0
54 SB20 3095 Ruth BRAMMER Mark Brammer Adam Cleasby Paddy Atkinson Blackpool & Fleetwood Yacht Club 28.0 104.0 132.0 911 132.0
55 FLYING FIFTEEN 3426 Neil ROBINSON Ian Nicholls Ullswater Yacht Club 45.0 93.0 138.0 1013 138.0
56 DEVOTI D-ONE 420 Paul BIRBECK Wimbleball 68.0 73.0 141.0 958 141.0
57 STREAKER 1881 Steve BLACKBURN WLYC / Southport 67.0 77.0 144.0 1137 144.0
58 FLYING FIFTEEN 3946 Chris MORAN John Lyons Ullswater Yacht Club 74.0 70.0 144.0 1013 144.0
59 BLAZE 799 Richard BOTTING Draycote Water Sailing Club 57.0 97.0 154.0 1021 154.0
60 RS 400 1155 Nick HOLT Paul Leadbetter Blackpool & Fleetwood Yacht Club 50.0 108.0 158.0 943 158.0
61 RS 200 876 John TURLEY Anne Saul Yorkshire Dales Sailing Club 70.0 88.0 158.0 1047 158.0
62 BLAZE 82 Robert FROUD Hornsea Sailing Club 65.5 96.0 161.5 1021 161.5
63 K6 157 Michael HARDIE Paul Oliver Llyn Brenig 48.0 117.0 165.0 905 165.0
64 RS 400 564 Jacob AINSWORTH Kayleigh roberts South Shields Sailing Club 60.0 105.0 165.0 943 165.0
65 RS 400 1325 James LOGAN Philippa Logan Nottinghamshire County 76.0 91.0 167.0 943 167.0
66 SB20 3134 Micky EARLY Phillip Hope Jonothan Hatch Tees & Hartlepool Yacht Club 64.0 113.5 177.5 911 177.5
67 LASER 178520 Paul WILSON Filey 71.0 110.0 181.0 1095 181.0
68 SEAFLY 2002 Nick BALL Stefan Pesov Bassenthwaite SC 92.0 RDT 95.0 187.0 1087 187.0
69 ETAP 21i 16 Chris TAYLOR Steph Hopkins Ullswater Yacht Club 78.0 115.0 193.0 1101 193.0
70 VX ONE 202 Steven KING Alexander King Abigail King Ullswater Yacht Club 75.0 120.0 195.0 860 195.0
71 RS 400 1048 Martin HART Moira Hart Notts County Sailing Club 80.0 125.0 205.0 943 205.0
72 OPEN CANOE 151 Graham DIBDALL Open Canoe Sailing Group 73.0 135.0 208.0 1260 208.0
73 OPEN CANOE 144 Andy WHITHAM Open Canoe Sailing Group 77.0 140.0 217.0 1260 217.0
74 LASER RADIAL 171806 Tom JENNINGS Ullswater Yacht Club 92.0 RDT 132.5 224.5 1136 224.5
75 ETAP 20 442 Rob GASCOIGNE Nick Reid, Steve Restall, Dave Moone Elton Sailing Club 79.0 146.0 225.0 1257 225.0
76 RS 400 525 Craig ENGLISH Ian Judd South Shields Sailing Club 81.0 153.0 234.0 943 234.0
77 49ER 4 Dan VICKERS Ed Whitehead Parkhead 232.0 DNF 3.0 235.0 720 235.0
78 OPEN CANOE 44 Ramsay SHAW Open Canoe Sailing Group 82.0 154.0 236.0 1260 236.0
79 GP14 14186 Peter DEWHURST Burwain Sailing Club 232.0 DNF 11.5 243.5 1131 243.5
80 OPEN CANOE 121 John JAMIESON Open Canoe Sailing Group 92.0 RDT 152.0 244.0 1260 244.0
81 VX ONE 208 Anne NOBLE Tom Giles, Julz Noble Ullswater Yacht Club 14.0 232.0 DNS 246.0 860 246.0
82 GP14 735 Andy LAIRD Matt Simpson 92.0 RDT 156.0 248.0 1131 248.0
83 RS 400 1186 Dave EXLEY Nigel Hall Leigh & Lowton Sailing Club 17.0 232.0 DNS 249.0 943 249.0
84 OPEN CANOE 156 Ian SHUTTLEWORTH Open Canoe Sailing Group 92.0 RDT 161.0 253.0 1260 253.0
