X

Result Details

Event name: Volvo Gill Optimist British National and Open Championships - Main Fleet Senior
Date: 27 July 2013
Type:
Club: Largs Sailing Club
Classtype:OPTIMIST , see more results
Rank SailNo Helm Club Nett M/F Prize Age Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Race 9 Race 10 Race 11 Race 12
1 6230 Milo GILL-TAYLOR Spinnaker SC 22 M 13 3 2 1 1 1 3 BFD111 6 BFD111 2 2 1
2 6149 Robbie KING Rlyc / Warsash 38 M 14 15 4 8 5 6 16 1 5 1 3 1 4
3 ESP2312 Albert GELPÍ C Nàutic EL Balís 57 M 14 14 1 4 BFD111 5 1 2 10 8 7 5 28
4 6089 Gethin llewelyn OWEN Clwb Hwylio Pwllheli 93 M 14 5 56 3 27 18 7 27 4 5 15 7 2
5 6231 Benno MARSTALLER RSC / MYC / CYC 96 M 13 1 17 5 19 8 2 12 24 30 18 6 8
6 IRL1482 Johnny DURCAN RCYC 96 M 14 17 24 75 7 7 12 5 3 10 8 14 13
7 6017 Hattie ROGERS RLymYC 116 F 13 9 5 2 13 13 32 3 1 29 19 29 22
8 IRL1481 Harry DURCAN RCYC 119 M 14 36 3 41 4 4 86 BFD111 9 3 6 10 3
9 6138 Emilia BOYLE RLymYC 128 F 13 16 15 51 6 11 6 20 27 12 10 28 5
10 6201 William HALL Cardiff Bay YC 129 M 13 12 10 13 20 3 4 BFD111 16 82 16 4 31
11 6105 Dan ATHERTON R Lymyc / Gurnard SC 130 M 14 7 50 14 11 28 10 38 38 4 4 8 6
12 5984 Hamish TAYLOR Clyde CruisingC 163 M 14 11 38 18 3 10 96 39 57 9 9 9 17
13 6164 Fenella BENNETT RLymYC 170 F 14 31 14 23 9 20 83 DSQ111 26 15 5 18 9
14 5915 Piers NICHOLLS Hayling Island SC 176 M 13 43 74 19 8 26 9 8 40 20 11 16 19
15 6147 Hatty MORSLEY Portdinorwic SC 179 F 14 2 8 6 26 9 36 11 14 31 BFD111 36 DNF111
16 5973 Ciaron JONES PDSC 187 M 13 48 6 9 29 15 29 7 19 35 24 22 27
17 6086 Iago DAVIES Clwb Hwylio Pwllheli 198 M 14 10 31 20 BFD111 2 5 BFD111 13 2 1 3 DNC111
18 USA18307 Jack CORBETT Brigantine YC 212 M 13 8 16 7 23 31 17 10 7 81 41 52 78
19 5816 Pippa CROPLEY RLymYC 218 F 14 40 25 70 47 30 11 19 18 14 37 17 7
20 6146 Christopher JONES Pwllheli SC 232 M 13 47 7 15 12 48 49 26 48 11 22 20 24
21 USA14577 Jack HOWARD Hyannis YC, Fast 237 M 13 4 21 69 2 32 22 15 12 53 67 31 45
22 6129 Adele YOUNG Spinnaker SC 246 F 13 24 44 37 38 14 60 13 30 22 21 24 23
23 5942 Josh HAYNES Trent Valley SC 248 M 15 39 9 77 14 45 13 44 BFD111 19 30 25 10
24 USA12947 Casey CABOT Annapolis YC 248 M 14 35 29 57 16 33 20 21 23 27 23 21 43
25 USA11691 Nicholas MARWELL SAN Francisco YC 249 M 15 6 20 43 21 24 26 9 15 72 78 46 39
26 6038 Lucy MELLERS Chichester YC 252 F 15 63 11 12 BFD111 105 30 60 17 17 14 12 16
27 6219 Jack ELSBY-HARTMAN Restronguet and Rcyc 258 M 14 56 49 22 32 41 15 31 61 6 25 19 18
