X

Result Details

Event name: Wayfarer Europeans
Date: 22 July 2014
Type: Euros
Club: WPNSA
Classtype:WAYFARER , see more results
Rank Helm Crew Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Nat. SailNo. Pts
1 Michael McNamara Simon Townsend Grimsby & Cleethorpes YC -3 1 -3 1 1 1 2 1 1 1 GBR 10648 9
2 Roger Challis Mark Johnston Waldringfield SC 2 4 8 -15 3 14 1 3 2 -25 GBR 10992 37
3 Richard Hartley Mark Hartley RYA -9 2 4 9 5 7 3 -13 7 2 GBR 10918 39
4 Will McGrath Sam Woolner Starcross SC 8 -14 1 6 10 3 5 2 -13 12 GBR 10690 47
5 Martin Collen Donna Collen Upper Thames SC -14 11 2 -12 11 2 9 4 5 4 GBR 88 48
6 Neil Fletcher Chris Edwards Waldringfield SC 10 6 -16 7 9 6 11 (BFD) 4 15 GBR 10994 68
7 Quentin Strauss Sarah Burgess Upper Thames SC 4 (DSQ) 13 11 -15 9 10 8 3 11 GBR 10618 69
8 Liam McGrath Sue McGrath Starcross SC 1 16 7 2 14 23 -31 9 (BFD) 3 GBR 10781 75
9 Niels Alslev Anders Pjetursson Farum SK 13 -21 5 5 2 5 20 17 11 -35 DEN 10594 78
10 Brian Lamb Sam Pygall Wilsonian SC 5 7 18 3 13 13 13 -27 9 -21 GBR 10934 81
11 Bill Whitney John Shelton Shoreham SC (OCS) 3 6 21 7 11 (DSQ) 12 15 6 GBR 10688 81
12 Richard Stone Catherine Gore Medway YC 15 12 -23 10 8 10 -17 10 12 7 GBR 10609 84
13 Ian Richards Adam Light Great Moor SC 19 5 9 -23 21 15 8 11 (BFD) 10 GBR 10570 98
14 Colin May Paul Frey Parkstone YC 6 10 15 24 22 4 -27 5 20 (RET) GBR 10768 106
15 Des Davies Mark Lee Broxbourne SC 12 8 -35 22 6 20 21 6 -23 16 GBR 10616 111
16 Soren Jensen Annette Hansen Farum SK 17 -25 21 13 4 -22 15 16 6 22 DEN 11007 114
17 Philip Manning Dennis Manning Rollesby Broad SC 11 17 10 16 16 -24 -25 7 17 23 GBR 10740 117
18 Bjarne Clausen Hans W Hansen Roskilde SK 7 27 12 4 -31 31 14 -34 22 5 DEN 11006 122
19 Geof Gibbons Carrie Wilkes Parkstone YC -41 13 -25 17 12 19 4 25 24 9 GBR 10855 123
20 Stewart Coltart Catriona Coltart Medway YC -28 20 14 18 26 21 6 15 10 -33 GBR 10947 130
21 Clive Taylor Darren Stokes Lymington Town SC 21 15 17 -35 24 12 7 14 (DNC) 27 GBR 7878 137
22 Matthew Scott Freddie Scott Norfolk Punt Club 16 19 -22 8 18 18 -22 19 21 18 GBR 10601 137
23 Tim Townsend Jacqueline Townsend Medway YC -43 24 24 (OCS) 20 8 12 18 8 24 GBR 11012 138
24 John Goudie John Hewat Wilsonian SC -30 22 19 20 25 16 24 (BFD) 14 13 GBR 10680 153
25 Brian McKenzie Elizabeth McKenzie Medway YC 23 23 20 -34 29 28 16 23 19 (DNC) GBR 10686 181
26 Jackie Dobson Terry Berrett Parkstone YC 20 -40 -36 26 28 30 23 20 18 20 GBR 10866 185
27 Alan Chaplin Philip Ayton Shoreham SC 18 -36 11 36 17 -39 36 28 28 19 GBR 10608 193
28 Steve Collins Alex Cane Minima YC 27 -34 33.5 19 19 29 -38 22 16 34 GBR 10739 199.5
29 Trevor Newley Giles Bowman Emsworth SC 22 9 -43 31 27 25 18 32 (BFD) 39 GBR 998 203
