X

Result Details

Event name: GJW Direct SailJuice 3, Brass Monkey
Date: 27 December 2015
Type:
Club: YDSC
Classtype:Handicap , see more results
Rank Class Fleet SailNo Helm Crew Nett helm_club Handicap Race 1 Total
1 RS200 A 1047 Matt Mee Lucy Yeates 1.0 Hollingworth 1059 0.52.19/2 1.0
2 RS200 A 968 Keith ESCRITT Andrea CLOUGH 2.0 Yorkshire Dales Sailing Club 1059 0.56.22/2 2.0
3 GP14 A 14186 Ian DOBSON Andy TUNNICLIFFE 3.0 Burwain 1130 1.01.29/2 3.0
4 GP14 A 13839 Mark PLATT Sam PLATT 4.0 Bolton Sailing Club 1130 1.04.00/2 4.0
5 RS200 A 1333 Ollie GROVES Esther PARKHURST 5.0 Beaver 1059 1.1.08/2 5.0
6 Enterprise A 23310 Matt VELAMAIL Tim BROWNELL 6.0 Ulley 1142 1.06.56/2 6.0
7 Enterprise A 23347 Charles ADAMS Megan ADAMS 7.0 West Lancashire Yacht Club 1142 1.10.00/2 7.0
8 GP14 A 13721 Nick DEVEREUX Sarah Jarnan 8.0 Budworth Sailing Club 1130 1.09.45/2 8.0
9 Enterprise A 23306 Mark LUNN Steve BLACKBURN 9.0 Leigh & Lowton Sailing Club 1142 1.11.46/2 9.0
10 D-Zero B 130 Arran HOLMAN 10.0 Hollowell 1031 1.08.08/2 10.0
11 RS200 A 804 William HIDE Tom SQUIRES 11.0 Yorkshire Dales Sailing Club 1059 1.07.56/2 11.0
12 Laser B 209014 Graham TINSLEY 12.0 Yorkshire Dales Sailing Club 1115 1.14.40/2 12.0
13 RS400 C 1453 Stuart HALMAN Anna WALSH 13.0 Leigh and Lowton Sailing Club 956 1.09.55/2 13.0
14 29er C 2119 Ian ESCRITT Callum ESCRITT 14.0 Yorkshire Dales Sailing Club 900 1.06.12/2 14.0
15 RS Aero 9 A 1062 Martin BARRETT 15.0 Ripon Sailing Club 1031 1.09.00/2 15.0
16 Fireball C 15130 Dave WINDER Ben RAYNER 16.0 Hollingworth 953 1.10.13/2 16.0
17 RS200 A 836 Sam SMITH Ellie Devereux 17.0 Staunton Harold 1059 1.11.34/2 17.0
18 Phantom A 1234 Stephen DAWSON 18.0 Leigh & Lowton Sailing Club 1005 1.08.30/2 18.0
19 49er C 343 Matty LYONS James LYONS 19.0 Ullswater Yacht Club 695 1.18.09/3 19.0
20 D-Zero B 192 David SUMMERVILLE 20.0 Grafham Water Sailing Club 1031 1.14.23/2 20.0
21 RS400 C 904 Grant BLAKE Jessica BARKER 21.0 Oxford sailing Club 956 1.12.27/2 21.0
22 RS100 8.4 C 140 Robert RICHARDSON 22.0 Royal Windermere Yacht Club 1000 1.15.35/2 22.0
23 RS500 C 1040 Mike SAUL Matt Robinson 23.0 Yorkshire Dales Sailing Club 965 1.13.18/2 23.0
24 Albacore A 8133 Mike BANNER Martin COOPER 24.0 Leigh & Lowton Sailing Club 1055 1.13.45/2 24.0
25 RS Aero 7 A 1689 Andrew SNELL 25.0 Army SA 1059 1.14.09/2 25.0
26 OK B 2176 Keith BYERS 26.0 Morecambe Sailing Club 1115 1.23.35/2 26.0
27 Solo B 5384 Richard PRYKE 27.0 Ripon Sailing Club 1146 1.27.15/2 27.0
28 Solo B 5449 Chris ROBINSON 28.0 Hollingworth lake sailing club 1146 1.27.35/2 28.0
