X

Result Details

Event name: CurraDinghy 420 Winter Championships
Date: 08 March 2014
Type:
Club: Pwllheli Sailing Club
Classtype:420 , see more results
Rank SailNo Helm Crew Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total
1 54481 Tim RILEY James TAYLOR Warsash SC 1 1 2 1 1 1 (BFD) 7
2 54849 Sarah NORBURY Mari DAVIES South Staffordshire SC 2 6 1 2 -21 8 1 20
3 52069 Robbie KING Ryan ORR Rlyc / Warsash SC 4 -14 6 3 3 2 3 21
4 54978 Max CLAPP Joseph BURNS Royal Southern Yc -12 5 7 7 2 3 2 26
5 54164 Scott WALLIS Luke BURYWOOD Spinnaker 7 3 3 4 -11 4 5 26
6 53966 Jemima LAWSON Lily SUMMERS Emsworth SC 9 4 9 9 -14 11 4 46
7 55281 Ewan McMAHON Colin O'SULLIVAN Howth YC 5 8 5 8 -25 12 8 46
8 54487 Morgan DIBB Rosie WATKINS Warsash Sailing Club 3 10 4 10 -15 13 7 47
9 54853 Milly PUGH Amy SPARKS Poole 13 9 8 -16 4 5 9 48
10 53974 Ben HAZLEDINE Rhos HAWES RLymYC 10 2 16 5 12 -17 15 60
11 54947 Danial WHITELEY James CLEMETSON Port Dinorwic 8 12 10 6 (BFD) 21 6 63
12 54509 Harry WHITTAKER Grattan ROBERTS RCYC 16 15 11 11 7 9 -17 69
13 54464 Josh VOLLER Matthew SHORROCK RYA 19 21 -27 14 8 6 10 78
14 55015 Jenny SMALLWOOD Danielle THOMAS Datchet Water SC 23 11 20 22 5 7 (BFD) 88
15 54368 Lizzy McDOWELL Cara McDOWELL Malahide YC 14 20 15 12 19 (OCS) 12 92
16 53645 Max MOYLES William BIRCHTOMLINSON Royal Lymington 20 16 18 18 -23 10 11 93
17 52626 Sarah JARMAN Emily WALTERS RLymYC 17 -34 21 13 9 16 19 95
18 52627 Dan ATHERTON Matthew VINEY Rlymyc / Gurnard Sc -25 17 14 24 6 15 20 96
19 54537 Douglas ELMES Bill STAUNTON RCYC 6 7 13 29 18 26 (BFD) 99
20 55107 Ben JENNINGS Marcus TRESSLER Rutland Sc 18 -33 12 15 30 18 13 106
21 54782 Joanna BARRIE Joanne FOSTER Annandale Sailing Club 24 19 -25 20 17 14 16 110
22 54852 Joanna KALDERON Midge WATKINS Itchenor Sailing Club 11 18 28 21 29 19 -31 126
23 52230 Ali IRELAND Sam SMITH LARGS 26 26 23 -30 10 24 25 134
24 54983 Jenny CROPLEY Emma BAKER RLymYC 29 29 17 -33 16 22 21 134
25 54483 Ella STOGGALL Emma KINDON Staunton Harold 27 25 24 26 13 20 -30 135
26 54124 Jemma VINEY Matilda MATTHEWS Cardiff Bay Yc 30 13 22 17 -35 30 24 136
27 54783 Isabel DAVIES Gemma KEERS Itchenor 28 24 -33 28 27 23 14 144
28 55102 Lucy MELLERS Esme JONES Chichester YC 22 22 19 27 -38 31 23 144
29 53053 Alex PLATT Will MCMAHON Restronguet SC / R.c.y.c. 15 23 32 25 (DSQ) 25 27 147
30 54784 Katie DAVIES Grace SUMMERS Itchenor -35 30 34 31 22 27 18 162
31 54468 Kate LYTTLE Alanna LYTTLE Rstgyc 21 32 (RET) 23 26 33 28 163
32 54091 Issy BLACK Emily GENT HISC / Rylc (OCS) 27 29 19 36 38 22 171
33 54163 Jennifer ABRAHAM David ABRAHAM Helensburgh SC 33 -38 26 32 33 28 26 178
34 53378 Jude MASSEY Luke THURSTON Royal Lymington YC 32 31 30 34 24 -36 35 186
35 54482 Esther FENTON-JONES Tabby PEEL Papercourt 31 39 35 38 20 29 (BFD) 192
36 52456 Alastair WALLACE Harry WILKES South Cerney SC (RET) 28 31 35 31 35 32 192
37 53958 Catriona WALLACE Charlotte ASHWORTH South Cerney Sailing Club 36 36 37 (DNF) 28 32 29 198
38 53103 Jocelyn HILL Molly FEKKES County Antrim YC -38 37 36 37 32 34 36 212
39 53304 Rebecca BRYANT Isla HARPER Annandale SC 37 -40 38 36 34 37 33 215
40 53157 Sophie TAYLOR Rachel MAWER Clyde CruisingC 34 35 (RET) DNC 37 39 34 222
41 51758 Peter McCANN Arran WALSH Royal Cork YC (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC 258
41 54578 Mali HARNETT Sophie THOMSON WYC (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC 258
comments powered by Disqus