X

Result Details

Event name: Laser Under 21 Europeans 2014 - Laser Standard Gold Fleet
Date: 12 July 2014
Type:
Club: Torbole
Classtype:LASER , see more results
Rank SailNo Helm Crew Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 Total
1 GBR 202453 Brando Lorenzo CHIAVARINI result no Royal Northern Clyde Yacht Clu 2 1 -4 2 2 2 (dnf) 1 3 2 9 1 25,0
2 GBR 201481 Jack WETHERELL result no Beaver Sailing Club 6 -9 2 1 1 3 3 14 -20 1 2 16 49,0
3 FIN 202978 Kaarle TAPPER result no Helsingfors segelklubb 7 2 3 -8 4 1 9 3 11 3 -15 9 52,0
4 GBR 204539 Michael BECKETT result no Solva 3 11 7 7 (ufd) 4 5 6 2 5 5 -38 55,0
5 NED 206717 Duko BOS result no Rotterdamsche Zeilvereeniging 9 -16 5 1 10 9 12 2 6 4 1 -19 59,0
6 GBR 207301 Henry WETHERELL result no Beaver SC -17 14 6 3 3 7 14 11 7 19 -25 7 91,0
7 NOR 201735 Henrik BEGBY result no Royal Norwegian Yacht Club 4 2 1 (dnf) 10 24 4 4 -33 14 8 28 99,0
8 NED 202985 Niels BROEKHUIZEN result no WV Admiraal van Kindsbergen 7 7 2 3 9 -10 11 7 15 -34 22 24 107,0
9 FIN 200870 Matias MIKKOLA result no Helsingfors segelklubb 5 6 -21 2 11 10 18 24 16 11 -26 4 107,0
10 IRL 203718 Fionn LYDEN result no BALTIMORE SAILING CLUB 9 3 8 5 -29 4 21 20 -41 17 10 13 110,0
11 POL 205643 Tadeusz KUBIAK result no Sejk Pogon Szczecin 10 6 8 14 1 -35 17 5 17 -39 30 6 114,0
12 NOR 201111 Hermann TOMASGAARD result no Kongelig Norsk Seilforening 1 1 4 -11 6 2 8 13 25 50 7 (ufd) 117,0
13 RUS 171513 Maxim NIKOLAEV result no CSP "Khlebnikovo" CSKA 3 3 5 -9 5 3 40 27 5 6 -49 21 118,0
14 GBR 207591 Elliot HANSON result no Redesmere Sailing Club 1 4 1 -5 2 1 1 (dsq) 8 10 dnf 36 121,0
15 SWE 201727 Emil BENGTSON result no Göteborgs Kungliga Seglarsälls 14 15 3 -19 4 11 37 18 10 8 -48 8 128,0
16 GER 204199 Theodor BAUER result no Röbeler Segler Verein Müritz e 6 8 13 -15 7 13 -49 12 12 23 11 29 134,0
17 HUN 204922 Benjamin VADNAI result no Balatonfüredi Yacht club 15 10 20 -41 6 5 10 31 31 7 -37 2 137,0
18 SUI 199848 Nils THEUNINCK result no Club Nautique de Pully/Gstaad 11 (dsq) 17 6 8 12 19 15 27 16 14 -30 145,0
19 POL 203179 Filip CISZKIEWICZ result no MKZ Arka 8 -26 12 21 16 24 20 19 4 -26 20 3 147,0
20 ITA 206455 Michele BENAMATI result no Fraglia Vela Riva del Garda 2 4 14 (ufd) (dnf) 18 2 8 35 dne 6 5 151,0
21 SWE 203591 John DIEDRICHS result no -42 13 10 10 5 12 29 9 -54 28 29 23 168,0
22 IRL 203714 Finn LYNCH result no National Yacht Club 4 34 11 20 8 (dnf) 15 23 13 30 -50 22 180,0
23 GBR 202315 Hector SIMPSON result no Yorkshire Dales SC 19 22 11 (dnf) 3 20 30 25 9 24 21 -48 184,0
24 ITA 207273 Marco PONTI result no Porto Maurizio Yacht Club 21 14 -24 12 12 19 6 35 -45 25 34 27 205,0
25 ISR 199506 Omer ZACHAR result no HAIFA SAILING 20 5 14 22 -31 15 13 (ret) 1 48 27 45 210,0
26 TUR 191821 Alp RODOPMAN result no -26 23 12 10 14 25 28 10 24 13 (bfd) 51 210,0
27 GER 200074 Tobias GRAF result no Verein Seglerhaus am Wannsee 14 13 22 23 18 -44 39 38 -53 21 4 20 212,0