28 USA18897 Connor MURPHY Lauderdale YC 273 M 13 57 27 33 17 27 27 14 11 40 36 41 46
29 6169 Alex SMALLWOOD Wraysbury Lake 274 M 14 45 58 17 10 16 8 BFD111 2 34 69 26 58
30 BER1088 Adriana PENRUDDOCKE Royal Bermuda YC (rbyc) 305 F 13 46 28 67 BFD111 61 41 29 22 16 13 11 38
31 6212 Arthur BROWN Royal Burnham YC 306 M 13 62 65 11 62 60 14 58 28 32 17 13 11
32 6139 Charlotte BOYLE RLymYC 307 F 13 33 82 81 18 39 19 67 77 7 20 15 12
33 USA19424 Emily HAIG Little EGG Harbor YC 322 F 15 32 34 29 41 22 21 17 50 71 39 65 37
34 5954 Dominic LEWIS Bosham 327 M 14 28 13 28 BFD111 36 37 49 51 24 27 38 47
35 USA11049 Taro SOCHI Fishers Island YC 330 M 13 26 67 39 25 44 45 30 37 54 26 32 26
36 5901 Ross THOMPSON F P S C / R Lym Y C 350 M 13 34 33 24 71 34 25 25 39 DNF111 BFD111 30 35
37 6132 Daniel BURNS Spinnaker SC 362 M 14 19 19 46 48 51 66 53 56 33 32 40 21
38 5833 David RAIMBAULT St Catherine's SC 393 M 14 23 47 61 44 59 53 52 8 21 BFD111 66 25
39 USA6630 Brian NELSON Watch Hill YC 395 M 14 66 26 53 BFD111 25 18 36 42 74 31 62 36
40 5993 Colette BACON Corinthian Otters 397 F 13 21 64 40 50 43 34 24 64 58 49 97 14
41 6205 Oliver HILL Bewl Valley SC 425 M 13 50 46 80 49 50 40 54 20 38 43 35 60
42 USA14440 Brooke SHACHOY Fast / Beverly YC 427 F 13 13 72 52 59 70 28 47 60 61 28 37 42
43 6141 William HERITAGE Gurnard SC / R LYM YC 429 M 13 108 52 97 37 35 39 50 67 13 12 27 DNC111
44 5492 Rhys WILLIAMS Cardiff Bay YC 431 M 13 29 94 27 54 40 64 6 34 56 64 60 61
45 5627 Deryn MAY Tenby SC 431 F 14 49 36 16 64 63 65 48 58 48 45 39 29
46 6142 Conor WEY DSC / Wmyc 439 M 14 18 69 30 31 97 55 59 102 28 29 23 DNC111
47 IRL1291 Amy CARROLL Kinsale YC 466 F 13 74 41 48 30 83 42 78 45 52 54 48 32
48 6050 Flavia TRITTO Papercourt SC 468 F 14 75 48 92 35 46 23 51 36 66 56 42 65
49 5853 Nick WALTERS RLymYC 471 M 13 37 22 64 36 85 101 70 66 45 34 56 41
50 USA19720 Matthew MAGADINO Naples Community S Center 472 M 15 64 18 55 28 23 68 18 44 86 85 72 82
51 IRL1450 Daniel HOPKINS Howth YC 477 M 13 52 39 42 22 29 90 BFD111 74 79 59 33 48
52 5903 Huw NUNN Bowmoor / CBYC 487 M 14 84 66 72 15 37 35 87 59 70 46 57 30
53 5496 Jessie MAIN Warsash SC 492 F 14 68 53 60 66 78 72 64 52 18 35 43 33
54 5974 Mila MONAGHAN Cardiff Bay YC 495 F 13 78 90 62 33 17 52 32 70 47 51 95 53
55 6198 Rosie WILLIAMSON Bowmoor SC 497 F 14 25 43 44 43 53 31 4 32 DNC111 DNC111 DNC111 DNC111
