X

Result Details

Event name: Feva Nationals Gold
Date: 28 May 2016
Type: Open
Club: WPNSA
Classtype:RS FEVA , see more results
Rank Fleet Helm Crew Club Nett SailNo. Helm Gender Helm Age Crew Gender Crew Age Category Family CarriedFwd F1 F2 F3 F4 F5 F6 Total
1 Gold Freddie Peters Louis Johnson Hayling Island SC 9.0 6200 M 13 M 13 Boys 3.0 1.0 1.0 1.0 (7.0) 1.0 2.0 16.0
2 Gold Louis Wright Jamie Allen Hayling Island SC 28.0 4963 M 14 M 14 Boys 10.0 2.0 9.0 2.0 (16.0) 2.0 3.0 44.0
3 Gold Henry Jameson Rupert Jameson Hayling Island SC 32.0 6157 M 15 M 12 Boys Y 7.0 (8.0) 3.0 6.0 8.0 7.0 1.0 40.0
4 Gold Jack Lewis Lucas Marshall Draycote Water SC 48.0 4945 M 13 M 13 Boys 6.0 (15.0) 7.0 15.0 6.0 6.0 8.0 63.0
5 Gold Charles Elliott Ethan Miles Hayling Island SC/CYC 50.0 4745 M 15 M 14 Boys 4.0 3.0 16.0 4.0 (21.0) 14.0 9.0 71.0
6 Gold Steve Tylecote Jamie Tylecote Rutland 58.0 1665 M 50 M 11 Boys Y 2.0 6.0 10.0 30.0 5.0 5.0 (56.0 OCS) 114.0
7 Gold Daniel Lewis Katheryn Byne Draycote Water SC 66.0 4904 M 15 F 13 Mixed 5.0 22.0 12.0 3.0 (25.0) 3.0 21.0 91.0
8 Gold Michael Dyer Samuel Dyer Herne Bay SC 74.0 4530 M 16 M 15 Boys Y 33.0 14.0 14.0 (32.0) 1.0 8.0 4.0 106.0
9 Gold Jack Miller Lauren Bentley Felpham SC 83.0 5460 M 15 F 16 Mixed 22.0 (30.0) 11.0 10.0 13.0 13.0 14.0 113.0
10 Gold Henry Rastrick Jamie Rastrick Yorkshire Dales / Ripon 91.0 5764 M 16 M 14 Boys Y 9.0 20.0 6.0 5.0 26.0 (56.0 RET) 25.0 147.0
11 Gold Tom Storey Maddie Wylie Yorkshire Dales/Ripon 95.0 5029 M 14 F 14 Mixed 15.0 19.0 5.0 22.0 22.0 12.0 (44.0) 139.0
12 Gold Evie Snedker David Ellis Keyhaven YC 96.0 2457 F 17 M 49 Mixed 39.0 4.0 20.0 (34.0) 3.0 19.0 11.0 130.0
13 Gold Toby Mizzi Tom Callan Littleton SC 96.0 2422 M 15 M 16 Boys 46.0 5.0 18.0 7.0 10.0 10.0 (56.0 DNS) 152.0
14 Gold Ellen Morley Sophie Johnson Burnham SC 97.0 501 F 16 F 12 Girls 42.0 (23.0) 4.0 11.0 12.0 23.0 5.0 120.0
15 Gold Harry Jones Phoebe Jones Draycote Water SC 102.0 5763 M 15 F 11 Mixed Y 29.0 11.0 (54.0) 19.0 33.0 4.0 6.0 156.0
16 Gold Ben Batchelor Roscoe Martin Isle Of Man YC 102.0 5454 M 14 M 14 Boys 17.0 13.0 22.0 18.0 (31.0) 22.0 10.0 133.0
17 Gold Rory Odell Lucy Hewitson Hayling Island SC 105.0 6171 M 15 F 0 Mixed 11.0 18.0 2.0 17.0 27.0 30.0 (56.0 RET) 161.0
18 Gold Ossian Bracegirdle Josh Bonsey Hayling Island SC 111.0 5141 M 14 M 14 Boys 14.0 9.0 8.0 (40.5) 17.0 37.0 26.0 151.5