28 DEN 206366 Christian ROST GULDBERG result no Egå Sejlklub 12 22 15 (ret) 13 15 7 33 37 45 17 (ufd) 216,0
29 AHO 202977 Just AANHOLT VAN result no Youth Sailing Curacao 20 -39 19 16 17 23 16 17 21 36 -46 33 218,0
30 UKR 204532 Georgii PACHES result no TRANSBUNKER SAILING TEAM 13 20 16 -38 7 29 27 -44 23 31 16 37 219,0
31 NED 206725 Max REBEL result no W.V.A. Vinkeveen- Abcoude 12 12 -27 24 13 13 42 29 22 -43 13 39 219,0
32 GRE 196393 Charalampos MAVROGEORGIS result no Nautical club of Vouliagmeni -28 21 20 4 23 11 26 28 28 32 28 -47 221,0
33 CRO 201759 Mario ZEKAN result no JK MORNAR 10 19 9 15 16 -23 22 -49 46 15 31 49 232,0
34 SWE 193200 Eddie KLEMETS result no Jollekappseglarna Västerås 8 28 13 13 22 -31 24 39 26 18 (bfd) 42 233,0
35 SWE 204751 Marcus MAGNUSSON result no NääsYachtClub 22 18 25 -43 29 9 36 26 -49 35 18 17 235,0
36 AUS 202647 Mark SPEARMAN result no Fremantle Sailing Club 28 -41 7 23 12 6 38 30 44 -49 23 25 236,0
37 ITA 206683 Marco BENINI result no Fraglia Vela Riva del Garda 17 12 -28 4 25 27 23 46 32 20 32 -50 238,0
38 SUI 201424 Benoît LAGNEUX result no Société Nautique de Genève 13 -49 31 42 22 7 43 34 14 -47 24 11 241,0
39 SLO 195998 Luka Zan ZELKO result no BD Sidro Maribor -18 17 18 18 11 6 48 22 18 40 (dnf) 46 244,0
40 ITA 206209 Zeno GREGORIN result no Società Velica Oscar Cosulich 24 15 24 12 20 -30 31 (ufd) 50 41 19 12 248,0
41 CRO 193084 Antonio PORETTI result no J.K. Maestral 11 10 -35 7 33 8 -53 32 38 46 51 14 250,0
42 GER 204362 Fabian KASÜSKE result no segelclub fraternitas 21 -33 10 31 17 26 35 -51 29 12 35 35 251,0
43 SWE 197345 Lukas BERGMAN result no Kungliga Svenska Segel Sällska 16 19 27 -44 20 26 (dnf) 36 30 9 38 32 253,0
44 ITA 202136 Rocco CISLAGHI result no Planet Sail 15 -32 17 9 18 31 32 48 40 -52 3 41 254,0
45 NED 206726 Pp PLEVIER result no WV Bovenwater 5 8 -32 21 9 16 44 42 36 29 44 -52 254,0
46 RUS 192777 Artem GRISHNYAKOV result no Ostrov Sokrovicsh 19 20 16 40 19 -41 45 21 (dnf) 22 42 15 259,0
47 GER 206234 Magnus SIMON result no Mühlenberger Segelclub -32 16 9 20 23 5 -50 47 39 38 33 34 264,0
48 IRL 200745 Darragh O'SULLIVAN result no -48 18 18 32 24 14 34 37 34 -53 36 26 273,0
49 AUS 206012 William BATES result no 25 5 19 -44 26 36 (dnf) dnf 19 42 12 40 281,0
50 SWE 206640 Johannes PETTERSSON result no Mora Segelsällskap 18 25 -34 11 24 27 51 41 -52 33 40 18 288,0
51 GBR 204206 Kieran HILL result no Scaling Dam Sailing Club 22 17 -33 14 28 22 33 40 -51 44 41 31 292,0
52 ESP 206336 Gaston TOLON CRUZ result no Club Nautic Aragòn - Salou 30 25 -33 16 15 14 41 16 43 51 -52 44 295,0
53 RUS 195737 Dmitry TRETYAKOV result no sc-parusnik 33 -37 23 31 26 8 25 45 42 37 43 (ufd) 313,0
54 SWE 204063 Albin BOMAN result no Bråvikens Segelsällskap 33 29 -34 6 14 33 46 50 (dnf) 55 39 10 315,0
55 DEN 206945 Aamann Martin JESSEN result no Egaa Sejlklub 23 26 6 -28 19 17 52 43 47 -54 45 43 321,0
56 GBR 204007 Harry BLOWERS result no Gurnard Sailing Club 27 27 (dnf) 17 15 16 47 52 48 27 47 -53 323,0
comments powered by Disqus