X

Result Details

Event name: Finn Euros
Date: 07 March 2016
Type: Euros
Club: Barcelona
Classtype:FINN , see more results
Rank SailNo Helm Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Nett SPONSOR/BOAT CAT TOTAL POINTS MR
1 NED 842 PieterJan Postma DELTA LLOYD, APPM, GAASTRA 33 1 6 3 2 6 8 38 DELTA LLOYD, APPM, GAASTRA 71 12
2 HUN 40 Zsombor Berecz MVM SE 4 7 14 4 21 9 4 46 BOCSO 67 4
3 CRO 69 Milan Vujasinovic JK SPLIT 1 4 2 44 16 13 1 47 91 10
4 NZL 24 Josh Junior Worser Bay Boating Club 8 6 1 5 8 41 30 66 107 8
5 GBR 91 Ben Cornish Exe SC 16 11 21 1 1 39 5 73 112 18
6 SLO 573 Vasilij Zbogar Yc Burja Izola 13 22 8 43 9 2 20 76 ESIMIT 119 2
7 BRA 109 Jorge Zarif CBVela 29 8 16 2 28 11 17 88 117 6
8 CRO 524 Ivan Kljakovic Gaspic YC LABUB 21 16 5 48 4 20 13 95 FANTASTICA 143 16
9 GRE 77 Ioannis Mitakis Y.C.G. 2 34 13 30 6 3 23 97 MUSTO/BMS UNITED BANKERS/Salty Bag 131 20
10 CAN 18 Tom Ramshaw Stony Lake Yacht Club 10 9 30 11 22 BFD 3 99 SOUTHERN 190 14
11 DEN 2 Jonas Hoegh-Christensen KDY 3 35 10 25 30 1 18 87 WEIBEL TORM 122
12 URU 301 Alejandro Foglia YCPE 30 20 29 6 14 4 15 88 URUGUAY NATURAL 118
13 ITA 123 Filippo Baldassari SVGDF 41 3 31 14 13 10 19 90 ALICE 131
14 NOR 1 Anders Pedersen D.S.S.F 15 10 11 29 20 8 27 91 NN 120
15 GBR 11 Ed Wright Parkstone YC 23 12 7 24 15 BFD 12 93 UK SPORT 184
16 CZE 5 Ondrej Teply DEVOTI SAILING, COMPOTECH, CZECH SAILING TEAM 9 38 23 34 7 7 21 101 DEVOTI SAILING, COMPOTECH, CZECH SAILING TEAM Youth 139
17 RUS 57 Egor Terpigorev CSP/CSKA/Fantastica 14 23 33 16 3 24 32 112 FANTASTICA 145
18 ESP 7 Alejandro Muscat Club Nàutic Garraf 28 17 20 23 25 26 10 121 MUSKI 149
19 NZL 16 Andrew Murdoch Tauranga YPBC/Kerikeri CC 19 26 4 40 32 17 24 122 162
20 SWE 6 Bjorn Allansson GKSS 31 24 19 17 38 22 9 122 HILDUR II 160
21 CRO 52 Nenad Bugarin JK LABUD 6 41 25 39 5 19 35 129 170
22 AUS 261 Oliver Tweddell SYC/SSCBC 50 5 34 8 10 23 49 129 WAYPOINT 179
23 POL 17 Piotr Kula GKZ Gdansk 27 48 17 49 27 16 2 137 186
24 USA 6 Caleb Paine St. Francis Yacht Club 58 2 12 19 40 63 7 138 BABA YAGA 2 201
25 ITA 146 Michele Paoletti SVGDF 32 28 37 10 19 15 46 141 FANTASTICA 187
26 ESP 17 Pablo Guitian Sarria CN El Cano 7 43 27 69 11 37 22 147 AYTO.CADIZ/TABOGA/ICAPAX/COMANDOZETA/ROOSTERSAILING 216
27 TUR 21 Alican Kaynar FENERBAHCE 65 14 24 67 26 5 16 150 TYF 217
28 CRO 1 Josip Olujic JK LABUD 20 27 DNF 12 17 43 40 159 250
29 USA 4 Zach Railey STFYC 24 19 3 38 37 DSQ 44 165 256