19 Gold Pierce Harris Alfie Cogger Windermere School 112.0 5846 M 14 M 13 Boys 26.0 7.0 25.0 21.0 (44.0) 26.0 7.0 156.0
20 Gold Gijs Dutilh Bernard Brinkel Royal Maas YC, Rotterdam 112.0 3475 M 15 M 16 Boys 13.0 (45.0) 27.0 13.0 14.0 18.0 27.0 157.0
21 Gold Toby Atherton Matt Bamber Gurnard SC 120.0 2383 M 14 M 14 Boys 30.0 26.0 24.0 16.0 (35.0) 9.0 15.0 155.0
22 Gold Dylan McPherson Dylan Collingbourne Burnham SC 120.0 230 M 12 M 15 Boys 8.0 29.0 15.0 14.0 (56.0 RET) 36.0 18.0 176.0
23 Gold Finley Dickinson Cameron Mitchell Hayling Island SC 131.0 6258 M 12 M 11 Boys 19.0 (40.0) 31.0 9.0 18.0 32.0 22.0 171.0
24 Gold Alexander Ratsey Bertie Ratsey RWYC 132.0 3672 M 13 M 15 Boys Y 31.0 16.0 30.0 (39.0) 15.0 16.0 24.0 171.0
25 Gold Ewan Wilson Oliver Kent Wormit boating club 132.0 5625 M 12 M 12 Boys 18.0 24.0 (46.0) 20.0 20.0 20.0 30.0 178.0
26 Gold Harrison Pye Fergus Pye Draycote Water SC 134.0 4179 M 14 M 12 Boys Y 23.0 27.0 13.0 28.0 2.0 41.0 (56.0 RET) 190.0
27 Gold William Caiger Caitlin Morley Bough Beech SC 146.0 5627 M 13 F 12 Mixed 12.0 12.0 32.0 (45.0) 19.0 40.0 31.0 191.0
28 Gold Lizet de Vries Jildou Gerritsen Rotterdamse Zeilvereniging (RZV) 152.0 2878 F 16 F 15 Girls 27.0 33.0 (34.0) 25.0 23.0 25.0 19.0 186.0
29 Gold Matt Taylor Will Carron Brightlingsea SC / AWSC 152.0 5028 M 15 M 15 Boys 1.0 36.0 36.0 (38.0) 29.0 27.0 23.0 190.0
30 Gold Nicholas Davies Annabel Richards Sevenoaks School 154.0 6312 M 15 F 15 Mixed 35.0 17.0 23.0 26.0 24.0 (29.0) 29.0 183.0
31 Gold Henry Chandler Ollie Dennis Emsworth SC 159.0 5796 M 14 M 15 Boys 21.0 37.0 (39.0) 31.0 9.0 24.0 37.0 198.0
32 Gold Ben Hutton-Penman Charles Bacon Corinthian Otters 161.0 4627 M 13 M 12 Boys 28.0 21.0 17.0 35.0 32.0 (46.0) 28.0 207.0
33 Gold Matthew Caiger Becky Caiger Sevenoaks 164.0 5626 M 16 F 11 Mixed Y 16.0 35.0 21.0 23.0 (42.0) 33.0 36.0 206.0
34 Gold Jessica Jobson Caitlin Webster RTYC 170.0 2508 F 14 F 14 Girls 43.0 34.0 (50.0) 29.0 36.0 11.0 17.0 220.0
35 Gold Alice Edmonds Issy Spurway Chew Valley Lake SC 172.0 4470 F 14 F 14 Girls 25.0 32.0 28.0 27.0 4.0 (56.0 RET) 56.0 DNC 228.0
36 Gold Freddy Wood Christopher Clark Hayling Island SC 177.0 6037 M 13 M 14 Boys 38.0 10.0 26.0 36.0 11.0 (56.0 RET) 56.0 DNC 233.0
