X

Result Details

Event name: GP14 Worlds
Date: 09 August 2014
Type: Worlds
Club: East Down Yacht Club
Classtype:GP14 , see more results
Rank SailNo Helm Crew Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Pts
1 14023 Ian Dobson Andy Tunnicliffe Burwain SC 1 1 -16 3 1 -5 2 2 10
2 14132 Sam Watson Andy Hunter Nantwich/South Staffs SC 5 2 1 -7 3 1 5 -7 17
3 55 Robert Gullan Jack Holden Royal Southern Yacht Club/Arun YC 4 4 3 -9 5 3 -16 5 24
4 14121 Andrew Clewer Mark Taylor Poole YC -23 8 -17 2 2 11 1 1 25
5 14118 Richard Instone Jim Toothill Blithfield SC 3 7 -8 -25 8 4 4 3 29
6 14143 John McGuinness Donal McGuinness Moville BC (RET) -14 4 6 4 2 8 8 32
7 14076 Gerald Owens Melanie Morris Royal St George YC 8 -10 6 1 9 7 6 -17 37
8 14158 Shane MacCarthy Damien Bracken Greystones SC/Clontarf YC 6 5 9 -11 G5 6 7 -12 41.5
9 14055 Keith Louden Alan Thompson ISA -24 9 10 8 6 8 -14 6 47
10 14110 Ross Kearney Richard Hales RNIYC/South Staffs SC 2 -21 12 4 14 15 3 -21 50
11 14155 Graham J Flynn Adam Foggatt Chase SC 15 3 -24 10 7 -16 12 9 56
12 14146 Patrick O'Connor Colm O'Flaerty Sligo YC 7 6 -32 5 17 -34 9 19 63
13 14133 Tom Molloy Michael Molloy East Down YC 20 -24 7 17 -33 9 13 16 82
14 14064 David Lawson Lynn Lawson Bassenthwaite SC -31 18 11 20 12 13 15 (DNF) 89
15 14047 John Patrick McCaldin Liz Copland Lough Erne YC 9 12 -23 22 20 (OCS) 18 10 91
16 14145 Adam Parry Phil Hodgkins Derwent Reservoir SC 10 11 15 -32 16 21 -26 24 97
17 13801 Dan O'Connell Callum Mahar ? Swords SC 13 13 13 21 -42 17 20 (DNF) 97
18 13750 Norman Lee Ken Lee Greystones SC 25 20 2 14 -30 25 19 -26 105
19 14131 Mark Wolf Alain Renaud Welsh Harp SC 16 19 -33 12 13 29 17 -30 106
20 14130 Alastair Duffin Brendan McGrenagham EDYC & NSC 26 -42 26 -29 10 12 22 18 114
21 14150 Tim Harper Paula Fisher West Lancs YC 11 15 -83 19 -38 19 25 29 118
22 13977 Alan Blay David Johnston Sutton Dinghy Club -47 16 5 26 (DNF) 26 24 22 119
23 13838 Justin Smith Sarah Davis Derwent Reservoir SC 34 34 -43 13 18 10 10 -52 119
24 14097 Mark Fleming Seonaid Young South Staffs Sailing Club 21 17 19 24 29 14 -30 (DNF) 124
25 13866 Richard Ham Keith Bundy Tollesbury SC 17 25 -41 -34 15 24 21 23 125
26 13915 Dan Gill Hugh Gill Sutton Dinghy Club -51 -28 27 27 19 20 11 25 129
27 13901 Stephen Nelson Jonathan Nelson Donaghadee SC 19 33 -38 15 (DSQ) 33 31 4 135
28 14144 Colman Grimes David Lappin Skerries SC -41 32 14 18 -43 22 37 41 164
29 14127 Bryan Willis David McFarland CAYC 28 30 -45 (DNF) 23 35 38 11 165
30 13819 Mark Greenhalgh Duncan Greenhalgh Royal Northern & Clyde YC 30 26 22 16 41 30 -46 (DNC) 165
31 14077 Curly Morris Laura McFarlane East Antrim BC/Newtonards SC 29 38 21 39 22 -51 23 (RET) 172
