X

Result Details

Event name: Fireball National Championships
Date: 16 August 2014
Type:
Club: Tenby Sailing Club
Classtype:FIREBALL , see more results
Rank Fleet SailNo Helm Crew Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Total
1 Gold 15081 Tom Gillard Richard Anderton Sheffield Viking SC / Hayling Island SC 1 2 1 1 3 1 1 1 4 1 9
2 Gold 15089 Ian Dobson Tim Linsell SMVC 2 3 2 4 2 2 3 2 1 2 16
3 Gold 15096 Matt Burge Simon Wheeler Poole YC 6 1 3 3 5 5 2 3 DNF DNC 28
4 Gold 15113 David Wade Tim Hartley Northampton SC 5 5 4 6 4 10 6 4 8 15 42
5 Gold 15114 Barry McCartin Conor Kinsella Royal St George YC 10 8 6 8 20 3 5 13 7 3 50
6 Gold 14799 Claude Mermod Ruedi Moser RCO / SCoW Switzerland 12 9 9 5 10 6 22 6 2 6 53
7 Gold 15100 David Hall Paul Constable Blackwater SC 9 6 5 10 1 11 9 7 11 10 57
8 Gold 15093 David Winder Simon Potts Hollingworth Lake SC 3 4 8 2 7 7 21 17 30 13 61
9 Gold 15046 Alex Taylor Tim Saunders Budworth SC / Staunton Harold SC 7 DNC 13 7 19 4 4 10 3 14 62
10 Gold 15050 Kevin Hope Russell Thorne Notts County SC 8 13 7 9 6 9 7 12 15 5 63
11 Gold 15112 David Sayce Nick Rees Hayling Island SC 4 10 14 14 12 25 11 14 6 4 75
12 Gold 14898 Paul Cullen Gareth Wilkinson Weirwood 17 14 11 11 9 12 14 8 13 9 87
13 Gold 15083 Chris Gill Jon Gill Portishead Y & SC 34 7 12 DSQ 18 8 8 5 5 DSQ 97
14 Gold 15045 Christine Slater Graham Slater Paignton SC 16 15 15 16 26 15 12 11 28 12 112
15 Gold 15070 Philip Popple Gavin Tilson Shoreham SC 13 12 21 12 23 16 24 15 12 16 117
16 Silver 15024 Joe Jospe Tom Egli Pointe Claire YC 11 26 10 13 21 14 20 20 14 24 123
17 Silver 14785 Simon Lomas-Clarke Rob Daniels Paignton SC 26 11 17 15 8 23 25 32 18 7 124
18 Silver 15103 Keith Walker Rhys Pickett Hayling Island SC 19 20 20 17 17 13 27 19 9 18 132
19 Silver 14976 Nick Copsey Andy Clarke Hayling Island SC 31 19 19 24 14 40 10 9 35 28 154
20 Silver 14928 Anthony Willcocks James Wilcocks Portishead Y & SC 20 22 26 35 24 20 26 21 10 17 160
21 Silver 14887 Bryan Sargeant Will Sargeant Blackwater SC DNF 17 27 22 25 30 13 27 20 19 170
22 Silver 14821 Nick Hurst Jake Elsbury Shoreham SC / Hayling Island SC 15 31 23 25 37 17 31 25 16 23 175
23 Silver 14991 Andy Robinson Tim Morgan Datchet Water SC 27 DNF 39 18 13 21 16 31 24 26 176
24 Silver 15102 Martin Scarth Tony King Blackwater SC 18 DNF 16 DNF 16 19 38 16 26 27 176
25 Silver 14798 Lucy Riley Tim Riley Blackwater SC 28 27 22 27 28 29 15 24 27 8 178
26 Silver 14807 Conor Clancy James Clancy Royal St George YC 29 30 24 30 11 18 23 22 21 DNF 178
27 Bronze 14579 Martin Walker John Piatt Shoreham SC 24 29 29 33 27 22 17 18 22 20 179
28 Silver 15075 Andy Willcocks Andrea Willcocks Portishead Y & SC 22 21 28 28 31 34 29 26 19 11 184
29 Silver 14885 Fiona Gray Ian Davidson Waldringfield SC 21 18 37 29 15 37 18 37 32 30 200
30 Silver 15041 Maria Richards Jez White Blackwater SC 23 16 25 23 29 32 30 29 DNC DNC 207
31 Silver 14994 Pete Badham John Rohdes Draycote Water SC 14 DNF 18 21 32 DNF 32 33 25 DNF 221
32 Silver 14801 Richard Cornes James Goodfellow Milton Keynes SC DNC DNC 41 19 DNF 28 19 23 17 32 225
33 Silver 14391 Hannah Showell Jo Line Starcross YC 30 35 33 26 30 26 33 28 23 31 227
34 Silver 14621 Jeremy Hurst Andrew Hurst Parkstone YC 33 23 30 20 34 24 28 DNF DNC DNC 238
35 Bronze 14514 Dale Giles Natalie Sansom Paignton SC 37 28 36 36 22 31 34 36 36 25 248
36 Bronze 15056 Colin Snowdon Karen Hiles Draycote Water SC DNF 25 31 DNF 33 27 35 35 34 29 249
37 Bronze 14229 Geoff Holden Sophie Holden Northampton SC 39 24 34 31 38 36 37 39 29 21 250
38 Silver 14889 Barry Smith Olivia Stodieck Thornbury SC 35 32 40 34 40 33 36 34 33 22 259
39 Bronze 13966 Tony Godwin Joe Ironside Rutland SC 32 33 42 32 41 38 DNF 42 38 35 291
40 Bronze 14415 Jonathan Cowper Martin Mills Hunts SC 25 36 35 DNF 42 42 42 38 39 DNF 299
41 Bronze 15111 Chris Turner Jono Loe Hayling Island SC DNC DNC 38 DNF 35 39 41 41 31 33 304
42 Bronze 14804 Benjamin Ballard Neil Ballard Portishead Y & SC 36 34 32 DNC 36 41 40 40 DNC DNC 305
43 Bronze 14872 Barbara Newson Guy Newson Pentland Firth YC DNC DNC DNC DNC 39 35 39 30 37 34 306
44 Bronze 7551 Torie Morley Tobias Hamer Cobnor Activity Centre 38 37 DNC DNC 44 43 DNF DNC 40 36 330
45 Bronze 14894 Bryan Thompson Sophie Lockett Bewl Valley SC DNC DNC DNF DNC 43 44 DNC DNC 41 35 347
comments powered by Disqus