X

Result Details

Event name: RS800 Nationals
Date: 17 August 2015
Type:
Club: Castle Cove Sailing Club
Classtype:RS800 , see more results
Rank SailNo Helm Crew Club Nett Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Race 9 Race 10
1 1203 Tim Saxton Fiona Hampshire Royal Thames YC/ Grafham Water SC 20 2 1 4 3 3 1 (9) 1 5 (17)
2 1200 Matthew Humphreys Amy Cartwright Weston SC 25 1 2 3 1 (38/BFD) (12) 2 3 6 7
3 1204 Roger Phillips Will Crocker Burghfield & Emberton Park SC 25.9 4 4 2 4 1 4 3 (9) 3.9/RDG_3 (11)
4 1189 Hugh Shone Hannah Tattersall Castle Cove SC 26 6 3 (7) (38/RET) 4 2 7 2 1 1
5 1219 Peter Barton Chris Feibusch Lymington Town SC 30 3 7 1 5 (38/BFD) (38/BFD) 1 8 3 2
6 1212 Andy Jeffries Allyson Jeffries Eastbourne Sovereign SC 48 (8) 8 5 7 5 3 (10) 7 8 5
7 1133 Hugh Watson Andy Watkins Emsworth SC 48 5 6 (9) 8 8 (10) 5 4 4 8
8 1129 Luke McEwen Emma McEwen Royal Lymington YC 62 7 9 10 (11) 2 9 11 5 (12) 9
9 1154 David Steed Louise Steed Netley SC 67 14 13 8 2 (38/BFD) 5 6 (17) 9 10
10 1113 Ben Schooling George Kingsnorth Datchet Water SC 73 9 10 11 6 6 6 12 13 (38/DNC) (38/DNC)
11 1163 James Green James Trewick Beer SC 78 12 23 6 18 (38/DNC) (38/DNC) 8 6 2 3
12 1164 Russell Gibbs Jamie Dawson Starcross YC 87 (18) 5 14 9 (38/BFD) 16 14 14 11 4
13 1057 Sarah Martin Dan Kilsby 89 13 14 (16) 13 11 (38/BFD) 4 12 16 6
14 1195 Paul Jenkins Peter Jenkins Eastbourne Sovereign SC 96 10 12 12 12 (38/BFD) 7 (20) 15 10 18
15 1166 Ralph Singleton Sophie Singleton Datchet Water SC 103 (16) 15 15 15 7 8 15 16 (26) 12
16 1202 Andrew Blundell Maddie Fenner Warsash SC 117 11 11 (21) 17 9 18 18 (22) 17 16
17 1146 Martin Orton Ian Brooks Chichester YC & Trearddur Bay SC 118 19 17 13 16 (38/BFD) 11 16 (27) 13 13
18 1050 Joe Joyner Will Broom Lyme Regis SC 126 15 16 19 (23) 12 14 21 (24) 15 14
19 1148 Steven Greaves Caroline Edwards Rickmansworth SC 129 (21) (26) 17 10 10 21 17 20 19 15
20 983 Chris Cowan Stu Moore Weston SC 140 (23) 18 (26) 14 15 23 19 18 14 19
21 1045 Richard Smith Ellie Smith Wilsonian SC 155 (38/DNF) 22 18 19 (38/BFD) 13 26 19 18 20
22 1010 John Warburton James Clapham Chew Valley Lake SC 162 17 20 20 (26) (38/BFD) 15 25 23 21 21
23 1144 Daniel Goodman Debbie Robertshaw Datchet Water SC 164 22 24 (25) 20 13 22 (34) 21 20 22
24 1211 Philip Gladman Natasha Gladman Itchenor SC 166 20 (28) 23 21 14 17 22 26 23 (38/DNC)
25 1091 Alex Benfield Nick Ireland Stokes Bay SC 198 28 25 (29) 24 16 27 29 (32) 25 24
26 1047 Adam Knight Peter Knight Guernesy YC 198 30 (31) 24 27 17 20 (31) 29 28 23
27 1062 Cameron Moss Darrol Moss Lyme Regis SC 207 26 (33) 22 32 19 24 27 (38/OCS) 31 26
28 1169 David Williams Nick Searle Itchenor SC 208 25 30 27 25 18 26 28 (31) 29 (38/DNC)
29 1058 Ian Lodder Tom Prower Itchenor SC 215 (32) 21 28 30 (38/BFD) 19 30 30 30 27
30 1099 Alistair Hodgson Penny Hooper RYA 217 29 29 (38/DSQ) 22 (38/BFD) 28 32 28 24 25
31 121 Phil Walker John Mathers 220 (38/DNC) (38/DNC) 38/DNC 38/DNC 38/DNC 38/DNC 13 10 7 38/DNC
32 1132 Mick Whitmore Sarah Smith Eastbourne Sovereign SC 229 24 19 (38/DNF) (38/DNC) 38/DNC 38/DNC 23 11 38/DNC 38/DNC
33 1015 Simon Payne Fenella Williams Oxford SC 232 31 32 30 29 20 25 (35) 33 32 (38/DNC)
34 922 Ian Paterson Carol Paterson Grafham Water SC 253 27 27 (38/DNF) 28 (38/DNC) 38/DNC 33 35 27 38/DNC
35 1052 Mark Sewell Matt Barker 256 33 34 (38/DNF) 31 21 29 36 34 (38/DNC) 38/DNC
36 1215 Steve Brown Phil Bairstow 261 (38/DNC) (38/DNC) 38/DNC 38/DNC 38/DNC 38/DNC 24 25 22 38/DNC
comments powered by Disqus