56 6070 James HAMMETT HISC / Papercourt 499 M 13 55 40 85 69 69 33 77 25 39 73 34 62
57 USA18509 Tierney SOLMO LISOT 523 F 13 41 23 36 45 84 104 33 35 68 81 77 DNC111
58 IRL1407 Grace O'BEIRNE Royal St George YC 544 F 13 71 37 73 55 42 70 61 43 73 47 50 68
59 5575 Alaric BATES CBYC / Bowmoor 545 M 13 67 101 58 85 58 47 80 87 42 44 49 15
60 USA15323 Brendan LORD Corinthian YC of Cape MAY & Sailstrong Youth Rac'g 550 M 13 58 30 71 BFD111 56 81 28 29 62 66 69 91
61 5620 Matthew SHIRT Pwllheli SC 555 M 13 27 62 54 56 64 102 34 47 69 71 78 71
62 5934 Claire HOLLIDAY Loch Tummel / Chanonry 558 F 13 22 91 56 46 52 71 55 BFD111 57 70 59 70
63 6025 Ben CHILDERLEY Royal Southern YC 561 M 13 76 60 68 61 79 73 71 75 26 42 51 34
64 6182 Ben GRAY Bowmoor SC 583 M 13 87 57 10 BFD111 62 100 43 54 95 62 44 69
65 6151 Sophie HOLLOWAY Parkstone YC 584 F 13 20 12 66 70 12 74 22 86 DNC111 DNC111 DNC111 DNC111
66 6229 Ben WEBB Rickmansworth Sailing Club 589 M 14 30 DSQ111 26 89 49 57 40 BFD111 80 96 55 67
67 5870 James GENT RLymYC 589 M 13 73 80 31 74 80 107 72 92 46 40 53 40
68 5159 Fiona MACKAY Toward Sailing Club 598 F 15 106 100 76 40 19 87 BFD111 89 23 38 DNS111 20
69 USA18100 Garrett MERGENTHALER Lake Norman YC 598 M 13 80 42 102 BFD111 21 38 37 21 98 94 82 85
70 6204 Zac RILEY Weir Wood SC 598 M 13 65 77 35 57 94 63 66 31 63 61 91 80
71 6065 Zoe JAMES Papercourt / Rsrnyc 599 F 14 51 98 90 79 38 44 35 BFD111 41 50 73 DNC111
72 6074 Henry KERR NAIRN 601 M 13 38 84 87 81 100 48 68 73 37 53 64 55
73 5916 Hannah SCOTT Loch Venachar SC 612 F 13 60 54 34 58 66 85 16 33 DNC111 DNC111 DNC111 95
74 6043 Benjamin PESIAN Barnt Green SC 613 M 14 42 61 82 96 68 94 74 53 49 74 61 49
75 6135 Eloise TANGUY Guernsey YC 628 F 13 79 79 86 51 71 56 69 94 36 BFD111 45 56
76 5871 Georgia LE MARQUAND St Catherine's SC 631 F 14 100 75 84 65 91 58 91 79 25 33 58 63
77 6165 Jack LUCAS-CLEMENTS HISC / Papercourt 637 M 13 54 32 79 78 57 95 76 71 89 55 81 54
78 6115 Peter BADDELEY Burghfield / Hisc 644 M 13 44 63 25 82 73 103 57 72 77 63 89 88
79 BER1040 Thomas PENRUDDOCKE Royal Bermuda YC (rbyc) 647 M 15 77 104 98 91 55 106 73 63 44 48 54 44
80 4705 Ellen MORLEY Burnham SC 649 F 14 83 86 50 42 95 61 89 93 55 58 68 57
81 6062 Rebecca COLES Annandale 660 F 13 101 81 45 34 72 75 45 80 85 76 71 81
82 5688 Benji DANIEL Papercourt SC 662 M 13 92 45 94 52 75 46 56 68 76 87 80 77
83 6116 Alice HANDLEY Papercourt / HISC / Rsrnyc 666 F 13 53 55 47 53 104 91 46 55 88 92 93 86