32 13707 Sarah O'Neill Tom Simes RYA (DNF) 22 36 23 32 32 33 (DNF) 178
33 13902 Nigel Sloan Johanna Vuolteenaho Newtownards SC 39 -52 -78 28 24 36 44 13 184
34 13721 Nick Devereux Ellie Devereux Budworth SC 33 29 -52 31 (DSQ) 39 40 20 192
35 14123 Ian Sinclair Alan Jones Bolton SC 12 27 67 (DSQ) (DSQ) 23 32 32 193
36 14101 Paul Bowmer Mike Fairlamb Bassenthwaite SC 32 37 -56 30 27 41 27 -44 194
37 147 Lewis Coppinger Harrison Coppinger Toddbrook SC 38 31 -61 37 26 28 36 -43 196
38 14105 Gerard O'Sullivan Hugh McNally Howth YC 14 23 44 33 -47 44 -45 40 198
39 14147 Dave Young Annette Fitzpatrick South Staffs SC / RNIYC (DNF) 39 25 42 45 18 29 (DNF) 198
40 13795 Graeme Farrington Rebecca Farrington East Down YC 43 46 -51 -51 11 45 28 31 204
41 14041 Oisin McClelland Samuel Heaney Donaghadee SC 27 40 28 40 35 -47 35 -49 205
42 13224 Patrick Hamilton James Dewhurst Burwain SC 18 41 30 35 31 (DSQ) -58 58 213
43 14138 Simon Cully Libby Tierney Blessington SC 44 -61 20 43 40 38 -51 28 213
44 13841 Chris Hawkes Cathy Hawkes Poole YC 22 -59 42 -64 21 57 43 34 219
45 14116 Eanna Moloney Lawless Sinead Dickson Sutton Dinghy Club -54 48 18 41 -50 46 34 36 223
46 13180 Alan Henry Louise Jeffery East Down YC 35 -81 -68 36 39 43 65 15 233
47 13716 Bobbie Johnson Rob Slack Chasewater SC 42 49 -77 52 -61 48 39 14 244
48 13727 Tim Davies Mark Collingwood Chelmarsh SC (DNF) 58 35 (OCS) 36 27 50 42 248
49 13917 Michael Cox Josh Porter Newtownards SC 36 60 29 -69 -71 40 61 27 253
50 14040 Bill Johnson James Johnson Lough Foyle YC -56 44 31 38 44 -76 48 54 259
51 13916 John Riley Nigel Lewis Bassenthwaite SC 50 51 46 -57 -56 31 54 39 271
52 13460 Peter Collings Andrew Collings Castle Semple SC -63 47 (DNF) 49 28 50 41 57 272
53 14080 Daniel Gallagher Gareth Gallagher Lough Foyle YC & Moville BC 37 35 48 65 (DNC) (DNC) 42 45 272
54 14074 Cathal Sheridan David Cooke Skerries SC 45 36 (DNF) 45 62 59 -66 38 285
55 13882 Lawrence Baalham Mark Ireland Newtownards SC (OCS) 45 34 -70 48 62 55 53 297
56 13880 Mandy Mitchell Jon Close Winsford Flash SC 49 (RET) 54 56 37 -67 57 47 300
57 14000 Paul O'Neill Stephen Browne Castle Semple SC 53 -66 -70 59 54 37 47 50 300
58 13644 Stuart McCormick Bernie Briody Mullingar Sailing Club 57 54 47 63 34 -69 -75 48 303
59 14119 Megan Hicklin Hayley Ramadhar South Staffs Sailing Club (DNF) 50 37 48 -67 61 59 51 306
60 13833 John McRobert Elwyn Agnew Ballyronan Boat Club 52 55 49 -71 -63 54 49 55 314
61 13888 James Peter Hockley James Lynch Lough Foyle Yacht Club 61 -69 60 50 51 60 -64 33 315
62 13732 Hugh Devereux Malcolm Bird Budworth SC 60 62 63 54 (DNF) 42 -77 37 318