85 RS 200 296 Alistair COATES Thomas Coates Leigh & Lowton Sailing Club 232.0 DNF 22.0 254.0 1047 254.0
86 RS 200 1037 Caroline EXLEY Charlie Exley Leigh & Lowton Sailing Club 232.0 DNF 26.0 258.0 1047 258.0
87 MIRROR 67559 Andy YOUNG Erin Young Scaling Dam Sailing Club 232.0 DNF 28.5 260.5 1383 260.5
88 DEVOTI D-ONE 11 Mike ALLEN Bala Sailing Club 232.0 DNF 31.0 263.0 958 263.0
89 SEAWYCH 241 Susie GEBBELS Emma Allsopp Glenridding Sailing Centre 92.0 RDT 171.0 263.0 1345 263.0
90 OSPREY 1316 Alan HENDERSON Alastair Barrie Prestwick 34.0 232.0 DNS 266.0 941 266.0
91 X1 3 Alex MORRISON Anna Walsh Leigh & Lowton Sailing Club 232.0 DNF 35.0 267.0 949 267.0
92 LASER VAGO XD 1814 Dave BAXTER Yorkshire Dales Sailing Club 232.0 DNF 36.0 268.0 1074 268.0
93 DEVOTI D-ZERO 188 Paul JEFFERIES Hunts SC 36.0 232.0 DNS 268.0 1033 268.0
94 DEVOTI D-ZERO 175 Dave WOODS Rossendale Valley Sailing Club 232.0 DNS 39.0 271.0 1033 271.0
95 K6 114 Tony HARPER Martin Stilgoe 40.0 232.0 DNS 272.0 905 272.0
96 ENTERPRISE 22272 Charles ADAMS Hannah Adams West Lancashire Yacht Club 232.0 DNF 42.0 274.0 1113 274.0
97 RS FEVA XL 6195 Harvey LEIGH Jonny Latham Llsc &tbsc 232.0 DNF 43.0 275.0 1235 275.0
98 K6 193 Peter MCLAREN John McLaren, Duncan Fraser Loch Lomond Sailing Club 232.0 DNF 44.0 276.0 905 276.0
99 29ER 390 Benedict BARNES Toby Gibson Ullswater Yacht Club 232.0 DNF 46.0 278.0 919 278.0
100 ALBACORE 8152 Philip SMITH Tom Williams RYA 232.0 DNF 47.0 279.0 1045 279.0
101 ALBACORE 8233 Mike BANNER Jason Upton Leigh & Lowton Sailing Club 232.0 DNF 48.0 280.0 1045 280.0
102 RS 200 8 Alex LEONARD Olivia Storey Bassenthwaite SC 232.0 DNF 53.0 285.0 1047 285.0
103 SOLO 5131 Richard CRITCHLEY Pilkington Sailing Club 54.0 232.0 DNS 286.0 1140 286.0
104 BLAZE 812 Pip WARNER Hornsea Sailing Club 232.0 DNF 56.0 288.0 1021 288.0
105 MUSTO SKIFF 323 Steve ROBSON Derwent Reservoir Sailing Club 232.0 DNF 59.0 291.0 847 291.0
106 VX ONE 191 Thomas STEAVENSON J Olin Tynemouth Sailing Club 232.0 DNF 60.0 292.0 860 292.0
107 KESTREL 1607 Phil HOWARTH Paul Jones Coniston S C 62.0 232.0 DNS 294.0 1029 294.0
108 FIREBALL 14845 Keith CAUSH Joana Pearse Scaling Dam Sailing Club 232.0 DNS 65.0 297.0 964 297.0
109 RS 200 1411 Jon ABBATT James Abbatt Ullswater Yacht Club 232.0 DNF 66.0 298.0 1047 298.0
110 RS 100 8.4 180 John RICHARDSON Royal Windermere Yacht Club 232.0 DNF 68.0 300.0 1004 300.0
111 LASER STRATOS 217 Andrew Meek MEEK Jude Meek Manor Park Sailing Club 232.0 DNF 69.0 301.0 1094 301.0
112 ETAP 21i 266 John SPIVEY Ullswater Yacht Club 232.0 DNS 71.0 303.0 1101 303.0
113 SB20 3310 David ATKINSON John Outhwaite Roger Bacon Sunderland YC 232.0 OCS 78.0 310.0 911 310.0
114 FLYING FIFTEEN SILVER 3053 Andrew JOHNSTON Robert Johnston Solway 232.0 DNF 79.0 311.0 1030 311.0
115 FINN 29 Stewart MITCHELL Annandale 232.0 DNF 80.0 312.0 1042 312.0
