X

Result Details

Event name: 29er Nationals - Silver
Date: 10 August 2014
Type: Nationals
Club: East Lothian Yacht Club
Classtype:29ER , see more results
Rank Helm Crew Club Nett Tally PrizeGroup SailNoNumber Q1 F1 F2 Total
1 Anna PRESCOTT Eve TOWNSEND Hayling Island SC / Hayling Island / Ems 13.0 6 F 2325 2.0 3.0 8.0 13.0
2 Stirling TAYLOR Chay TAYLOR Burnham SC 15.0 32 1895 5.0 8.0 2.0 15.0
3 Phoebe WARREN Lucy HARRIS Emsworth 18.0 27 F 1509 1.0 2.0 15.0 18.0
4 Ollie ALDRIDGE Nathaniel GORDON Parkstone YC 20.0 28 1754 6.0 4.0 10.0 20.0
5 Hannah BRISTOW Emily COVELL Leigh and Lowton / HISC 23.0 29 F 1779 8.0 11.0 4.0 23.0
6 Phoebe CONNELLLAN Sophie OTTER Middle Nene SC 26.0 12 F 394 13.0 10.0 3.0 26.0
7 Rebecca LEWIS Thomas GOODBOURN HISC 31.0 47 2122 7.0 12.0 12.0 31.0
8 Katie MUNRO Beth HURST Royal Findhorn YC 34.0 16 Junior F 780 12.0 13.0 9.0 34.0
9 Dan VENABLES Paddy KEECH Sutton 36.0 52 2175 34.0 DNC 1.0 1.0 36.0
10 Sarah ALEXANDER Ben WILCOX East Lothian YC 42.0 40 Adult 2029 9.0 17.0 16.0 42.0
11 Tom JOHNSON Flynn DAVIES Blackwater SC / Burnham SC 43.0 24 1221 4.0 5.0 34.0 BFD 43.0
12 Jan KLEIJN Victor SCHONK KWV DE Koenen / WSV DE Binnenmaas 44.0 53 2178 10.0 21.0 13.0 44.0
13 Bobby HEWITT Harvey MARTIN Leigh and Lowton / Ogston 47.0 14 Junior 543 24.0 18.0 5.0 47.0
14 Tom JEFFERY Will WARD Rutland / Ogston / Ogston 47.0 46 2120 16.0 24.0 7.0 47.0
15 Emma BARNETT Eve GADD Royal Torbay YC 49.0 7 F 158 17.0 15.0 17.0 49.0
16 Hamish TAYLOR Rory ROSE Clyde CruisingC / Aberdeen & Stonehaven 52.0 39 Junior 2023 34.0 DNC 7.0 11.0 52.0
17 Signe mathilde NORBORG Orla MITCHELL RLymYC / HISC 54.0 57 Junior F 2221 34.0 DNC 14.0 6.0 54.0
18 Sam JAMES Ellie ALDRIDGE Parkstone YC 55.0 21 1153 26.0 9.0 20.0 55.0
19 Emma WHITE Sam BARR Waldringfield SC / Royal Corinthian YC 56.0 17 834 14.0 20.0 22.0 56.0
20 Emma PHILLIPS Jamie PURCELL Starcross YC + Rtyc 57.0 20 1122 11.0 27.0 19.0 57.0
21 William BIRCHALL Benjamin WAHA Hayling Island SC / Queen Mary's SC / Qu 58.0 48 2124 25.0 19.0 14.0 58.0
22 James THOMAS Jack NUNN CBYC / Llandegfedd SC / Bowmoor / CBYC 59.0 23 1200 18.0 23.0 18.0 59.0
23 Hannah STOWE Zak MORTON Rutland SC 60.0 18 Junior 900 20.0 6.0 34.0 BFD 60.0
24 Callum ESCRITT Tom CLAYTON Yorkshire Dales S C 63.0 45 2119 3.0 26.0 34.0 BFD 63.0
25 Phoebe WOOD Ella CUDMORE Chew Valley Lake SC 67.0 25 F 1233 21.0 22.0 24.0 67.0
26 Chelsea JACKSON ryan jones Llyn Brenig / clywedog 69.0 9 342 19.0 16.0 34.0 BFD 69.0
27 Fiona MACKAY Heather SWORD Toward SC / Loch Tummel SC 75.0 56 F 2219 22.0 30.0 23.0 75.0
28 Luke ROBERTSON Eddie ATTENBURROW RTYC 77.0 26 1508 15.0 28.0 34.0 BFD 77.0
29 Tommi COODE James GUINAN Mumbles 80.0 8 325 34.0 DNC 25.0 21.0 80.0
30 Alex PHILPOTT Jess D'ARCY FPSC 86.0 54 2214 23.0 29.0 34.0 BFD 86.0
31 Carys RANDERIA Holly DABSON Grafham Water SC 92.0 22 F 1196 34.0 DNC 33.0 25.0 92.0
32 William RHODES Hannah RHODES Rutland SC 92.0 19 Junior 937 34.0 DNC 32.0 26.0 92.0
33 Jack COLLIS Louis BRAND Marconi SC / Corinthian Otters SC 92.0 36 Junior 1973 34.0 DNC 31.0 27.0 92.0
comments powered by Disqus