63 13747 Tom Foulkes Ian Foulkes Winsford Flash SC (DNC) 43 50 -73 58 70 60 46 327
64 13955 Simon Jeffery Rebecca Jeffery East Down YC (DNF) -68 40 44 46 68 68 63 329
65 13207 Adrian Lee Edward Coyne Youghal SC 46 53 -69 55 57 -73 56 66 333
66 13910 Brian Andrews John McArthur Newtownards SC (DNF) (DNC) RET 62 25 55 69 35 342
67 13960 Valerie Bell Kenneth Bell Bassenthwaite SC (DNF) 63 -76 47 68 52 62 56 348
68 13722 Gerry Giligan Lucia Nicholson Sligo YC 55 -72 -66 53 55 64 63 60 350
69 13746 Graham Knox Craig Broadbent Hollingworth SC 58 73 65 46 69 (DNF) 52 (DNF) 363
70 4615 Stephen Parry Philip Green York Railway Institute SC 59 56 55 72 60 -77 -83 61 363
71 14057 Ann Penny Tom Daniels Derwent Reservoir SC (DNF) 71 53 68 59 63 53 -74 367
72 14056 Arthur Logan Iain Hardy Castle Semple SC (DNF) 57 -82 58 72 49 70 62 368
73 13865 James Ogg Michael Rutherford Donaghadee SC 62 64 39 66 -74 71 71 (DNF) 373
74 13705 Nick Brandon Vicky Ford South Staffs Sailing Club 65 -78 (DNF) 61 64 65 76 59 390
75 13575 William Mack Andrew Mack Dovey YC 48 74 64 -80 76 66 -79 67 395
76 13840 James Hackett Cormac Meaney Mullingar Sailing Club (DNF) 67 75 -79 75 53 73 64 407
77 13821 Tim Mack Neil Meredith Dovey YC (DNC) 76 62 -78 53 74 72 71 408
78 14063 Bruce Quail Steve Heywood Mounts Bay SC (DNF) (DNF) DNF 75 52 56 67 65 411
79 13528 Laura Jackson Jamie Ritchie Donaghadee SC 40 77 74 -85 66 80 -84 75 412
80 13970 Sam Wilkinson Sam Martin Donaghadee SC (DNF) 65 79 60 49 83 (DNF) DNF 432
81 13677 Una L'Estrange Adrianne Bolton Sligo YC (DNF) -83 59 74 78 79 74 69 433
82 14129 Newenham de Cogan Andrew Corkill Newtownards SC (DNF) 70 84 76 73 58 82 (DNF) 443
83 13110 Maurice Baalham Phil McFarland Donaghadee SC 64 (DNC) 58 84 81 81 -87 76 444
84 138 Charlie Edgar Patrick Butler Donaghadee SC (DNF) (DNC) 57 82 79 72 85 70 445
85 13782 Michael Collender Brian Walker Mullingar Sailing Club (DNF) -82 73 67 77 75 81 72 445
86 14800 Ian Greenham Karl Brady Mounts Bay SC (DNF) 75 72 83 65 (DNF) 86 73 454
87 14139 Derek Fleming Cobby Johnson Souths Staff CC (DNC) 80 71 77 70 78 80 (DNF) 456
88 13946 Louis Proksch Stephen Dickinson Mounts Bay SC (DNF) 84 81 -86 80 86 78 68 477
89 13019 Brian Lennox Nick Butler Donaghadee SC (DNF) 79 (DNC) 89 82 82 88 77 497
90 11188 Mollie Richardson Egan Celine Egan Seaboard (DNC) (DNC) 80 88 OCS 85 89 78 516
91 1213 Robert Heaney Jonathan Heaney Donaghadee SC (DNC) (DNF) 85 DNF 83 84 DNC DNC 540
92 10334 Hugh Brazier Steve Hogg York Railway Institute SC (DNC) (DNC) DNC 81 84 DNF DNF DNF 549
93 13164 Tim Bird Megan Bird Winsford Flash SC (DNC) (DNC) DNC 87 DNC DNC DNC DNC 567
comments powered by Disqus