116 RS 400 1054 Carl WHITEHEAD Richard Whiteley Filey 232.0 DNF 83.0 315.0 943 315.0
117 LASER RADIAL 198866 Ian TURRELL Scammonden Water Sailling Club 232.0 DNF 85.0 317.0 1136 317.0
118 X0 002 Martin DIXON Chris Winnington-Ingram London Corinthian SC 232.0 DNF 86.0 318.0 949 318.0
119 FIREBALL 15035 Stephen JONES Peter Jones Blackpool & Fleetwood Yacht Club 232.0 DNS 87.0 319.0 964 319.0
120 RS 400 519 Phil PRIESTLEY Ali Cole,Jimmy Cliff R.D.N.B.Y.C 232.0 DNS 89.5 321.5 943 321.5
120 RS 200 255 Simon COOK Grace Cook Scaling Dam Sailing Club 232.0 DNF 89.5 321.5 1047 321.5
122 4000 4095 Jamie ROGERS Neil McLaren - 232.0 DNF 92.0 324.0 920 324.0
123 OPEN CANOE 147 Paul LISTER Open Canoe Sailing Group 92.0 RDT 232.0 DNS 324.0 1260 324.0
123 ALBACORE 6679 Kevin LYONS Alan Lyons, Dave Smith Elton Sailing Club 92.0 RDT 232.0 DNS 324.0 1045 324.0
125 HORNET 2178 Eric MARCHBANKS Lucy Loughton Starcross 232.0 DNF 94.0 326.0 962 326.0
126 LIGHTNING 368 413 Caroline KEY West Oxfordshire Sailing Club 232.0 DNF 98.5 330.5 1164 330.5
126 OSPREY 1287 Stephen GAUGHAN Dave Corrie Ullswater Yacht Club 232.0 DNF 98.5 330.5 941 330.5
128 TOPPER 44417 Izzy BRINING Scaling Dam Sailing Club 232.0 DNF 100.0 332.0 1341 332.0
129 FLYING FIFTEEN 3708 Paul LEWIS Helen Bird Ullswater Yacht Club 232.0 DNS 101.0 333.0 1013 333.0
130 GP14 13526 Gerard LAMLE Hugh Lamle Burwain Sailing Club 232.0 DNF 102.0 334.0 1131 334.0
131 HUNTER EUROPA 816 Ray HARLE John Wales Ullswater Yacht Club 232.0 DNF 103.0 335.0 1158 335.0
132 RS AERO 7 1258 Nick CRAVEN Yorkshire Dales Sailing Club 232.0 DNF 106.5 338.5 1066 338.5
132 VX ONE 193 David CHANDLER David Thompson Ullswater Yacht Club 232.0 DNF 106.5 338.5 860 338.5
134 RS 400 1172 Ian HOLDEN Jon Pearse Scaling Dam Sailing Club 232.0 DNS 109.0 341.0 943 341.0
135 VORTEX 2016 Edwyn CORTEEN Pennine 232.0 DNF 111.0 343.0 931 343.0
136 RS 400 432 Martin BUTCHER Rob Smallwood West Lancashire Yacht Club 232.0 DNF 112.0 344.0 943 344.0
137 VX ONE 190 Paul WATSON Paul Morris Burton Sailing Club 232.0 DNF 113.5 345.5 860 345.5
138 STREAKER 1734 Robert JOHNSTON Blackpool & Fleetwood Yacht Club 232.0 DNF 116.0 348.0 1137 348.0
139 SOLUTION 440 Paul NIX Glossop 232.0 DNF 118.0 350.0 1090 350.0
140 CANOE INTERNATIONAL CONV 334 John ELLIS Scaling Dam Sailing Club 232.0 DNF 119.0 351.0 893 351.0
141 LIGHTNING 368 417 Jason GALLAGHER Denholme Sailing Club 232.0 DNF 121.0 353.0 1164 353.0
142 GRADUATE 2157 Matt JACKSON Sam Young Scaling Dam Sailing Club 232.0 DNF 122.0 354.0 1132 354.0
143 COMET TRIO 410 Brian WEATHERLEY Denise Weatherley Cotswold 232.0 DNF 123.0 355.0 1086 355.0
144 SOLING 144 David FISH Blackpool & Fleetwood Yacht Club 232.0 DNF 124.0 356.0 914 356.0
145 FLYING FIFTEEN CLASSIC 1990 Richard CORFIELD John Corfield Telford 232.0 DNS 126.0 358.0 1045 358.0