84 5857 Thomas BRYANT CAM SC 681 M 13 61 88 49 84 86 50 65 62 90 89 47 DNC111
85 5766 Arthur CONNOLLY Corinthian Otters 685 M 13 82 70 21 73 82 24 BFD111 46 DNC111 98 99 90
86 5929 Joshua WAHA Royal Southern YC 690 M 13 72 78 65 BFD111 102 62 23 49 91 88 70 92
87 6075 Erin PEARCE MYC 714 F 13 85 59 83 88 92 80 42 BFD111 78 72 75 52
88 6027 Annabel WHELAN HISC / Papercourt 719 F 13 110 76 95 63 47 59 82 76 83 84 76 73
89 5811 Douglas CALDER Burghfield SC 736 M 13 98 71 106 24 67 97 93 85 65 68 79 87
90 5314 William HOLDEN St Catherine's SC 749 M 13 69 107 93 76 98 105 79 81 59 57 86 51
91 5800 Maddie LEWIS Guernsey YC 753 F 13 94 106 88 75 107 79 98 99 51 52 67 50
92 IRL1414 Henry HIGGINS Royal Saint George YC 758 M 13 104 73 89 39 54 99 88 78 87 77 74 DNC111
93 4820 Deborah HUGHES Upper Thames 776 F 13 96 85 105 68 93 98 90 90 67 60 63 64
94 5955 Charles ELLIOTT CYC / RLymYC 780 M 13 88 DSQ111 38 67 87 43 41 83 DNC111 DNC111 DNC111 DNC111
95 6083 Hollie MACDONALD Tenby SC 786 F 14 70 95 100 92 76 67 95 96 50 75 94 72
96 5299 Katie WEBB Rickmansworth Sailing Club 794 F 13 103 68 59 BFD111 77 54 86 65 99 95 98 93
97 6049 Hatty CAGE Bewl Valley SC 806 F 13 90 99 96 BFD111 90 51 84 95 64 82 88 66
98 IRL1451 Clona COYLE National YC 810 F 13 109 51 104 93 89 78 75 BFD111 84 90 87 59
99 5736 Oliver REYNOLDS Cardiff Bay YC 822 M 14 81 102 101 77 65 88 92 88 60 80 90 DNC111
100 5285 Dermot GANNON Burghfield SC 824 M 13 105 83 78 86 74 82 83 97 93 86 84 75
101 5834 George SMITH RLymYC 829 M 13 99 96 DNC111 83 103 69 97 98 43 83 85 76
102 5938 Toby BENNETT RLymYC 839 M 13 59 35 32 60 101 108 DNC111 DNC111 DNC111 DNC111 DNC111 DNC111
103 5940 Georgia BAKER Weir Wood SC 841 F 13 91 92 103 95 106 92 63 41 75 DNC111 DNC111 83
104 6210 Harry COWELL Rlym / Hrsc 852 M 13 89 89 74 80 96 93 BFD111 100 94 65 83 89
105 6101 Harry FOX Burghfield SC 853 M 13 102 87 63 87 81 84 62 82 DNC111 DNC111 DNC111 94
106 5322 Maisie HARKESS Bowmoor SC 872 F 13 95 97 91 72 88 77 94 84 96 91 100 84
107 4574 Freya ANDERSON Warsash SC 885 F 14 86 103 107 98 99 76 96 69 97 93 92 79
108 5600 Elli WILLIAMS Llyn Brenig 896 F 13 107 105 99 90 108 89 81 91 92 79 96 74
109 5566 Lydia EDWARDS Teifi / Fishguards 992 F 13 93 93 108 94 110 110 85 101 DNF111 97 101 DNC111
110 6144 Eleanor ELDER Bowmoor SC 1073 F 13 97 108 109 97 109 109 DNC111 DNC111 DNC111 DNC111 DNC111 DNC111
comments powered by Disqus