X

Result Details

Event name: Volvo Gill Optimist British National and Open Championships - Regatta Fleet
Date: 27 July 2013
Type:
Club: Largs Sailing Club
Classtype:OPTIMIST , see more results
Rank SailNo Helm Club Nett M/F Prize Age Region Race1 Race2 Race3 Race4 Race5 Race6 Race7 Race8 Race9
1 5791 Drew GIBBONS Redesmere SC 15 M 10 2 2 17 1 3 3 3 1 16
2 5680 William PANK Norfolk Broads Yacht Club 33 M 10 3 13 1 38 7 4 14 3 2
3 5982 Nicklas HOST-VERBRAAK RLymYC 39 M 9 20 3 5 8 1 12 34 5 5
4 5571 Joshua THOMAS Burghfield 50 M 10 7 8 2 13 2 11 28 12 8
5 6163 Oliver EVANS RVYC 51 M 10 8 1 10 11 9 15 6 6 19
6 6121 Freddie PITCHER Corinthian Otters 52 M 10 6 16 9 17 4 9 4 7 13
7 5274 Zachary LYTTLE Bowmoor 59 M 10 1 22 18 5 30 2 DNC43 4 7
8 6211 Freddie ELLIS GSC R.lym 63 M 10 21 4 12 6 5 7 33 15 14
9 USA15552 Ben FOOX SFYC 68 M 8 4 7 16 7 16 18 18 9 9
10 5591 Hector BENNETT RLymYC 71 M 9 27 21 11 3 12 1 25 22 1
11 5375 Charles BACON Corinthian Otters 73 M 9 19 6 7 9 29 17 9 13 12
12 USA19434 Alexandro RIQUELME-BECKMANN Coconut Grove SC 91 M 9 18 19 4 15 6 22 12 17 20
13 IRL1283 Natasha HEMERYCK National YC DUN Laoire 96 F 11 23 12 3 28 24 10 10 14 27
14 5999 Harry SPALDING Banbury SC 100 M 12 30 29 6 30 11 8 8 8 30
15 6058 Adam GRIMWOOD Chipstead 100 M 10 12 35 8 20 14 21 15 30 10
16 5783 Ben RUSSELL Kielder Water SC 101 M 12 39 14 30 21 8 24 1 11 22
17 5933 Scott FORBES Loch Lomond SC 101 M 10 SCOTLAND 22 10 27 18 35 20 11 16 4
18 5501 Henry HEATHCOTE RLymYC 109 M 8 10 31 13 2 23 14 16 DNF43 DNC43
19 5995 George EAMES MATTHEWS Banbury SC 109 M 11 36 26 32 16 21 6 27 10 3
20 5906 Matthew LAYCOCK Poole YC 110 M 13 16 34 24 27 10 13 7 19 21
21 5362 Jake THOMPSON Frensham Pond S C 112 M 9 32 5 14 22 33 5 26 29 11
22 5062 Keelin GREENE Papercourt 120 F 10 35 27 21 4 13 29 20 18 17
23 5806 Kieran YOUNG Spinnaker SC 123 M 10 15 15 28 25 15 25 13 25 15
24 5879 Freddie LONSDALE Papercourt 139 M 9 25 20 20 23 DNF43 DNC43 DNC43 2 6
25 6191 Lucy KENYON Parkstone 152 F 9 33 28 31 32 18 16 5 28 26
26 5546 Caitlin MORLEY Burnham SC 152 F 9 40 9 37 26 26 19 30 24 18
27 6086 Luke STEWART Kielder Water SC 170 M 13 14 25 36 12 OCS43 33 24 33 29
28 5988 Olly CARR Loch Venachar SC 170 M 11 SCOTLAND 29 23 29 24 22 31 22 21 31
29 5448 Maddie LEARY CBYC / Mumbles 171 F 10 28 17 26 31 20 32 17 DNC43 DNC43
30 5782 Archie DODD Kielder Water SC 178 M 13 42 37 35 37 17 27 2 26 34
31 5558 Hamilton ROAF Chipstead 178 M 11 9 41 25 10 DNC43 36 DNC43 34 23
32 5242 Amelia GREENE Papercourt 178 F 11 26 40 40 33 19 26 19 31 24
33 4720 Jamie WARBURTON Loch Venachar Sc 183 M 10 SCOTLAND 5 33 38 40 32 37 21 23 32
34 5510 Julia STAITE Dorchester on Thames 184 F 10 34 24 22 29 27 30 32 27 25
35 5745 David CALDER Burghfield 191 M 11 17 11 15 19 DNC43 DNC43 DNC43 DNC43 DNC43
36 5461 Raulf BERRY CYC / ESC 193 M 9 13 18 19 14 DNF43 DNC43 DNC43 DNC43 DNC43
37 5083 Josh HALE Loch Venachar SC 194 M 12 SCOTLAND 41 30 34 39 31 28 23 20 28
38 5599 Ethan KNEALE Cardiff Bay YC 221 M 9 11 42 DNF43 35 25 34 31 DNC43 DNC43
39 USA12085 Charlie KELDSEN St Francis YachyC 229 M 10 38 39 39 34 28 35 29 32 33
40 5817 Becky CROPLEY RLymYC 239 F 10 31 38 33 36 DNC43 23 35 DNC43 DNC43
41 5401 Otis CHETWYND-WOODS Restronguet 251 M 11 24 32 23 DNC43 OCS43 DNC43 DNC43 DNC43 DNC43
42 4173 Julian KIELY Barnt Green SC 275 M 14 37 36 41 41 34 DNC43 DNC43 DNC43 DNC43
comments powered by Disqus