146 OPEN CANOE 9 Keith MORRIS Open Canoe Sailing Group 232.0 DNF 127.0 359.0 1260 359.0
147 SCORPION 203 Eleanor CRAIG Isaac Marsh Draycote Water Sailing Club 232.0 DNF 128.0 360.0 1040 360.0
148 RS AERO 5 1594 Julie ARCHER Ullswater Yacht Club 232.0 DNF 129.0 361.0 1107 361.0
149 RS 400 866 Paul REYNOLDS Catherine Reynolds Notts County Sailing Club 232.0 DNF 130.0 362.0 943 362.0
150 OPEN CANOE 153 Mark APLIN Open Canoe Sailing Group/Overwater Boats 232.0 DNF 131.0 363.0 1260 363.0
151 SOLO 4551 Bill HUTCHINGS Tonbridge 232.0 DNF 132.5 364.5 1140 364.5
152 RS 200 312 Jayne GOLDEN Philip Brooks Ullswater Yacht Club 232.0 DNF 134.0 366.0 1047 366.0
153 TOPPER 26840 Phoebe DOUGLAS Scaling Dam Sailing Club 232.0 DNF 136.0 368.0 1341 368.0
154 ETAP 21i 155 Peter LEWIS Josie Lewis Ullswater Yacht Club 232.0 DNS 137.0 369.0 1101 369.0
155 ALBACORE 5122 Tom HOWARD Angela Howard William Howard Annabelle Howard Scaling Dam Sailing Club 232.0 DNF 138.0 370.0 1045 370.0
156 ALBACORE 5198 Sandy LAVELLE Pat Jones Shearwater Sailing Club 232.0 DNS 139.0 371.0 1045 371.0
157 SAILFISH 18 18306 Duncan ANDERSON Bert down Ripon Sailing Club 232.0 DNS 141.0 373.0 1290 373.0
158 LASER 2000 2205 Ian THOMPSON Andrew Bailey Ullswater Yacht Club 232.0 DNF 142.0 374.0 1101 374.0
159 ENTERPRISE 13985 Ray LEWIS Brittany Fleming Pilkington Sailing Club 232.0 DNF 143.0 375.0 1113 375.0
160 BENETEAU FIRST 211 8507 Ian PRIESTLEY Pat Priestley, Rob Cruickshank Ullswater Yacht Club 232.0 DNF 144.0 376.0 997 376.0
161 OPEN CANOE 159 Robert HURRELL Open Canoe Sailing Group 232.0 DNF 145.0 377.0 1260 377.0
162 RS 400 1112 Ashley BURTON Louise Burton MPSC 232.0 DNF 147.0 379.0 943 379.0
163 RS 500 857 Chris SMITH Matt Smith Ullswater Yacht Club 232.0 DNF 148.0 380.0 973 380.0
164 STREAKER 1340 Philip BRINING SCaling Dam Sailing Club 232.0 DNF 149.0 381.0 1137 381.0
165 ENTERPRISE 22688 Jim YOUNG Jeanette Davies Gresford Sailing Club 232.0 DNF 150.0 382.0 1113 382.0
166 LASER VAGO XD 149 Susan HARDING Louise Haffenden Ullswater Yacht Club 232.0 DNF 151.0 383.0 1074 383.0
167 MIRROR 52713 Robbie WILMOT Harry Wilmot Scaling Dam Sailing Club 232.0 DNF 155.0 387.0 1383 387.0
168 LASER STRATOS 763 Derek BEAGRIE Craig Beagrie Glenridding Sailing Centre 232.0 DNF 157.0 389.0 1094 389.0
169 RS 200 922 Brandon BANNER Marcus Howard Leigh & Lowton Sailing Club 232.0 DNF 158.0 390.0 1047 390.0
170 LASER STRATOS 127 Valdek DAVIDSON Andrew Frances Ullswater Yacht Club 232.0 DNF 159.0 391.0 1094 391.0
171 BENETEAU FIRST 21.7s 120 Paul OHARA David Byrom Ullswater Yacht Club 232.0 DNF 160.0 392.0 1050 392.0
172 LASER 3000 3257 Stuart SCOTT Scaling Dam Sailing Club 232.0 DNF 162.0 394.0 1074 394.0
173 LASER 4.7 188531 Louise CRAIG Staunton Harold SC 232.0 DNF 163.0 395.0 1195 395.0
174 STREAKER 1623 Andrew PORTER Scaling Dam Sailing Club 232.0 DNS 164.0 396.0 1137 396.0
