X

Result Details

Event name: Wayfarer Nationals
Date: 17 June 2016
Type: Nationals
Club: Medway Yacht Club
Classtype:WAYFARER , see more results
Rank Fleet SailNo Helm Crew Club R1 R2 R3 R4 R6 R7 R8 Pts
1 Gold 10648 Michael McNamara Simon Townsend Rollesby Broad SC 1 -4 1 -7 no result 2 2 7
2 Gold 11067 Len Jones Jamie Lea MYC -8 3 -5 1 no result 1 4 12
3 Gold 11058 David Wade John Meadowcroft Northampton SC -7 2 -14 6 no result 4 1 15
4 Gold 10995 Neil Collingridge Anne Spalding Waldringfield SC 4 1 4 5 no result -7 6 20
5 Gold 11050 Guy Marks Mel Titmus Bough Beech SC 3 5 -10 2 no result -9 8 22
6 Gold 10936 Barry Wolfenden Alan Richie Bough Beech SC -9 -13 8 3 no result 3 3 23
7 Gold 11093 Andrew Wilson Tom Wilson Datchet Water SC -10 -14 6 4 no result 6 5 26
8 Gold 10837 John Clemetson Jamie Clemetson Bough Beech SC 2 6 2 8 no result -17 9 27
9 Gold 10688 Bill Whitney John Shelton Shoreham SC 5 8 9 9 no result -12 7 38
10 Gold 10609 Richard Stone Catherine Gore MYC -14 7 7 13 no result 5 10 42
11 Gold 10934 Brian Lamb Sam Pygall Wilsonian SC 6 9 -16 11 no result 14 -15 52
12 Gold 11012 Tim Townsend Jacqueline Townsend MYC -22 12 -18 RDG no result 15 11 64
13 Gold 10570 Ian Richards Adam Light Great Moor SC 13 11 11 19 no result -26 -27 65
14 Gold 11101 Nigel Grogan Jack Grogan RCYC/RHYC -20 16 17 (DSQ) no result RDG 12 66.2
15 Bronze 10618 Jon Moon Tony Alexander MYC 15 10 19 -27 no result 8 16 68
16 Gold 10947 Stewart Coltart Freddie/Catriona Coltart MYC -26 15 3 15 no result -24 17 70
17 Gold 11118 John Goudie Jon Hewat Wilsonian SC 11 19 12 18 no result 13 -22 73
18 Gold 10906 Ian Clarke Jeremy Shinton Bartley SC 17 -22 20 -23 no result 16 14 74
19 Silver 8595 Jonny Hewat Max Bentley/Charlotte Penny MYC 16 (RET) 15 22 no result -23 13 79
20 Gold 10686 Brian McKenzie Liz McKenzie MYC 19 18 13 (DSQ) no result 18 -20 84
21 Gold 9558 Dave Roberts Michael Bryant Bough Beech SC -24 17 -27 10 no result 19 21 86
22 Gold 82 Nick White Martin Wood Towy BC 18 23 28 14 no result 10 (RET) 93
23 Gold 11080 Chris Parish Rob Crocket MYC 12 -24 21 16 no result 22 -23 94
24 Silver 10616 Mark Lee Alex Lee Broxbourne SC 25 21 23 12 no result 20 -26 101
25 Silver 10614 Mark Penny Roger Gibbs/Gail Penny MYC -23 20 -22 21 no result 21 18 102
26 Silver 11107 Tony Geary Nathan Geary Waldringfield SC -28 27 24 26 no result -30 19 113
27 Silver 2773 Giles Wright Pete Dilley RHYC/MYC -29 25 -29 17 no result 27 24 114
28 Bronze 11129 Paul Hughes Cameron Hughes Arun YC 21 26 25 20 no result -31 -29 117
29 Silver 11152 Monica Schaefer Miriam McCarthy Greystones -30 -29 26 25 no result 28 28 133
30 Silver 9491 Andrew Pearson Stan Benwell MYC 27 28 -30 28 no result 25 (RDG) 135
31 Bronze 5500 Alberto Quaglia Tom Quaglia/Adrian Bomford MYC (DNC) 30 -31 29 no result 29 30 147
comments powered by Disqus