29 Musto Skiff C 481 Josh MORAN 29.0 Ullswater Yacht Club 855 1.09.30/2 29.0
30 Laser B 166 Graham MACWHIRTER 30.0 1115 1.26.30/2 30.0
31 Laser B 11 Isaac MARSH 31.0 Dovestones 1115 1.26.42/2 31.0
32 Laser Radial B 206876 Oliver BLACKBURN 32.0 Leigh and Lowton 1145 1.29.12/2 32.0
33 Solo B 5641 Kevin VIALS 33.0 Ripon sailing club 1146 1.29.50/2 33.0
34 Solo B 5067 Bernard CLARK 34.0 Ripon SC 1146 1.30.00/2 34.0
35 Enterprise A 22901 Paul YOUNG Phil HARRISON 35.0 Midland Sailing Club 1142 1.27.06/2 35.0
36 Laser B 206880 Craig WILLIAMSON 36.0 HISC/University of Portsmouth 1115 1.28.35/2 36.0
37 OK B 2152 Ben STEEL 37.0 Glossop Sailing Club 1115 1.28.45/2 37.0
38 RS Feva XL A 5846 Pierce HARRIS Alfie COGGER 38.0 Windermere School 1233 1.35.21/2 38.0
39 Laser B 208938 Mark WRIGGLESWORTH 39.0 Yorkshire Dales Sailing club 1115 1.29.15/2 39.0
40 Solo B 5021 Mark CLEARY 40.0 Budworth Sailing Club 1146 1.32.22/2 40.0
41 Laser Radial B 205132 Harriet LEE 41.0 Yorkshire Dales Sailing Club 1145 1.32.35/2 41.0
42 Laser B 171876 Bill PICKUP 42.0 Yorkshire Dales Sailing Club 1115 1.30.18/2 42.0
43 Laser Radial B 207986 Eleanor CRAIG 43.0 Staunton Harold Sailing Club 1145 1.32.53/2 43.0
44 Supernova A 1082 Tom CHADFIELD 44.0 Blithfield Sailing Club 1071 1.24.15/2 44.0
45 Laser B 205158 James TULLEY 45.0 Yorkshire Dales SC 1115 1.31.10/2 45.0
46 RS200 C 1135 Ben MURRELL Julia Allan 46.0 Yorkshire Dales Sailing Club 1059 1.29.55/2 46.0
47 Laser Radial B 197716 Alice WOODINGS 47.0 Mount batten 1145 1.33.50/2 47.0
48 Laser B 185701 Pete SLINGSBY 48.0 Yorkshire Dales SC 1115 1.32.00/2 48.0
49 Laser B 188543 Simon BYRNE 49.0 Yorkshire Dales Sailing Club 1115 1.32.47/2 49.0
50 GP14 A 13732 Hugh DEVEREUX Malcolm BIRD 50.0 Budworth Sailing Club 1130 1.31.00/2 50.0
51 Laser Vago DH A 1814 Dave BAXTER Kate Mellor 51.0 Yorkshire Dales Sailing Club 1064 1.25.50/2 51.0
52 RS100 8.4 C 180 John RICHARDSON 52.0 Royal Windermere Yacht Club 1000 1.28.04/2 52.0
53 Laser B 208854 James HYDE 53.0 Mount batten 1115 1.35.07/2 53.0
54 D-Zero B 175 Dave WOODS 54.0 Rossendale Valley SC 1031 1.28.20/2 54.0
55 RS500 C 17 Ade White Joseph White 55.0 Notts County SC 965 1.26.00/2 55.0
56 Fireball C 14940 Martin SOWERBY Georgia BOOTH 56.0 Scaling Dam Sailing Club 953 1.25.22/2 56.0
57 RS500 C 831 Peter TOWNEND Lee WILDE 57.0 Chelmarsh Sailing Club 965 1.28.00/2 57.0
58 D-Zero B 182 Mick GREEN 58.0 Rossendale Valley SC 1031 1.31.40/2 58.0
59 RS200 A 289 Ethan DAWSON Isabel ABBATT 59.0 South Windernere SC / Ullswater YC 1059 1.31.20/2 59.0