175 RS 600 606 Simon BUCKLEY Rossendale Valley Sailing Club 232.0 DNF 165.0 397.0 920 397.0
176 RS 600 607 Ethan DAWSON Bassenthwaite SC 232.0 DNF 166.0 398.0 920 398.0
177 LASER STRATOS 235 Ian HIGGINS Gary Higgins Denholme Sailing Club 232.0 DNF 167.0 399.0 1094 399.0
178 OPEN CANOE 49 John SHUTTLEWORTH Open Canoe Sailing Group 232.0 DNF 168.0 400.0 1260 400.0
179 OPEN CANOE 143 Declan MORTON Open Canoe Sailing Group / Canoe England 232.0 DNF 169.0 401.0 1260 401.0
180 RS 200 372 Bethan COGGER Alfie Cogger Windemere School 232.0 DNF 170.0 402.0 1047 402.0
181 MUSTO SKIFF 448 Dylan NOBLE Ullswater Yacht Club 232.0 OCS 232.0 DNS 464.0 847 464.0
181 420 44266 Ian RENSHAW Rod Howell Etherow Sailing Club 232.0 DNF 232.0 DNS 464.0 1105 464.0
181 RS 800 1215 Steve BROWN Phil Bairstow Ullswater Yacht Club 232.0 DNF 232.0 DNS 464.0 817 464.0
181 MUSTO SKIFF 363 Mark SIMPSON Ullswater Yacht Club 232.0 DNS 232.0 DNS 464.0 847 464.0
181 ENTERPRISE 22451 Callum FINDLAY Chris Maxine Rumbold Ullswater Yacht Club 232.0 DNF 232.0 DNS 464.0 1113 464.0
181 RS 400 1232 Sue BRANNAM Mike Proven Burghfield Sailing Club 232.0 DNS 232.0 DNS 464.0 943 464.0
181 BLAZE 748 Chris SPICER Morecambe SC 232.0 OCS 232.0 DNS 464.0 1021 464.0
181 GP14 14064 David LAWSON Lawson/ Lynn Bassenthwaite SC 232.0 DNF 232.0 DNS 464.0 1131 464.0
181 LASER VAGO XD 823 David JENNINGS Kate Jennings Ullswater Yacht Club 232.0 DNF 232.0 DNS 464.0 1074 464.0
181 RS AERO 5 1717 Kate BROOKS West Kirby 232.0 DNS 232.0 DNS 464.0 1107 464.0
181 RS 800 1184 Andrew WEBSTER Hannah Webster Ullswater Yacht Club 232.0 DNS 232.0 DNS 464.0 817 464.0
181 LASER 195988 Simon ASHWORTH Burwain Sailing Club 232.0 DNF 232.0 DNS 464.0 1095 464.0
181 RS 200 1162 Russ COGGRAVE Lucy Mallory Staunton Harold SC 232.0 DNF 232.0 DNS 464.0 1047 464.0
181 RS 300 434 Ben MURRELL Yorkshire Dales Sailing Club 232.0 DNS 232.0 DNS 464.0 979 464.0
181 CANOE INTERNATIONAL ASSY 299 Scott KACZOR Yorkshire Dales Sailing Club 232.0 DNS 232.0 DNS 464.0 866 464.0
181 OPEN CANOE 160 Peter ROBINSON Sheffield Viking / Open Canoe Sailing Gr 232.0 DNF 232.0 DNF 464.0 1260 464.0
181 B14 704 Nathan GRIFFITH Caleb Griffith Merioneth Yacht Club 232.0 DNF 232.0 DNS 464.0 872 464.0
181 R.N.S.A 14 28 Joe IRVING Mark Burton Royal Yorkshire YC 232.0 DNF 232.0 DNS 464.0 1175 464.0
181 TEMPEST 1123 Graham DONKIN David lyons Ullswater Yacht Club 232.0 DNS 232.0 DNS 464.0 942 464.0
181 RS 400 750 Jeremy CHILD Mathew Osler Scammonden Water Sailling Club 232.0 DNF 232.0 DNF 464.0 943 464.0
181 RS 200 1195 Ben MURRELL Julia Allan Yorkshire Dales Sailing Club 232.0 DNF 232.0 DNS 464.0 1047 464.0
181 MERLIN-ROCKET 3482 Karen DONNOR Simon Cowood Rutland Water Sailing Club 232.0 DNS 232.0 DNS 464.0 983 464.0
181 SB20 3039 Alan HOLMES will Scott Paul Stockdale Scaling Dam Sailing Club 232.0 DNS 232.0 DNS 464.0 911 464.0
