X

Result Details

Event name: IOCA Optimist Team Selection Trials
Date: 02 May 2014
Type:
Club: WPNSA
Classtype:OPTIMIST , see more results
Rank SailNo Helm Club Nett M/F Prize Age Tally Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Race 9 Race 10 Race 11 Race 12 Race 13
1 6271 Vita HEATHCOTE RLymYC 41 F 13 76 11 10 6 1 6 5 1 14 1 5 2 1 3
2 6281 Benno MARSTALLER Restronguet SC / Mylor YC 44 M 14 83 4 3 14 2 8 3 2 4 4 19 5 5 4
3 6201 William HALL CBYC 56 M 14 59 5 18 3 13 1 6 10 7 6 9 1 7 1
4 6147 Hatty MORSLEY Pordinorwic S C 83 F 15 46 1 27 39 3 2 47 3 16 3 2 22 2 2
5 6200 Rhys LEWIS Cbyc 99 M 13 58 9 5 9 15 10 1 5 17 17 16 10 4 15
6 6169 Alex SMALLWOOD Datchet Water SC 121 M 15 51 2 46 16 12 3 17 7 2 13 38 15 17 17
7 6164 Fenella BENNETT RLymYC 130 F 15 49 6 17 10 53 24 8 11 11 25 3 4 53 11
8 5877 Haydn SEWELL Royal London YC / Royal Victoria YV 134 M 12 16 16 12 83 11 18 42 9 24 8 7 13 3 13
9 6195 Julia MELLERS Chichester YC 148 F 13 56 33 2 15 31 11 10 14 1 38 12 19 10 23
10 6276 Milo GILL-TAYLOR Spinnaker / RLymYC 150 M 14 79 7 13 63 5 14 31 4 20 24 20 7 30 6
11 6205 Oliver HILL RLYMC 161 M 14 62 8 9 8 54 63 21 34 10 21 1 16 25 8
12 6151 Sophie HOLLOWAY Parkstone YC 187 F 14 47 14 8 2 29 52 4 37 19 33 23 8 55 10
13 6190 Jamie HARRIS BCYC 197 M 13 54 35 19 22 8 13 15 44 23 10 13 20 19 56
14 6279 Harris CARTWRIGHT Loch Lomond SC 206 M 13 81 10 20 83 9 4 83 23 13 46 21 33 20 7
15 6193 Arthur FRY CYC / RLymYC 213 M 13 55 17 4 13 35 12 26 27 32 19 18 36 29 16
16 6269 Rory HARPER Loch Lomond SC 213 M 13 74 28 34 11 26 35 23 22 9 15 10 23 52 12
17 5984 Hamish TAYLOR Clyde CruisingC 215 M 15 25 36 15 32 19 16 2 12 31 12 8 32 67 49
18 6258 Christopher JONES Pwllheli 217 M 14 72 3 1 5 34 15 32 31 3 45 31 38 72 24
19 6214 William HEATHCOTE RLymYC 220 M 12 63 19 28 48 30 7 39 30 22 2 28 18 14 22
20 6288 Pippa CROPLEY RLymYC 220 F 15 11 29 23 7 42 9 29 24 30 22 24 14 9 46
21 6275 Hattie ROGERS RLymYC 233 F 14 27 20 6 23 49 28 37 21 43 30 15 26 18 9
22 6230 Alexandra SCHONROCK Parkstone YC 234 F 12 66 30 39 28 4 26 67 20 28 14 4 21 41 20
23 6277 Ciaron JONES Pdsc 242 M 14 80 58 16 24 52 22 40 35 29 41 11 3 16 5
24 5901 Johnny THOMPSON Frensham Pond SC / RLymYC 248 M 12 18 23 37 1 27 25 19 13 15 35 32 31 27 36
25 6280 Alex KING Warsash SC / Royal Lymington YC 253 M 13 82 12 22 40 60 53 9 19 5 5 17 50 75 21
26 5500 Archie LECKIE LLSC 265 M 11 3 25 7 51 14 62 54 47 33 20 27 6 8 27