30 GER 259 Phillip Kasueske VSaW 43 45 32 22 34 30 6 167 AUDI SAILING TEAM GERMANY, SAP Youth 212
31 ITA 66 Enrico Voltolini SVGDF 40 47 22 7 BFD 12 41 169 260
32 POR 5 Frederico Melo Cascais 45 30 18 15 31 54 37 176 SYONE 230
33 ITA 117 Giorgio Poggi SVGDF 36 37 9 61 29 21 45 177 GARNELL 238
34 RUS 6 Arkadiy Kistanov CSP KHLEBNIKOVO/CSK VMF/FANTASTICA 18 44 42 35 12 27 74 178 ZEUS Youth 252
35 RUS 73 Vladimir Krutskikh fantastica 17 29 39 18 18 25 DNE 198 FANTASTICA 237
36 AUS 41 Jake Lilley RQYS 46 15 15 60 BFD 36 34 206 DROP BEAR 297
37 CAN 110 Martin Robitaille RCYC / CVL 75 21 40 58 49 29 11 208 NJ 283
38 UKR 5 Andrii Gusenko DOSHVSM 53 33 28 33 53 RDG 26 213,2 FINN 266,2
39 EST 2 Deniss Karpak KST/KJK/EJL 5 13 35 31 39 BFD DNC 214 DENIZA 305
40 RUS 2 Aleksei Borisov FANTASTICA/CSP/Sdushor1 51 18 26 52 35 35 50 215 FANTASTICA 267
41 GER 25 Max Kohlhoff Kieler Yacht Club 34 25 51 78 45 33 33 221 CINDERELLA 299
42 ITA 147 Simone Ferrarese Circolo Vela Bari 25 46 41 36 47 BFD 28 223 TERONA 314
43 GBR 29 Peter McCoy Emsworth Slipper Sailing Club 35 52 58 9 51 28 51 226 284
44 POL 16 Mikolaj Lahn UKZ WIKING TORUN 55 36 45 41 43 14 60 234 294
45 DEN 24 André Højen Christiansen SNV 63 39 36 42 24 38 57 236 TORM 299
46 RUS 7 Anatoly Korshikov Fantastica 22 50 47 28 59 DSQ 38 244 FANTASTICA 335
47 FIN 225 Mikael Hyryläinen NJK 61 65 48 20 BFD 44 14 252 343
48 IRL 40 Oisin Mcclelland Donaghadee SC 38 42 52 26 64 45 52 255 319
49 NOR 9 Lars Johan Brodtkorb HSF 37 63 61 63 36 18 48 263 MS Youth 326
50 CZE 1 Michael Maier YCR 39 58 44 37 52 40 53 265 MMS 323
51 RUS 4 Evgeniy Deiev Fantastica/CSKA/Sdushor1 73 49 55 45 42 47 29 267 PAPAGONOK Youth 340
52 GBR 96 Hector Simpson Yorskshire Dales SC 67 32 46 54 44 34 61 271 HMS RAMMER Youth 338
53 POL 13 Michal Jodlowski AZS UW 71 53 53 57 23 50 36 272 343
54 GER 595 Simon Gorgels DTYC 52 62 50 32 46 59 39 278 Youth 340
55 USA 74 Henry III Sprague Navy Yacht Club 26 31 68 46 61 52 79 284 HILDUR 363
56 ESP 717 Victor Gorostegui Arce RCM Santander 44 57 49 70 50 42 43 285 DYNAMO 355
57 USA 91 Luke Muller US Sailing Team Sperry 64 51 43 68 BFD 32 31 289 Youth 380
58 USA 11 Phil Toth ABYC BFD 59 59 13 55 51 56 293 MANATEA RACING TEAM 384
59 POL 116 Sebastian Kalafarski 57 67 71 65 56 31 42 318 Youth 389
60 GBR 707 Callum Dixon Docklands Sailing and Watersports Centre 68 75 67 21 63 76 25 319 Youth 395
61 FRA 99 Marc Allain Des Beauvais SNO Nantes 60 60 69 62 33 69 47 331 TRANSMER ASSURANCES 400