37 Gold Hanna Rijk Britt Abma KWS/Frisia/Braassemermeer 183.0 5254 F 15 F 17 Girls 47.0 28.0 38.0 8.0 30.0 (56.0 RET) 32.0 239.0
38 Gold Chris James James Hall Hayling Island SC 183.0 4062 M 15 M 14 Boys 20.0 25.0 19.0 43.0 (56.0 BFD) 56.0 OCS 20.0 239.0
39 Gold Ewan Luke Zac Blomeley Llandudno SC 184.0 6188 M 14 M 15 Boys 50.0 31.0 35.0 (42.0) 28.0 28.0 12.0 226.0
40 Gold Mette Rijk Merle Louwinger KWS/KWV Frisia 190.0 5253 F 16 F 15 Girls 52.0 (39.0) 29.0 24.0 37.0 15.0 33.0 229.0
41 Gold Kim Abma Bente Knoppers KWS 194.0 5026 F 15 F 15 Girls 55.0 38.0 (43.0) 33.0 34.0 21.0 13.0 237.0
42 Gold India Edwards Alex Cope Trearddur Bay SC 222.0 3792 F 14 M 13 Mixed 45.0 (44.0) 42.0 12.0 38.0 42.0 43.0 266.0
43 Gold Joseph Bradley Benjamin Bradley Hill Head SC 225.0 5064 M 15 M 12 Boys Y 36.0 (56.0 RET) 47.0 53.0 56.0 RET 17.0 16.0 281.0
44 Gold Siân Talbot Eloise Clapson McBride Leigh and Lowton 232.0 4100 F 13 F 12 Girls 32.0 41.0 41.0 37.0 39.0 (43.0) 42.0 275.0
45 Gold Hamish Morley Robbie McDonald Hayling Island SC 241.0 6214 M 13 M 12 Boys 24.0 47.0 (51.0) 51.0 50.0 31.0 38.0 292.0
46 Gold Eddie Farrell Kevin Farrell Llandudno SC 242.0 6264 M 14 M 12 Boys Y 37.0 (49.0) 40.0 48.0 45.0 38.0 34.0 291.0
47 Gold Harriet watkins Helena Watkins Poole YC 243.5 6272 F 14 F 11 Girls Y 41.0 42.0 (48.0) 40.5 46.0 39.0 35.0 291.5
48 Gold Flo Peters Ellie McDonald Hayling Island SC 249.0 6330 F 14 F 15 Girls 49.0 46.0 37.0 (47.0) 41.0 35.0 41.0 296.0
49 Gold Simon Hall Emily Haughton Leigh and Lowton SC 264.0 1389 M 15 F 14 Mixed 48.0 43.0 33.0 44.0 40.0 (56.0 RET) 56.0 DNC 320.0
50 Gold Blake Wilson Sam Dickinson Southport YC, Australia 268.0 2022 M 12 M 11 Boys 34.0 52.0 (55.0) 52.0 43.0 47.0 40.0 323.0
51 Gold Catriona Forrest Benjamin Leffek Dalgety Bay SC 275.0 6106 F 12 M 13 Mixed 44.0 48.0 49.0 (55.0) 51.0 44.0 39.0 330.0
52 Gold Will Jarman Freddie Ellis Warsash SC / Gurnard SC 277.0 4648 M 14 M 12 Boys 53.0 51.0 45.0 46.0 48.0 34.0 (56.0 DNS) 333.0
53 Gold Alice Davis Matt Evans Great Moor SC 288.0 4624 F 11 M 13 Mixed 51.0 50.0 44.0 49.0 49.0 45.0 (56.0 RET) 344.0
54 Gold Teddy Ferguson Holly Monk Windermere School 302.0 5566 M 13 F 12 Mixed 40.0 (56.0 RET) 53.0 50.0 47.0 56.0 DNS 56.0 DNC 358.0
55 Gold Angus Kilpatrick Archie Stokes Hayling Island SC 325.0 6318 M 13 M 13 Boys 54.0 53.0 52.0 54.0 (56.0 RET) 56.0 RET 56.0 DNC 381.0
comments powered by Disqus