27 6236 Matthew LEARY CBYC 268 M 13 68 13 29 42 37 66 20 26 27 11 22 65 6 35
28 6198 Rosie WILLIAMSON Bowmoor 283 F 15 57 26 61 20 28 37 33 32 18 23 25 27 37 14
29 6089 Gethin llewelyn OWEN Clwb Hwylio Pwllheli 292 M 15 35 83 32 18 20 57 7 8 58 51 6 9 26 83
30 6278 Calum COOK Nairn SC 305 M 13 73 49 52 19 80 44 30 6 37 16 36 17 33 18
31 6270 Matt BECK Bowmoor SC 315 M 13 75 15 33 4 63 21 51 39 40 44 14 11 46 48
32 6086 Iago DAVIES Clwb Hwylio Pwllheli 322 M 15 33 18 14 43 18 40 35 16 41 29 43 25 63 83
33 6165 Jack LUCAS-CLEMENTS HISC 325 M 14 50 31 21 12 40 23 24 25 12 28 57 52 60 57
34 6273 Charlotte BOYLE RLYC 335 F 14 78 39 43 37 7 39 36 17 21 36 29 40 58 34
35 6180 Henry CHANDLER Emsworth Sc 338 M 12 52 56 53 25 10 31 28 28 39 27 59 58 13 28
36 6272 Emilia BOYLE RLYC 350 F 14 77 22 11 30 69 30 13 46 50 31 35 28 54 60
37 5929 Joshua WAHA Royal Southern YC 357 M 14 20 51 68 21 32 29 11 15 35 50 56 29 28 76
38 5795 Jamie COOK Cardiff Bay YC 382 M 11 10 68 48 44 45 49 12 18 34 43 46 62 24 19
39 5700 Fergus FOX Burghfield SC 393 M 13 6 32 78 26 39 32 27 29 42 9 81 71 32 54
40 6132 Daniel BURNS Spinnaker 413 M 15 44 27 30 17 16 34 45 38 6 63 72 69 79 68
41 6129 Adele YOUNG Spinnaker SC 418 F 14 43 37 26 68 38 19 25 64 26 37 71 64 57 25
42 5869 Barty GRAY Bowmoor / Trearddur Bay Sc 419 M 11 15 42 49 49 25 48 18 48 8 39 42 72 51 78
43 5903 Huw NUNN CBYC / Bowmoor 443 M 15 19 45 24 27 47 45 48 57 52 79 37 46 15 75
44 6152 Kai WOLGRAM Llyn Brenig 444 M 10 48 43 50 33 41 5 44 33 57 58 52 49 44 50
45 6110 Thomas DAWSON CH Pwllheli 446 M 13 39 38 36 62 24 27 57 59 46 26 68 80 12 59
46 6246 Hannah ROBERTS-STRAW CBYC 447 F 13 70 41 59 45 17 51 22 50 25 47 60 60 70 30
47 6114 Ryan BUSH BCYC 455 M 13 40 54 45 41 50 38 58 55 62 7 50 12 59 45
48 6240 Drew WRIGHT Chelmarsh 464 M 13 69 44 57 31 6 70 16 56 80 49 30 35 81 70
49 5857 Thomas BRYANT CAM SC 490 M 14 14 50 35 36 61 65 38 40 75 77 61 42 21 41
50 5853 Nick WALTERS HISC 496 M 14 13 47 54 70 23 61 68 52 53 42 40 37 61 26
51 5492 Rhys WILLIAMS Cardiff Bay YC 498 M 14 2 48 66 47 22 41 74 71 48 75 45 41 31 38
52 6050 Flavia TRITTO Papercourt SC 509 F 15 29 83 83 38 44 17 61 61 65 78 48 39 11 47
53 5974 Mila MONAGHAN Cardiff Bay YC 519 F 14 24 24 58 34 56 54 41 77 81 56 64 30 38 64
54 6062 Rebecca COLES Annandale 531 F 14 30 78 38 77 71 55 43 45 47 53 63 61 23 32
55 5714 Ellen MAIN Warsash SC 554 F 13 7 60 55 52 66 73 63 69 67 62 26 24 50 29