62 SEY 1 Allan Julie SYA 78 54 57 51 41 62 71 336 1 414
63 FRA 89 Benjamin Montagut SR Rochelaises 56 73 62 50 58 55 58 339 412
64 GER 252 Eike Martens NRV 69 61 56 66 48 49 66 346 GIESELA 415
65 ITA 83 Matteo Savio Circolo della Vela Muggia 74 55 60 53 60 48 70 346 Youth 420
66 ESP 888 Andrés Ivan Lloret Pérez CN El Campello 48 69 72 47 62 57 64 347 ESP-888 Youth 419
67 GBR 98 Cameron Tweedle Oxford SC/RAFSA 80 68 63 27 BFD 46 72 356 GRUFFALO Youth 447
68 ESP 575 Jorge Navarro Rios RCN Valencia 42 71 64 73 54 60 68 359 Youth 432
69 ARG 48 Facundo Olezza Cllub Veleros Barlovento 12 40 38 DNF DSQ DNC DNC 363 Youth 454
70 GRE 21 Antonis Tsotras Nautical Club of Paleon Faleron 47 64 66 64 66 70 DNC 377 GIUSEPINA 468
71 EST 11 Lauri Väinsalu ROPK/TREV2 11 BFD 54 83 BFD BFD 55 385 476
72 SWE 11 Johannes Pettersson Royal Swedish YC/KSSS 76 66 65 86 65 53 65 390 INTERFLORA FRESH Youth 476
73 RUS 41 Felix Denikaev Fantastica 62 56 75 77 BFD 58 67 395 FANTASTICA 486
74 ESP 117 Carlos Ordóñez Sánchez Club Vela Blanes 66 72 77 59 67 56 78 397 Youth 475
75 FRA 106 Damis Duterte Vielle C N de la Croisette 70 74 70 79 57 66 63 400 PISTON Youth 479
76 GER 231 Denny Jeschull Deutscher Regatta Segelclub 72 86 73 56 71 67 69 408 BETSY 494
77 NZL 64 Brendan McCarty Kerikeri Cruising Club 77 70 76 75 73 64 54 412 PATA FX1 489
78 SUI 25 Till Klammer Thunersee Yachtclub 59 77 74 71 80 61 75 417 GREAT WHITE 497
79 AUS 269 John Craggs Alexander SYC/RPAYC/RCNP/RORC 49 87 79 55 70 DNF DNC 431 NANCY WESTWOOD 522
80 POL 22 Jeremi Zimny WKZ Wolsztyn 54 78 82 74 69 68 DNE 434 Youth 516
81 SLO 99 Jan Orel JK JADRO KOPER 87 76 80 84 74 78 59 451 OREL Youth 538
82 SUI 63 Thomas Gautschi YCB 83 79 78 72 72 75 76 452 SWISSBAKER 535
83 ITA 114 Roberto Benedetti Circolo Velico Toscolano Maderno 82 DNF 84 76 77 71 77 467 GIULIA and BROS 558
84 SUI 3 Carlo Lazzari Thunersee Yachtclub 86 82 DNC DNC 78 73 62 472 JEIJO 563
85 AUS 68 Jay Harrison Woollahra Sailing Club 79 80 DNC 81 68 77 DNC 476 LILLY CLARKSON 567
86 ESP 114 David Ordóñez Club Vela Blanes 85 83 83 80 81 79 73 479 Youth 564
87 USA 32 Charles Heimler NOK 81 84 DNF 87 76 72 DNC 491 KAVALA I 582
88 RUS 212 Lanfranko Cirillo Fantastica 84 81 81 82 75 DNF DNC 494 FANTASTICA 585
89 ESP 337 Miguel Ángel Cabrerizo Morales RCN Motril 89 85 85 85 79 80 80 494 VELOCIRRAPTOR 583
90 ESP 6 Roger Jordana Quer C N Cambrils 88 88 DNS DNC 82 74 DNC 514 605
comments powered by Disqus