60 Laser B 197932 John SIMMS 60.0 Yorkshire Dales Sailing Club 1115 1.39.25/2 60.0
61 RS200 A 372 Sophie COGGER Nuala MURRAY 61.0 Windermere School 1059 1.31.50/2 61.0
62 Laser Radial B 77682 George GRAHAM 62.0 Burwain 1145 1.42.27/2 62.0
63 Contender C 503 John TURLEY 63.0 Yorkshire Dales Sailing Club 976 1.31.10/2 63.0
64 RS500 C 1054 John HOBSON Luke HARDY 64.0 Nottinghamshire County Sailing Club 965 1.30.17/2 64.0
65 Laser Vago DH A 538 Lee CARTER Vanessa JAMES 65.0 Yorkshire Dales Sailing Club 1064 1.34.05/2 65.0
66 Contender C 2422 Neil FERGUSON 66.0 Yorkshire Dales Sailing Club 976 1.33.44/2 66.0
67 Contender C 2503 Tim HOLDEN 67.0 Halifax S C 976 1.33.46/2 67.0
68 Topper A 47768 Samuel COOPER 68.0 West Lancashire Yacht Club 1330 1.59.45/2 68.0
69 RS100 8.4 C 125 Malcolm YATES 69.0 Yorkshire Dales SC 1000 1.40.52/2 69.0
70 Vortex C 1117 Mike COLLINS 70.0 YDSC 920 1.33.22/2 70.0
71 29er C 313 Megan THORNLEY Holly MONK 71.0 Ullswater Yacht Club 900 1.31.55/2 71.0
72 RS700 C 720 Richard WADSWORTH 72.0 Stokes Bay SC 855 1.28.15/2 72.0
73 Laser Radial B 190614 Thomas WOODINGS 73.0 Carsington Sailing Club 1145 1.53.57/2 73.0
74 RS Feva XL A 6047 Ellie Clark Jamie Abbatt 74.0 Ripon Sailing Club 1233 1.59.40/2 74.0
75 Contender C 407 Brendan BRIGGS 75.0 Halifax 976 1.45.00/2 75.0
76 Laser Radial B 200043 Matthew LUXTON 76.0 Staunton Harold Sailing Club 1145 1.59.34/2 76.0
77 Laser B 179051 Michael HARGRAVES 77.0 Yorkshire Dales Sailing Club 1115 1.57.27/2 77.0
78 Laser B 181586 Samuel Grimshaw 78.0 Staunton Harold SC 1115 1.57.38/2 78.0
79 Vortex C 1218 Phil WHITEHEAD 91.0 Yorkshire Dales Sailing Club 920 RET 91.0
79 29er C 385 Michael CARVER Henry HUTCHISON 91.0 GWSC 900 RET 91.0
79 Fireball C 14886 Simon MASKELL Thomas MASKELL 91.0 Hunts Sailing Club 953 DSQ 91.0
79 Fireball C 14874 Nigel MAKIN Evette ALLUM 91.0 Yorkshire Dales SC 953 RET 91.0
79 Scorpion A 2033 Steve WALKER Jerry HANNABUSS 91.0 Pennine Sailing Club 1027 OCS 91.0
79 RS200 A 931 Emma CLAYTON Faye CASWELL 91.0 Yorkshire Dales Sailing Club 1059 DSQ 91.0
79 RS Aero 9 A 1076 Martin HEWITT 91.0 Nottingham sailing club 1031 DSQ 91.0
79 Laser B 209487 Oliver DAVENPORT 91.0 Redesmere Sailing Club 1115 DSQ 91.0
79 Laser Vago DH A 492 Tim LAMPER Joseph LAMPER 91.0 Yorkshire Dales Sailing Club 1064 RET 91.0
79 Laser B 204975 Haydn GRIFFITHS 91.0 Leigh & Lowton Sailing Club 1115 RET 91.0
79 Laser B 182623 Adam SIMMS 91.0 Yorkshire Dales SC 1115 RET 91.0
79 Topper A 47743 Brandon BANNER 91.0 Leigh & Lowton Sailing Club 1330 RET 91.0
comments powered by Disqus