30 Monica Schaefer Sam Samuels Greystones SC 24 28 30 14 -37 17 34 29 -37 28 IRL 10952 204
31 Chas Hammond Mandy Hammond Shoreham SC 25 33 26 (OCS) 23 37 32 -49 25 8 GBR 10716 209
32 Liz Feibusch William Cleverley Orford SC 26 18 38 37 39 -47 29 26 33 -50 GBR 11000 246
33 Steve Haley Joe Haley Parkstone YC 31 39 28 28 30 (DNC) (DNC) 36 27 32 GBR 10650 251
34 Gordon Reid Robin Anderson East Down YC 29 -44 32 25 33 34 30 33 -41 38 IRL 10596 254
35 Chris Gill Lisa Bernard Orford SC 37 -43 -41 38 38 36 19 21 32 37 GBR 10705 258
36 Ian Seargeant Anjali Sargeant & Ammani Daniel Parkstone YC 39 31 -50 29 -40 35 26 37 35 31 GBR 10972 263
37 Elise Beket Evert Beket WV Vremdyck -49 38 29 39 36 43 37 30 -44 14 NED 10953 266
38 Phillip Powell Derek Shipley Parkstone YC 34 -45 33.5 30 32 (DNC) 39 41 29 30 GBR 10916 268.5
39 Harry Strauss Tom Wilson Upper Thames SC (OCS) (OCS) 42 32 34 42 35 24 45 17 GBR 7588 271
40 Henry O'Friel Elain Vogel East Down YC 32 35 27 27 53 26 28 (DNC) (DNC) DNC IRL 10991 287
41 Jamie Wheatley Stephen Wheatley Aldeburgh YC -47 29 -53 42 45 38 42 31 42 26 GBR 9500 295
42 Mark Penny Peter DileyGail Penny Medway YC 38 41 39 41 -42 32 -47 39 39 29 GBR 10614 298
43 Jamie Southwell Alan Southwell Hill Head SC -52 26 45 40 35 -49 44 35 30 46 GBR 10925 301
44 Ian Clarke Mike Acaster Bartley SC 33 32 -51 33 43 40 43 38 40 -45 GBR 10906 302
45 Margie Crawford Rachel Reid East Down YC 35 42 40 (RET) -46 44 33 43 26 42 IRL 10699 305
46 Michael Dillistone Owen Chaldecott Castle Cove SC 40 37 -48 -55 47 27 40 44 34 36 GBR 10556 305
47 Glynne Marples Pauine Snyder Parkstone YC 44 -50 49 -51 49 33 41 42 31 44 GBR 10792 333
48 Roger Herbert Gill Herbert Brading Haven YC 48 46 46 -52 44 41 45 (BFD) 38 43 GBR 10222 351
49 Phil Norris Roland Pevsner Weymouth SC (OCS) 30 47 43 51 -54 46 52 36 49 GBR 10574 354
50 Russell Perry Steve Swain Haversham SC -53 48 -55 48 41 48 50 47 43 40 GBR 10777 365
51 Roger Stevens Caroline Gill Orford SC 36 -53 -52 45 52 45 51 50 46 41 GBR 10892 366
52 Roy Connelly Peter Colvin East Down YC 45 (RET) 31 46 54 52 49 48 (DNC) DNC IRL 11003 384
53 John Mellor Jeremy Norman Yorkshire Dales SC 46 49 -54 54 -57 46 48 54 49 48 GBR 1162 394
54 Stephen Garrett Timothy Garrett Haversham SC 54 52 37 44 55 50 (DNC) 51 (DNC) RET GBR 10585 402
55 Leslie Burton Claire Postbeschild West Oxfordshire SC 50 47 57 47 56 53 52 40 (DNC) (RET) GBR 10755 402
56 Margaret Hynes Sean Hynes Cullaun SC 42 51 44 53 50 (DNS) (DNC) 46 DNC DNC IRL 10826 404
57 John Stevens Oliver Dunne Royal Lymington YC 55 54 -56 49.5 48 51 54 45 48 (DNC) GBR 9580 404.5
58 Ian Fyfe Emma Fyfe Lilliput SC 51 55 -58 49.5 -58 55 53 53 47 47 GBR 10928 410.5
comments powered by Disqus