56 6219 Jack ELSBY-HARTMAN Restronguet SC / Rcyc 559 M 15 64 46 40 74 48 43 55 42 74 67 41 68 56 53
57 6189 Cossie LEWIS Bosham 560 F 13 53 70 31 54 70 42 46 53 59 52 33 78 62 58
58 6087 Elodie EDWARDS Pwllheli SC 564 F 12 34 64 41 57 51 58 50 70 70 57 62 44 40 40
59 6145 Henry BEARDSALL Warsash SC 566 M 13 45 40 69 61 78 47 59 74 64 32 39 34 66 55
60 5951 James FOSTER Poole YC 568 M 12 22 57 25 50 75 79 60 67 44 55 58 66 42 44
61 6228 Phoebe ROBERTS PDSC 569 F 13 65 59 47 55 59 64 76 72 79 69 34 51 22 37
62 6065 Zoe JAMES Papercourt / Hisc 572 F 15 32 55 73 46 57 20 64 60 49 34 67 55 65 77
63 6231 Bettine HARRIS BCYC 575 F 11 67 73 42 53 76 50 65 51 71 64 49 56 43 31
64 5994 Peter BADDELEY Burghfield / Hisc 579 M 14 41 21 81 67 21 80 72 62 36 81 69 70 39 42
65 6203 Chloe FELTON Staunton Harold SC 589 F 13 60 83 71 64 62 36 14 54 72 60 70 43 64 51
66 6101 Harry FOX Burghfield SC 591 M 14 36 63 51 75 82 77 69 41 68 18 47 48 34 83
67 6103 Christopher JAMES Papercourt / HISC 607 M 13 37 61 72 29 43 75 79 79 51 40 55 75 73 33
68 5964 Zara HOWARTH Poole YC 656 F 13 23 52 74 65 72 76 34 49 66 54 80 81 49 65
69 5896 Gordon COGAN SIVARAJAN CCCDS 659 M 12 17 71 60 58 68 56 49 43 55 73 79 59 80 67
70 5620 Matthew SHIRT PDSC 664 M 14 4 77 62 35 55 33 81 63 76 68 66 76 69 61
71 6256 Phoebe LE MARQUAND ST. Catherine's 670 F 12 71 65 67 73 74 46 71 81 73 65 54 45 48 63
72 5285 Dermot GANNON Burghfield 679 M 14 1 53 44 69 65 68 75 80 38 76 82 57 68 66
73 5833 David RAIMBAULT St Catherines SC 681 M 15 12 69 77 56 79 71 52 36 56 59 53 73 82 83
74 6026 Freya BLACK HISC / RLymYC 681 F 13 28 62 64 79 58 67 66 78 60 72 51 53 76 52
75 6289 Abby CHILDERLEY Royal Southern YC ;-) 682 F 11 84 66 56 71 46 59 77 65 45 66 76 63 71 74
76 5993 Colette BACON Corinthian Otters 687 F 14 26 79 70 59 36 60 73 73 54 71 74 74 74 43
77 6116 Alice HANDLEY Papercourt SC & HISC 688 F 14 42 67 65 66 73 72 70 58 61 70 65 47 47 73
78 6105 Toby ATHERTON Rlymyc / Gurnard Sc 696 M 13 38 75 76 60 64 82 62 66 77 48 75 54 77 39
79 5938 Toby BENNETT RLymYC 703 M 14 21 34 80 76 33 78 53 83 83 83 44 82 78 62
80 5766 Arthur CONNOLLY RCYC 746 M 14 9 72 75 80 67 81 56 76 69 80 78 67 35 71
81 5681 Sam KNEALE CBYC 757 M 13 5 74 63 78 81 69 80 75 78 61 77 77 36 69
82 5736 Oliver REYNOLDS Cardiff Bay YC 772 M 15 8 76 79 72 77 74 78 68 63 74 73 79 45 72
comments powered by Disqus