181 RS 400 543 Graham CLOW Gary Stephenson Delph Sailing Club 232.0 DNF 232.0 DNS 464.0 943 464.0
181 LIGHTNING 368 409 Lee BRATLEY Ullswater Yacht Club 232.0 DNF 232.0 DNS 464.0 1164 464.0
181 29ER 2173 Ethan LEAHY Robert Richardson Ullswater Yacht Club 232.0 DNF 232.0 DNS 464.0 919 464.0
181 STREAKER 1902 Christopher ABELA West Oxfordshire Sailing Club 232.0 DNF 232.0 DNS 464.0 1137 464.0
181 OPEN CANOE 155 Jeremy TREW Open Canoe Sailing Group 232.0 DNF 232.0 DNF 464.0 1260 464.0
181 NATIONAL 18 CLASSIC 314 Oliver MURRAY Colin Murray, Lewis Murray Ullswater Yacht Club 232.0 DNF 232.0 DNS 464.0 957 464.0
181 RS 200 289 Isabel ABBATT Holly Monk Ullswater Yacht Club 232.0 OCS 232.0 DNF 464.0 1047 464.0
181 COMET TRIO 425 Freddie WOODCOCK Debbie Woodcock Exe 232.0 DNS 232.0 DNF 464.0 1086 464.0
181 WAYFARER 10619 Gary BARNES Cameron Wilson Denholme Sailing Club 232.0 DNS 232.0 DNS 464.0 1107 464.0
181 RS 600 958 Chris OWENS Pembrokeshire Yacht Club 232.0 DNF 232.0 DNS 464.0 920 464.0
181 OPEN CANOE 158 Adam POPE Open Canoe Sailing Group 232.0 DNF 232.0 DNS 464.0 1260 464.0
181 STREAKER 1490 Mark TINKLER Scaling Dam Sailing Club 232.0 DNF 232.0 DNS 464.0 1137 464.0
181 OPEN CANOE 933 Matt RUTTER Reading Sailing Club 232.0 DNS 232.0 DNS 464.0 1260 464.0
181 GP14 13862 James DOWNES Judith Downes South Windermere Sailing Club 232.0 DNF 232.0 DNS 464.0 1131 464.0
181 49ER 1111 Lester NOBLE John McAfee Ullswater Yacht Club 232.0 DNF 232.0 DNS 464.0 720 464.0
181 CHERUB 320 Robin JONES Joshua Haynes Hykeham Sailing Club 232.0 DNF 232.0 DNS 464.0 908 464.0
181 RS 400 640 Jason KAY Michelle Hughes Delph Sailing Club 232.0 DNF 232.0 DNS 464.0 943 464.0
181 SOLO 4677 Nigel CRAIG Draycote Water Sailing Club 232.0 DNF 232.0 DNF 464.0 1140 464.0
181 K1 46 Glynn HOWSON Burwain Sailing Club 232.0 DNS 232.0 DNS 464.0 1065 464.0
181 DEVOTI D-ZERO 143 Mike PRIDHAM Manx Sailing & Cruising Club 232.0 DNS 232.0 DNS 464.0 1033 464.0
181 LASER 180946 Aidan BOLAND Scaling Dam Sailing Club 232.0 DNF 232.0 DNS 464.0 1095 464.0
181 LASER 207356 Andrew BAKER Ullswater Yacht Club 232.0 DNS 232.0 DNS 464.0 1095 464.0
181 RS AERO 7 1595 Jeanette DAVIES Chester Sailing And Canoe Club 232.0 DNF 232.0 DNS 464.0 1066 464.0
181 ETAP 21i 235 Robin BARRATT Not yet known Ullswater Yacht Club 232.0 DNS 232.0 DNS 464.0 1101 464.0
181 ALBACORE 8227 Derek BOOTH Mark Booth Al Association 232.0 DNF 232.0 DNS 464.0 1045 464.0
181 LIGHTNING 368 407 Bryan WESTLEY Aldridge Sailing Club 232.0 DNF 232.0 DNS 464.0 1164 464.0
181 MIRACLE 2623 Clive DRAKES Caroline Drakes North Lincolnshire & Humberside Sailing 232.0 DNF 232.0 DNS 464.0 1210 464.0
181 THAMES A RATER 19 Adrian MICKLESON Melanie Hardman, Stephen Bartlett Queen Mary 232.0 DNS 232.0 DNF 464.0 875 464.0
comments powered by Disqus